نحوه رفع مشکل خطای 404

خانه » بهینه سازی » نحوه رفع مشکل خطای 404
رفع مشکل خطای 404
رفع مشکل خطای 404

زمان مطالعه: 13 دقیقه

مشکل خطای 404 به عنوان یک ارور رایج شناخته می شود که در هر سایتی وجود دارد. ارور 404 Not Found Error با این عنوان ظاهر می شود. ممکن از دلیل به وجود آمدن این خطا در سایت های مختلف متفاوت باشد. در این بخش از سری مقاله رایگان آموزش سئو قصد داریم تا این مورد را کامل بررسی کرده و اقدام به رفع آن کنیم.

مشکل خطای 404 Not Found در سایت

همان طور که بالاتر گفته شد ممکن است برای هر سایتی خطای شماره 404 پیش بیاید. یعنی ممکن است سایت شما وردپرس ، جوملا، اختصاصی، فریم ورک و …. باشد. پس لازم است بدانید که هیچ تفاوتی در سایت های مختلف برای به وجود آمدن این وجود ندارد. در ادامه چند مورد از دلایل به وجود خطای 404 پیدا نشد را بررسی می کنیم.

قبل از اینکه بریم سراغ اصل مطلب لازم است شما ابتدا با مفهوم این ارور آشنا شوید. زمانی که شما داخل سایت خود لینک یک صفحه را تغییر می دهید، یا یک صفحه را حذف می کنید، در این صورت اگر کاربر با صفحه ای که حذف شده وارد شود، با این خطا مواجه خواهد شد. و مفهوم کلی این ارور پیدا نشدن صفحه مورد نظر می باشد.

در انگلیسی Not Found 404 است که در فارسی به معنی خطای پیدا نشد می باشد.

دلایل نمایش خطای 404 در سایت

دلایل ایجاد و نحوه رفع خطای 404 و لینک های شکسته سایت
چرا خطای 404 ایجاد می شود

و اما مورد مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، دلیل به وجود آمدن مشکل مورد نظر می باشد. یعنی لازم است شما ابتدا بخشی را سبب شده داخل سایت شما مشکل رخ دهد پیدا کنید. در این صورت قادر خواهید بود جلوی این خطا را گرفته و از تکرار آن جلوگیری کنید.

حذف یک صفحه از سایت

رایج ترین دلیل ایجاد خطای 404 در سایت مربوط به زمانی می باشد که شما داخل سایت خود یک صفحه از سایت را حذف کنید. برای مثال ممکن است شما صفحه ای داخل سایتتان داشته باشید که به هر دلیل به آن نیاز ندارید. در این صورت خیلی راحت اقدام به حذف صفحه و برگه مورد نظر می کنید. در این صورت است که یک خطا برای شما ایجاد خواهد شد.

حذف فایل

ممکن است داخل سایت فایلی را برای دانلود قرار داده باشد. در صورتی که این لینک یا فایل دانلودی از داخل هاست و سایت شما حذف شود، سبب ایجاد خطا خواهد شد.

تغییر لینک یک صفحه

یکی از مهمترین مواردی که لازم است بدانید مربوط به تغییر و ویرایش لینک صفحات سایت می باشد. اگر به لینک همین صفحه داخل آن هست نگاه کنید، می بینید که بعد از آدرس اصلی دامنه 404 not found error وجود دارد که با علامت دش یا خط تیره کلمات از هم جدا شده است. اگر به هر دلیلی اقدام به ویرایش این لینک کنیم، ما ارور 404 پیدا نشد را شاهد خواهیم بود.

پس وقتی صفحات سایت ما که شامل نوشته ها، برگه ، دسته بندی، برچسب، فایل و … هستند، باید با لینک های خوب ایجاد شوند که بعدا نیاز به ویرایش کردن آن نباشد. کوچکترین تغییر و ویرایش پیوند یکتا در لینک صفحه سبب ایجاد خطا خواهد شد.

تغییر نوع پیوند یکتا در وردپرس

مورد دیگری که روی اکثر سایت های وردپرسی وجود دارد و سبب می شود خطای 404 رخ دهد، تغییر دادن پیوند یکتا می باشد. حتما می دانید که در پیشخوان وردپرس بخش مربوط به تنظیمات > پیوندهای یکتا امکان تغییر شکل نمایش لینک صفحات سایت وجود دارد. اکثر مدیران سایت ها به دلیل عدم آشنایی از خطرات این اقدام روی سایت وردپرس خود، به راحتی اقدام به ویرایش و تغییر پیوند های یکتا می کنند.

پیشنهاد مطالعه یک مقاله مفید: بهترین پیوند یکتا برای وردپرس چیست؟

خطای 404 مشکلات آن از نظر سئو

کاهش سئو سایت با خطای 404
کاهش سئو سایت با خطای 404

همه مدیران سایت ها بعد از آشنایی با آسیب ها و مشکلاتی که وجود ارور 404 در سایت ایجاد می کند، بلافاصله دنبال روش های رفع ارور 404 هستند که بتوانند این مشکل را روی سایت خود برطرف کنند. این مورد از دو نظر مشکل دارد و حتما باید اقدامات لازم را برای رفع ان انجام دهید. در ادامه لیستی رو برای شما دوستان عزیز آماده کردیم که مربوط به یک سری خطرات و آسیب ها این خطا در سایت میشود.

 • کاهش رتبه سایت

با ایجاد خطاهای 404 در سایت، گوگل متوجه این خطا در سایت شما خواهد شد. حتی اگر وب سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت کرده باشید، می توانید ارورهای 404 که تا به حال در سایت شما ایجاد شده است را ببینید. وقتی تعداد این خطا زیاد شود، از نظر گوگل وبسایت شما دچار مشکلی شده و در نتایج جستجو جایگاه شما پایین خواهد آمد.

ممکن است در سایت شما به دلیل حذف شدن برای صفحات یا تغییر لینک ها چندین مورد خطا رخ داده باشد. مثلا در نظر می گیریم که 10 خطا رخ داده. با این تعداد مشکلی برای سایت ایجاد می شوند اما باید مشکل حتما رفع شود. بعد از رفع مشکل هم باید از طریق ابزار سرچ کنسول که قبلا وبمستر تولز نام داشت، به گوگل اعلام کنید مشکل را رفع کرده اید.

 • کاهش تعداد بازدید

مورد بعدی مربوط به کاهش تعداد بازدید کنندگان سایت است. در گزینه اول اشاره کردیم که اگر تعداد خطاهای 404 زیاد شود، در نتایج جستجوی گوگل افت خواهید کرد. در این صورت ورودی سایت شما از طریق گوگل کاهش پیدا خواهد کرد. از طرفی هم وقتی کاربری وارد سایت شما شد و با ارور Not Found 404 رو به رو شود، سایت شما را بلافاصله بسته و به سراغ گوگل برای جستجوی جدید میرود.

این مورد مشکل فوق العاده جدی محسوب می شود. یعنی تنها فکر نکنید که کاربر وارد شده و اگر ارور بود خارج میشه. بلکه مشکل جدی تری که رخ می دهد الگوریتم رنک برین گوگل هست. این الگوریتم رفتار کاربری که وارد سایت شما را بررسی خواهد کرد. وقتی چندین بار این اتفاق توسط کاربران مختلف رخ دهد، نتیجه سایت شما در گوگل شدیدا افت می کند. پس لازم است بدانید که رفع کردن ارور 404 در سایت یک امر کاملا ضروری است.

 • افزایش نرخ پرش

شاید با اصطلاح نرخ پرش آشنا باشید. اگر هم آشنایی ندارید لازمه بدونید که وقتی کاربری وارد سایت ما شود و در کمترین زمان ممکن صفحه سایت را ببندد، برای مثال در عرض 5 ثانیه که وارد شد صفحه را ببندد. در این صورت نرخ پرش رخ خواهد داد. خیلی ساده تر بخوام بگم یه ضرب المثلی داریم “مرغ از قفس پرید”.

در این مورد هم علاوه بر اینکه شما کاربر را از دست می دهید، از طرفی هم گوگل به دلیل افزایش نرخ پرش سایت، باز هم نتیجه مربوط به سایت شما را در گوگل پایین تر میبرد.

سعی کردم به زبان ساده و کاملا واضح به شما بگم که وجود Error 404 در سایت مشکلات بسیار جدی برای سایت شما به وجود می آورد. در نتیجه با ایجاد این خطا در سایت بلافاصله باید اقدام به رفع آن کنید.

خطای 404 چیست
همه چیز درباره خطای 404

نحوه رفع کردن کردن خطای 404

 

حالا سراغ برطرف کردن مشکل میریم. برای برطرف کردن مشکل پیش آمده و جلوگیری از کاهش رتبه سایت لازم است چندین کار را انجام دهید. در ادامه کلیه مواردی که لازم است شما روی سایت خود برای رفع مشکل انجام دهید را می توانید مطالعه کنید.

ساخت صفحه 404 اختصاصی

به احتمال خیلی زیاد شما با این نوع صفحات تا به حال مواجه شده اید. اگر شما لینک همین صفحه را که هم اکنون در حال مطالعه اون هستید رو چیزی بهش اضافه کنید و اینتر بزنید، وارد صفحه اختصاصی 404 سایت آکادمی 98 خواهید شد. به این دلیل که صفحه مورد نظر اصلا در سایت وجود ندارد. اما شما بجای رو به رو شدن با یک صفحه سفید و خالی ، با صفحه ای جذاب و گرافیکی مواجه شدید که چندین پیشنهاد هم برای شما دارد. این صفحه باید حتما داخل سایت شما وجود داشته باشد.

نحوه پیدا کردن خطاها

همانطور که بالاتر اشاره شد خطای به وجود آمده در سایت را می توانید در گوگل سرچ کنسول (google search console) مشاهده کنید. البته لازم است بدانید که برخی سایت ها دارای ابزارهایی هستند که به راحتی می توان از طریق مدیریت سایت خطاها را شناسایی کرد. برای مثال اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس راه اندازی شده باشد، می توانید با استفاده از افزونه سئو وردپرس که مخصوص پیدا کردن لینک های شکسته هستند، استفاده کنید.

مشاهده ارور 404 از طریق google search console

رفع ارور 404 از طریق گوگل سرچ کنسول
چگونه خطای 404 را در سایت برطرف کنیم؟

برای مشاهده بین گزینه های سرچ کنسول باید وارد بخش Coverage شده و گزینه Excluded را فعال کنید. لیستی که برای شما نمایش داده خواهد شد یک گزینه به اسم Not found 404 وجود دارد. جلوی این گزینه تعداد خطاهای 404 در سایت شما قابل مشاهده می باشد.

برای اینکه بدانید چه لینک های شکسته هستند باید روی این گزینه کلیک کنید تا وارد صفحه مربوط به خطاها شوید. در صفحه مربوطه لیستی از خطاهایی که در سایت به عنوان ارور 404 ثبت شده را میبینید.

مراحل رفع ارور

بعد از شناسایی کردن خطاها، اگر متوجه شدید که برخی صفحات به دلیل اشتباه شما رخ داده است بلافاصله موارد را داخل سایت برطرف کنید. برای مثال داخل یکی از مطالب سایت خود به صفحه دیگری لینک داده اید، اما لینک را اشتباه وارد کردید. باید این لینک ها را شناسایی کرده و اقدام به برطرف کردن اونها کنید.

پیشنهاد می کنیم دو مقاله زیر را که مربوط به لینک سازی داخلی هستند مطالعه کنید.

اگر برخی صفحات به دلیل حذف شدن سبب ایجاد خطای 404 شده اند، لازم است صفحات نزدیک به همان موضوع را پیدا کرده و لینک حذف شده را به آن ریدایرکت کنید. برای مثال فرض کنید داخل سایت شما یک مقاله تحت عنوان آموزش سئو و یک بخش با عنوان فیلم آموزش سئو وجود دارد. حال اگر صفحه مربوط به فیلم را حذف کردید و باعث شده خطا رخ دهد، لازم است لینک صفحه مربوط به مطلب فیلم را، به موضوع مشابه خود که همان آموزش سئو هست ریدایرکت کنید.

لازم است بدانید که ریدایرکت باید حتما به نزدیکترین موضوع باشد. در این صورت هست که سایت شما با کاهش رتبه مواجه نخواهد شد. اما اگر صفحه نزدیک به آن نداشته باشیم باید چه کاری انجام دهیم؟ در این صورت با رعایت اصول لازم می توانید خطای 404 را به صفحه اصلی سایت ریدایرکت کنید.

افزونه برای رفع مشکل لینک های شکسته در سایت
افزونه برای رفع مشکل لینک های شکسته در سایت

بعد از رفع ارور

بعد از اینکه کلیه خطاها را بررسی و اقدامات لازم را مربوط به آنها انجام دادید، باید از طریق گوگل سرچ کنسول وارد بخش مربوط به خطا شوید. در بخش مربوطه روی هر خطایی کلیک کنید، در سمت راست صفحه بخشی به شما نمایش داده می شود که گزینه ای به اسم inspect URL وجود دارد که باید روی اون کلیک کنید تا لینک بررسی مجدد بشه.

بعد از انجام این کار هم باید منتظر باشید تا گوگل مجددا لینک های شکسته سایت شما را بررسی کرده کند. در صورتی که کلیه خطا ها برطرف شده باشد، بعد از بررسی مجدد گوگل دیگر هیچ خطایی در این بخش وجود نخواهد داشت. اما اگر خطایی هنوز رفع نشده باشد باز هم در بخش مربوط به Not found 404 لینک های شکسته سایت نمایش داده خواهند شد.

خطای 404 چیست؟

زمانی که صفحه ای در سایت شما وجود دارد و به هر دلیلی این صفحه بعدا حذف می شود، در این صورت اگر کاربران وارد همان صفحه شوند، به دلیل اینکه صفحه مورد نظر حذف شده است با خطا رو به رو خواهند شد. این خطا تحت عنوان صفحه پیدا نشد 404 به کاربران نمایش داده می شود. اگر لینک صفحه حذف شما در گوگل ایندکس شده باشد، و در مراجعات بعدی گوگل متوجه شود صفحه ایندکس شده دیگر وجود ندارد، یک خطای 404 در سایت اتفاق می افتند.

آیا ارور صفحه پیدا شد از نظر سئو مشکل دارد؟

اگر تعداد خطاها زیاد باشد، بله 100 درصد برای سئو سایت شما مشکل ایجاد خواهد کرد. بسیاری از وب سایت ها به دلیل عدم توجه به خطاهای تولید شده در سایت سبب از دست دادن رتبه سایت خود در نتایج جستجوی گوگل شده اند. پس توجه داشته باشید که اگر این خطا در سایت شما اتفاق افتاد بلافاصله به فکر رفع کردن مشکل باشید.

تعداد ارور 404 سایت بیش از 1000 مورد است چیکار کنیم؟

یکی از مشکلات بسیار بزرگ اکثر سایت ها، عدم آشنایی با دلایل ایجاد این خطا است. و این امر سبب شده است که باعث شوند تعداد بسیار زیادی ارور page not found در سایت ایجاد شود. داخل توضیحات صفحه اشاره کردیم که بعضی از لینک ها را به نزدیک ترین موضوع خود باید ریدایرکت کنید. و اگر موضوع مرتبی وجود ندارد، یا تعداد خطاها به قدری زیاد است که نمی توانید آنها را تک تک ریدایرکت کنید، کافیست از طریق کدنویسی داخل قالب سایت خود، همه لینک های شکسته سایت را به صفحه اصلی سایت خود ریدایرکت کنید.

Loading...

هادی قربانی

2 دیدگاه

 1. mahdi

  یعنی ریدایرکت کردن به صفحه اصلی در صورت عدم وجود صفحه مشابه، بهترین راه هست؟نمی شود از طریق ابزار removals گوگل کنسول برای همیشه اون url رو خذف کرد؟

  • هادی قربانی

   چرا این کار رو هم می تونید انجام بدید. اما در صورت زیاد بودن تعداد خطاهای ۴۰۴ راهکار مناسب ریدایرکت به صفحه اصلی می باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 + 9 =