هدف گذاری دقیق برای رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » هدف گذاری دقیق برای رسیدن به موفقیت
رسیدن به موفقیت با هدف گذاری دقیق
رسیدن به موفقیت با هدف گذاری دقیق

زمان مطالعه: 10 دقیقه

هدف چیست؟ هدف وضعیتی می‌باشد که می خواهیم در آینده ای نه چندان دور برای خود داشته باشیم. اگر هدف مشخصی نداشته باشیم به ناچار محیط اطراف آینده آن را برای ما تعیین می‌کند. این ممکن است برای شما مناسب و خوشایند نباشد پس بهتر است هدفی را با توجه به سلیقه و مهارتهای خود در زندگی و کسب و کار داشته باشیم.

آیا انتخاب هدف ضروری و مفید است؟ اگر شما هدفی را مشخص کنید پس با توجه به تفکر و ذهنتان می‌باشد و این خود دارای تمرکز کافی است تا بتوانید هدف مورد نظر خود را تعیین کنید. ذهن های متمرکز دارای تفکر و خلاقیت متناسب می‌باشند و شما می‌توانید با تمام انرژی با توجه به هدفی که دارید حتی برخی از موارد را پیش بینی کنید و این در انرژی شما صرفه جویی می‌کند. اما اگر این چنین نباشد و شما هدفی نداشته باشید انرژی خود را بیهوده برای کارهای غیر ضروری صرف می‌کنید.

بعد از خواندن این بخش مقاله روش های پولدار شدن را از دست ندید.

رسیدن به موفقیت با هدف گذاری دقیق

یکی از مهمترین راه های رسیدن به موفقیت که بسیار تاثیر گذار می‌باشد تعیین هدف است. اگر شما هدف مشخصی نداشته باشید حتی در صورتی که ذهنتان پر از ایده های مختلف باشد به جایی نخواهید رسید و خسته می‌شوید پس به ناچار و بدون خواست خود شکست می خورید.

رسیدن به موفقیت
رسیدن به موفقیت

ارتباط آرزو و هدف در تعیین دقیق هدف برای رسیدن به موفقیت

فرق بین هدف و آرزو در چیست؟ این سوالی می‌باشد که شاید شما در ذهن داشته باشید. آرزو یعنی چیزی که نداریم و می‌خواهیم به آن برسیم و هدف یعنی چیزی که ما می‌توانیم به دست بیاوریم ولی ناپیداست و باید مشخص شود. آرزو می‌تواند شما را به رویاها ببرد و ذهن شما را آشفته و از واقعیت دور کند پس بهتر است به دنبال هدف خود که وابسته به توانایی‌ها ، خلاقیت ، پشتکار و بسیاری از فاکتور های دیگر است باشیم.

می‌خواهیم در ادامه به بررسی مبحث موفقیت در زندگی و کسب و کار بپردازیم زیرا اصلی ترین فاکتور و مقدمه طی راه موفقیت تعیین هدف دقیق و مناسب با توجه به نیاز و خواسته های شما می باشد.

تعیین هدف موثر برای کسب موفقیت

همانطور که گفتیم هدف با آرزو فرق دارد. در آرزو شما نمی‌توانید هیچ چیز را پیش بینی کنید و به نوعی زمان را کنترل کنید. اما در هدف شما می‌توانید زمان و مکان داشته باشید و زمان مصرفی آن را مشخص کنید. وقتی شما هدفی را مشخص می‌کنید، می‌توانید آینده ای که انتظارش را دارید در چشمان خود ترسیم کنید مثلا شما می‌گویید می‌خواهم این ترم را بیشتر درس بخوانم تا نمره الف کلاس شوم پس با تعیین این هدف و تلاش برای رسیدن به آن می خواهید به این هدف خود برسید و در این راه موفق شوید.

شما زمانی می‌توانید این ایده را به یک هدف موثر تبدیل کنید که در موفقیت شما شکل داشته باشد. بنابراین درس خواندن وظیفه شماست و برای اینکه دانش و تجربه خود را بالا ببرید تا در آینده به موفقیت های شغلی و توسعه فردی دست پیدا کنید این کار را انجام می‌دهید.

هدف گذاری دقیق
هدف گذاری دقیق

بیش از 10 جمله انگیزشی برای موفقیت از زبان بزرگان و موفق ترین افراد جهان

تفاوت هدف و اقدام

هدف و اقدام چه تفاوت هایی دارند؟ اقدام زمانی اتفاق می افتد که شما برای انجام کاری دست به کار شوید و این کار فرقی ندارد که در راه رسیدن به هدف و برنامه ریزی باشد یا نه. اگر شما می‌خواهید با استفاده از هدف گذاری هوشمند پیش بروید اقدام شما معنی خواهد داشت که در بالا هم اشاره کردیم باید هدف شما دارای بعد مکان و زمان باشد. در هدف گذاری هوشمند درصد رسیدن به هدف شما بسیار بالاست اما شما باید از چند ویژگی برای هدفتان برخوردار باشید که در ادامه به معرفی برخی از این ویژگی ها و مولفه ها می پردازیم.

مشخص کردن: شما باید هدف خود را با جزئیات کامل مشخص کنید تا بتوانید تمامی راه های رسیدن به هدف و جزئیات لازم برای رسیدن به آن را در نظر داشته باشید. باید هر چیزی را در نظر بگیرید از جمله قیمت، مکان، زمان ، چه کسی ، کی ، کجا و … که همگی در راه رسیدن شما به هدف مهم تلقی می شوند، که برای بهتر زیر نظر داشتن این موارد می توانید همه آنها را ابتدا روی کاغذ بیاورید تا دید بهتری نسبت به آنها داشته باشید.

موفقیت
موفقیت

برای مثال، می‌توانید خرید خانه را به عنوان یکی از اهداف خود در نظر بگیرید. پس باید متراژ، قیمت، ویلای یا آپارتمانی بودن ، کهنه و یا تازه ساخت و بسیاری دیگر را در نظر داشته باشید.

قابل اندازه گیری: معیاری را داشته باشید تا بدانید به هدف نزدیک شده اید یا دور.

دست یافتنی : شما باید آرزو و واقعی بودن هدف خود را مشخص کنید. باید هر چیزی را که دارید از استعداد، زمان ، پول و بسیاری موارد دیگر را بررسی کنید، که آیا تلاش شما برای رسیدن به آن موثر خواهد شد یا نه. ممکن است دیگران هدف شما را غیر ممکن بدانند این اصلا مهم نیست، این خود شمایید که باید آن را ممکن بدانید و خود را باور داشته باشید.

واقع بین بودن: شما باید در تعیین هدف خود واقع بین باشید و مواردی که واقعا میدانید میتواند غیر ممکن باشد را از لیست هدف های خود خارج کنید . البته شما می‌توانید هدفتان را بسیار بزرگ تعیین کنید اما باید دست یافتنی باشد. در نظر داشته باشید که هدف‌های بلند پروازانه و بزرگ دستیابی راحتی نیز دارد، چرا که انگیزه برای رسیدن به آن بیشتر است.

زمانبندی : زمانبندی برای رسیدن به هدف می تواند گام مثبتی در این راه باشد و در عین حال نیز می تواند عاملی مخرب برای رسیدن شما به اهدافتان باشد چرا که زمانبندی نادرست برای رسیدن به هدف مورد نظرتان می تواند سبب ناامیدی شما شود و برعکس اگر زمان بندی درستی داشته باشید می تواند عامل انگیزشی خوبی برای برداشتن گام های بزرگتر باشد.

نکته قابل ذکر این است که هدف شما نباید زیاد بزرگ و زیاد کوچک و یا غیر ممکن باشد چون تعیین اهداف غیرممکن و ناکامی در راه رسیدن به آنها می تواند سبب تغییر باور های شما راجع به تلاش برای رسیدن به هدف شود بنابراین اهدافی واقعی و مناسب با شرایط و توانایی های خود تعیین کنید.

مقاله مفید دستیابی به اهداف با برنامه ریزی استراتژیک نیز می تواند برای شما مفید باشد.

به واقعیت تبدیل کردن رویاها

هر کسی در زندگی دارای رویاهایی می‌باشد که تمام تلاش خود را برای بدست آوردن آنها می کند. اما باید بدانیم که داشتن رویا و تلاش برای رسیدن به آن به تنهایی باعث به واقعیت تبدیل کردن آن نمی‌شود. پس باید به سراغ هدف گذاری که از مهمترین فاکتور‌های رسیدن به موفقیت است بپردازیم. اگر شما رویاهای خود را مشخص و روی کاغذ بیاورید و برای رسیدن به آنها برنامه ریزی کنید پس رسیدن به هدف را شروع کرده‌اید. شما می‌توانید آن را با برنامه ای مشخص به گام های کوچک تبدیل کنید و این رسیدن به هدف را بهتر و حتمی می‌کند. پس می توانیم بگوییم تمرین و برنامه ریزی برای هدف می‌تواند احتمال رسیدن به آن را بیشتر کند.

هدف گذاری موفقیت
هدف گذاری موفقیت

هدف گذاری موفقیت

هدف گذاری یکی از مهمترین ویژگی‌های رسیدن به موفقیت است. جمله معروفی هست که می گوید “تا هدف خود را نبینید نمی توانید به آن شلیک کنید”. توانایی شما در مجبور کردن به تعیین اهداف یکی از مواردی است که موفقیت شما را تضمین می کند. اگر شما ندانید که کجا می‎روید جاده به میل خود شما را به مکانی که می‎خواهد می‌برد ” به قول معروف : مقصد کشتی های بی هدف را بادها تعیین میکنند “. پس بهتر است خود هدفتان را مشخص کنید.

بسیاری از افراد هستند که هدف خود را مشخص نمی‎کنند و این چنین می‌گویند” می خواهم از لحاظ مالی مستقل شوم بعد هدف را مشخص کنم، نمی‌دانم چگونه می‌خواهند بدون تعیین نکردن و نداشتن هدفی مشخص از لحاظ مالی مستقل شوند!؟”

این افراد بهتر است بدانند که لازم نیست هدف را مشخص کنند. به جای آن، بهتر است بدانند به صورت واضح کجا می‌خواهند بروند. بدین صورت مکانیسم تلاش برای رسیدن به هدف شما را به مقصد می‌کشاند.

هدف و آرزو
هدف و آرزو

هفت مرحله برای رسیدن به موفقیت

انواع روش های پیچیده و ساده برای رسیدن به هدف وجود دارند . اما ما در ادامه برای شما هفت مرحله مطمئن را برای رسیدن به هدف آماده کرده‌ایم که با در نظر داشتن این موارد می‌توانید سریعتر به هدف خود دست پیدا کنید.

1. کاملا مشخص کنید چه می‌خواهید: دقیقا باید مشخص کنید که در تعیین هدف چه مواردی و به چه کاری علاقه دارید یا مثلا چقدر درآمد می‌خواهید و از این قبیل موارد.

2. هدف را بنویسید: شما باید هدف‌هایی را که می‌خواهید روی کاغذ بنویسید و سپس از میان آنها یکی را انتخاب کنید که مهم و دارای علاقه بیشتر است. چون اگر ننویسید همانند دود سیگار است و بعد از مدتی از بین می‌رود و یا حتی از خاطرتان میرود.

3. برای هدفتان زمانی را مشخص کنید: زمانی را مشخص کنید که می‌خواهید در آن بازه زمانی هدفتان تحقق یابد. اگر هدف شما خیلی بزرگ است ویژگی‌ها و اقدام‌هایی را برای ضربات کارساز در زمان رسیدن به آن وارد کنید. اما شاید در زمان مشخص که تعیین کردید به هدف نرسید، پس چه کنید؟ لازم نیست ناامید شوید و دست از کار بکشید بلکه یک مهلت دیگر را در نظر بگیرید.

4. با چه کارهایی به هدف نزدیکتر می‌شوید: با تفکر لازم، فهرست‌هایی را از منابع بیرونی و درونی تهیه کنید که با انجام آنها بتوانید بر مشکلات غلبه کرده و به موفقیت برسید. فهرست هایی از مهارت و دانش را تهیه کنید و افرادی را بنویسید که می‌توانند شما را در رسیدن یاری کنند و بسیار از فهرست‌های دیگر که لازم است.

5. اولویت‌ها را مشخص کنید: یکی از بهترین روش‌ها اولویت بندی فهرستها می‌باشد. به صورتی که کدام کار را اول ، کدام یک را دوم و سوم و… انجام دهید.

6. اقدام سریع: شما نباید بگذارید زمانتان به همراه عمر بیهوده صرف شود. از همین الان شروع کنید و در راه رسیدن به هدف تاخیر نکنید. یکی از ویژگی های افراد موفق در رابطه با افراد شکست خورده در همین است.

7. کارهای که لازم است را هر روز انجام دهید: هر سال 365 روز است و روزهای هفته شما را تشکیل می دهد. این روزها هر کدام می‌توانند شما را به هدف نزدیکتر کنند پس هر روز کاری را انجام دهید که لازم است و به هدف نزدیکتر می‌کند. این می‌تواند به شما انگیزه لازم را برای رسیدن و ادامه دادن به هدف بدهد. این حتی می‌تواند رسیدن شما را در برخی از موارد برای هدف آسان تر کند.

هدف گذاری دقیق برای رسیدن به موفقیت ، راه های رسیدن به موفقیت با تعیین هدف و … با توضیحات کاملی در این مقاله برای شما عزیزان ارائه شد تا با آگاهی کامل و اطلاع از راه های تعیین هدف و رسیدن به هدف بتوانید هدف مد نظر و ایده آل خود را تعیین کنید و در راه رسیدن به آن تمام تلاش خود را بکار گیرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
19 × 12 =