راهکارهای رسیدن به موفقیت با کنترل ذهن

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راهکارهای رسیدن به موفقیت با کنترل ذهن
کنترل کردن ذهن و دستیابی به موفقیت
کنترل کردن ذهن و دستیابی به موفقیت

زمان مطالعه: 6 دقیقه

موفقیت خود به خود به دست نمی‌آید و نیازمند اراده قوی است و این در افراد موفق وجود دارد. البته برنامه‌ریزی دقیق و پشتکار اراده نیز می‌تواند موثر واقع شود. اما مورد مهمی وجود دارد، آن هم این بوده که حتما می‌دانید نه تنها هدف و موفقیت بلکه هر چیزی از ذهن شروع می‌شود و با ذهن است که ما می‌توانیم تصمیمات درست را بگیریم. بنابراین رسیدن به موفقیت با کنترل ذهن امکان پذیر است که این موضوع را در این بخش مورد بررسی قرار می‌دهیم.

شما باید همانند افراد موفق جهت رسیدن به اهدافی که در سر دارید از ذهن خود استفاده کنید. پس اگر مایلید از ذهن خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید بهتر است ذهن خود را تقویت کنید. زیرا ذهن نیز همانند هر عضله دیگری از بدن به تمرینات و کارهایی برای تقویت نیاز دارد تا بتواند شما را رسیدن به موفقیت یاری کند.

راه‌های کسب موفقیت از طریق ذهن

افراد موفق کنترل زندگی خود را در دست دارند. آنها از توانایی و اراده، نظم و انضباط و هوش هیجانی برخوردارند تا زندگی‌ای را که به آن افتخار می‌کنند طراحی کنند. به این دلیل است که آنها زمان اختصاص می‌دهند تا یاد بگیرند، چگونه از ذهن استفاده کنند و چگونه می‌توان از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

زمانی که شما ذهن خود را آماده کنید تا برای پیمودن مسیر و تصمیمات خاص حاضر باشد راه برای ساختن و گام برداشتن در موفقیت هموار می‌شود. در ادامه ما برای شما 6 گام را از نویسنده معروف در زمینه موفقیت در زندگی، “می مک کارتی” قرار دادیم تا بتوانید بدون تخصص و امکانات خاص با تمرین روزانه حداقل بیست دقیقه بتوانید رسیدن به موفقیت را راحت‌تر کنید.

کنترل ذهن برای کسب موفقیت
کنترل ذهن برای کسب موفقیت

1. فضای آرام جهت تمرین

اگر تصمیم خود را گرفته‌اید که این تمرینات را انجام دهید، ابتدا باید قبل از شروع مکانی خاص و آرام را برای تمرینات خود آماده و در نظر داشته باشید. این فضا باید بدون شلوغی و فارغ از استرس باشد تا شما تنها به هدف خود فکر کنید. این مکان می‌تواند کتابخانه، گلخانه، یکی از اتاق‌های آرام خانه و … باشد. امکاناتی که باید برای خود در چنین تمرینی داشته باشید یک قلم و کاغذ است تا بتوانید آنچه در ذهن شما خطور پیدا می‌کند را یادداشت کنید. ( استفاده از تلفن همراه برای یادداشت برداری ممنوع است).

بنا به سلیقه خود لیوانی آب یا دمنوش خاصی را همراه داشته باشید. همچنین این نیز به شما بستگی دارد تا آهنگی ملایم و بی کلام را در این مکان گوش دهید یا نه. در صورت گوش دادن باید صدا کم باشد و حواستان پرت نشود. همچنین فراموش نکنید که در حین تمرین باید لباس راحتی را بر تن داشته باشید. با ایجاد این فضای آرام می‌توانید آرامش را برای خود ایجاد کنید و طبق قانون جذب نیز تمامی انرژی‌های مثبت برای رساندن آرامش به سوی شما مرتعش می‌شوند.

2. در مورد موفقیت کتاب و مجله بخوانید یا فیلم و عکس تماشا کنید

در مرحله دوم از موارد برای رسیدن به موفقیت با کنترل ذهن، بعد از آماده شدن مکانی خاص و آرام باید در زمان 5 دقیقه که فرصت شماست به خواندن جملات انگیزشی و مثبت بپردازید. مثلا؛ شاید شما به قهرمانی در ورزش خاصی علاقه دارید و آن را هدف خود می‌دانید. پس، در 5 دقیقه مطالبی را در مورد قهرمانان رشته ورزشی که علاقه دارید بخوانید. به تماشای عکس و فیلم‌های مسابقات قهرمانی در این رشته ورزشی بپردازید. یا مثلا برای نویسنده شدن بهتر است در 5 دقیقه راز موفقیت نویسندگان را از زبان خودشان بشنوید. با فکر کردن در 5 دقیقه به افرادی که می‌خواهید و آرزو دارید همانند آنها باشید با گذشت زمان و تمرینات روزانه خواهید توانست به کنترل ذهن برای رسیدن به موفقیت کمک کنید.

کنترل ذهن
کنترل ذهن

3. فهرستی را از مواردی که به خاطرشان شکرگزار هستید تهیه کنید

مواردی در زندگی شما وجود دارد که به خاطرشان سپاسگزار هستید. این موارد را شناسایی کنید و بر روی کاغذی بنویسید تا تبدیل به فهرستی کامل شوند. با کمی جمع کردن حواس به راحتی و بدون سختی این کار امکان‌پذیر است. در این مرحله دروغی به کار نبرید و با اطمینان کامل آنها را یادداشت کنید. این موارد می‌توانند سلامتی، تحصیلات، شغل، همسر آینده و … باشند. خواهید توانست هر چیزی را که به شما احساس رضایت می‌دهد یادداشت کنید. این موارد آنهایی هستند که شما خود را به خاطرشان تحسین می‌کنید. شاید در اولین روزها این مورد کمی سخت به نظر آید و حوصله‌اش را نداشته باشید. اما با تمرین در چند روز برای شما عادی شده و لذت بخش خواهد بود. همچنین، این مرحله جهت داشتن ارتباطی مثبت با کائنات و امیدواری به افزایش موفقیت‌ها، منجر به قدردانی می‌شود.

برای داشتن درک بهتر از کائنات و قوانین موجود و مرتبط با این زمینه می‌توانید به مطالعه مطلب کائنات چیست؟ بپردازید.

4. خواندن لیست تهیه شده با صدای بلند

ضمیر ناخودآگاه از مهمترین موارد برای ذهن شماست و جهت بیدار شدن خواهید توانست لیست تهیه شده از مواردی که به خاطرشان شکرگزار هستید را با صدای بلند بخوانید. شاید این از نظر شما کمی مسخره و غیر قابل باور باشد. اما، اگر این کار را انجام و تکرار کنید می‌تواند روی ضمیر ناخودآگاه شما تاثیر بگذارد. واقعا حس موفقیتی در دلتان ایجاد می‌شود که کاملا زیبا و فوق‌العاده است. این مورد یکی از مهمترین اقدامات برای رسیدن به موفقیت با کنترل ذهن است که باید حتما آن را انجام دهید.

موفقیت از طریق ذهن
موفقیت از طریق ذهن

5. خود را در لحظه‌ای ببینید که به هدف رسیده‌اید

حالا به مدت 5 دقیقه چشم خود را بسته و تصور کنید به هدف و موفقیتی که انتظارش را داشتید رسیده‌اید. خوشحالی خود را دیده و تمامی جزئیات را به خاطر بیاورید. ببینید در حین رسیدن به هدف چه احساسی دارید و به چه فکر می‌کنید. شاید در این لحظه کسی کنارتان باشد و تنها نباشید، او کیست. آیا این موفقیت به غیر از شما کس دیگری را نیز خوشحال کرده است. تمام جزئیات را به صوت کامل تصور کنید، حتی لباسی که پوشیده‌اید.

این 5 دقیقه به شما کمک می‌کند تا موفقیتی که انتظارش را دارید به صورت کاملا عینی مشاهده کنید. در این 5 دقیقه کاملا خود را آماده موفقیت می‌کنید و بدون شک لایق آن خواهید شد و بدانید که حتما به آن خواهید رسید. باید خود را پیروز بدانید. با تمرین خواهید توانست به ذهن خود بفهمانید به هر چیزی بخواهید می‌رسید.

6. ذهن ناخودآگاه را راهنما کنید

با انجام تمرینات بالا اگر به زمان خود نگاه کنید، خواهید دید 20 دقیقه زمان برای رسیدن به موفقیت با کنترل ذهن صرف شده است. حالا می‌توانید تمرینات را تمام و به زندگی روزمره خود بپردازید. فراموش نکنید که همانند هر روز به صورت عادی هر کاری را که می‌خواهید انجام دهید. حالا ذهن ناخودآگاه شما بیدار شده است و با انجام این تمرینات به صورت روزانه خواهید توانست از ایده‌ها و راهنمایی‌های که برای موفقیت سر راهتان قرار می‌دهد استفاده کنید. در این حال می‌توان گفت شما به احساس غریزی جهت موفقیت که امری اکتسابی است دست یافته‌اید. این حس غریزی به شما کمک می‌کند تا بدانید چه کاری درست است و باید انجام دهید. یعنی چه مواردی شما را به هدف نزدیک و چه موارد شما را دور می‌کند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
25 + 3 =