بیوگرافی آمانسیو اورتگا موسس شرکت ایندیتکس

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بیوگرافی آمانسیو اورتگا موسس شرکت ایندیتکس
زندگی نامه آمانسیو اورتگا موسس زارا
زندگی نامه آمانسیو اورتگا موسس زارا

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آمانسیو اورتگا موسس شرکت ایندیتکس یکی از شخصیت های پولدار جهانی می باشد . در سال 2018 توانسته رتبه ششم را در دنیا به عنوان ثروتمند به خود اختصاص دهد . آمانسیو توانست در سال 2015 برای چند ساعت حتی بالاتر از بیل گیتس و بیزوس در صدر جدول قرار گیرد . اورتگا تاجر, فعال در صنعت مد و موسس شرکت ایندیتکس می‌باشد.  در سال 2018  دارایی خالص او بالغ بر 70 میلیارد دلار بوده ،بنابراین می خواهیم در این مطلب از آکادمی 98 قسمت بیوگرافی افراد موفق در جهان به جزییات بیشتری در مورد شخص اماسنیو بپردازیم.

زندگی نامه آمانسیو اورتگا موسس زارا

آمانسیو متولد 28 مارس 1936 در شمال اسپانیا شهر کوچک با جمعیت کم به نام Busdongo de Arbas می باشد . او یکی از بنیانگذاران کمپانی Industria de Diseño Textil و دارای زنجیره های مد مختلف  زارا ، برشکا ، پول اندبر ، ماسیمو دوتی ، دولسی گابانی ، حدودا ده برند و فروشگاه‌های خرده فروشی پوشاک نیز می‌باشد . همچنین منبع سرمایه اورتگا صنعت هایی چون  گاز ، گردشگری ،, بانکداری و همچنین سرمایه گذاری هایی است که در سراسر جهان بر املاک و مستغلات دخالت دارد.

بیوگرافی آمانسیو اورتگا
بیوگرافی آمانسیو اورتگا

آمانسیو اورتگا به اسپانیایی Amancio Ortega در دوران کودکی دارای خانواده ای فقیر 6 نفره بود ، به صورتی که پدرش یک کارگر راه آهن و مادرش در خانه های افراد ثروتمند مشغول به خدمتکاری بود. درآمد ماهیانه پدر و مادر او به صورتی بود که حتی برخی از اوقات نمی توانستند شکم خود را سیر نگه دارند. به همین دلیل نتوانست تحصیلات خود را به صوت مداوم ادامه دهد و مجبور به کار کردن بود. آمانسیو در سن 14 سالگی بنا به مشکلات مجبور به مهاجرت و نقل مکان کردن همراه خانواده به لاکرونیا شد . در آنجا به عنوان پیک برای یک تولید کننده لباس جهت افراد پولدار مشغول به کار شد ، بعد از آن به عنوان دستیار پارچه فروشی و خیاطی در فروشگاهی به نام Gala مشغول به کار شد

حتما بخوانید شاید برای شما مفید باشد: با 100 میلیون چه کسب و کاری می توان راه اندازی کرد؟

دوران نوجوانی

با کار کردن در پارچه فروشی و خیاطی آمانسیو به هزینه‌ های تولید پوشاک از مرحله طراحی به کارخانه و فروشگاه‌ ها پی برد. روزی که برای تفریح در حین دو چرخه سواری در اطراف شهر بود به نیازهای مشتریان برای کسب و کار فکر می کرد ،در این میان که دهه 1950 بود در اسپانیا یک جامعه از زنان مجرد به نام گالیسیا تشکیل شد . این می توانست همانی باشد که آمانسیو برای کسب و کار به آن احتیاج داشت به همین دلیل از افراد این جامعه برای دوخت و دوز استفاده کرد . با تبلیغ فراون مشغول به فروش اولین محصول خود که لباس زیر ، لباس بچه و شب بود پرداخت . این بود که در سال 1963 توانست اولین شرکت خود را با نام CONFECCIONS COA جهت تولید لباس تاسیس کند.

Amancio Ortega
Amancio Ortega

شرکت تاسیس شده آمانسیو با نام CONFECCIONS COA از خانواده وی تشکیل شده بود. به صورتی که برادرش برای مسائل تجاری ، خواهرش جوزف حسابدار ، روزالینا مرا گونه یه چیا همکار اورتگا مسئول مد و خود آمانسیو نیز مسئول مدهای جدید بود . تا اینکه در سال 1975 که تجربه کافی را کسب کرده بود فروشگاه مشهور در حال حاظر ، یعنی ZARA را تاسیس کرد.

CONFECCIONS COA : دارای مجموعه ای از  محبوب ترین برندهای دنیا می باشد که خود زیر مجموعه ای از یک  هلدینگ به نام Intidex Group می باشد . برندهایی چون Zara ,Pull & Bear ,Massimo Dutti ,Stradivarius ,Oysho و مارک های Bershka از این کمپانی سر از دنیای مد و لباس درآورده اند.

ازدواج آمانسیو

اورتگا آمانسیو دو بار ازدواج کرده است و اطلاعات کاملی از این پیوند در دسترس نمی باشد. اما همسر اول وی همان همکارش روزالینا می باشد که حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های ساندرا اورتگا مورا و مارکوس اورتگا می باشد . یکی از مهمترین نکات در مورد آمانسیو و خانواده اش ندیدن او با خانواده در بیرون خانه بود ، این میتواند یک راز چند میلیون دلاری باشد تا اینکه در سال 1986 از همسر اول خود جدا شد.

در سال 2001 با فلور پریس مارکوت که 18 سال از خود کوچکتر ، و در یکی از شرکت های آمانسیو به عنوان هیئت مدیر مشغول به کار است ازدوراج می کند .حاصل این ازدواج دختری به نام مارتا بوده که به عنوان جانشین پدر در شرکت مشغول به کار می باشد .مارتا علاقه ای زیاد به پدر و شباهت های مختلف به او دارد . چون به اسب سواری علاقه بسیار دارد پدرش یک مرکز اسب سواری در اسپانیا برای وی خریده است ، هم اکنون آمانسیو در شهر لاکرونیا و در ساحل دریای آتلانتیک کنار همسر خود زندگی می کنند.

CONFECCIONS COA
CONFECCIONS COA

کتاب  The Story of the Genius Behind the Inditex Group

همانطور که گفته شد کمتر کسی توانسته آمانسیو رو همراه با خانواده اش در بیرون خانه مشاهده کند. بنابراین عکس های منتشر شده از او به زحمت می تواند به 200 عدد برسد ، منتشر شدن عکس ها بیشتر مربوط به خبرگزاری رسمی شرکت زارا می باشد، از این طریق روزنامه ها توانسته اند آنها را منتشر کنند . یکی از دوستان کودکی آمانسیو که روزنامه نگار می باشد اوشیا و دارای دو دوست خاویر و خوزه می باشد . این دو دوست در سال 2004 تصمیم به تدوین زندگی نامه آمانسیو گرفتند که بعد ها توسط اوشیا در سال 2008 کامل شد . اوشیا عکس های گرفته شده را سال 2012 در قالب یک کتاب با نام The Story of the Genius Behind the Inditex Group به چاپ رساند.

zara
zara

 تغییر نام دادن فروشگاه به zara

بعد از تاسیس شرکت Confecciones GOA توسط آمانسیو اوتگا در سال 1963 و استفاده از نیروهای ارزان قیمت در شرکت به راحتی شرکت قابل اداره بود . بنابراین در سال 1975 فروشگاه اول خود را در شهر لاکرونیا با نام Zorba  تاسیس کرد . زوربا اسم مورد علاقه آمانسیو و همسر اولش که نام پسر با ریشه یونانی به معنی “هر روزت را زندگی کن ” می باشد.  بعد از چند سال چون یک صاحب کافه در همان حوالی اسم مغازه اش زوربا بود با شکایت او را مجبور به تعویض اسم آن به زارا کرد . بعد از ایجاد هلدینگ Inditex آمانسیو تصمیم به افتتاح اولین فروشگاه زارا در پرتغال گرفت . زیرا در انجا نیروی کار از اسپانیا ارزان تر بود و با پیشرفت و درامد عالی توانست در سال 1989 آن را در ایالت متحده امریکا باز کند . سرانجام در سال 1998 در لندن ان را افتتاح کرد.

آمانسیو اورتگا
آمانسیو اورتگا

در سال 1970 بود که شرکت زارا یکی از فعالترین کارگاه ها دنیا در ظرف 48 ساعت هزاران سفارش را دریافت می کرد. با توجه به کار و پیشرفت علم اکنون بالاترین تولید را برای مشتریان دارد.

بیشتر در مورد آمانسیو و شرکت زارا

 • هیچگاه با خبرنگاران مصاحبه نمی کند و تنها تا به حال به 3 خبرنگار اجازه مصاحبه را داده است
 • دستیابی به موفقیت بزرگ
 • تاسیس بنیاد خیریه در سال 1986 همراه با همسر اول با نام بنیاد پیدیا
 • رئیس بنیاد پیدیا همسر سابق آمانسیو می باشد
 • تنها فرزند پسر اورتگا به صورت مادر زادی از لحاظ فیزیکی دچار ناتوانی می باشد
 • دختر کوچکش فلورا معاون سازمان مردم نهاد به نام Fundacion Amancio Ortega می باشد که خود ریاست ان را بر عهده دارد
 • هلدینگ Inditex به یک خرده فروشی جهانی تبدیل شده که 137054 کارشناس حرفه ای و 6683 فروشگاه در 88 کشور مختلف دارد
 • برعهده گرفتن مدیریت Inditex در سال 2012 توسط پابلو ایزالا به جای آمانسیو
 • از هواداران معروف شرکت زارا کاترین میدلتون . عروس خانواده سلطنتی بریتانا می باشد
 • بلند ترین ساختمان اسپانیا با ارتفاع 515 فوت متعلق به آمانسیو می باشد
 • صاحب یک هتل و اسکله لوکس در میامی با نام Epict Residences & Hotel می باشد
 • دارای خودروی آئودی A8
 • دارای جت شخصی با نام BD-700  می باشد
 • تدوین مجلات مد جهت جلب رضایت مشتریا توسط شرکت زارا
 • و …
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
23 + 18 =