قوانین افزایش تمرکز و حواس

خانه » موفقیت و توسعه فردی » قوانین افزایش تمرکز و حواس
روش های افزایش تمرکز کردن
روش های افزایش تمرکز کردن

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تمرکز کلید موفقیت و خوشبختی در زندگی است. موفق‌ترین افراد در این سیاره بسیار متمرکز هستند. آن‌ها به لحظه حال و وظایف فعلی توجه می‌کنند. این عادت تضمین می‌کند که آنها به طور کامل درگیر فعالیت‌های مورد نیاز خود هستند، به درستی این کار‌‌ها انجام می گیرند و با وقایع نامطلوب زندگی بهتر برخورد می‌کنند. افراد بسیار متمرکز کاملا متفکر هستند. آنها کارهای زیادی انجام نمی‌دهند که ممکن است بسیاری از ما مستعد انجام آن باشیم. اگر از تمرکز کافی برای رسیدن به موفقیت در زندگی برخوردار نیستید نگران نباشید، در این مقاله به بررسی قوانین افزایش تمرکز و حواس می‌پردازیم.

افزایش تمرکز حواس در کارها

برای یادگیری شما باید موفقیت خود را با تمرکز قطعی کنید. زیرا یادگیری از عواملی است که در این دنیا برای پیشرفت باید داشت و انجام داد. نباید یادگیری را تنها به علم و دانش اختصاص داد. یادگیری یعنی هر چیزی که توانایی ما را در زندگی و کسب و کار جهت تصمیم‌های بهتر و دقیق‌تر کمک کند. دایان سایر از مجریان خبر موفق دنیا در مورد موفقیت خبرنگاری می‌گوید: ” هیچ چیزی جای توجه را نمی‌گیرد و این درسی است که من آموخته‌ام”.

برای درک بهتر مفهوم تمرکز حواس می‌توانید به مقاله تمرکز چیست و راه های افزایش تمرکز مراجعه نمایید.

این که شما مشغول درس خواندن هستید یا کار کردن فرقی نمی‌کند. در هر کاری به دقت و تمرکز نیاز است تا بتوان از آن به بهترین شکل بهره برد و موفقیت را شامل خود کرد. بنابراین در این مطلب از آکادمی 98 می‌خواهیم قانون‌هایی برای افزایش تمرکز بیان کنیم.

موارد کاربردی برای افزایش تمرکز
موارد کاربردی برای افزایش تمرکز

1. قانون اول، پنج تا بیشتر

در دنیا دو دسته آدم وجود دارد. دسته اول افرادی هستند که یاد گرفته‌اند کار را در خلال سختی و خستگی انجام دهند. دسته دوم افرادی هستند که آرزوی داشتن چنین مهارتی را دارند. پس شما هم از این زمان به بعد بهتر است از قانون “پنج تا بیشتر” استفاده کنید. با این قانون می‌توان به خستگی و وسوسه‌ها در حین کار غلبه داشته باشید.

مفهوم قانون پنج تا بیشتر

پنج تا بیشتر یکی از قوانین افزایش تمرکز و حواس می‌باشد. به این صورت که هر گاه تمرکزتان به هم ریخت و خواستید از میانه کاری آن را ترک کنید به خود بگویید؛ مثلا من 5 دقیقه کار می‌کنم، پنج صفحه دیگر درس می‌خوانم و…. تا کار را ترک کنم.

این مورد برای دونده‌ها بسیار حائز اهمیت است. آنها زمانی می‌توانند با داشتن جان تازه به دویدن ادامه دهند که با وجود نداشتن کشش بدن به راه خود ادامه دهند، به نوعی یعنی کم نمی‌آورند. این برای شما هم صدق می‌کند. یعنی زمانی دیدید که در حین شروع بازیگوشی هستید و ذره ذره دیگر کم می‌آورید، بهتر است نگذارید تمرکزتان از بین برود و به مسیر خود ادامه دهید. تمرکز خود را تا می‌توانید و قادر هستید حفظ کنید و نگذارید ذهنتان خسته شود. این کار در واقع راه توسعه دامنه توجه است تا ذهنتان آماده شود و به کار خود ادامه دهید.

افزایش تمرکز در کارها
افزایش تمرکز در کارها

2. قانون دوم، تمرکز روی یک مسئله

زمانی که به فکر فرو می‌رویم به نوعی گیج می‌زنیم و در زمان بیش از حد فکر کردن ما به آشفتگی دچار می‌شویم. برای جلوگیری با این گیجی و نگرانی باید قراردادی را با مغز داشته باشید. این قرارداد به نوعی مورد علاقه مغز است و از آن استقبال می‌کند. مغز از اعضایی است که در تلقین و رشوه گرفتن بسیار وارد است. در زمان‌هایی که فکر می‌کنید در افکار و نگرانی غرق شده‌اید به خود وعده دهید که زمانی خاص به این مورد نظر فکر می‌کنم.

برای مثال؛ شما در سر کار ممکن است به فکرهایی چون پرداخت قبوض، وام و … فکر کنید. در این گونه شرایط بهتر است به مغز خود بگویید شب به آنها فکر خواهید کرد. در عوض الان باید با برنامه‌ریزی خاص خود را برای سخنرانی که دارم آماده کنم. شما نباید به صورت همزمان به چند موضوع فکر کنید چون نه تنها باعث نتیجه نمی‌شود بلکه دچار آشفتگی می‌شود. رعایت این قانون سبب تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت می‌گردد.

اما، در مواقعی حتی با این روش که بیان کردم باز نمی‌توان از فکر کردن به موارد مختلف خلاص شد که در این هنگام، بهترین کار یادداشت کردن این افکار روی کاغذ است. به این ترتیب برای هر کدام یک زمان مناسب را مشخص کنید. با این کار که شما تمامی افکار را یادداشت کردید نیازی به نگرانی نخواهد بود و می‌توانید به ترتیب در زمانی خاص به آنها رسیدگی کنید.

تمرکز روی یک مسئله
تمرکز روی یک مسئله

3. قانون سوم؛ مبارزه با به تعویق انداختن کارها

اگر نمی‌توانید تمرکز کنید و می‌دانید که پروژه و کارهایتان را به عقب می‌اندازید، بهتر است بدانید که این کار تنها باعث می‌شود درگیر فرایندی طولانی و فرسایشی شوید. این را بدانید که شما زمانی طولانی را به کاری فکر می‌کنید که اگر زود به انجامش می‌پرداختید الان تمام شده بود. پس، در زمان‌هایی که می‌دانید کاری را به تعویق می‌اندازید بهتر است از خود بپرسید:

  • آیا این کار را باید به اجبار انجام دهم؟
  • این را باید انجام دهم تا فکرم مشغول نشود؟
  • اگر من این کار را به زمان دیگری موکول کنم آیا راحت‌تر می‌شود؟

بهتر است در اجرای این قانون به عنوان یکی از قوانین افزایش تمرکز و حواس، فکر کنید و بعد به سوالات بالا پاسخ دهید. در این صورت می‌توانید یاد بگیرید که از مسئولیت‌پذیری نباید فرار کرد. این تعویق انداختن باعث می‌شود شما احساس گناه داشته باشید که چرا زودتر کار را انجام ندادم تا الان تمام شده باشد. شما باید این را به خود بفهمانید که انجام هر کاری ضروری است و در صورت به تعویق انداختن این کار ناپدید نمی‌شود، یا از سختی آن کمتر نمی‌شود. بهتر است به جای به تعویق انداختن کار هر چه زودتر تمرکز خود را بالا برده و آن‌را انجام و تمام کنید تا با خیال راحت به کارهای دیگر رسیدگی کنید.

مبارزه با به تعویق انداختن کارها جهت افزایش تمرکز
مبارزه با به تعویق انداختن کارها جهت افزایش تمرکز

4. قانون چهارم؛ تمرکز روی جهات مختلف

فرض بر اینکه مغزتان دوربین و چشم‌ها لنز هستند. این لنزها هستند که برخی از صحنه‌ها را به دوربین وارد می‌کنند. تمامی این صحنه و اتفاقات به صورت وسیع به مغز وارد شده پس ما قادر هستیم تمامی آنها را به مغز خود وارد کنیم. برای مثال، در رانندگی ما هم می‌توانیم به جاده نگاه کنیم، هم با دوستان صحبت کنیم. علاوه بر اینها همچنان قادر به گوش دادن رادیو هم هستیم.

مورد مهمی که باید توجه داشت این بوده که این موارد امکان‌پذیر است. اما، برای تمرکز بیشتر باید یاد گرفت این زوایای وسیع را محدود کنیم. باید روی مورد مشخصی که می‌بینیم تمرکز داشته باشیم. این واقعا در برخی از مواقع لازم است تا برای موفقیت و بهترین نتیجه به مورد خاصی حواس خود را معطوف کنیم.

قانون شرطی شدن برای افزایش تمرکز

بر این اساس یاد پاولوف افتادم. آیا شما از شرطی شدن و سگ او چیزی می‌دانید؟ پاولوف فیزیولوژیست روسی فردی بود که فرآیند شرطی سازی را روی سگ‌ها انجام می‌داد. او به قدری با سگ کار می‌کرد تا به او یاد دهد با صدا در آوردن زنگ به او غذا دهد. در همین راستا، سگ به شنیدن این صدای زنگ عادت کرده بود و می‌دانست با به صدا آمدن یعنی غذا آماده است و بزاق دهانش ترشح می‌شد.

این برای مغز شما هم اتفاق می‌افتد تا بتوانید تمرکز را روی موارد خاص افزایش دهید. برای اینکار خواهید توانست دستان را روی چشم حلقه کنید تا زاویه دید با لنز چشم‌ها را محدود کنید. بهترین کار همین است تا وسعت موضوع ذهن خود را محدود کنید. هر زمانی که شما این کار را انجام دهید و دستانتان را روی چشم حلقه کنید تا به صورت معنوی زاویه دید کاهش یابد مغز به صورت شرطی شدن می‌فهمد باید تمرکز افزایش یابد.

تمرکز روی جهات مختلف
تمرکز روی جهات مختلف

5. قانون پنجم؛ نگاه کردن برای اولین یا آخرین بار

اگر می‌خواهید افزایش تمرکز را در خود داشته باشید، به هر چیزی طوری نگاه کنید که فکر کنید اولین بار است، یا نه برای آخرین بار است که می‌توانید نگاهش کنید. برای مثال؛ در صبح که از خواب بیدار شده و چشمانتان را باز می‌کنید، چشم به اطراف انداخته و محیط را بسیار با دقت نگاه می‌کند تا اطلاعات را دریافت کنید. به صورتی که انگار اولین بار است دنیا را مشاهده می‌کند. این گونه شما می‌توانید تمرکز خود را بر روی موضوع افزایش دهید. این می‌تواند برای دیدن موضوع انگار برای آخرین بار است نیز صورت گیرد تا تمرکز خود را افزایش دهید. نگذارید فکر متعدد شما حواستان را پرت کند، این گیجی ناشی از حضور قلبی در چند جا تمرکز شما را کاهش می‌دهد.

برای مثال، وقتی شما در حال خواباندن فرزند خود هستید، اگر به فکر انواع کارهای مختلف فردای خود باشید قادر نخواهید بود عشق منتقل شده توسط فرزندتان را عمیقا احساس کنید. همیشه حواس خود را بر روی کاری متمرکز کنید که در حال انجام آن هستید. حواس شما باید به زمان اکنون و حال باشد. به صورتی که اولین بار است تجربه می‌کنید. این قانون یکی از مهمترین قوانین افزایش تمرکز و حواس می‌باشد که می‌تواند تاثیرات مثبتی بر روی زندگی شما داشته باشد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 ⁄ 12 =