جذاب کردن صدا در سخنرانی با تکنیک های فن بیان

خانه » موفقیت و توسعه فردی » جذاب کردن صدا در سخنرانی با تکنیک های فن بیان
جذاب کردن صدا در سخنرانی با تکنیک های فن بیان
جذاب کردن صدا در سخنرانی با تکنیک های فن بیان

زمان مطالعه: 11 دقیقه

گاهی اوقات شما در سخنرانی‌ و یا گفتگو‌‌ها صدای فردی را می‌شنوید که بسیار زیبا، غنی و جذاب است و از شنیدنش لذت می‌برید. این نوع صدا‌‌‌ها حتی به گونه‌ای موثر در شما نفوذ کرده و در همین راستا برداشت بهتری را می‌توانید از گفته‌ها داشته باشید. دانش اینگونه مهارت‌ها برای جذاب سازی صحبت در سخنرانی‌ها یکی از چالش برانگیز‌‌ترین موارد امروزه است و همانند هر مورد دیگر دارای آموزش‌هایی برای بهتر شدن می‌باشد. جذاب کردن صدا در سخنرانی‌ها از ویژگی های افراد کاریزماتیک‌ می‌باشد بنابراین این ویژگی را در خود پرورش دهید.

با فن بیان صدای زیبا و جذاب به شنونده برسانیم

صدای هرکسی مختص به خودش است و با بقیه فرق دارد. هر کسی هم در هر منطقه جغرافیایی دارای لهجه به خصوصی می‌باشد ، اما علاوه بر لهجه در صدا می‌توانید تا حدی شخصیت افراد را نیز با نشانه‌های حالت روحی حدس بزنید. برای مثال فردی خجالتی صدای آرامی دارد، آنهایی که دارای اعتماد به نفس پایینی هستند از تردید در صدا برخوردار هستند و …

در ادامه می‌توانید با ما باشید تا با مواردی که قرار داده‌ایم به تمرین کردن جهت استفاده از صدا برای جذاب کردن صحبت بهره ببرید و با استفاده از داشتن صدایی جذاب برای سخنرانی های کاری بتوانید موفقیت در کسب و کار را بیشتر برای خود به ارمغان بیاورید.

جذاب سخنرانی کردن برای جذب مخاطب
جذاب سخنرانی کردن

1. لهجه

لهجه چیست ؟ بسیار ساده و مفهومی می‌توان گفت که به گونه‌ای از طرز تلفظ‌های ویژه یک گروه زبانی لهجه می‌گویند. در تمامی زبان‌های جهان، گروه‌هایی با لهجه‌های گوناگون وجود دارند.

یکی از شخصیت‌های هر فردی لهجه‌های منطقه‌ای و بومی است و جنبه مثبتی داشته و به صدا بعد و تمایز می‌بخشند، اما متاسفانه با گذر زمان و مهاجرت افراد از منطقه‌ای به منطقه دیگر لهجه‌ها در حال نابودی است.

هر کسی صدا و لهجه‌ای خاص دارد که با بقیه متفاوت است. اگر شما بتوانید به این آهنگ عادت کنید بسیار عالی و اهمیت بسیاری دارد  ، اما در این میان آهنگ صدا می‌تواند بر دو نوع تغییر کند یا نه فرقی نداشته باشد. برخی به خانه و مکان‌های خصوصی عادت دارند. زیرا، جهت عادت دادن خود با عرف و انتظارات اجتماعی ضرورتی نخواهند دید. برخی نیز مایل به مکان‌های عمومی و به نوعی در میان افراد هستند. چون عواملی را می‌توانند برای قدرت دادن به کلامشان استفاده کنند.

نکته: اگر به صدای خود عادت ندارید، می‌تواند در خانه صحبت‌هایتان را ضبط کنید و به آنها جهت عادت پیدا کردن گوش دهید. شما باید به قسمت‌هایی از صحبت‌هایتان که اثر گذاری پایین دارند، پی ببرید و در جهت ارائه سخنرانی جذاب و بدون مشکل این موارد را تقویت کنید.

داشتن اعتماد به نفس در بیان سخنان

این مورد که افراد صدای خود را دوست نداشته باشند را می‌توان در 80 درصد افراد مشاهده کرد که وقتی تصاویر خود را مشاهده می‌کنند آن را دوست نداشته و به نوعی خجالت می‌کشند. این مورد همچنین می‌تواند برای شنیدن صدای ضبط شده صدق کند. این احساس کاملا طبیعی است و برای برطرف کردن باید “واقعا،صدای من اینطوری است” را پشت سر بگذارید؟

سعی کنید زمانی اعتماد به نفس بالایی دارید و کاملا آرام هستید به صدای خود گوش دهید ( اغلب این گونه زمان‌ها خانه انتخاب درستی است). گرچه صدای خود را نمی‌توانید آنگونه که دیگران می شنوند، شما هم بشنوید. اما، اگر در زمان‌هایی با ذهن آرام به صدای خود گوش دهید، متوجه تمام نکات صدای خود و آهنگ آن می‌شوید. شما باید صدای خود را درک کنید تا کنترل خود را بر روی آن داشته باشید.

زمانی که شما در میان خانواده، دوستان و به نوعی در هر زندگی روزمره خود هستید، از زبان غیر رسمی استفاده می‌کنید. اما اگر در محیط کاری باشید به صورت خودآگاه و ذاتی با زبان رسمی صحبت می‌کنید. شما می‌توانید این را در مکان‌های عمومی بهتر مشاهده کنید. با عادت کردن به صدای خود استفاده از آن در شرایط واقعی نیز راحت می‌باشد و از نکات دیگر که توجه داشته باشید این بوده که با صدای بلند تمرین کنید تا به رسایی صدای خود عادت کنید.

جذاب کردن صدا در سخنرانی برای کسب موفقیت بیشتر
جذاب کردن صدا در سخنرانی

2. مهارت را در کلام گیرا برای جذاب کردن صدا در سخنرانی افزایش دهید.

برای اینکه به مهارت خود بیفزایید بهتر است به ضبط کردن صدای خود بپردازید ، اما قبل از ضبط کردن بهتر است متنی را مثلا، دو صفحه کتاب را ابتدا در سکوت مطالعه کنید. بعد با صدای معمولی بخوانید و نگران لکنت زبان خود در زمان‌های مختلف نباشید. به نکات زیر توجه داشته باشید :

  • کاهش سرعت در حین صحبت کردن : در حین خواندن متن مسلما هر کسی دوست دارد زودتر تمام شود و این باعث لغزش می‌‌‌شود. این امر کاملا طبیعی در همه افراد موجود است. با سریع خواندن شما به نوعی از فهم صحبت خود می‌کاهید.
  • بالا گرفتن سر خود : برای رسا خواندن مطلب بهتر است سر خود را بالا گرفته و صدایتان را از رو به روی زمین بردارید.
  • مکث کافی در بین عبارات: یکی از موارد تاکیدات موثر ، مکث کردن می‌باشد و شما بهتر است در آخر هر جمله و پاراگراف مکث کافی داشته باشید.
افزایش مهارت در کلام گیرا برای افزایش جذابیت در سخنرانی
افزایش مهارت در کلام گیرا برای افزایش جذابیت در سخنرانی

3. وابستگی صدا و کلام بر نفس

شما اگر می‌خواهید بهتر مفهوم را به شنونده برسانید می‌توانید از احساسات خود جهت تاثیر گذاشتن بر صدا استفاده کنید. ( افراد حرفه‌ای در سخنرانی‌ها بر این مورد مهارت خاصی دارند). شما نباید با سرعت و شدت صحبت‌های خود را بیان کنید و چون ممکن است صدا را در گلو خفه کنید و آخر جملات را به نوعی بخورید. باید برای سخنرانی بهتر همانند خوانندگان تمرین کنید و برای تولید دامنه‌ای از اصوات آماده باشید.

نباید در حین سخنرانی از استرس برخوردار شوید چرا که در صورت داشتن استرس به علت کشیده شدن ماهیچه‌ها، الگوی تنفسی تغییر می‌کند. در بین ترس، عصبی شدن، انقباض در گردن و شانه‌ها خصوصیاتی مشترکی وجود دارد. با این حال درست است که با تحت فشار بودن تنفس افزایش می‌یابد اما ، زمان کافی برای باز دم و استراحت کم است. کاهش استرس با استفاده از حرکات یوگا را می‌توانید برای دور کردن استرس در سخنرانی انجام دهید.

4. نحوه تنفس در جهت جذاب کردن صدا در سخنرانی

  • یکی از مواردی که باعث تقویت صدا می‌شود و آن را محکم‌تر می‌کند، استفاده از حداکثر ظرفیت شش‌ها می‌باشد. این شیوه برای افرادی با صدای ضعیف بسیار مناسب است ، زیرا کنترل میزان صدا در شکم است نه گلو .
  • شما نباید هیچ موردی را چون تنش، اثر درمانی و آرام بخش برای تنفس عمیق و منظم داشته باشید. با داشتن اعتماد به نفس بالا می‌توانید متعادل و آرام باشید. تکنیک‌های تنفس منظم چون یوگا، آزادسازی اصوات در قالب مناجات، مانتراها و سرود‌خوانی در مراسم عبادی در مذاهب مختلف و … تصادفی انجام نشده است. شما برای کاهش استرس‌های روانی می‌توانید از تنش های فیزیکی استفاده کنید.

تمرین تنفس برای سخنرانی

  1. ابتدا به صورت نرمال با بدنی صاف، مستقیم و سر به بالا بایستید. در این حالت عضلات صورت باید راحت باشند. سپس بدون فشار و قفل کردن زانوها پاها را به اندازه یک گام باز کنید.باید عمل دم و بازدم را مرتب و به فاصله تا حداکثر سه ثانیه انجام دهید.
  2. نفس‌هایتان را به شدت و به صورتی که شانه‌ها بالا بیاید انجام ندهید. دم را از بینی و بازدم را از دهان انجام دهید.
  3. تنفستان را حس کنید که چگونه تا انتهای شش‌ها می‌رود. با قرار دادن کف دست‌ها روی شکم می‌توانید حرکات را حس کنید.
  4. این عمل را در ده بار انجام دهید. حالا بعد چند روز همانطور که اطلاع دارید با توجه به توانتان بازدم را از 4، 5 و …. تا 10 افزایش دهید. با انجام این کار در حین بازدم با صدای بلند از 1 تا 10 بشمارید و تا 5 بار این تمرین را ادامه دهید.

با استفاده از این راهکار‌ها می‌توانید در سخنرانی‌ها بدون مشکل حرف‌های خود را بیان و نفس کم نیاورید.

تنفس در سخنرانی به صورت صحیح می‌تواند از راه های افزایش جذابیت صدا در سخنرانی شود
تنفس منظم در سخنرانی

5. تولید آوا

اگر می‌خواهید سخنران و گوینده حرفه ای باشد باید با سه عنصر اصلی تولید آوا آشنایی داشته باشید که در ادامه به بررسی این سه عامل و عنصر اصلی می‌پردازیم.

 بلندی صدا جهت شنیدن

با دیدن عنوان ممکن است به فکر چیزی شبیه بالا و پایین کردن صدا بیفتید ، اما این چنین نیست شما باید این را بدانید که افرادی هستند به صورت طبیعی و ذاتی دارای صدای نازکی هستند و اگر بخواهند صدای خود را بالا ببرند کیفیت صدایشان پایین می‌آید. برای افرادی با صدای بلند هم همین موضوع صدق می‌کند و با پایین آوردن صدا کیفیت از بین می‌رود منظور ما در اینجا تقویت کردن صدا با تنفس است تا بتوانید صدای رسا را داشته باشید.

شما در سخنرانی‌ و جلسه‌ها باید بدانید که به غیر از افراد نزدیک، افراد دور دست و پشتی نیز می‌خواهند سخنان شما را بشنوند و درک کنند. صدای قوی با بلند فرق دارد و به نوعی می‌تواند شما را مثبت تر جلوه دهد بنابراین به تقویت صدای خود از جنبه های مختلف بپردازید.

بلندی صدا در سخنرانی و تاثیر آن در میزان جذابیت صدا در سخنرانی
بلندی صدا در سخنرانی

شفافیت جهت فهمیدن کلام

حتما دیده‌اید که بعضی‌ها لب‌هایشان را چنان کم از هم باز می‌کنند و دندان‌هایشان را فشرده می‌کنند، که به سختی سخنانشان را بیان می‌کنند و بسیار کم می‌توان متوجه شد که اصلا چه می‌گویند. مخصوصا اگر این افراد، کمی با سرعت سخن بگویند اصلا کسی مفهوم را نخواهد فهمید. شما باید دهان را به صورت معمولی باز کنید و کلمات را به درستی تلفظ کنید تا مفهوم بهتری را به شنونده برسانید. اگر شما بتوانید بدون مشکل با باز کردن فک‌ها سخنان را بیان کنید و در آخر کلمات دقت داشته باشید حتی برخی از شنونده‌ها با لب خوانی می‌توانند بفهمند شما چه می‌گویید.

تنوع جهت علاقه مندی

تنوع از مهمترین موارد قابل استفاده در سخنرانی‌ها می‌باشد تا افراد خسته نشده، مفهوم بهتر و حتی هیجان را به سخنان خود اضافه کنید. اما، نکته مهمی که باید در تنوع به کار بردن سخنان به آن توجه داشته باشید این بوده که نباید افراد فکر کنند شما نمایش در می‌آورید.

احساسات را به کار ببرید و توجه داشته باشید که به نوعی کلمات با حمل معنا دارای احساسات و عواطف نیز می‌باشند و باید به درستی آنها را به گوش مخاطب برسانید.

سرعت ادای کلمات عاملی موثر برای جذاب کردن صدا در سخنرانی

قبلا هم به این نکته اشاره کرده بودیم که اگر بیش از حد سرعت خود را در سخنرانی بالا ببرید هضم و دریافت کلمات برای شنونده بسیار سخت می‌شود و ممکن است آنها را اشتباهی شنیده و مفهوم غلطی برداشت کنند. علاوه بر اینها آخر کلمات شما آورده نمی‌شود. شما باید سرعت مناسب داشته و اشتیاق شنونده را بدست آورید و در برخی از مواقع برای بهتر رساندن مفهوم و اشتیاق سرعت را بالا ببرید.

صدای بلند

برای حرفه‌ای بودن باید بر بلندی صدای خود مهارت و تسلط داشته باشید. با بالا و پایین کردن میزان صدا قادر هستید کلمات را تایید کنید. شما حتی قادر خواهید بود در حد زمزمه یکی دو کلمه را نیز بیان کنید. با این کار در مخاطب تاثیر بسزایی خواهید داشت.

زیر و بمی، لحن، تاکید

اگر کلام و سخنرانی شما بدون هیجان و به نوعی خسته کننده باشد کسی به آن گوش نداده و درک نخواهد کرد( مطمئنا چنین حالتی برای همه پیش آمده است). برای منتقل کردن اطلاعات کافی به شنونده باید کلام خود را با انرژی بیان کنید و از هیجان کافی برخوردار باشد.

از هر استراتژی برای جالب بودن و جذابیت آن استفاده کنید. تا حد ممکن ریزه کاری و جزئیات در آن به کار ببرید اما مواظب باشید که در کیفیت کلامتان تاثیر نگذارد. می‌توانید برای اهمیت موضوع و تنوع بر روی کلمات مختلفی تایید کنید.

مکث کردن در بین سخنرانی جهت جذاب تر شدن صدا

مکث کردن در سخنرانی و بین کلمات بسیار مهم است ،اما باید بتوان از آن استفاده کرد و به نوعی اگر هم بیش از حد باشد جالب نیست و کیفیت کلام را از بین می‌برد. شما می‌توانید در بین حرف‌های خود برای بیان پیام مهم و یا برجسته کردن کلام از آن استفاده کنید. در حین مکث شنونده بهتر می‌تواند کلمات را درک کند. در واقع شما با 5 دقیقه سکوت اعتماد به نفس خود را نشان می‌دهید.

نکته مهمی که باید قبل از سخنرانی مد نظر داشته باشید، این می‌باشد که قبل از گفتگو و سخنرانی‌ها برای بهتر شدن با گرم کردن و صدا شروع کنید. این گرم کردن به مدت زمان و شما بستگی دارد.

جذاب کردن صدا در سخنرانی ها یکی از عوامل موثر فن بیان برای جذب مخاطب می‌باشد که راه های کسب این عامل بصورت کامل در این مقاله از وب سایت آکادمی98 ارائه شده است تا شما عزیزان بتوانید جذابیت را در صدای خود برای ادای کلمات بگنجانید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
1 × 4 =