راه‌های جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران
جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران
جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران

زمان مطالعه: 8 دقیقه

حسادت یک احساس عادی است که همه آن را تجربه می‌کنند. در این میان اگر مراقب نباشید، حسادت می‌تواند به نارضایتی و تلخی تبدیل شود. داشتن احساس حسادت یکی از موانع موفقیت در زندگی محسوب می‌شود، بنابراین باید راه‌های جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران را در پیش بگیرید تا بتوانید از بروز این حس جلوگیری کنید. در ادامه راه‌ها و روش‌هایی برای جلوگیری از بروز این حس ارائه شده است تا بتوانید بر این احساس ناخوشایند غلبه کنید.

راه‌های مقابله با حسادت نسبت به دیگران

من بسیار زیاد در مطب درمانی خود این مورد را مشاهده کرده‌ام، که مشتری به خاطر اینکه قادر نیست با دوستان و همکارانش رقابت کند احساس کمبود می‌کند، به نوعی که فکر می‌کند فرد با اهمیتی نیست. همین موارد باعث رشد آنها همراه با خصومت می‌شود. زیرا احساس می‌کنند سهم منصفانه خود را نمی‌گیرند. یکی از مهمترین مکان‌هایی که ممکن است بیشتر حس حسادت را در ما باقی بگذارد شبکه‌های اجتماعی است. زیرا امروزه تقریبا هر کسی روزانه مدتی از زمان خود را در آنها می‌گذراند و فقط دو دقیقه گذراندن در آنها باعث می‌شود فرد متقاعد شود که دوستان در آخرین عکس‌های تعطیلات شادتر ، سالم‌تر و ثروتمندتر می‌باشند. تحقیقات نشان داده است که این حسادت کردن به دوستان افسردگی را در پی خواهد داشت. این که آیا شما به یک همکار که ارتقاء شغلی پیدا کرده است حسادت می‌کنید، یا نسبت به اینکه رئیس شما از داشتن یک ماشین برخوردار است که شما قادر به خرید آن نیستید برای سلامتی، روابط و شغل شما بسیار ضرر خواهد داشت. این قدرت ذهنی شما را تخلیه می کند و شما را از رسیدن به بزرگترین پتانسیل خود باز می دارد.

تاثیر حسادت بر رسیدن به موفقیت

اگر در بین افراد موفقی همچون وارن بافت ثروتمند‌ترین سرمایه گذار جهان و یوسین بولت که از معروفترین‌های جهان هستند نیز باشید، مهم نیست که چقدر شما و شغل‌تان شکوفا هستید، همیشه افرادی دیگری در دنیا وجود دارند که بهتر از شما عمل می‌کنند. شما می‌توانید یک درجه تاثیر گذار، یک چک حقوق عظیم، حتی یک قایق تفریحی داشته باشید، اما اگر مایل به مقایسه آن‌ها باشید، همیشه فردی با شرایط بهتر، پول بیشتر و یا یک قایق بزرگ‌تر خواهد بود. اگر نمی‌توانید مقایسه را متوقف کنید، هرگز راضی نخواهید بود. به علاوه، حسادت نه تنها باعث بدبختی شما می‌شود، بلکه پیشروی در حرفه خود و رسیدن به اهداف خود را نیز سخت‌تر می‌کند.

عدم حسادت به دیگران
عدم حسادت به دیگران

تاثیر حسادت بر شخصیت افراد

بسیار کم پیش می‌آید که افراد و یا فردی در مورد حسادت به صورت مثبت فکر کند. در واقع، بیشتر ما می‌توانیم به سرعت، اهمیت یادگیری نحوه جلوگیری از حسادت را تشخیص دهیم، همه ما از تاثیر حسادت آگاه هستیم.

  • آن‌ها نارضایتی و پریشانی را پرورش می‌دهند.
  • آن‌ها باعث از بین بردن آزادی ما می‌شوند.
  • باعث رنجش و نارضایتی می‌شوند.
  • باعث می‌شوند که ما کارهایی را انجام دهیم که معمولا انجام نمی‌دهیم.
  • باعث ایجاد افسردگی می‌شوند.

راه‌های غلبه بر حسادت

با این حال، احساس حسادت همچنان در زندگی ما وجود دارد. این یک نبرد ثابت است که علیه قلب و روح ما جنگ می‌کند. ما نسبت به ظاهر، استعدادها، روابط و حساب‌های بانکی سایر افراد حسادت می‌کنیم. این هیچ کمک مثبتی به زندگی ما نمی‌کند، ولی باز وجود دارد. زمان آزاد شدن است. مطمئنا، هر یک از ما آرزوی زندگی در رهایی از حسادت را داریم. بنابراین بهتر است از موارد زیر به عنوان راه‌های جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران بهره ببرید.

1. از مقایسه کردن خود با دیگران پرهیز کنید

گفتیم یکی از موثرترین موارد برای تشکیل حسادت می‌تواند همان شبکه‌های اجتماعی باشند. شما با نگاه کردن خیلی راحت می‌توانید خود را با دیگران بر اساس تنها یک عکس مقایسه کنید که من یا خانواده من اصلا خوشی و شادی در زندگی نداریم، من هیچ وقت نمی‌توانم چنین ماشینی را سوار شوم و از این گونه موارد مختلف … .

بهتر است در این مواقع بدانید که زندگی کردن رقابت نیست و شمایی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنید همانند این می‌مانید که مثلا سیب را با پرتقال مقایسه می‌کنید. غیر ممکن است که هر دو مثل هم باشند. هر کسی به نوعی خاص زندگی می‌کند و زندگی منحصر به فردی برای او وجود دارد. باید به خود ارزش دهید و احترام بگذارید که فردی متفاوت هستید. در هر زمانی که متوجه شدید حس مقایسه خود با دیگران را پیدا کردید به این فکر کنید که زندگی مسابقه نیست و این طرز فکر را از ذهن خود خارج کنید. شما فقط یک وظیفه برای زندگی عالی دارید و آن هم چیزی نیست جز اینکه بدون اینکه به اطرافیان توجه کنید زندگی خود را برای خود به بهترین شکل انجام دهید، در نظر داشتن این موارد یکی از راه‌های رسیدن به موفقیت در زندگی می‌باشد.

راه‌های از بین بردن حسادت
راه‌های از بین بردن حسادت

2. تغییر شیوه تفکر

از راه‌های دیگر که می‌تواند برای مقابله با حسادت به کار گرفته شود، تغییر دادن شیوه تفکر است. ممکن است شما در این مواقع فرصت‌ها را نادر بدانید. درست است فرصت ارزشمند است. اما اینکه آن را نادر بدانید باعث می‌شود ذهن بیمار شده و شما را به سمت تفکرهای غلط و شرم آور همانند فیلم سالار مگس‌ها (Lord of the Flies) بکشاند. ( در این فیلم شخصیت‌های داستان به سمت توحش برای جلوگیری از اتلاف وقت می‌روند). این روش بیشتر برای شرکت‌های تولید محصول به کار می‌رود. با این روش آنها شما را متقاعد می‌کنند تا بنا به محدود بودن محصول، قبل از هر کسی به صورت حریصانه اقدام به خرید کنید.

تاثیر حسادت بر نگرش افراد

چنانچه همسایه شما ثروتمند است شما نباید بر این تفکر باشید که او تمامی راه‌های دنیا را برای پولدار شدن بسته است و شما راهی برای پولداری ندارید. این همچنین برای همکار شما در ارتقای شغلی به کار برده می‌شود. به صورتی که شما خواهید توانست شغل مورد نظر را در سازمان یا شرکتی دیگر بدست آورید. این باعث می‌شود حتی در زمان‌هایی بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کردید فرصت را نصیب خود کنید.

شما در برخی از مواقع به علت حسودی کردن ممکن است بر این تفکر باشید که در طول عمر فقط یک بار فرصتی مناسب به دست خواهید آورد. یا فردی که به موفقیت خاص رسیده، چیزی است که شما هیچ وقت قادر به دست یافتن آن نخواهید بود، اصلا اینطور نیست و شما باید راه‌های جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران را همواره مد نظر داشته باشید. این را هم بهتر است بدانید که در دنیا محال است چیزی وجود داشته باشد که به نوعی کمیاب باشد. به ندرت این چنین چیزی یافت می‌شود. اگر بخواهیم نام ببریم “زمان” آن چیزی است که شما نباید با حسادت نسبت به دیگران از دست دهید. زمان محدود است و هر دقیقه که از دست دهید برای همیشه از دست رفته است.

مقابله با احساس حسادت
مقابله با احساس حسادت

3. تمامی جنبه‌های زندگی را در نظر داشته باشید

هر کسی که می‌گوید زندگی‌اش کامل است دروغ می‌گوید. هیچ کس دارای زندگی کاملی نیست. ولی، اینکه شما تصویر کوچکی را از زندگی افراد مشاهده کنید ممکن است از آن چیزی که واقعیت دارد باشکوه‌تر باشد. به خصوص اگر آنها را در قالب عکس و داستان در مواردی چون شبکه‌های اجتماعی ببینید. شما نباید بر این تفکر باشید که چون همسایه شما دارای ظاهری زیبا است، همکارتان شغل بهتری نصیبش شده و … آنها زندگی بی نظیر در مقایسه با شما دارند.

بهتر است به جای بررسی و تمرکز داشتن روی بخشی از زندگی فردی که به او حسادت می‌کنید، زندگی او را به صورت وسیع‌تر مشاهده کنید. شما که نمی‌دانید این افراد در زندگی چه سختی‌هایی را تحمل کرده‌اند. حتی اگر ظاهر زندگی او بدون مشکل باشد. چرا که او ممکن است در ذهن و روح دچار مشکل شده باشد.

4. عدم قضاوت دیگران

این مورد نیز برای بسیار از افراد با حس حسادت رخ می‌دهد که بخواهند قضاوت عادلانه را برای تمامی موارد و چیزها داشته باشند. برای مثال؛ “این فرد حقش نبود این چنین ارتقا بگیرد چون به اندازه من کار نمی‌کرد”. در واقع، حقیقت چیزی دیگری است. حقیقت این است که قرار نیست همیشه زندگی با توجه به چیزی که شما منصفانه می‌دانید پیش برود. این که شما بگویید شایستگی بیشتری نسبت به دیگری دارد چیزی را عوض نمی‌کند، به غیر از اینکه انرژی و زمان را هدر می‌دهد. در عوض به چیزهایی که از کنترل شما خارج است توجه کنید و تمرکز خود را روی کسی بگذارید که می‌توانید بهترین خود باشید.

غلبه بر احساس حسادت به دیگران
غلبه بر احساس حسادت به دیگران

5. تعریف تازه برای موفقیت داشته باشید

یکی از بهترین‌ راه‌های جلوگیری از حسادت نسبت به دیگران این بوده که تعریف موفقیت خاصی برای خود داشته باشید. شما زمانی که بدانید با کسی قصد رقابت ندارید از او ناراحتی نخواهید داشت. یعنی شما زمانی که زندگی خود را در عوض رقابت، برای همکاری ببینید، خواهید توانست حتی موفقیت‌های دیگران را نیز شادی و موفقیت خود بدانید. بهتر است تعریف موفقیت را تغییر دهید و ارزش‌هایی خود را شناسایی و معلوم کنید. این را بدانید که افراد برای موفقیت‌های خود تلاش می‌کنند و این موفقیت‌ها به معنی نابودی موفقیت شما نیست. به تمامی مسیرهایی که برای موفقیت انجام داده‌اید توجه داشته باشید و تنها خود را با دیروز خود مقایسه کنید نه کس دیگری، شما باید هر روز بهتر از دیروز باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
23 ⁄ 1 =