بهترین روش های دور کردن افکار منفی از زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بهترین روش های دور کردن افکار منفی از زندگی
دور کردن افکار منفی
دوری کردن از افکار منفی در زندگی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

وقتی مشغول انجام کاری هستید و موردی شما را اذیت می‌کند، می‌دانید که راحت‌ترین کاری که باید شما برای مقابله با اذیت مورد نظر انجام دهید این است که ذهن خود را از این کار خارج کنید. دور کردن افکار منفی یکی از اولین قدم‌ها برای رسیدن به موفقیت و توسعه فردی در امور می‌باشد بنابراین برای رسیدن به اهداف خود باید قبل از هر چیزی افراد و افکار منفی را از خود دور کنید و یا در جهت تبدیل افکار منفی به مثبت قدم بردارید.

افکار منفی که معمولا به شایعه شناخته می‌شوند در بسیاری از مواقع شما را عصبانی و ناراحت می‌کنند. زیرا، این مسئله لحظه به لحظه در صورت جلوگیری نکردن بزرگ‌تر می‌شود. خوشبختانه تکنیک‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند جلوی افکار منفی را بگیرید و ذهن خود را بر روی یک نکته مثبت متمرکز کنید.

راه هایی برای متوقف کردن افکار منفی

داشتن تفکر منفی ساده‌ترین راه برای کند کردن اهداف کسب و کار و همچنین توسعه شخصی است. در بسیاری از مواقع با درک نادرستی از انگیزه افراد و قضاوت های نادرست به خودمان سخت می‌گیریم. این موارد باعث می‌شود که شادی از شما گرفته شود و در کارهای به مشکل بربخورید. برای اینکه افکار منفی از شما دور شوند آگاهی از تفکر منطقی و مثبت اندیشی از ساده و بهترین راه‌ها می‌باشند.

ارتباط استرس و افکار منفی

در مطالب قبلی تعریف استرس را به روش‌های مختلف برای شما بیان کردیم . همین استرس عامل اصلی افکار منفی است. استرس از موقعیت‌ها می‌تواند نشات بگیرد. یعنی اگر شما تفسیر نادرستی از موقعیت داشته باشید می‌تواند در بروز استرس شما تاثیر گذار باشد. شاید با کمی فکر کردن بگویید که این خوب و الزامی است. بله ، در بسیاری از مواقع استرسی که از یک موقعیت داریم کاملا صحیح است و ممکن است این موقعیت‌ها به نوعی در موارد مختلف برای ما تهدید باشند. همین استرس در این مواقع یک سیستم هشدار عالی می‌باشد.

در بسیاری از مواقع چون کارهای تیمی و گروهی و … ما دارای افکار و اندیشه‌های منفی می‌باشیم و با خود به صورت ناعادلانه برخورد می‌کنیم. همین باعث می‌شود که اعتماد به نفس را از دست بدهیم. بنابراین، در این گونه مواقع که به کار و زندگی شخصی برمی‌گردد باید دارای اعتماد به نفس بالا و بدون استرسی باشید. ما راه کارهایی را در ادامه برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید برای دور کردن افکار منفی استفاده کنید. همچنین برای دور کردن استرس می‌توانید از قوانین تبدیل استرس به موفقیت در زندگی و کار بهره ببرید.

متوقف ساختن اندیشه های منفی
متوقف ساختن اندیشه های منفی

نحوه غلبه بر افکار منفی

افکار منفی در ذهن و وجود هر شخصی وجود دارد و به عنوان یکی از موانع موفقیت در هر کسب و کاری شناخته می‌شود که بسیاری از فرصت‌ها را از شما می‌گیرد بنابراین باید به هر نحوی که شده با شناخت درست از خود اقدام به غلبه بر افکار منفی کنید که در ادامه به معرفی راه‌هایی برای غلبه بر تفکر منفی می‌پردازیم.

آگاهی دقیق از افکار برای دور کردن افکار منفی

در زمان‌هایی که منفی فکر می‌کنید ممکن است به خاطر افکار منفی مختلف در ذهن شما باشد. این افکار می‌توانند از مواردی مختلف چون ترس از آینده، سرزنش کردن خود به خاطر خطاها، شک به توانایی‌ها و … باشد. مورد حائز اهمیتی که با منفی فکر کردن دچار می‌شوید تضعیف کردن اعتماد به نفس و عزت نفس می‌باشد و همین باعث می‌شود شما مهارت‌های ذهنی خود را کم کم از دست بدهید.

در واقع موردی که با اندیشه‌های منفی در خود با آن دچار می‌شوید این بوده که این افکار در درک های ما وارد می‌شوند و بدون اینکه شما متوجه شوید آنها درک را از ذهن بیرون می‌کنند. بهترین راه برای جلوگیری این می‌باشد که با آنها وارد جنگ شوید و از آسیب زدن زیاد جلوگیری کنید. یکی از مهمترین موارد آگاهی از تفکر است. با این راه شما افکار خود را بررسی و هر موردی را که واردش شده اید را شناسایی و آگاه می‌شوید.

دوری از موارد استرس زا راهی برای تبدیل افکار منفی به مثبت

از مواردی دیگر که در آگاهی فکر به شما کمک می‌کند، توجه کردن به موقعیت‌های استرس‌زا در ذهن خود می‌باشد. شما نباید فکر‌های خود را سرکوب کنید. در عوض بگذارید به ذهن شما وارد شده و آنها را در برگه‌ای یادداشت کنید. اگر شما فردی هستید که زیاد دچار استرس می‌شود دفتری را با عنوان خاطرات استرس برای خود جهت یادداشت داشته باشید. سپس، به مدت دو هفته مواردی که باعث استرس شما می شود را بنویسید. بنابراین، می‌توانید موقعیت، نگرانی و تمامی مواردی که منجر به منفی فکر کردن شما می‌شود را بدانید. آنها را در اولویت برای رسیدگی قرار دهید. زیرا تنها راه برطرف کردن افکار منفی این می‌باشد که شما از آنها آگاهی داشته باشید و با اندیشیدن راهکار هایی به کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت بپردازید.

تبدیل افکار منفی به افکار مثبت
تبدیل افکار منفی به افکار مثبت

تفکر منطقی برای دوری از افکار منفی

راه دوم که برای غلبه به افکار منفی لازم دارید این می‌باشد که با استفاده از شناسایی توسط دفتر خاطرات استرس آن افکار را به چالش بکشید. شما باید ابتدا به آنها قشنگ و کامل بیندیشید، و بعد از آن منطقی به چالش بپردازید. مثلا ممکن است افکار ثبت شده از دسته های زیر باشند:

  1. عملکرد پایین در انجام کارها: عملکرد پایین در کارها به عواملی بستگی دارد. باید آموزش‌های لازم را دیده و به گروه خود بدهید، برنامه ریزی کنید، منابع و اطلاعات داشته باشید، زمان داشته باشید، آمادگی انجام را داشته باشید. چون اگر این چنین نباشد، پس عملکرد پایینی دارید.
  2. حس بی کفایتی: ممکن است شما در به انجام رساندن کاری تلاش، آموزش ، تجربه ، برنامه‌ریزی و تمرین کرده باشید. آیا این چنین است؟ پس با مثبت بودن جواب شما کاملا منطقی کارهای لازم را انجام داده‌اید. اما، نباید ناراحت باشید و به نوعی در فکر فرو بروید. چرا که، این کار باعث می‌شود شما مواردی را تعیین کنید که رسیدن به هدف را کاملا دست نیافتنی می‌کند.
  3. راضی نبودن افراد از انجام کارتان: برای انجام یک کار شما باید آمادگی و تلاش کافی را انجام دهید و این همان چیزی که شما را به موفقیت می‌رساند. اگر شما تمرکز کافی را بر روی کار خود با تلاش ترکیب کنید، افراد کاملا منطقی و منصف واکنش شما را درک و از دست شما راضی می‌باشند. چون در غیر این صورت این کار از کنترل شما خارج است.
  4. بی نتیجه بودن تلاش‌ها: آیا برنامه‌ ریزی‌های لازم را انجام داده‌اید؟ ریسک‌ها را در نظر گرفته‌اید؟ پس با این حالا برای رسیدگی مشکلات آمادگی دارید.
غلبه کردن بر افکار منفی
غلبه کردن بر افکار منفی

نکته: همیشه از اتفاقی که به صورت ناخواسته انجام شده است نتیجه کلی نگیرید. مثلا، اگر اشتباهی کرده‌اید به این معنی نیست که تمامی کارهای شما خوب انجام نمی‌شود. درست است که مسئولیت‌هایی که جدیدا به شما داده می‌شود استرس‌زا هستند. اما، با بررسی دقیق می‌توانید آنها را برطرف کنید.

شما باید همانند یک مربی و یا دوست نزدیک خود برای شناسایی افکار منفی اقدام کنید و کاملا بی طرفانه خود را نصیحت و برای به چالش کشیدن این افکار منفی کاملا فکر کنید. در این چالش به دور کردن افکار منفی تفکر کرده و تشخیص دهید که آیا این موارد واقعا اشتباه هستند یا نه مواردی در آنها پنهان و نهفته است. با پیدا کردن نکات مخفی در آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

تفکر مثبت و پیدا کردن فرصت‌ها

چگونه افکار مثبت را جایگزین افکار منفی کنیم ؟ همانطور که به چالش اندیشه‌های منفی خود می‌پردازید با پیدا کردن آنها کاملا منطقی اقدام کنید و برای بهتر شدن می‌توانید در واکنش افکار منفی از تفکر مثبت استفاده کنید. بهترین کار در این مواقع نگاه کردن به موقعیت‌ها می‌باشد که ببینید آیا فرصتی در آن وجود دارد یا نه.

اعتماد به نفس در این گونه مواقع بسیار ضروری و لازم است تا بتوانید سریع‌تر به هدف خود دست یابید ، یکی از راه‌های افزایش اعتماد به نفس همین تفکر مثبت می‌باشد. با افکار منفی شما به اعتماد به نفس خود صدمه وارد کرده و آن را ضعیف می‌کنید. برای اینکه شما بتوانید این صدمات را ترمیم کنید باید ارزیابی‌های روشن و منطقی را در اولویت و مبنا قرار دهید تا به ایجاد تفکر مثبت تبدیل شود. ( باور مثبت خود را در زمان حال بیان کنید تا قوی تر باشد). باورهای مثبت می‌توانند به شکل زیر افکار منفی را بهبود و دور کنند.

روش‌های دوری از تفکر منفی
روش‌های دوری از تفکر منفی
  1.  عملکرد پایین در انجام کارها: من درک کاملی از این مشکل دارم و با تحقیق و برنامه‌ریزی کامل آماده هستم. می‌توانم با استفاده از منابع و اطلاعاتی که دارم با توجه به زمانی کافی بهترین موارد را برای پیشرفت انجام دهم.
  2. حس بی کفایتی: با خود به صورت امیدوار کننده برخورد کنید. می‌توانید بگویید من تجربه و مهارت لازم را دارم و می‌توان با تلاش و زمانی که در دست دارم به بهترین نوع برسم. من به این مسائل کاملا منطقی فکر کرده‌ام و می‌دانم که آمادگی روبه رو شدن با آنها را دارم و به خوبی کارم را انجام می‌دهم.
  3. راضی نبودن افراد از انجام کارتان: با توجه به آمادگی که در این زمینه دارم تمامی تلاش خود را انجام خواهم داد و به نتیجه دست پیدا می‌کنم. مطمئنا آدم‌های منصف و حق دوست کار من را محترم می‌شمارند و اگر افراد غیر منصفی با من رو به رو شوند به صورت کاملا منطقی واکنش نشان خواهم داد.
  4. بی نتیجه بودن تلاش‌ها: برنامه‌ریزی‌های کاملی انجام داده‌ایم که می‌تواند به برخورد ما در مقابل با اتفاقات احتمالی کمک کند. همه ما در یک گروه آماده هستیم تا کاملا انعطاف پذیر به این حوادث واکنش نشان دهیم.

شما می‌توانید در صورت تمایل آنها را یادداشت و با خود حمل کنید تا در بسیاری از مواقع با خود تکرار کنید. شاید با خود بگویید که مثبت اندیشی برخلاف تفکر منفی باعث می‌شود که شما به شکل دادن و ترمیم تفکر خود کمک کنید. اما، علاوه بر اینها شما را با فرصت‌هایی باز آشکار می‌کند که می‌تواند بسیار عالی از آنها بهره ببرید. مثلا، شما با انجام موارد بالا می‌توانید مهارت‌هایی را یاد بگیرید و مهمتر از همه شما را به عنوان فردی نگاه کنند که از پس مشکلات به راحتی بر می‌آیند.

نکته: اگر اکنون از افراد مختلف سوال کنید، مطمئنا همه با مثبت اندیشی و دور کردن افکار منفی موافق هستند و آن را راه حل تمامی مسائل می‌دانند. اما، نکته‌ای که مهم است و بسیاری از آن غافل می‌باشند استفاده درست از آن است. شما باید منطقی باشید که به چه صورت‌هایی و اهدافی می‌خواهید برسید، بعد از مشخص شدن به عنوان پشتیبان برای رسیدن به هدف بهره ببرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
23 − 16 =