ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ
ویژگی مدیران بزرگ و موفق
ویژگی مدیران بزرگ و موفق

زمان مطالعه: 7 دقیقه

اینکه شما دارای بهترین پیشرفت باشید و بتوانید به بالاترین حد موفقیت خود برسید نیازمند داشتن موارد اساسی است. اگر ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ را مطالعه کرده باشید خواهید فهمید که همه آنها دارای خصوصیات و ویژگی‌های مشخصی هستند. مدیریت قوی به صورت تصادفی امکان‌پذیر نیست و رازی است که شما را از دیگر افراد جدا می‌کند.

رهبران موثر دارای خصوصیاتی هستند که با استفاده از آنها می‌توانید انگیزه بیشتر و بهترین عملکرد را برای خود و کارمندان داشته باشید. اینکه شما بخواهید مدیری موثر و موفق باشید علاوه بر سخت کوشی به مواردی بیشتر نیاز دارد که باید رعایت کنید. رهبران موفق کاری می‌کنند که شور و اشتیاق تمامی سازمان را بر انگیزد. این یعنی بهتر است شما هم برای داشتن نتیجه موثر اجازه ورود اشتیاق به کار خود را به عنوان بخشی از آن بدهید. یعنی شما علاوه بر استفاده از مغز باید از قلب برای رهبری نیز بهره ببرید.

ویژگی مدیران بزرگ

رهبری کامل بودن همیشه آسان نیست. بسیاری از اشتباهات رهبری وجود دارد که باید در طول مسیر از آن دوری کنید. تحقیقات نشان داده است که تعدادی از رفتارهای اصلی رهبری وجود دارد که مدیران می‌توانند یاد بگیرند و توسعه دهند. این رفتارها در مدیریت واکنش‌های عاطفی و اجتماعی ما به محیط اطراف پایه گذاری شده است. با پرورش آنها، رهبران می‌توانند تیمی را در اطراف خود ایجاد كنند كه نسبت به كار و رسالت شركت خود پاسخگو، قابل اعتماد، مقاومت، پیشرو و پرشور باشد. اگر می‌خواهید این چنین رهبری باشید در ادامه انواع رفتار و شخصیت‌های مختلف را برای بررسی و استفاده قرار داده‌ایم.

ویژگی‌های رفتاری مدیر موفق
ویژگی‌های رفتاری مدیر موفق

1. با اعتماد به نفس و بدون خودخواهی

یکی از ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ داشتن اعتماد به نفس بالا است، آنها کاملا به خود اطمینان دارند. همین موارد باعث می‌شود تا طبق قانون جذب، کارکنان زیادی به سمت آنها جذب شوند و همواره کارکنان با اعتماد به نفس و وظیفه شناسی داشته باشند. آیا شما این قابلیت را دارید؟ برای اینکه بدانید این قابلیت را دارید یا نه فقط کافی است بدانید از چالش فراری هستید یا نه. اینکه شما دارای اعتماد به نفس باشید باعث می‌شود در زمان آشفتگی آرام باشید. از همه مهمتر رهبران بزرگ اگر به کاری متعهد باشند رهایش نمی‌کنند.

2. نسبت به دیگران پاسخگو و حساس هستند

رهبران بزرگ افراد حساسی هستند و درک بالا از نیازهای دیگران دارند. این افراد کاملا آگاه هستند که چه مواردی باعث برانگیختن کارکنان می‌شود و توجهی حقیقی به رفاه آنها نشان می‌دهند. شما هم بهتر است به افراد سازمان اهمیت دهید و خود را به عنوان نگهبان سلامت و موفقیت آنها بدانید.

خصوصیات مدیران موفق
خصوصیات مدیران موفق

3. مصمم بودن

رهبران بزرگ کسانی هستند که تا جایی امکان دارد کارشان را تا حد کمال ادامه می‌دهند ( البته در مواردی نیز با غلبه بر کمال گرایی، مانعی به نام تمایل به کمال بیش از حد را از سر راه خود بر می‌دارند). این افراد به صورت همزمان جزئیات ظاهرا بی‌اهمیت و تصویر بزرگ را در ذهن دارند. حواس آنها کاملا به مواردی است که فکر می‌کنند در رسیدن به هدف‌هایشان کمک می‌کند. زمانی که کاری همانند خواسته و انتظارشان پیش نرفت نا امید نخواهند شد و تسلیم نمی‌شوند. پش شما هم اگر پروژه‌ای دارید تا آخر ادامه دهید مگر اینکه دلیل قانع کننده‌ای برای توقف داشته باشید.

4. حمایت گر هستند

آنها به افرادی که سازمانشان را تشکیل می‌دهند دارای توجهی حقیقی هستند. این افراد در حین چالش‌ها به هدایت افراد و کارمندان خود می‌پردازند و به دنبال راه‌هایی برای تضمین موفقیت بلند مدت آنها هستند. برای مثال؛ اگر یکی از کارمندان شما دارای مشکل خانوادگی و بیماری است و نیاز به تغییر ساعت کاری دارد باید طوری به او کمک کنید تا برنامه زمان‌بندی جدیدی داشته و به دیگر کارمندان همکارش فشاری وارد نشود. یعنی هم کارمندان را حمایت کنید و هم سازمان خود را حمایت کنید. از ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ این است که حامی تمامی اعضای مجموعه خود هستند.

خصوصیت مدیران موفق
خصوصیت مدیران موفق

5. متمایز باشید

رهبران موثر و بزرگ دارای برخورد منحصر بفرد و در واقع حرفه‌ای نسبت به تصویر،‌ اعمال و حرف‌های خود هستند. این افراد دارای رفتاری هستند تا از کارکنان متمایز باشند و باعث برانگیختن احترام و تحسین آنها شوند. شما جهت اینکه نسبت به دیگران متمایز باشید باید رهبری را با الگو سازی انجام دهید. باید از خبرهای سازمان به صورت کامل با خبر باشید، به صورت حرفه‌ای لباس بپوشید، صحبت‌های خود را با تفکر کامل و هوشمندانه انتخاب کنید و سخنرانی جذاب و بدون مشکل داشته باشید. اگر بتوانید تصویر مدیریتی خود را به صورت منحصر بفرد بسازید خواهید توانست بدون داشتن حس خجالت و تلاش زیاد همانند مدیر حرف زده و راه بروید.

6. مسئول هستند

افرادی که به عنوان مدیر موثر شناخته می‌شوند مسئولیت کارکنان و عملکرد آنها را بر عهده خود دارند. این افراد در صورتی که بدانند کاری به خوبی انجام شده است در حضور عموم از کارمندان خود تعریف و تشکر می‌کنند. در زمان‌هایی که می‌دانند مانعی در سر کار وجود دارد به سرعت دنبال راه حل خواهند بود تا ادامه دهند. شما زمانی می‌توانید خود را رهبری مسئول بدانید که کارها را بدون اینکه به دنبال مقصر باشید خودتان انجام دهید.

7. صحبت‌هایشان متقاعد کننده است

یکی از ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ این است که متقاعد کننده هستند. آنها بر حرف‌های خود آگاهی دارند و می‌دانند در چه مواقعی چه حرفی بزنند. بهترین کار در این رابطه، ارسال جملات انگیزشی برای ایجاد اطمینان و هدایت دیگران است. اینکه شما بتوانید سازمان خود را با حرف وادار به تحریک کنید باعث برقراری ارتباطی متقاعدکننده،‌ عاشقانه و صادقانه می‌شود.

مدیران موفق چه خصوصیتی دارند؟
مدیران موفق چه خصوصیتی دارند؟

8. صادق هستند

صادق بودن یکی از موارد مهم برای مدیریت قدرتمند است. این افراد به گونه‌ای با افراد و کارکنان خود رفتار می‌کنند که دوست دارند با خودشان رفتار شود. آنها به دیگران احترام می‌گذارند و احساساتشان را با احترام در نظر می‌گیرند. آیا باور دارید که صداقت و رفتار اخلاقی باعث موفقیت شما می‌شود؟ اگر باور دارید و این چنین است خواهید توانست به دسته رهبران موثر بپیوندید تا سازمانی موفق را مدیریت کنید.

9. منظم و سازمان یافته هستند

برنامه‌ریزی مهم بوده و به فکر کردن و بررسی هر مورد و عاملی احتیاج دارد. رهبران موثر سازماندهی و برنامه‌ریزی را پیشاپیش انجام می‌دهند. اینکه شما برای فکر کردن به سناریوهای مختلف و اثرات متحمل آن به مهارت تفکر تحلیل نیاز دارد، درست است. در این مواقع باید برنامه‌ریزی شما به گونه‌ای باشد که علاقه در راستای تفکرتان قرار گیرد. علاوه بر مغز از عقلتان نیز استفاده کنید.

ویژگی مدیران بزرگ
ویژگی مدیران بزرگ

10. خوش‌بین هستند

یکی از ویژگی‌های اساسی مدیران بزرگ این است که طبق قانون کارما نسبت به هر چیزی خوش‌بین هستند. آنها بدون هیچ سختی و مشکلی به دیگران قوت قلب خواهند داد. این افراد با داشتن شور و اشتیاق و موارد محاسبه شده به دل ماجرا و دردسر خواهند زد. اگر شما در این مواقع خوش‌بین باشید، باعث دادن روح به محیط کاری می‌شوید. از عمل‌های بی فکر و جسورانه خودداری کنید و به دنبال راه‌هایی باشید که باعث برانگیخته شدن افراد و انرژی دادن به آنها شود. سعی کنید کار و محل کار خود را برای کارکنان و خود تا حد ممکن لذت بخش کنید. اگر این کار را انجام دهید هم لذت و خوشی داشته‌اید هم کار انجام شده است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 − 8 =