ویژگی رفتاری افراد باهوش را بشناسید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ویژگی رفتاری افراد باهوش را بشناسید
افراد با هوش چه ویژگی هایی دارند
افراد با هوش چه ویژگی هایی دارند

زمان مطالعه: 6 دقیقه

افراد باهوش در مقایسه با سایر افراد دارای تفاوت‌هایی هستند، برای اینکه بتوانید تفاوت این افراد با دیگران را تشخیص دهید باید با ویژگی رفتاری افراد باهوش آشنا باشید. افراد باهوش کسانی هستند که اصلا ذکاوت خود را به رخ دیگران نمی‌کشند. آنها به گونه‌ای هستند که هوش زیادشان طبیعی به نظر می‌رسد. این افراد تنها یک تلاش دارند و آن هم این است که بدون اینکه جلب توجهی داشته باشند به صورت آزادانه زندگی کنند. کسب موفقیت در زندگی با توجه به ویژگی‌های رفتاری و گفتاری آنها صورت می‌گیرد بنابراین برای اینکه در راه باهوش شدن قدم بردارید باید با این مشخصات آشنا شوید.

عادات افراد باهوش

شاید شما هم دوست داشته باشید که بدانید افراد باهوش چه ویژگی رفتاری دارند و آنها را در خود تقویت کنید تا به دسته این افراد بپیوندید. نباید بر این عقیده باشید که افراد باهوش شانس دارند و شما ندارید، نباید فکر کنید شما در دسته افراد معمولی کم هوش قرار دارید، چرا که هر کسی به اندازه لازم باهوش است و خود باید به سراغ شکوفایی استعداد و ایده‌هایی که در ذهن دارد برود. پس، در ادامه همراه ما باشید تا این موارد را بررسی کنیم.

افراد باهوش چه ویژگی‌هایی دارند؟
افراد باهوش چه ویژگی‌هایی دارند؟

1. آنها جغد شب هستند

با توجه به تحقیقات انجام شده کسانی که شب‌ها دیر می‌خوابند و به کارهای خود می‌پردازند تا بتوانند بیشترین بهره‌روی را در شب داشته باشند نسبت به کسانی که زود خوابیده و سحر خیز هستند دارای IQ بالاتری هستند. این را در نظر داشته باشید که شما برای اینکه باهوش باشید لازم نیست شب‌ها تا نصفه شب بیدار باشید و این کاملا اشتباه است. زیرا، این افراد به نوعی برایشان بسیار راحت است که شبها را بیدار باشند و به کارهایی چون مطالعه، یادگیری و … بپردازند. چرا که این یادگیری‌ها در پشت صحنه اتفاق نمی‌افتد و این دانش و مهارت‌ها برای دیگران عجیب است.

2. ساکت و آرام هستند

ممکن است فکر کنید فردی که ساکت است درون‌گرا است و به نوعی برای برقراری روابط اجتماعی ضعیف است. این اشتباه بوده و تمامی افراد این گونه نیستند. این را هم در نظر داشته باشید که تمامی افراد ساکت باهوش نیستند اما یکی از موارد ویژگی رفتاری افراد باهوش ساکت بودن است. آنها در صورت باهوش بودن دوست دارند چنانچه امکان داشته باشند در گوشه‌ای ساکت بنشینند. افراد باهوش کسانی هستند که به تمامی حرف‌ها گوش داده و با فکر کردن برای پاسخ آماده می‌شوند. افراد باهوش همیشه سکوت را به گفتگوی بی هدف ترجیح می‌دهند.

مشخصات افراد باهوش
مشخصات افراد باهوش

3. از مشکلات فرار نمی‌کنند

افراد باهوش که به موفقیت دست پیدا کرده‌اند، به هیچ وجه اجازه تسلیم شدن خود در برابر مشکلاتی که در زندگی وجود دارد را نمی‌دهند. این افراد قبل از اینکه مشکلات از حد خود خارج و به نوعی از کنترل خارج شوند با اولویت بندی کردن مشکلات، آنها را شکست می‌دهند. پس، اگر شما فردی هستید که بدون سختی با مشکلات روبرو می‌شوید و آنها را در آغوش می‌گیرید، احتمالا همیشه در حاشیه امن زندگی هستید و این یعنی آدم باهوشی هستید.

4. دارای دوستان خلاق و باهوش هستند

هر دوست و فردی را در اطراف خود داشته باشید شخصیت شما را نشان می‌دهد. کسی که باهوش است دوستان خود را نیز از افراد فرهیخته و خلاق انتخاب می‌کند. درست است این مورد نیز استثنا دارد و قرار نیست همه دوستان شما هم باهوش باشند. ولی تا 80 درصد دوستان شما اگر خلاق و باهوش باشند احتمالا شما هم باهوش هستید.

خصوصیات رفتاری افراد باهوش
خصوصیات رفتاری افراد باهوش

5. برای کامل شدن تلاش می‌کنند

نمی‌توان از روی ظاهر و یا صحبت کردن فردی گفت او باهوش است. می‌توان باهوش بودن را از چگونه رفتار کردن با خود سنجید. کسی که باهوش است تمامی دغدغه خود را برای کامل شدن دارد، همین است که هر باری با آنها ملاقات داریم متوجه تغییرات کوچکی در آنها می‌شویم که آنها دارای ذهنیت کمال‌گرا هستند و این ویژگی در هر نقطه زندگی خود را نشان می‌دهد. آنها در ظاهر می‌خواهند به بهترین شکل باشند و برای بیان این موضوع نیز ساعت‌ها تمرین دارند تا بهترین باشند.

6. از خود انتقاد می‌کنند

در هر جای دنیای افراد خودشیفته وجود دارد. این افراد همیشه در حال تعریف از خود بوده و به افراد دروغ می‌گویند. یعنی اگر فردی را در این حال مشاهده کنیم که مرتبا از خود تعریف و خود را نقد می‌کند نفس راحتی خواهیم کشید. اگر کسی به دنبال تعریف و تحت تاثیر قرار دادن دیگران نباشد و در عوض به دنبال عیب‌های خود باشد هوش او را نشان می‌دهد. انتقاد از خود ویژگی رفتاری افراد باهوش می‌باشد که می‌تواند نواقص افراد را مشخص کند، بنابراین این ویژگی یکی از راه‌های تقویت خودشناسی برای رسیدن به موفقیت نیز به شمار می‌آید.

راه شناخت افراد باهوش
راه شناخت افراد باهوش

7. علاقه به مطلع شدن دارند

این ویژگی را ممکن است شما هم داشته باشید که دوست دارید از خبرهای تازه در هر زمینه‌ای آگاه باشید و دوست دارید این اطلاعات را روز به روز افزایش دهید. افراد باهوش این ویژگی را دارند و همیشه خبرهای خارجی و یا داخلی را برای اطلاع داشتن از موارد مختلف دنبال می‌کنند. افراد باهوش از این اطلاعات برای حل مشکل و مسائلی که به زندگی‌شان مربوط است استفاده می‌کنند. این افراد همیشه این هدف را دارند که به یادگیری چیزهای مفید بپردازند و به افزایش مهارت‌های خود بپردازند. این افراد هیچ وقت بی کار نبوده و همیشه راهی برای مشغولیت دارند.

8. همیشه مشغول انجام کارهای مختلف هستند

اگر می‌خواهید افراد باهوش را بشناسید بهتر است بدانید همیشه مشغول انجام کاری و فعالیتی هستند. برای مثال؛ زبان انگلیسی خود را تقویت می‌کنند، به یادگیری تعمیر وسایل خانه می‌پردازند. ورزش می‌کنند و … . افراد اکثر به دنبال پیدا کردن شغل هستند. ولی افرادی که باهوش هستند به دنبال پر کردن وقت آزاد خود با فعالیت‌های مفید هستند تا از این موارد در مسیر پیشرفت استفاده کنند.

شناسایی افراد باهوش
شناسایی افراد باهوش

9. به جا پرسیدن سوال‌ها‌

اگر با فردی باهوش صحبت کنید اصلا در وسط حرف شما نخواهد پرید و با سرو صدا سعی بر قطع کردن مکالمه شما نخواهند داشت. افراد باهوش کسانی هستند که با آرامش گوش می‌دهند و حتی لحظه‌ای را برای فکر کردن به شنیده‌ها اختصاص می‌دهند. این افراد در زمان و مکان مناسب سوال خود را می‌پرسند که باید پرسیده شود. اگر از آنها کمک بخواهید به شما مشاوره‌هایی مفید خواهند داد یا مسیر مکالمه را به سمتی می‌برند که به نتیجه مطلوبی برسد. پس اگر شما این چنین هستید مطمئنا فردی باهوش هستید.

10. فکر نمی‌کنند باهوش هستند

شاید برای شما هم جالب است که یکی از ویژگی رفتاری افراد باهوش این است که خود را باهوش تلقی نمی‌کنند. به خاطر واقعیت اثر دانینگ-کروگر، کسی که دارای هوش پایینی باشد برای بیان کردن توانایی‌هایش مبالغه می‌کند. در حالی که افراد با هوش بالا توانایی خود را دست کم می‌گیرند. به دلیلی که هر چه باهوش باشید متوجه فاصله زیاد خود با کمال خواهید شد. برای همین از سطح رشدی که دارید احساس رضایت نخواهید داشت.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 × 15 =