ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی
خوشحال شدن با ویژگی های رفتاری خوب
خوشحال شدن با ویژگی های رفتاری خوب

زمان مطالعه: 12 دقیقه

همه می‌خواهند خوشحال باشند. به همین دلیل است که علم سعادت در سال‌های اخیر با محبوبیت بسیار زیاد روانشناسی مثبت روبرو شده است. آنچه باعث پیشرفت افراد و جوامع می‌شود متمرکز شدن بر این موضوع است. محققان حتی اقدام به تهیه گزارش‌هایی درباره خوشبختی سراسر جهان کرده‌اند. در این مرحله، ما در واقع در مورد چگونگی ارتباط برخی رفتار و نگرش برای خوشحالی می‌پردازیم از این رو در این مقاله ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

چه ویژگی‌هایی برای خوشحال بودن لازم است؟

اکثر تحقیقات انجام شده برای خوشحالی می‌گوید که فقط باید رابطه خوبی را پیدا کنید. اما، واقعا اگر می‌دانستیم که چیزی خاص همه را خوشحال می‌کند، مشاغل روانشناسان بسیار آسان‌تر خواهد بود. همچنین، تمامی افراد جهان این مورد را برای خود ایجاد می‌کردند. اما، محققان فکر می‌کنند که به عنوان یک تخمین تقریبی چیزی حدود 40٪ از شادی ما تحت کنترل خود ما است (بقیه توسط ژنتیک و عوامل خارجی تعیین می‌شوند). این بدان معناست که برای کنترل شادی، خودمان باید کارهای بسیاری را در وجود خود ایجاد کنیم.

موارد زیادی هستند که می‌توانند در وجود انسان شادی ایجاد کنند. اما، اینها زودگذر هستند و از بین خواهند رفت. نه اینکه تاثیر در زندگی ندارند، اما بهتر است برای تجربه خوشبختی و استفاده از آن برای کسب موفقیت در زندگی و  رسیدن به هدف از خوشحالی‌های طولانی مدت استفاده کنید. این خوشحالی‌ها می‌توانند همانند ادویه‌ای عطر و بوی زندگی شما را تغییر دهند. پس اگر شما هم از صمیم قلب خواهان خوشحالی هستید تا استرس‌ها را از بین ببرید و مانع پیشرفت شما نشود بهتر است، از ساده‌ترین راه یعنی ویژگی‌هایی شخصیتی خود وارد شوید. بنابراین، در ادامه ما این ویژگی‌ها را برای شما قرار دادیم تا بررسی کنید و بدانید، اگر آنها را در خود دارید به قدر کافی شاد و پرانرژی هستید.

ویژگی‌های لازم برای ایجاد خوشحالی
ویژگی‌های لازم برای ایجاد خوشحالی

1. درستی

درستی، یعنی اینکه شما اداره زندگی خود را با ارزش‌های بنیادین و اصول اخلاقی انجام دهید. چنانچه از این ویژگی در خود برخوردار باشید کار درست را انجام داده و بر اصول اخلاقی پایبند هستید. درستی باعث ایجاد اعتماد به شما در نظر افراد خواهد شد و به موفقیتتان کمک خواهد کرد. در پیش گرفتن راه درست در هر زمینه‌ای یکی از ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی است و یکی از راه‌های ایجاد خوشحالی در زندگی محسوب می‌گردد.

2. صداقت

صداقت یعنی در حقیقت زندگی کردن، صداقت از بیان حقیقت، بیشتر است. یعنی در زندگی، کار، افکار و هر چیزی رو راست و قابل اعتماد باشید. برای صداقت شما ابتدا باید با خود صادق باشید. باید با خود روراست باشید و اصالت داشته باشید. صداقت است که دل شما را روشن می‌کند تا بتوانید به سمت شادی‌ها و موارد مثبت کشیده شوید.

3. وفاداری

وفاداری یعنی با هر کسی رابطه نزدیکی دارید چون دوستان، عزیزان و … دل سپردگی و تعهد داشته باشید. این حس می‌تواند نسبت به هر چیزی چون جامعه، کشور، سازمانی که در آن کار می‌کنید باشد. وفاداری کینه‌ها را از شما دور می‌کند و به آنچه که می‌خواهید خواهد رساند. با وفاداری شما اخلاق بهتری خواهید داشت و موارد منفی را از ذهن خود دور می‌کنید. با وفاداری ترسی در درون خود نخواهید یافت و زندگی بهتری دارید.

ویژگی‌هایی برای خوشحالی
ویژگی‌هایی برای خوشحالی

4. احترام

احترام یعنی با دیگران و حتی خود با مهربانی، وقار و نزاکت رفتار کنید. یعنی بنا به ارزش که به افراد قائلید به آنها احترام بگذارید. شما نباید نقص‌های افراد را ببینید و به نوعی باید نقاط مثبت آنها را نیز مشاهده کنید و به آنها احترام بگذارید. احترام است که حد و مرز بین شما و فرد مورد نظر را مشخص می‌کند. یکی از مواردی که برای ایجاد خوشحالی در زندگی هر شخصی لازم است احترام می‌باشد. احترام توسط شما به دیگران، احترام متقابل را به دنبال دارد چرا که طبق قانون کارما، جهان و همه کائنات بازتاب رفتار شما را به خود شما باز می‌گرداند.

5. مسئولیت‌پذیر بودن

هر کاری را که انجام می‌دهید به آن پایبند باشید و مسئولیتش را قبول کنید. بهتر است کاری را به صورت مطمئن برای انجام انتخاب کنید، تا مسئولیت هر چیز خوب و بدی که دارد را بر عهده بگیرید. مسئولیت‌پذیری می‌تواند برای هر موردی چون موارد شخصی، شغلی، اجتماعی، رابطه‌ای و … باشد. ممکن است همیشه در مسئولیت پذیرفته شده شما موارد خوشایند نداشته باشید، باز باید به تعهداتی که می‌دهید پایبند باشید و تمامی جنبه‌های موفقیت و شکست‌ها را قبول کنید.

6. فروتنی

تواضع و فروتنی یعنی با وجود اعتماد به نفس و هر ویژگی مثبتی که در خود دارید خودبین نیستید و احساس مغرور بودن ندارید. در زمانی که شما فروتن باشید خود را از دیگر افراد بالا و برتر نمی‌دانید. همین باعث می‌شود تا شما به دلیل بهتر و بالا بودن مداوم در حال یادگیری و تجربه کسب کردن باشید. بهتر است مغرور نباشید و مدام از جملاتی چون “من لیاقتم بیشتر از اینهاست” استفاده نکنید و به خاطر ویژگی‌های داشته شکرگزار باشید.

فروتن بودن و احساس خوشحالی
فروتن بودن و احساس خوشحالی

7. شفقت

همیشه همدردی و دلسوزی را با خود همراه داشته باشید. هر سختی و بدبختی را که برای خود نمی‌خواهید برای دیگران نیز نخواهید. این واقعا تحسین برانگیز است که شما دوست دارید به خاطر کم کردن رنج و درد دیگران کاری را بکنید. یکی از ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی این مورد است.

8. انصاف

در هر عملی و قدمی که بر می‌دارید انصاف داشته باشید. شما با استفاده از موارد بالا باید تصمیمات خود را چنان درست انتخاب کنید تا افرادی که در این تصمیم درگیر هستند، بتوانند بهترین نتیجه را برای خود داشته باشند.

9. بخشش

در زندگی ممکن است با توجه به موقعیت، مشکلات، محیط و انواع موارد دیگر فردی شما را بیازارد. بهتر است به صورت آگاهانه و کاملا با اراده تصمیم بر بخشش این فرد بگیرید. شاید فرد مورد نظر به دنبال بخشش شما نباشد. اما، با استفاده از بخشش شما از کینه و سیاهی رهایی پیدا می‌کنید و به جای درگیر بودن به این مسئله می‌تواند بر موارد مهمتر تمرکز کنید. بخشش شما می‌تواند با توجه به خودتان عذرخواهی، ترمیم رابطه یا آشتی باشد.

بخشش و خوشحالی
بخشش و خوشحالی

10. اصالت

اصالت یعنی شما با استفاده از ارزش‌ها و اهداف خود زندگی کرده و به این موارد پایبند باشید، نه ارزش و اهداف دیگران که دوست دارند. برای مثال؛ شما به افراد چیزی را می‌گویید که آنها دوست دارند، بهتر است به شیوه و رفتار خود عمل کنیم. در واقع اصالت یعنی پایبند بودن به شخصیت، ارزش‌ها و روح خود.

شما باید دارای اصالت باشید تا خود واقعی و حقیقی را بدون نیاز به دورویی نشان دهید. یعنی شما کاستی‌هایی را که دارید پنهان نمی‌کنید و به نشان دادن خودآگاهی‌تان می‌پردازید.

11. شجاعت

شجاعت برای پیمودن موفقیت و مسیر زندگی لازم و ضروری است. شما علاوه بر غلبه کردن بر ترس و رنج باید چنان شجاعتی را داشته باشید که بتوانید برنامه خود را ادامه دهید و چنان شجاعتی دارید که بتوانید مسئولیت پذیر باشید. باید به خود اطمینان داشته باشید که بهترین مسیر را انتخاب کرده‌اید. ترس یکی از رفتار‌های سمی که باعث از بین رفتن خوشحالی می‌شوند تلقی می‌گردد بنابراین در زندگی همواره شجاع باشید و شجاعانه به استقبال اتفاقات بروید.

12. سخاوت

شما از تجربه، زمان، انرژی و … دیگران به عنوان چراغ قوه‌ای در راه استفاده می‌کنید. پس شما هم باید این سخاوت را به خرج دهید تا بتوانید احساسات، سخنان ، تلاش و هر چیزی که می‌توانید را به دیگر افراد بدون اینکه انتظار چیزی در ازای آن بخواهید ،را بدهید. باید قدرت این را داشته باشید که با خوشحالی و بدون دریافت چیزی به آنها تقدیم کنید.

سخاوت و احساس خوشحالی
سخاوت و احساس خوشحالی

13. استقامت

هر کاری و هدفی را شروع می‌کنید ابتدا قشنگ تصمیم بگیرید و بعد شروع کنید تا استقامت کافی داشته باشید. استقامت یعنی شما به اندازه کافی عزم و ایستادگی دارید تا بتوانید به هدف انتخابی ادامه دهید. شما باید استقامت داشته باشید حتی اگر انجام کار مورد نظر برای شما ناراحتی به همراه داشته باشد.

14. نزاکت

می‌دانید که نزاکت و داشتن رفتار مودبانه دارای چه خصوصیات خوبی است. شاید مایل باشید که تصمیم بگیرید این موارد را در حین برخورد با تمامی افراد به کار ببرید. داشتن نزاکت به اعتماد به نفس بالا و داشتن روابط محکم بسیار کمک می‌کند. اگر شما در برخورد با دیگران نزاکت داشته باشید که یکی از مهمترین ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی است، طبق قانون جذب دیگران نیز در برخورد با شما رفتار مودبانه و مناسبی خواهند داشت.

15. مهربانی

واقعا این تاثیرگذار است که اگر با کسی مهربان باشید، حتی افراد خشمگین را می‌توانید نرم کنید. مهربانی در واقع یعنی شما با به کار بردن ملاحظات در رفتار و خیر اندیشی برخورد کنید. مهربانی باعث ایجاد گرایش مثبت و میل به تعاملات گرم می‌شود.

مهربانی و دلسوزی برای داشتن احساس خوشحالی
مهربانی و دلسوزی برای داشتن احساس خوشحالی

16. محبت

اگر می‌خواهید به کسی اهمیت دهید بهتر است محبت کردن را فراموش نکنید. محبت کردن می‌تواند از طریق‌های مختلف چون حرف، کار، حالات و … خود را نشان دهد. در صورت با محبت بودن شما با افراد صادق هستید و در مورد خود نیمه پر لیوان را خواهید دید.

17. خوش‌بین

به زندگی و آینده اطمینان داشته و امیدوار باشید. نگرش مثبت داشته باشید و افکار منفی را از خود دور کنید. اگر شما کاری را با تفکر مناسب برگزیده‌اید شک‌ها را خود دور کنید و مطمئن باشید موفق می‌شوید. باید به خود خوش‌بین باشید. خوش‌بینی یعنی به آینده احساس امیدواری و اطمینان داشته باشید. خوشبینی به شما کمک می‌کند تا هر چیزی و چهره‌‌ای از افراد را به شکل امیدوار کننده تفسیر کنید.

18. قابل اطمینان بودن

به خود اطمینان داشته باشید و هر تصمیم و تعهدی که دارید را تا آخرین مرحله دنبال کنید. اگر کاری را با اطمینان انجام دهید، بدانید قطعا به پایان خواهد رسید.

قابل اطمینان بودن و خوشحالی
قابل اطمینان بودن و خوشحالی

19. وظیفه شناسی

وظیفه خود را بدانید. این شمایید که خود را بهتر از هر کسی می‌شناسید، پس براساس اصول خود و هر چیزی که فکر می‌کنید درست است وظایف خود را انجام دهید. هر قدمی را که بر می‌دارید با احتیاط و تیزبینی انجام دهید تا بتوانید از حداکثر توانایی خود به بهترین شکل استفاده کنید.

20. خود انضباطی

اگر می‌خواهید به خواسته و احساسات خود غلبه کنید باید عادت خوب و اراده داشته باشید. باید به مسئولیت و اصول خود پایبند باشید. شما باید برای رسیدن به هدفی که در سر دارید خود انضباطی را به کار ببرید و از آن برخوردار باشید. شاید خود انضباطی کمی مشکل باشد. اما می‌توان برای داشتن زندگی خود مزایای مثبتی را در اختیار بگذارد.

برای درک بهتر از اراده لازم برای انجام امور پیشنهاد می‌کنم به مطالعه مقاله راه های غلبه بر بی ارادگی و روش های افزایش اراده بپردازید.

ایجاد ویژگی‌های شخصیتی در خود

شما باید برای داشتن زندگی خوشحال و خوشبخت از ویژگی‌های شخصیتی بالا برخوردار باشید و آنها را در خود تقویت کنید. اما، اگر سوال شما این است که چگونه آنها را در خود ایجاد کنید بهتر است به مواردی که در ادامه بیان شده است بپردازید تا به پرورش ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی دست پیدا کنید.

ایجاد ویژگی‌های شخصیتی در خود برای خوشحالی
ایجاد ویژگی‌های شخصیتی در خود برای خوشحالی

تعریف ارزش‌های بنیادین

لیستی را از ارزش‌های خود جهت داشتن زندگی شخصی و حرفه‌ای یادداشت کنید. حالا به آنها با دقت نگاه کنید و با تفکر کافی بفهمید که چه چیزی برای شما مهم است. حالا به موارد انتخاب شده نگاه کنید. اینها همان‌هایی هستند که اولویت انتخاب، اعمال و رفتار شما هستند.

تمرین اهداف خوب

در بالا ما ویژگی‌های شخصیتی زیادی را برای شما بیان کردیم. حالا یک الی دو مورد را انتخاب و برای تمرین در چند دقیقه به کار ببرید. هر اقدام لازم یا رفتارهای نشان دهنده این ویژگی را که می‌دانید احتیاج است تا در زندگی روزمره به کار ببرید را یادداشت کنید. با هر ترفندی که می‌دانید و دوست دارید، چون بستن کش به مچ دست با یادداشت این تمرین را به خود یادآوری کنید.

تمرین اهداف خوب برای داشتن خوشحالی
تمرین اهداف خوب برای داشتن خوشحالی

پیدا کردن افراد با این ویژگی شخصیتی

ویژگی شخصیتی که انتخاب کردید را دوست دارید. به همین دلیل بهتر است در میان افرادی باشید که دارای این ویژگی شخصیتی هستند. این افراد می‌توانند منجر به تقویت انگیزه برای پیشرفت در کسب و کار شما شوند و در انجام کارها تشویقتان کنند. بهتر است از افراد با انگیزه منفی دوری کنید.

برخی از مواقع ریسک کنید

به هر هدفی که می‌خواهید فکر کنید. اگر زیادی بزرگ است آن را به قسمت‌های کوچکی تقسیم کنید. بهتر است قدم‌های خود را که کمی ریسک دارند برای رسیدن به هدف بردارید و اصلا ترسی نداشته باشید. در حین مواجه شدن با شکست جهت رسیدن به موفقیت از نظر روحی و احساس قوی خواهید شود تا در برابر اصول مسئولیت‌پذیرتر باشید.

به چالش کشیدن خودتان

هدف‌های بزرگی را برای رسیدن انتخاب کنید تا با استفاده از آنها زندگی بهتری داشته باشید. همیشه بهترین‌ها را از خود انتظار داشته و مطمئن باشید با تلاش به آنها خواهید رسید. در حین مواجه با مشکلات و شکست ترسی نداشته باشید و با تلاش و اعتماد به نفس دوباره ایستاده و به راه خود ادامه دهید. این مشکلات باعث می‌شوند شما دارای شخصیت قوی‌تری باشید و قدر موفقیت‌ها را بدانید تا برای موفقیت‌های بعدی بهتر تصمیم گرفته و تجربه بهتری داشته باشید.

ویژگی‌های شخصیتی برای خوشحال بودن
ویژگی‌های شخصیتی برای خوشحال بودن

متعهد بودن در مورد اصلاح خود

به این فکر باشید که برای ساخت شخصیت خود باید تا آخر عمر تلاش کنید یعنی شما باید در هر لحظه از زندگی چه سختی و چه راحتی باید تمرین کنید. این تمرین بهتر است در زمینه ویژگی‌های رفتاری مورد نیاز برای خوشحالی نیز صورت گیرد. در حین به وجود آوردن این ویژگی‌ها، گاهی اوقات به طرف جلو حرکت کنید. اگر شما به رشد شخصی خود متعهد باشید به صورت طبیعی ویژگی شخصیت شما بهتر نمی‌شود و این می‌تواند حتی در مشکلات و شکست‌ها نیز اتفاق بیفتد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
11 × 23 =