برای شاد بودن در زندگی به این موارد اهمیت ندهید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » برای شاد بودن در زندگی به این موارد اهمیت ندهید
شاد بودن در زندگی
راهکارهای شاد بودن در زندگی

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا می‌خواهید شاد زندگی کنید، اما فکرتان درگیر است و نمی‌توانید که این گونه باشید؟ می‌خواهید بدانید که چگونه قابلیت شاد و خوشحال زندگی کردن را دارید؟ در بسیاری از مواقع ما مشغول زندگی کردن خود هستیم اما ناگهان با توجه به محیط و رفتارهای مختلف ذهنمان درگیر فکر کردن به سختی‌ها و اهداف آینده می‌شود. همین باعث می‌شود که در خود نوعی استرس را داشته باشید و در نتیجه این باعث کاهش خوشحالی و از بین بردن آن می‌شود. بنابراین برای شاد بودن در زندگی باید مواردی را نادیده بگیرید.

علاوه بر استرس شما باید موارد دیگری را نیز در نظر داشته باشید تا بتوانید با استفاده از اهمیت ندادن به آنها زندگی خود را زیبا و بهتر کنید تا با فکری آرام تصمیم‌های بهتری را بگیرید. لیست کاملی از مواردی که در جهت شاد بودن نباید به آنها اهمیت دهید در این مقاله از آکادمی98 ارائه شده است.

حذف مواردی از ذهن برای شاد زندگی کردن

ذهن موارد مثبت و منفی زیادی در خود دارد و ما باید برای داشتن زندگی بهتر بر آنها کنترل و مدیریت داشته باشیم. به نوعی می‌توان گفت با بی‌خیال زندگی کردن آرامش بیشتری را خواهیم داشت. زیرا حتما تجربه کرده‌اید که در مواقعی برخی از چیزها را زیاد جدی می‌گیریم که انگار همه دنیا بر روی دوش ما قرار گرفته است. اما بعد از مدتی متوجه می‌شویم که نه تنها زندگی بهتری درست نشده است بلکه بدتر دچار نگرانی‌های بسیاری نیز شده‌ایم. بنابراین باید از مواردی دوری کنید و از سوی دیگر به دنبال راه‌هایی برای ایجاد خوشحالی در زندگی باشید.

برای شاد بودن در زندگی و آرامش بیشتر داشتن باید کمی ساده زندگی کرده و به نوعی موارد را زیاد سخت نگیریم. درست است که برخی از موارد را که به موفقیت شما کمک می‌کنند باید جدی گرفت. اما شما باید قدرت شناسایی آنها را داشته باشید و به همین دلیل در ادامه ما مواردی را که باید از ذهن خود پاک کنید را قرار داده‌ایم تا بتوانید از دغدغه های ذهنی خود رها شوید. زیرا این موارد نه تنها به بهبود کارها کمک نمی‌کنند بلکه با به سبک کردن فشار ذهنی نقش مهمی نیز دارند.

راه هایی برای شاد زندگی کردن
راه هایی برای شاد زندگی کردن

1. افراد دیگر چه فکری می‌کنند

کاری را که می‌دانید برای شما بهتر است و خوشحال می‌شوید را انجام دهید به نوعی هر کاری را که می‌دانید برای زندگیتان سودمند است انجام و اصلا به اینکه افراد چه فکری راجع به شما می‌کنند توجه نکنید. به حرف مردم گوش ندهید. زیرا، همانطور که ضرب المثل می‌گوید، “در دروازه رو میشه بست، در دهن مردم رو نه”. همیشه این را به عنوان عادت در خود تقویت کنید که برای شاد زندگی کردن باید به حرف مردم اهمیت ندهید.

این زندگی و انتخاب شماست. شما باید در مورد خود و آینده تصمیم بگیرید نه اینکه افراد دیگر. مردم از اینکه نظر بدهند لذت می‌برند، این شمایید که باید بی توجه باشید. هیچ کس بهتر از شما، خود را نمی‌شناسد. اگر دیگر افراد بر این باورند که حرف‌هایشان شخصیت شماست بگذار راحت باشند و این چنین فکر کنند. اگر می‌خواهید به حرف مردم گوش دهید باید برای آنها زندگی کنید نه خود. توجه به افکار مردم به عنوان یکی از موانع موفقیت شناخته می‌شود.

2. اشتباهات گذشته

در این دنیای بزرگ کسی نیست که اشتباه نکرده باشد. بهتر است که اگر شما اشتباهی مرتکب شده‌اید اصلا به خود سخت نگیرید. شما که نمی‌خواستید این چنین باشد و علاوه بر این زمان که عقب بر نمی‌گردد. با فکر کردن و نگرانی تنها با ایجاد استرس موارد را بدتر می‌کنید. همیشه این را به یاد داشته باشید که اشتباه کردن در طبیعت انسان است. مهمتر از اینها در بسیاری از مواقع برای کسب تجربه باید اشتباه کرد. پس یاد بگیرید خود را ببخشید و برای بهتر شدن وضعیت اشتباهات کاری خود را جبران کنید و از تکرار آنها در آینده جلوگیری نمایید.

خوشحال زندگی کردن
خوشحال زندگی کردن

3. شکست

برخی‌ها با شنیدن این کلمه ترس به وجودشان وارد می‌شود. این شمایید که انتخاب می‌کنید شکست را به چه شکلی مشاهده کنید و بستگی به انگیزه شما دارد. شما اگر می‌خواهید شاد بودن در زندگی را تجربه کنید باید شکست را نشانه ناشایستگی و کامل نبودن ندانید. شکست یعنی اینکه شما دست از تلاش بردارید. اما اگر شما همچنان در حرکت هستید یعنی شکست نخوردید. همیشه با این چشم شکست را نگاه کنید که ابزاری برای یادگیری است. شکست همانند دوستی است که تا خود نخواهید و اجازه ندهید مشکلی ایجاد نمی‌کند.

4. نداشته‌ها

نه تنها شما بلکه هر کسی کمبودها را نقص می‌داند. اما این باور منجر به فراوانی نمی‌شود. در واقع ، شما با این تصویر مانعی را می سازید که در شاد بودن، بی‌خیالی و یادگیری موثر است. اگر شما تمرکز خود را بر روی موارد نداشته قرار دهید احساس کمبود به شما دست می‌دهد. درست است که اگر شما فکر کنید که چه موارد منفی ندارید و در عوض به داشته‌های مثبت فکر کنید، خوب است. اما اگر به نداشته‌های خود فکر کنید چیزی به جز عذاب نصیب شما نمی‌شود و هیچ تاثیری بر بهره‌وری شما ندارد بنابراین بهتر است با استفاده از راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی ، انگیزه لازم برای کسب نداشته‌ها را در خود ایجاد کنید.

زندگی کردن با آرامش بیشتر
زندگی کردن با آرامش بیشتر

5. شایدها

فکر کردن به آینده خوب است تا اهداف معینی را برای خود تعریف کنید. اما اگر شما به صورت ناصحیح به آینده خود بیش از حد فکر کنید تنها خود را به نوعی دیوانه می‌کنید. کسی از آینده خبر ندارد. پس هیچ وقت به عذاب دادن خود با مواردی که اصلا معلوم نیست نپردازید. این را به یاد داشته باشید که ایجاد این استرس و اضطراب تنها باعث از بین بردن نیروی شما می‌شود تا به هدف‌های خود نرسید. در عوض به خطراتی که ممکن است در کمین باشند فکر کنید تا از الان راه چاره‌ای برای آنها پیدا کنید.

6. زمان‌بندی خوشحالی

همیشه شاد باشید و شاد زندگی کنید. شادی خود را هیچ وقت محدود به اتفاق افتادن رویداد ویژه‌ای ندانید. با داشتن انتظار برای این رویداد فقط باعث می‌شوید خوشحالی خود را از بین ببرید. حتی یک ثانیه از زندگی خود را هدر ندهید. در حال زندگی کنید و به هر چیزی که ممکن است در آینده برای شما مناسب و خوشحال کننده باشد فکر کنید. لبخند داشتن به لب و فکر‌کردن به روز‌های خوب یکی از راه‌های شاد بودن در زندگی می‌باشد.

7. افسوس

قسمتی از زندگی هر کسی با افسوس‌ها شکل گرفته است. گذشته قابل تغییر نیست و آینده هم معلوم نیست. اما از شکست و اشتباهات گذشته می‌توانید درس گرفته و تجربه کسب کنید. با درست گرفتن از گذشته دیگر اشتباهی منجر نشده و به دنبال مسیر دیگری برای امتحان می‌روید. خوشحال زندگی کنید و شکست‌های گذشته را هزینه‌ای برای درس گرفتن جهت تجربه آینده بدانید.

موانعی که برای خوشحال بودن باید برداشته شود
موانعی که برای خوشحال بودن باید برداشته شود

8. ترس از پذیرفته نشدن

خیلی از ما در محیط و دایره امنی قرار گرفته‌ایم و ترس از پذیرفته نشدن نمی‌گذارد که از آن خارج شویم و همین مانع خوشحال زندگی کردن می‌شود. دل بزرگی داشته باشید و ترسی از ناراحتی و دلشکستگی نداشته باشید. شما باید برای چیزی که می‌خواهید جلو بروید، مگر نه هدف که به سمت شما نمی‌آید. شما با فرار کردن از ترس خود فقط آن را بزرگتر می‌کنید و خود را کم‌کم از بین می‌برید. توانایی ابراز احساسات را داشته و با پیامدهایش کنار بیایید. این است که باعث غلبه بر ترس می‌شود. شاید با اولین بار نتوانید به نتیجه‌ای که می‌خواستید برسید. اما طولی نمی‌کشد که راضی می‌شوید و می‌دانید که آن چنانی که فکر می‌کردید بد نبود. پوست کلفت باشید و زندگی را مانند ماجراجویی ببینید.

9. فشار جامعه

خود را همانطور که هستید پذیرا باشید تا لازم نباشد که با لاغر، چاق یا زیبا ، نمایش ثروت و … خود را به دیگران ثابت کنید.تحت تاثیر تصویر رسانه‌ها از آدم موفق و دوست داشتنی نشوید. شاید این تصاویر از نظر شما دوست داشتنی باشند اما بیشترشان توخالی بوده و باعث می‌شود تا فکر کنیم تمامی انسان‌ها باید کامل و بدون نقص باشند. نه تنها شما بلکه بیشتر افراد از انسان‌های زیبا و بی‌نقص خوششان می‌آید. بهتر است این را هم بدانید که بیشتر این تصاویر روتوش شده‌اند و طبیعی نیستند. خود را اگر هم بد هستید دوست داشته باشید و برای رهایی حقیقی باید خود را آن طوری که هستیم دوست داشته باشیم.

10. به اندازه کافی خوب نیستم

ما به نوعی در این گزینه ساده هستیم که باور کنیم کاملا شایستگی نداریم، دنیای ما رقابتی است. ممکن است به طور مداوم خود را مقصر بدانید و بگویید که به اندازه کافی خوب نیستم. در این حال هر چقدر هم به دنبال پیشرفت باشیم باز هم فایده‌ای ندارد. برای شاد بودن در زندگی باید این قبیل تفکرات را دور بریزید. برای اینکه شایستگی خود را تعیین کنید بهتر است هر جا هستید و هر میزان پیشرفتی دارید راضی باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 + 5 =