اشتباهات زبان بدن که منجر به شکست می شود

خانه » موفقیت و توسعه فردی » اشتباهات زبان بدن که منجر به شکست می شود
اشتباهات زبان بدن که موجب عدم موفقیت شما می شود را نباید انجام دهید
آشنایی با اشتباهات زبان بدن

زمان مطالعه: 11 دقیقه

زبان بدن یکی از مهمترین موارد قابل رعایت برای رهبران کاریزماتیک و افراد موفق می‌باشد. در واقع زبان بدن است که در نگاه اول به افراد می‌فهماند به شما اعتماد کنند و یا با سیگنال‌هایی منفی آنها از شما دوری کنند. زبان بدن خود دارای انواع راه‌ها برای تقویت می‌باشد و شما می‌توانید به راحتی با یاد گرفتن و تمرین آنها به کنترلش بپردازید. اما، در این میان مواردی نیز هستند که اگر با عدم آگاهی دقیق از آنها را انجام دهید باعث می‌شود به کسب و کار و زندگی شما آسیب بزند.

در ادامه توسط کارآفرینان موفق و با توجه به تحقیقات انجام شده راهکار هایی ارائه شده است، تا در صورت مشاهده به عنوان زبان بدن خود بتوانید از آنها جلوگیری کرده و به روابط تجاری و زندگی روزمره خود با موفقیت ادامه دهید.

ارسال پیام نادرست با زبان بدن اشتباه

اشتباهات زبان بدن می‌تواند به طور جدی به شانس شما برای رسیدن به موفقیت آسیب برساند به طوری که عدم استفاده درست از زبان بدن می‌تواند به عنوان یکی از موانع رسیدن به موفقیت عمل کند. این نشانه های غیر کلامی نشانگر عدم علاقه و بی احترامی است. اگر می‌خواهید در دنیای حرفه‌ای پیشرفت کنید، باید بر هنر لطیف زبان بدن تسلط داشته باشید.

در واقع، خواه آن را بشناسید یا نه، زبان بدن نوعی ارتباط است. اگر شما ندانید به چه صورتی از آن استفاده کنید ، به راحتی پیام اشتباهی را برای هر کسی که با او صحبت می‌کنید ارسال خواهید کرد و به صورت منفی و بدون اعتماد به نفس و … در نظر او جلوه پیدا می‌کنید. زبان بدن می‌تواند شامل وضعیت بدن، حرکات، چهره، تماس چشمی و غیره باشد.

آیا شما از آنچه با زبان بدن خود می‌گویید آگاه هستید؟ اکثر مردم حتی نمی‌دانند که زبان بدنشان خوب است و یا نه تا اینکه خیلی دیر می‌شود. ما در این مقاله از آکادمی98 به بررسی دقیق اشتباهات رایج زبان بدن می‌پردازیم که می‌توانند منجر به شکست شما شوند. با استفاده از رعایت چند مورد می‌توانید احساس قدرت بیشتر با رعایت نکاتی در زبان بدن را برای خود به ارمغان بیاورید.

بروز اشتباهات زبان بدن می‌تواند رابطه عکس با کسب موفقیت در کسب و کار دارد
اشتباهات زبان بدن

چرا زبان بدن مهم است؟

شما چه در سخنرانی‌ها باشید، چه با فردی ملاقات کنید و یا اینکه در مصاحبه شغلی و… باشید فرقی ندارد زبان بدن شما باعث تنظیم شدن آن می‌شود. بنابراین، باید آن را در صدر برنامه ریزی‌های خود قرار دهید.

آیا می‌دانید که “مغز نشانه های غیر کلامی را در یک پنجم ثانیه، خیلی سریعتر از موارد کلامی” اجرا می‌کند؟ یعنی شما زمانی که می‌خواهید با کسی صحبت کنید قبل از اینکه زبان گفتاری شما وارد عمل شود زبان بدن شما اولین تصویر را ایجاد می‌کند!

با توجه به تحقیقات انجام شده تقریبا نیمی از کارفرمایان (51%) در پنج دقیقه اول مصاحبه می‌دانند که فرد مورد نظر کاندیدایی مناسب برای یک موقعیت خاص است یا نه.درست است پنج دقیقه زمان زیادی برای صحبت کردن و نتیجه گیری نیست ، اما برای اینکه زبان بدن شما تأثیر بگذارد زمان زیادی است. پس، اجازه ندهید بدن شما هیچ اشتباهی مرتکب شود.

استفاده نادرست از زبان بدن می‌تواند سبب انتقال پیام اشتباه به طرف مقابل شود
انتقال پیام نادرست با زبان بدن

1. طرز قرار دادن نامناسب پاها یکی از اشتباهات رایج زبان بدن

یکی از مواردی که می‌تواند به عنوان عادت از زمان‌های گذشته باشد و به نوعی کنترلش کمی سخت باشد کنترل پاها است. اما زمانی که شما با کسی در حال ملاقات هستید او نمی‌داند که شما این عادت را نمی‌توانید کنترل کنید. با این کار طرف مقابل شما به نوعی احساس نا امنی کرده و از نیت‌های پنهانی شما باخبر می‌شود. شما با قرار دادن پاها در حین نشستن کامل صحیح و بدون مشکل می‌توانید خود را فردی با شخصیت جلوه دهید و در اصل پیام‌های مختلف را برسانید. قرار دادن پاها انواع مختلفی دارد که می توان به موارد زیر برای آشنایی اشاره کرد.

  1. .دیده‌اید که بسیاری از افراد در حین نشستن یکی از پاها را بر روی دیگری می‌اندازند. با این کار شما غیر صمیمی می‌شوید و نمی‌توانید افراد را به سمت خود جذب کنید و به نوعی حالت تدافعی دارد.
  2. . زمانی که نشسته‌اید پاها موازی با هم باشد، نشانه آرام و خنثی بودن شما است.
  3. . اگر زانوها به هم نزدیک شده باشند، قسمت پایین پا از هم جدا و باز باشد، پاشنه‌ها باز و دور از هم و نوک انگشتان به طرف هم قرار گیرند نشانه بر داشتن عادات کودکانه، ناامنی و خیال‌پردازی شما است.
  4. . در مورد خانم‌ها اگر پاها را به هم چسبانده و یک طرفی باشند به صوت جذاب تر خواهند بود.
  5. . اگر زانوها از هم باز و قسمت پایین به هم نزدیک شده باشند( برخلاف گزینه سوم ) با اهمیت و دارای قدرت تسلط و چیرگی نشان داده خواهید شد. اما، این مورد را نمی‌توان در جلسات رسمی استفاده کرد چون به نوعی بی ادبانه می‌باشد و نشانه غرور تکبر است.
طرز قرار دادن پاها در زبان بدن
طرز قرار دادن پاها در زبان بدن

2. نشستن به صورت دست به سینه

همیشه در حین حرف زدن با افراد که می‌خواهید گفتگو کنید دست‌ها را در راستای بدن قرار دهید. زیرا، این به معنی پذیرفتن و علاقه مند شدن به گفتگو می‌باشد. اگر دست‌ها به سینه باشند، چه در حالت نشسته و یا ایستاده شما حالتی را دارید که می‌گوید نه علاقه مند هستید و نه تحت تاثیر قرار گرفتید. ( البته برخی دست به سینه را نشانه ثبات قدمی می‌دانند.)

اگر دستان شما در پشت باشد نشانه برتری، اعتماد به‌ نفس و عزت نفس است. با استفاده از واکنش افراد در طی رفتار های خود می‌توانید بهترین حالت را برای سخنرانی های خود بیابید و از آن استفاده نمایید.

ایستادن نادرست در زبان بدن
ایستادن نادرست در زبان بدن

3. برقرار نکردن تماس چشمی مناسب

گفتیم که تماس چشمی در حین ارتباط با افراد بسیار موثر است و به آنها می‌گوید که مهم هستند. همین باعث می‌شود افراد به شما اعتماد و به سمت شما جذب شوند. اگر شما نتوانید تماس چشمی را به خوبی برقرار کنید در مهمانی‌ها نشانه ریاکاری و در جلسات نشانه آماده نبودن و غیر حرفه ای بودن می‌باشد. (تماس چشمی باید به صورت مناسب و دقیق باشد. به صورتی که عده ای تماس چشمی بیش از حد را نشانه گستاخی، تهدید و خصومت می دانند.)

تماس چشمی نادرست در زبان بدن
تماس چشمی نادرست در زبان بدن

4. به صورت ناصحیح استفاده کردن از دست و انگشتان

در حین برقراری ارتباط یا سخنرانی حتما از دستان خود به شیوه های مناسب استفاده کنید. شما می‌توانید انواع حرکات را برای جذب بیشتر افراد طراحی کنید. اما، در نظر داشته باشید که حرکاتی چون مالیدن دست‌ها به هم و یا چسباندن نوک انگشتان بسیار کم و در صورت استفاده باید با احتیاط باشد. این حرکات ممکن است به طرف شما این مفهوم را بدهد که قصد فریب دادنش را دارید.

 استفاده کردن ناصحیح از دست در زبان بدن
استفاده کردن ناصحیح از دست در زبان بدن

5. حرکات آینه‌ای از موارد اشتباه در بیان زبان بدن

حرکات آینه‌ای به نوعی تقلید کردن می‌باشد. شما برای اینکه به تفاهم، همدلی، اعتماد در گفتگو و … دست یابید بهتر است به نوعی از حرکات طرف مقابل تقلید کنید. شاید این حرکت برای مردان کمی سخت باشد ، اما زنان بیشتر تحت تاثیر قرار می‌گیرند. علاوه بر این زنان ، مردانی که حرکات را تقلید می‌کنند جذاب تر می‌دانند.

حرکات آینه ای در زبان بدن
حرکات آینه ای در زبان بدن

6. شل نشستن

شل بودن چه در ایستادن و چه در حین نشستن دارای پیام های منفی می‌باشد. اگر شما در حالت ایستاده به صورت شل و خمیده باشید فردی ناچیز، ضعیف و بی‌ اعتماد به‌ نفس به نظر می‌رسید.

در حین نشستن اگر شما به صورت شل و لمیده شده باشید، باعث می‌شود فردی بی خیال و بدون علاقه در فعالیت به نظر برسد. علاوه بر اینها با تحقیقات انجام شده دریافتن که این شل بودن در ایستادن و یا نشستن باعث از دست رفتن اعتماد به نفس و روحیه می‌شود.

بعد از مطالعه کامل مقاله آشنایی با اشتباهات رایج زبان بدن، پیشنهاد می کنیم حتما مقاله 10 روش های ایجاد اعتماد به نفس را مطالعه کنید.

نشستن درست در زبان بدن می‌تواند اثرا مثبتی در ارتباط شما با دیگران داشته باشد
نشستن درست در زبان بدن

7. بیش از حد از دست‌ها استفاده کردن

درست است که ما گفتیم جهت نفوذ کلام در شنونده از حرکات دست استفاده کنید. اما، هر چیزی به حد و اندازه‌ای می‌باشد و باید به صورت صحیح انجام شود. اگر شما دست‌ها را در حین سخنرانی در هوا پرتاب کنید و کاملا غیر حرفه ای استفاده کنید، نشانه از نداشتن اعتماد به نفس کافی است. شما باید در حد مناسبی از دست‌ها استفاده کنید چون اگر هم استفاده نکنید نشانه بی علاقگی شما است.

افرادی هستند که در حین صحبت کردن قولنج انگشتان دست را می‌شکنند، با موها بازی می‌کنند و یا لب خود را می جوند و … این نشانه از داشتن استرس و اضطراب می‌باشد و اصلا توصیه نمی‌شود چرا که حس بدی را در مخاطب القا می‌کند. در حین سخنرانی بهتر است از موارد استرس زا دوری کنید و به کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت بپردازید.

دست ها در زبان بدن نقش مهم و تاثیرگذاری دارند
دست ها در زبان بدن

8. شل بودن دست از حرکات اشتباه در استفاده از زبان بدن

زمانی که شما با کسی ارتباط برقرار می کنید و یا در جلسه‌ای حضور پیدا می‌کنید ممکن افراد با شما به نشانه صمیمیت و علاقه دست بدهند. اگر دست شما شل باشد نشانه از سست بودن، بی قدرت و بدون اعتماد به نفس بودن می‌باشد.

نوع دوم دست دادن با فشار و محکم می‌باشد. این دست دادن نیز نشانه از پرخاشگری شما است و اصلا توصیه نمی‌شود.

سومین دست دادن که به ماهی خیس مشهور است با دست سرد و عرقی دست دادن می‌باشد و از بدترین نوع ها است و نشانه از شخصیتی ضعیف و با طبیعتی سرد می‌باشد.

شل بودن دست در زبان بدن می‌تواند اثرات منفی در طرف مقابل ایجاد کند
شل بودن دست در بیان زبان بدن

9. مشغول اجسام و موارد مختلف بودن اشتباه رایج در استفاده از زبان بدن

شاید خود ما یکی از این افراد باشیم و اگر هم نه حتما بسیاری از آنها را دیده‌اید. افرادی هستند که با سوییچ، موبایل، موها و … خود مشغول می‌شوند. این در واقع باعث حواس پرتی می‌شود و نمی‌توانید به طرف مقابل توجه کافی را بدون تمرکز داشته باشید. این باعث می‌شود که شما فردی بی ادب شناخته شوید که علاقه ای به گفتگو ندارد.( تحقیقات نشان داده است که این مشغول شدن‌ها باعث می‌شود حافظه شما بهتر موارد را به خاطر بسپارد، اما باز هم استفاده نکنید)

تمرکز حواس در زبان بدن می‌تواند سبب موفقیت در بیان اهداف شود
تمرکز حواس در بیان زبان بدن

10. لبخند نزدن از اشتباهات بزرگ در بیان زبان بدن

زمانی که شما با کسی وارد گفتگو می‌شوید سعی کنید به تمامی سخنان او گوش دهید و در وسط حرف‌های او نپرید. در حین صحبت کردن با او لبخند بزنید و هر چند گاهی به نشانه تایید سرتان را تکان دهید تا در آخر سوالاتی را با کنجکاوی در مورد زندگی و … بپرسید. این می‌تواند فرد مقابل را با اهمیت جلوه دهد. لبخند باعث راحتی بیشتر فرد با شما می‌شود. لبخند زدن باعث می‌شود شما نیز حس و حال تازه‌ای داشته باشید و از اعتماد به نفس بیشتری برخوردار شوید.

آیا هیچ یک از این اشتباهات زبان بدن را مرتکب شده اید؟ به احتمال زیاد چه در مصاحبه شغلی ، چه در یک رویداد شبکه‌ای، یا در یک جلسه اداری، زبان بدن نقش اصلی در موفقیت کلی شما دارد. به آنچه بدن شما می‌گوید توجه داشته باشید. اشتباه کردن زبان بدن بسیار آسان است و این یکی از سریعترین راهها برای عدم موفقیت در جستجوی شغل است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 × 2 =