طراحی و بروز رسانی برند را چگونه انجام دهیم؟ Rebranding

خانه » موفقیت و توسعه فردی » طراحی و بروز رسانی برند را چگونه انجام دهیم؟ Rebranding
طراحی و بروز رسانی برند Rebrand
طراحی و بروز رسانی برند

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا کسب و کار شما در حین نابود شدن است؟ فروش شما بسیار کاهش پیدا کرده است؟ برند شما قدیمی است؟ طرح جدیدی برای برند شما می‌تواند بسیار موثر واقع شود. همانند آرایش شخصی شما می‌توانید به برند خود فکر کنید. یک مدل موی بهتر و زیبا، لباس های شیک و بروز، کفش های جدید باعث می‌شود شخصیت و نحوه درک شما در مقابل با دیگران بسیار فرق کند. برند هم همانند آرایش و ظاهر این چنین است، به صورتی که می‌توانید با طراحی مجدد آن را برای درک بهتر انجام دهید.

حتما بخوانید : برند چیست و چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

شاید شما به فکر از بین بردن برند خود باشید، اما این اشتباه است. شما باید آن را نگه دارید و به تغییر بپردازید. طراحی مجدد برند می‌تواند عناصری که در نظر مردم قابل دیدن است را حفظ و بروز کند تا نگاه جدیدی را به آن پیدا کنند. البته توجه داشته باشید که در مواقعی باید آن را از بین برد و برندی جدید اضافه کرد که در این بخش از مقالات مربوط به موفقیت در کسب و کار به بررسی موضوع بروزرسانی برند می‌پردازیم.

چگونگی داشتن مشتریان بیشتر با برندی موثر

داشتن برند در میزان فروش تاثیر بسزایی دارد که حتی نمی‌توانید فکرش را هم بکنید. برندینگ برای شرکت های معروف و حتی آنهایی که تازه تاسیس شده‌اند بسیار مهم است. برند شرکت شما می‌تواند بیش تر از هر چیزی مورد تاثیر قرار گیرد و به نحوی ارزش کسب و کار و تجارت شما را نشان می‌دهد که برندسازی همواره یکی از راه های افزودن ارزش به کسب و کار می‌باشد. در واقع برند تصویری را از محصولات و شرکت به مشتریان نشان می‌دهد که می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند. زمانیکه محصولات شما دارای اصول و مقادیر خاصی باشند با کار شما ارتباط مستقیمی را ایجاد می‌کند. همین باعث جذب افراد بیشتر به سمت شما می‌شود.

با توجه به رقابت‌ها و مدرن بودن دنیای امروزه، شما نمی‌توانید تنها دیدگاه مشتریان را به محصولات بهتر کنید و این اصلا کافی نیست. برند قوی و موثر می‌تواند نیاز مخاطبان را درک کند. یعنی در واقع شما باید حرفی را که مشتریان دوست دارند به آنها بزنید و خدماتی که دوست دارند را به آنها ارائه دهید تا ارتباط محکمی را بین آنها و شرکت برقرار کنید.

در صورتی که شما با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار نکنید و برند خودتان را مطابق به خواسته هایشان تنظیم نکنید رسیدن به هدفی که انتظارش را دارید غیر ممکن است که در مواردی عدم تطابق برند با نیاز مشتریان باعث می‌شود که شرکتهای مختلفی برای بازاریابی بهتر به طراحی و بازسازی برند خود بپردازند.

مشتریان بیشتر با برندی موثر
مشتریان بیشتر با برندی موثر

تفاوت بین طراحی مجدد، دوباره سازی و بروز رسانی برند

افراد زیادی هستند که چون تجربه کافی ندارند و تازه شرکتهای خود را تاسیس نموده‌اند، وقتی با شرایط افت فروش و عدم موفقیت لازم و سایر عوامل روبه رو می‌شوند به نحوی دست و پای خودشان را گم می‌کنند و ممکن است قادر به اتخاذ تصمیم مناسب نباشند درحالیکه با بروزرسانی برند امکان حل شدن مشکل آنها وجود داشته باشد.

شاید شرکتهای معروفی را دیده باشید که قدیمی می‌باشند و فروش های بسیاری دارند. این شرکتها راز موفقیت خاصی دارند. آنها با گذشت زمان اقدام به تغییر و طراحی مجدد برند خود می‌کنند تا بتوانند با بازار هماهنگ و تنظیم شوند. اما یک سوال آیا این را طراحی برند، بروزرسانی برند یا دوباره سازی برند می‌نامند؟ درست است این موارد با یکدیگر تفاوت دارند البته شاید اینها نقاط مشترک زیادی داشته باشند، اما کاملا با هم متفاوت هستند که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می‌پردازیم.

طراحی مجدد برند

زمانی که شما برند خود را Redesign یا همان طراحی مجدد می‌کنید در واقع تغییر چندان بزرگی را انجام نداده‌اید! بیشتر شکل ظاهری و برخی از جزئیات را تغییر داده‌اید و آن را با روندهای فعلی بازار تنظیم کرده‌اید اما توجه داشته باشید که وقتی می‌گوییم تغییر بزرگی انجام نمی شود به این معنا نیست که طراحی مجدد برند تغییرات جدی ندارد بلکه برعکس تغییرات جدی را نیز دارد. این امر اغلب دلالت بر ایجاد لوگوی کاملا جدید و جلوه های بصری دارد. طراحی دوباره برند هدف‌هایی دارد و آن تغییر پیام و هویت به معنای ایجاد و اجرای یک استراتژی بازاریابی کاملاً جدید است.

بروزرسانی برند

شاید بخواهید بروز رسانی کنید و به نحوی برند خود را با ویژگی های بیشتر و جذاب در اختیار مشتریان بگذارید. این مورد می‌تواند در صورت مواردی چون شرایط خاص بازار، از بین رفتن ارتباط بین برند و پیشنهادات و … راه حل خوبی باشد. برای اینکار می‌توانید شعار خود را نیز تغییر دهید، رنگ‌ و فونتها را تغییر دهید و تغییراتی در لوگو ایجاد کنید. این راه حل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر شرکتها به جای عوض کردن به بروز رسانی برند خود می‌پردازند. به این ترتیب، آنها می‌توانند ضمن اینکه این محصول را با اهمیت بالاتر جلوه دهند و به مخاطبان گسترده تری برسند، یکپارچگی برند موجود را حفظ کنند.

پیشنهاد ویژه برای شما: بعد از مطالعه کامل این بخش نگاهی به قسمت کتاب های موفقیت بیندازید. بهترین کتاب ها از بهترین نویسندگان به صورت رایگان.

دوباره سازی برند

دوباره سازی برند با طراحی مجدد فرق دارد این رو اشتباه نگیرید که در دوباره سازی کاملا از اول طراحی می شود اما در طراحی مجدد این چنین نیست.

در صورت نیاز به اقدام این مورد باید آمادگی کاملی داشته باشید، چون به صورت پیچیده می‌باشد و می‌توان گفت مشکل است. این مورد فراتر از تغییر برند شماست. شما این کار را انجام می‌دهید تا تصویر کسب و کارتان را به صورت کامل تغییر دهید. این امر مستلزم آن است که شما یک داستان و فلسفه جدید از برند را ارائه دهید. در نظر داشته باشید که در برخی از موارد همچنین به معنای هدف قرار دادن بازار جدید است. این مورد در زمانهایی که برند برای مخاطبان موثر نیست، کسب و کارتان را تغییر می‌دهید و یا در هنگام ادغام شرکتها انجام می‌شود. همچنین اگر برند تأسیس شده توسط شما فاقد سازگاری باشد یا نتواند پیام خود را به خوبی برساند، راه حل خوبی خواهد بود.

بهتر است بدانید که دوباره سازی برند به نوبه خود، کار خطرناکی نیز می‌باشد. در این موارد مشتریان و مخاطبان شما نباید سردرگم شوند. باید ارزش برند خودتان را بدانید و اطمینان داشته باشید که با این کار مشتریان احساس خیانت نمی‌کنند. همچنین بسیار مهم است که به جای پیام های قبلی، پیامی واضح و تاثیر‌گذارتر داشته باشید.

بروز رسانی برند
بروز رسانی برند

نشانه‌هایی برای بروزرسانی لوگو

لوگوی شما با ارزش برند شما همخوانی ندارد: لوگوی شما باید ارزش برند شما را منعکس کند و توضیح دهد که شرکت شما در چه زمینه ای است. زیرا بسیاری از کسب و کارها وجود دارند که به این نکته اصلا توجه ندارند، پس هویت برند ضعیفی دارند. این برندها را مشتریان نمی‌توانند قبول و تجربه کنند. طراحی لوگو مهم‌ترین بخش از برند شما و به مقادیر اصلی متصل می‌باشد. فونت ها، نمادها و رنگ های مناسب می‌توانند به بهتر شدن برند بسیار کمک کنند.

نام تجاری شما با یک بحران هویت روبرو است : اغلب اوقات، مشاغل کوچک با شروع پروژه‌ای جدید اقدام به ایجاد تصویری جدید می‌کنند. شاید چنین کاری ساده به نظر بیاید. اما در نظر داشته باشید که این تنها از پیشرفت بیشتر برند شما جلوگیری می‌کند. شما باید به اهداف بلند مدت خود فکر کنید نه پروژه‌هایی که کوتاه مدت هستند. شما باید این واقعیت را قبول کنید که هویت برند با شما رشد می‌کند. لوگوی شما اولین تصویر از هویت برند را ایجاد می‌کند و اولین برداشت همان چیزی است که همیشه اهمیت دارد. توجه داشته باشید که چنانچه مشتریان شما متوجه شوند که تصویر برند شما دیگر پیام شما را منعکس نمی‌کند شما مطمئنا به سرعت آنها را از دست می‌دهید.

لوگو شما با اساس بازاریابی سازگار نیست: وقتی که شرکت شما پیشرفت می‌کند، زیبایی برند شما نیز تغییر می‌کند. در این موارد شرکتها احساس می‌کنند که باید برند خود را تغییر دهند. پس به تغییر برخی از رنگ‌ها و فونتها می پردازند اما، با این حال متوجه می‌شوند که با پیشرفت هماهنگی ندارد. با توجه به اینکه لوگوی شما باید عنصر کلیدی هویت باشد، باید روشی را برای مفهوم کلی پیدا کنید.

شکل لوگوی شما متناسب با نیاز شما نیست: با یک مثال این موضوع را بررسی می‌کنیم، فرض کنید که لوگوی شما در صفحه وب سایتتون خیلی بزرگ است یا ممکن است در برنامه های تلفن همراه به صورت زشت نمایش داده شود. در این حالت می‌توانید لوگوی خودتان را دوباره طراحی کنید. یا می‌توانید برای استفاده از آن برای اهداف خاص، جایگزین ایجاد کنید. اگر آرم شما قدیمی نباشد بهتر است گزینه دوم را انتخاب کنید. اما در نظر داشته باشید که نسخه جایگزین شبیه به نسخه اصلی باشد تا مخاطبان شما سردرگم نشوند.

برندی موثر
برندی موثر

نتیجه گیری

شرکتها رشد و تغییر می‌کنند، بازارها تغییر می‌کنند و در نتیجه انتظارات مشتریان تغییر می‌کنند. مهم این است که با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و از آخرین روند‌های طراحی پیروی کنید. برند شما باید با کسب و کارتان مرتبط باشد و در صورت لزوم در مواقعی آماده بروزرسانی، دوباره سازی و طراحی مجدد آن باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
40 ⁄ 20 =