ایجاد روحیه قوی با رعایت چند نکته و راهکار عالی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ایجاد روحیه قوی با رعایت چند نکته و راهکار عالی
راهکارهای داشتن روحیه قوی و خوب
داشتن روحیه قوی و خوب

زمان مطالعه: 12 دقیقه

در زندگی چیزهای زیادی وجود دارد که مهم هستند. به عنوان مثال کار، روابط، سلامتی و … اما چیزی در ریشه همه این موارد در زندگی ما وجود دارد که آنها را به هم متصل می‌کند. این مورد چیزی جز روحیه قوی نیست. روحیه است که می‌تواند ما را از هر نوع دردسری حفظ کند. روحیه است که می‌تواند به ما اعتماد به نفس دهد تا موارد را قابل تحمل ببینیم یا نه. با استفاده از روحیه است که می‌توانیم در زندگی شادی و آرامش و در نهایت موفقیت در زندگی داشته باشیم. اگر فاقد این خصیصه مهم می‌باشید باید به دنبال ایجاد روحیه قوی در خود باشید.

راه‌هایی برای ایجاد روحیه قوی در زندگی

همه افراد یک روحیه خاص دارند. اما برخی از دیگران قوی‌تر هستند. براساس تحقیقات انجام شده، ایجاد روحیه بطور طبیعی در کودکان به وجود نمی آید و ممکن است آنها نیاز به تشویق داشته باشند. به طور کلی، کودکان منعکس کننده خصوصیاتی هستند که از والدین خود می آموزند. روحیه قوی یا خصوصیات شخصیتی می‌توانند خود را در یک فرد مثبت یا منفی نشان دهند. افرادی با روحیه قوی تمایل دارند که از بالای جمعیت بلند شوند و مورد توجه واقع شوند. اغلب، آنها در پست‌های رهبری قرار دارند. پس روحیه قوی می‌تواند یکی از خصوصیات اصلی در افراد کاریزما باشد. البته در تمامی افراد باید برای پیشرفت و موفقیت وجود داشته باشد.

به طور کلی می‌توان گفت روحیه است که شما را شکل می‌دهد. کسی که روحیه‌ قوی دارد، مصمم، با اراده و پیگیر است. با روحیه است که شما قادر به انجام هر کاری می‌باشید و می‌توانید در زندگی شاد باشید تا زندگی مورد علاقه خود را پیدا کنید. اگر شما روحیه نداشته باشید بعد از هر شکست کوچکی قادر نخواهید بود روی پای خود بایستید و به سمت هدف‌ها در حرکت باشید. اما، جای هیچ نا امیدی نیست و با ایجاد موارد پایین در خود که در چند بخش گروه‌بندی شده است خواهید توانست به فردی با روحیه تبدیل شوید.

داشتن روحیه قوی
داشتن روحیه قوی

ایجاد اعتماد به نفس

یکی از مهمترین مواردی که برای ایجاد روحیه قوی باید داشته باشید اعتماد به نفس و عزت نفس است و باید آن را در اولویت قرار دهید. با اعتماد به نفس است که شما می‌توانید در انجام کارها استرس و اضطراب را از خود دور کنید و به بهترین شکل تصمیمات خود را برای بهترین نتیجه بگیرید.

از خواندن کتاب غافل نشوید، یکی از بهترین مسائل برای افزایش اعتماد به نفس در زندگی و کسب و کار مربوط به مطالعه کردن کتاب انگیزشی و هر نوع کتاب دیگری می باشد. برای دستیابی به انواع آثار به بخش کتاب های موفقیت در سایت مراجعه کنید.

1. انجام تحلیل SWOT

روش اس دبلیو اوتی (SWOT ) که در فارسی به تحلیل سوات شناخته می‌شود برای ارزیابی وضعیت داخلی و خارجی سازمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. SWOT مخفف چهار کلمه نقاط قوت (strengths)، نقاط ضعف (weaknesses)، فرصت‌ها (opportunities)، و تهدیدها (threats) است این روش در دهه 1960 در کتاب Business Policy, Text and Cases توسط افراد با نفوذ اقتصاد به چاپ رسید تا بتوان با آن بزرگترین چالش و بهترین بازارها را شناسایی و پیدا کرد. پس بهتر است موارد زیر را انجام دهید.

روش اجرای روش SWOT

برای شروع برگه کاغذی را آماده کنید و روی آن چهار قسمت ایجاد کنید. حال به نوشتن نقاط ضعف و قوت خود بپردازید. البته در نظر داشته باشید که نقاط قوت از 10 مورد کمتر نباشد. حالا در دو قسمت بعدی نیز به یادداشت فرصت و تهدید در زندگی خود بپردازید. این موارد می‌توانند هر چیزی چون ذهنی، حرفه‌ای مربوط به زندگی باشند. یعنی همین فرصت و تهدیدها نتیجه‌ تعامل نقاط قوت و ضعف در اطراف هستند.

حالا یادداشت‌های شما کامل شده است که می‌تواند قسمت مهمی از چیزهای مورد نیاز برای خودیابی باشند. این موارد را به چشم یک بخش مفید در جهت رسیدن به اهداف نگاه کنید. زیرا، اینگونه می‌توانید در نوع خود بهترین باشید.

انجام تحلیل swot در رسیدن به اعتماد به نفس
انجام تحلیل swot در رسیدن به اعتماد به نفس

2. داشتن تفکر مثبت و خردمندانه

به فکر راه‌هایی باشید تا به بهترین شکل قادر به استفاده از نقاط قوت و ضعف‌های خود باشید. شما برای شروع می‌توانید در ذهن خود تفکرهای مثبت و خردمندانه را ایجاد کنید. تصور کنید در حالی انجام کاری برای موفق شدن هستید. با توجه به توانایی‌هایی که دارید اعتماد به نفس ایجاد کنید. تا می‌توانید مثبت اندیشی رو در خود تقویت کرده و موارد منفی را از خود دور کنید.

3. هدف‌های دشوار را به هدف‌های ساده و کوتاه تبدیل کنید

در صورت بهبود عزت نفس خواهید توانست اعتماد به نفس را نیز افزایش و بهبود بخشید. بهتر است موارد کوچک را برای بالا بردن مهارت‌ها انتخاب کنید تا هم اعتماد به نفستان بالا باشد، هم بتوانید با کسب موفقیت روحیه بهتری را کسب کنید. شما با دستیابی به اهداف کوتاه مدت ارزش‌هایتان را شناسایی خواهید کرد که این مورد تاثیر بسیار زیادی در ایجاد روحیه قوی و بالا دارد.

تقویت روحیه
تقویت روحیه

4. مقایسه نکردن خود با دیگران

برای داشتن روحیه قوی و برتر نباید برایتان مهم باشد که دیگران چه ویژگی‌هایی دارند و چه شکلی هستند. یعنی از مقایسه کردن پرهیز کنید. اگر شما خود را با دیگران مقایسه کنید و نتوانید از آن پرهیز کنید هر چه را به دست آوردید از بین خواهد رفت.کاملا روراست بگویم، اهداف آینده با مقایسه خود نسبت به دیگران غیر قابل دستیابی خواهد شد. درست است که افراد با روحیه قوی در هر فعالیتی چون ورزش، سیاست و … کاملا فعال هستند تا از دیگران پیشی بگیرند. اما هرگز خود را مقایسه نمی‌کنند و این باعث از بین بردن استرس در آنها می‌شود.

انعطاف‌پذیری هیجانی

انعطاف‌پذیری یکی دیگر از مواردی می‌باشد که می‌تواند در داشتن روحیه بسیار موثر باشد. شما باید بتوانید احساسات خود را در کنترل داشته باشید و با استفاده از آنها تصمیم نگیرید. باید مثبت اندیش و عملگرا باشید و بهترین چشم اندازها را برای خود داشته و به ارمغان بیاورید.

1. آگاهی از احساسات خود

احساسات در تصمیم‌گیری‌ها بسیار موثر هستند و باید در این مواقع بسیار دقیق بر اساس احساسات و تفکر خود تصمیم بگیرید. بهترین کار در حین تصمیم‌گیری‌ها این بوده که از خود در مورد احساساتتان سوال کنید. تا مبادا واکنشتان نشان از احساسات نباشد. اگر شما به هیجانات و احساس خود توجه داشته باشید به دنبال راهی عالی خواهید بود و مطمئنا رشد و بهبود فردی را تجربه خواهید کرد. شما نباید هیچ وقت احساسات خود را سرکوب کنید. البته این مورد به این معنی نیست که شما از احساسات اشتباه خود نیز پیروی کنید.

راه‌های افزایش روحیه
راه‌های افزایش روحیه

2. داشتن چشم‌انداز مثبت در مشکلات

به صورت طبیعی در حین اتفاقات دشوار، ذهن بدترین شرایط را تصور می‌کند. شما باید در این مواقع با تفکر در مورد اهداف کنترل را در دست خود بگیرید و با حفظ کردن روحیه نگذارید در زندگی و تصمیمات مورد اشتباهی رخ دهد.

3. در زندگی اشتباه و تغییر را درک کنید

در هیچ زمانی با رخ دادن خطا و اشتباه نگذارید هیچ کاری با تعویق به آینده برسد. بهتر است هر چه زودتر آنها را برطرف کنید تا بتوانید مسیری بهتر را داشته باشید. کمی از وسواس خود بکاهید و هر چیزی را کامل نخواهید. چون اینگونه بسیاری از فرصت‌ها را از دست می‌دهید. انسان با روحیه قوی درک می‌کند که گاهی باید اشتباه در زندگی رخ دهد. مهم این است که با اتفاق افتادن چشم انداز مثبتی داشته باشید و به جذب انرژی مثبت در زندگی بپردازید تا اتفاقات مثبت به سوی شما روانه شوند و این انرژی‌ها در ایجاد روحیه قوی در شما تاثیر گذار باشند.

4. خوش‌بین بودن

هر مشکلی را برای پخته شدن و راهی برای رشد مشاهده کنید. هر فرصتی را نیز راهی برای تغییرات مثبت مشاهده کنید و نگذارید به هیچ وجه روحیه شما کم شود.

روش‌های افزایش روحیه
روش‌های افزایش روحیه

5. عملگرا بودن

غر زدن و اینکه در جای خود بمانید تا کاری انجام ندهید را فراموش کنید. همیشه به دنبال حرکت به سمت جلو باشید. زمان را از دست ندهید و شهامت پیشرفت داشته باشید. از همه مهمتر، همیشه رویکرد زندگی را رویکرد حل مسئله بدانید. شجاعت اینکه از مسائل فرار نکنید را در خود تقویت کنید.

تقویت اراده

اگر اراده نداشته باشید هیچ چیزی را نخواهید یافت تا ادامه به سمت آینده را در خود مشاهده کنید. با اراده و انگیزه است که شما بعد از دشواری و شکست قادر به ایستادن خواهید بود. باید برای روحیه قوی از اراده شروع کنید. باید بر روی راه‌های غلبه بر بی ارادگی و روش‌های افزایش اراده خود کار کنید تا از این طریق موفق به داشتن روحیه قوی نیز شوید.

1. مشاهده ضعف‌ها در لیست swot

به ضعف‌های خود نگاهی بیندازید و کمی تفکر کنید. آیا این ضعف‌ها می‌توانند از کمبود اراده باشند؟ شاید این ضعف‌ها مواردی چون به تعویق انداختن، عادات بد و … باشند. اگر این چنین است به راحتی با تقویت اراده برطرف خواهد شد.

شناسایی نقاط ضعف برای تقویت اراده
شناسایی نقاط ضعف برای تقویت اراده

2. ورزش

فواید ورزش کردن بسیار زیاد است و تقریبا بر بسیاری از آنها آگاه هستیم. اگر ورزش را در سنین پایین انجام دهیم، می‌توان گفت یکی از بهترین راه‌‌ها برای انضباط فردی است. اگر نه، تا به حال ورزش کردن را جدی نگرفته‌اید باز هم دیر نشده است و قادر به انجام این کار هستید. پس، بهتر است به ورزش مورد علاقه خود رفته و در هفته چند بار تمرین داشته باشید.

3. جایگزینی عادات خوب با بد

بهتر است به سراغ انجام کارهای خوب رفته و آنها را انجام دهید تا به عادات موفقیت خود تبدیل کنید. شاید این کارها به اندازه عادات بد برای شما لذت بخش نباشد. ولی، مهم این است که باعث تقویت روحیه شما می‌شود. این موارد می‌توانند هر چیزی باشند مانند:

  • در هنگام صبحانه خوردن به جای استفاده از مواد غذایی دونات شکری و کیک و … بهتر است غذای سالم‌تری را برای خوردن انتخاب کنید. زیرا، یکی از بهترین موارد برای تبدیل به عادت خوب تصمیمات اول روز است، تا بتوان به عنوان تعیین کننده‌های تصمیم‌هایی در طول روز استفاده کنید.
  • برای غلبه بر تنبلی بهتر است به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید.
  • بعد از خوردن غذا بهتر است فورا ظرف‌ها را بشویید. اینگونه ظرف‌ها زود و آسانتر تمیز خواهند شد. نه تنها ظرف‌ها بلکه، هر مشکلی این گونه است. یعنی اگر به تعویق نیندازیم و زود دستکار به کار شویم به راحتی و بدون بزرگ شدن حل می‌شود.
جایگزینی عادات خوب با بد برای تقویت اراده
جایگزینی عادات خوب با بد برای تقویت اراده

4. ترک عادات بد

با انجام موارد بالا و فهمیدن اینکه چگونه عادات مثبت داشته باشیم، می‌توانید اعتماد به نفس بیشتری را برای هدف قرار دادن مشکلات مربوط به اراده داشته باشید. بهتر است عادت بد خود را که به اراده قوی جهت ترک نیاز دارند را در خود از بین ببرید. این موارد می‌توانند هر چیزی چون سیگار کشیدن، فست فود زیاد و … باشند. در ضمن برای ترک عادت بد منطقی باشید و فرصت کافی را مانند 1 الی 3 ماه به خود بدهید تا در نهایت موفق به ایجاد روحیه قوی در خود شوید و در این راه شکست نخورید.

5. کارهایی را که دوست ندارید در اولویت قرار دهید

در طول روز فهرستی از کارهای قابل انجام داشته باشید. در این فهرست کارهایی که دوست ندارید، سخت است و دارای دلهره می‌باشند را در اولویت قرار دهید. این گونه روز زیباتری خواهید داشت و روحیه شما تقویت می‌شود.

چگونه روحیه خود را افزایش دهیم؟
چگونه روحیه خود را افزایش دهیم؟

تعیین هدف

مشخص کردن اهداف بسیار مهم هستند. زیرا، شما می‌دانید که باید در کدام مسیر گام بردارید و دور خود نچرخید. اگر شما هدف را در نظر داشته باشید بهتر می‌توانید از زمان و انرژی خود استفاده کنید تا اینکه به سراغ مواردی بروید که اصلا به درد شما نمی‌خورد.

برای اطلاع از نحوه تعیین هدف و سایر مباحث حول این موضوع می‌توانید نسبت به تهیه دوره آموزشی هدف نویسی هوشمند حرفه‌ای اقدام نمایید.

1. در نظر گرفتن اهداف بلند مدت

با انجام موارد بالا تا به الان دیگر وقت تعیین اهداف برای رسیدن به آنها است. تحقیقاتی صورت گرفته، که بر این نظر است اهداف بلند مدت می‌تواند در داشتن روحیه قوی بسیار موثر باشد. برای مثال؛ اگر شما بازنشستگی، سلامت جسمانی و روانی، خانوادگی و … را اهداف منطقی در نظر داشته باشید در طول زندگی روحیه بهتری خواهید داشت.

چگونه روحیه خود را تقویت کنیم؟
چگونه روحیه خود را تقویت کنیم؟

2. تقسیم اهداف بلند مدت به کوتاه مدت

برای اینکه به قول معروف چشم و ذهن شما نترسد و بتوانید برای تشویق خود و داشتن انگیزه کاری انجام دهید، بهتر است هدف‌های خود را به اهداف هفتگی، ماهیانه و سالیانه تبدیل کنید.

3. اهداف دست یافتنی داشته باشید

شما نباید هدف‌های خود را رویای و غیر قابل دست یافتنی در نظر داشته باشید. چون اینگونه هدف نیست. هدف شما باید منطقی باشد و خود به آن باور داشته باشید.

تاثیر روحیه در موفقیت
تاثیر روحیه در موفقیت

4. در کنار اهداف عینی اهداف معنوی نیز داشته باشد

اگر اهداف شما مملوس و عینی باشد بهتر است در کنار آن یک سیستم اخلاقی و معنوی مشخص و داشته باشید. به این صورت خواهید توانست زندگی خود را با اساس آن داشته باشید. با داشتن این موارد و وفادار بودن به این اصول می‌توانید اعتماد به نفسی بیشتر در تصمیمات داشته باشید و روحیه خود را تقویت کنید.

در این مقاله از سایت آموزش آنلاین آکادمی 98 مجموعه‌ای از روش‌های ایجاد روحیه قوی برای رسیدن به موفقیت‌های بیشتر در زندگی خدمت شما عزیزان معرفی گردید. با استفاده از این راه‌ها و روش‌ها می‌توانید با روحیه بهتر و داشتن انگیزه بیشتر به انجام امور خود بپردازید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 ⁄ 14 =