تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی
خوشبختی در زندگی با تغییر نگرش
خوشبختی در زندگی با تغییر نگرش

زمان مطالعه: 13 دقیقه

همه ما در مورد قدرت نگرش شنیده‌ایم و می‌دانیم که بسیار تاثیر گذار است. همانطور که جان نیوتن مایکل می‌گوید “نگرش ما نسبت به زندگی، نشانه چگونگی داشتن زندگی ما است. در واقع این نگرش ماست که تعیین می‌کند به چه مقدار از موفقیت در زندگی دست پیدا کنیم. تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی برای برخی از افراد می‌تواند مقدمه‌ای برای آغاز زندگی رویایی باشد.

در زندگی هر کسی مشکلات و چالش‌هایی وجود دارد و زندگی با استفاده از این موارد و مبارزه کردن با این مشکلات است که به موفقیت ختم می‌شود. در این گونه مواقع ممکن است ما دست و پای خود را گم کنیم و با توجه به حرف و قضاوت افراد و یا افکار منفی موجود در گذشته دست به کار شویم. اما اینها هیچ کمکی به ما نمی‌کند و تنها تفکر و اعتقاد ما است که می‌تواند در مبارزه همدست ما باشد. چرا که هر کسی با توجه به دید و احساسات درون خود زندگی خود را می‌سازد. باید در این مواقع از باور و نگرش مثبتی برخوردار باشید و خوشبختی را برای خود به ارمغان بیاورید.

برای خوشبختی تغییر نگرش داشته باشیم

همانطور که می‌دانید به اعتقادات و رفتارهای ناپایدار نگرش می‌گویند، که با توجه به افراد و عوامل اجتماعی تحت تاثیر قرار می‌گیرند و می‌تواند به عنوان انگیزه باعث پیشرفت شوند و یا نه فرد را به سمت عوامل و کارهای منفی و نابودی زندگی بکشانند. اگر به اطراف خود نگاهی بیندازید خواهید دید که طبق مقالات و مباحث قانون جذب، افراد با نگرش مثبت از زندگی لذت بیشتری را می‌برند و به طور کلی شاد و موفق‌تر از افرادی هستند که با کینه و بدبینی قدم می‌زنند. در واقع نگرش ما به عنوان نیروی محرکه ما در زندگی است. این نگرش‌ها می توانند شما را به سمت انجام کارهای بزرگ سوق دهد یا شما را به سمت مرگ خود سوق دهند.

موارد تاثیرگذار بر نگرش افراد

حقیقت دارد که انسان‌ها با نگرش‌های خاص به دنیا می‌آیند. شخصیت‌ها و نگرش‌های ما از طریق روابط و تجربیات ما توسعه می‌یابند. نگرش ما از کودکی شروع به تکامل می‌کند و به طور مداوم در طول سال‌ها از طریق تعامل و تجربیات روزانه تکامل می‌یابد و تغییر می‌کند. تمام مواردی که از آنها گذر کرده‌اید، تمام افرادی که با آنها ملاقات کرده‌اید و با آنها در تعامل بوده‌اید می‌تواند بر نگرش شما تأثیر بگذارد. حال شاید شما دارای نگرش منفی باشید و زندگی شما را به سمت نابودی ببرد. به طور کلی هر چیزی که به آن اعتقاد دارید و در زندگی شما جریان دارد بر نوع نگرش شما تاثیرگذار است.

انجام تغییر نگرش در مواقع خاص
انجام تغییر نگرش در مواقع خاص

در چه مواقعی تغییر نگرش لازم است؟

نوع نگرش افراد به زندگی و اتفاقاتی که در آن جریان دارد در میزان کسب موفقیت و عدم موفقیت آنها بسیار تاثیرگذار است. این تاثیرگذاری همواره بر اساس مفاد قوانین حاکم بر طبیعت همچون قانون کائنات و … برای افراد در مراحل مختلف زندگی اثبات شده است. بر طبق این قوانین، داشتن نگرش مثبت حتی نسبت به موارد منفی می‌تواند تبعات مثبتی برای شما به همراه داشته باشد و برعکس، اگر دید و نگرش منفی به موارد مثبت داشته باشید ممکن است تبعات منفی گریبان گیر شما شود. بنابراین اگر دارای نگرش منفی هستید بهتر است هرچه زودتر به اصلاح این نگرش بپردازید. در ادامه به بررسی شرایطی می‌پردازیم که اگر دارای این شرایط هستید باید تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی را در دستور کار قرار دهید.

1. دارای دید منفی بر بسیاری از موارد هستید

همیشه شادی را به زندگی خود بیاورید و با آغوش باز به سمتش بروید. حتی برای یک لحظه مواردی را که باعث شادی شما می‌شود را از دست ندهید. با انجام این کار شما می‌توانید بهتر بر روی موارد مثبت تمرکز داشته باشید. هیچ وقت به افکار منفی اجازه ندهید در زندگی و تفکر شما وارد شود. حال این تفکر منفی توسط خودتان ایجاد شده باشد، یا نه توسط محیط و اطراف. افکار منفی باعث نابودی زندگی شما می‌شود و از دلایل بی انگیزه بودن در محل کار و بخش‌های دیگر زندگی هستند که در نهایت سبب افسردگی شما می‌شوند. در واقع افکار منفی باعث می‌شود شما کور شوید و فرصت‌ها را نبینید.

با افکار منفی شما در وجود خود اضطراب، ترس و بدبینی را ایجاد می‌کنید. همین موارد زندگی شما را بهتر نخواهد کرد. گر چه این موارد به صورت ناچیز در وجود هر کسی وجود دارد و در مواقعی ممکن است به دردتان بخورد. اما اگر کاملا به آن فکر کنید می‌دانید که اصلا مناسب زندگی کردن نمی‌باشد و زمان و عمر را هدر می‌دهد. پس اگر می‌دانید همه چیز زندگی را به صورت منفی مشاهده می‌کنید وقت تغییر نگرش رسیده است.

تغییر نگرش افراد
تغییر نگرش افراد

2. مقاومت کردن در برابر حقیقت

آیا دیده‌اید که برخی از افراد همیشه در حال غر زدن هستند و به هیچ موردی راضی نیستند و مدام در حال ایراد گرفتن و شکایت هستند. اگر شما هم این چنین انسانی هستید و از زمین و زمان شکایت دارید، یعنی نمی‌خواهید واقعیت را قبول کنید. شما شاید فکر کنید که این شکایت‌ها حالتان را بهتر می‌کند. اما این طور نیست و با این کار فقط منفی بافی خود را بیشتر و دارای اضطراب می‌شوید. اگر چنین فردی هستید وقت تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی فرا رسیده تا اتفاقات مثبت هر چه زودتر برای شما رخ دهند.

تغییر نگرش در مقابل باور کردن حقیقت

شاید در مواقعی که کاری را انجام می‌دهید و به موفقیت نمی‌رسید برای بهتر کردن حالتان شکایت کنید و غر بزنید. با این کار تنها خود را فریب می‌دهید و هیچ چیزی تغییر نمی‌کند. به جای این کارها، در عوض افکار و عقاید خود را تغییر دهید، تا با تفکر مثبت بتوانید انرژی گرفته و حال خود را بهتر کنید. در حین داشتن مواردی که شما با آن اذیت می‌شوید بهتر است آن را تغییر، فراموش و یا بپذیرید. این را فراموش نکنید که همیشه در حال یادآوری کردن به خود باشید که قادر به تغییر چیزی نیستید و تنها کاری که باید انجام دهید، تغییر نگرش است. شادی را با هر چه بدست آورده‌اید داشته باشید. شما هر کاری از دستتان برآمده برای کاری که به موفقیت نرسیده انجام داده‌اید. با اضطراب و درگیر کردن ذهن خود چیزی عوض نمی‌شود. باید تغییر نگرش را ایجاد کنید و با مثبت فکر کردن با قضیه کنار آیید.

3. مقصر دانستن دیگران

هر کسی دوست دارد آزادی داشته باشد و این احساس را در کل طول عمر خود به همراه بکشد. تنها با این احساس است که خواهید توانست شاد باشید. همیشه مثبت اندیش باشید و قلب خود را از کینه و خشم خالی کنید. شما نمی‌توانید دیگران را عوض کنید و فقط خود باید به تغییر نگرش بپردازید. چون در غیر این صورت فقط خود را اذیت کرده و قلبتان پر از خشم خواهد شد و با این کار آزادی احساس نخواهید داشت تا شادی را در زندگی بگنجانید.

ذهن خود را بر روی موارد مهمتر متمرکز کنید و به دنبال این نباشید تا افراد دیگر را مقصر بدانید. با این کار قوی نخواهید بود. کسی قوی است که بتواند بر خشم خود غلبه و آن را کنترل کند، نه اینکه با هر موردی زود عصبانی شود و به داد و فریاد بپردازد. بهتر است هر چه زودتر تغییر نگرش دهید و دیگران را مقصر ندانید تا بتوانید از قبل بیشتر خوشحال باشید.

تغییر نگرش منفی به مثبت
تغییر نگرش منفی به مثبت

4. نگرانی بیش از حد در اکثر اوقات

نگران نباشید و به جای آن کمی تمرکز کنید تا ذهنتان آرام شود و در مشکلات تصمیمات بهتری بگیرید. اگر نتوانید خود را در انجام کارها کنترل کنید و مدام نگران این مورد و آن مورد شوید فقط باعث خراب کردن اوقات خوش و شادی می‌شوید. نگرانی را از خود دور کنید. مثلا، اگر شما باعث به هم ریختن چیزی در زندگی خود شدید احتیاجی به این نیست که بنشینید و کاسه غم بغل بگیرید که در آینده چه اتفاق بدی رخ خواهد داد. قضیه اصلا به آن بدی که فکر می‌کنید نیست و این تنها به خاطر طرز فکر و نگرش شماست. باید برای حل این مسئله تنها به تغییر نگرش خود بپردازید.

تغییر نگرش برای افزایش تمرکز

بگذارید هر وضعیت بدی را که دارید به عنوان آجری در نظر بگیریم؛ اولین مورد این است که شما از آن به عنوان پله‌ای جهت رسیدن به موفقیت‌ها استفاده کنید. دومین مورد این است که اگر نتوانید به تفکر مثبت بپردازید از آن به عنوان سدی استفاده کنید تا از امید و خوشبختی‌های خود دور بمانید. هر مشکلی برای حل کردن راهی دارد و ممکن است زمانی را برای حل کردن نیاز داشته باشد و یک شبه حل نشوند. نگرانی خود را کنار بگذارید و با تمرکز بر روی راه حلی فکر کنید.

5. نگرانی از انتظارات

حتما نباید که شما هر چیزی را که می‌خواهید داشته باشید! این انتظارات کاملا بی جا و بدون منطق هستند. همیشه نسبت به چیزی که دارید شکرگزار باشید. به نوعی همیشه نیمه پر لیوان را ببینید و به نیمه خالی توجهی نکنید و به تغییر نگرش بپردازید و مثبت اندیش باشید. ممکن است اصلا نسبت به چیزی که دارید سپاسگزار و شکرگزار نباشید و به این فکر کنید که این موارد اصلا متناسب و خوب نیستند. اما، بهتر است بدانید افراد زیادی هستند که به این ویژگی‌ها دسترسی ندارند و آرزو دارند جای شما باشند. شما با شکرگزاری می‌توانید تغییرات بزرگی را در زندگی داشته باشید. شما به هر میزانی تفکر و نگرش مثبت داشته باشید به همان میزان شادی و موفقیت خواهید داشت.

تاثیر تغییر نگرش برای انتظارات بیهوده

همیشه آرزو و رویای بهترین‌ها را داشته باشید و در پایین‌ترین سطح انتظاراتتان را نگه دارید. نباید بر این انتظار باشیم که همانگونه می‌خواهیم باید شود. واقعیت را قبول داشته باشید و چشمتان را بر روی اتفاقات خوب نبندید. اگر فردی زیاده‌خواه هستید که با رسیدن به هر نقطه از موفقیت باز هم ناشکر هستید باید این را بدانید که شما هیچگاه به موفقیت قلبی نمی‌رسید که شما را راضی نگه دارد. اگر چنین فردی هستید باید به تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی بپردازید تا طعم رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی را بچشید.

راه‌های تغییر نگرش
راه‌های تغییر نگرش

6. زندگی بدون غصه را دوست دارید

غم احساس بدی دارد و نه تنها شما، بلکه هیچ کسی به آن علاقه ندارد. ولی، مورد مهمی در زندگی انسان است. جالب است بدانید غم باعث قوی شدن ذهن و بدن می‌شود. خودتان قضاوت کنید، اگر همیشه خوبی‌ها و خوشبختی نصیبتان شود آیا شما می‌توانید در زندگی شجاعت داشته باشید و موفق شوید؟. مطمئنا با کمی تفکر به جواب نه خواهید رسید. چرا که هر کسی برای موفقیت به تجربه نیاز دارد. به نوعی می‌توان گفت چیزی واقعی نخواهد شد مگر اینکه بتوانید برای اولین بار تجربه کنید. برای مثال، زندگی را همانند شطرنج در نظر داشته باشید. اگر می‌خواهید برنده و موفق شوید باید حرکت کنید. ممکن است حرکت بعدی شما سخت باشد. اما شما با تفکر و بصیرت خواهید توانست یک حرکت مناسب پیدا کنید. نباید از تلخی‌های زندگی خود را ببازید.

7. راضی نبودن از آنچه دارید

زمانی شما دارای انواع چیزها هستید، اما از هیچ کدام راضی نیستید و به نوعی از زمانی که حتی چیزی ندارید ناامید‌تر هستید. در این موارد به کوچکترین موردی برای شادی خود راضی هستید. این واقعیت است و نه تنها شما بلکه هر کسی زمانی دارای بیشترین چیزها باشد بیشتر احساس نارضایتی می‌کند نسبت به زمانی که چیزهای کمی دارد. باید تغییر نگرش را در خود ایجاد کنیم.

تغییر نگرش برای داشتن رضایت از زندگی

همیشه باید سپاسگزار و قانع بودن را برای احساس رضایت در زندگی داشته باشیم. زیرا، این به شادی منجر می‌شود. ممکن است شما به خاطر مواردی که ندارید خود را عذاب دهید. اما، بدانید کس دیگری آسیب نمی‌بیند و تنها شما هستید که دچار آسیب می‌شود. شما در این گونه موارد آیا اصلا به این اندیشیده‌اید چه می‌خواهید. همیشه در این گونه مواقع که احساس نارضایتی را برای داشتن برخی از موارد می‌خواهید از خود سوال کنید” اگر من این مورد را داشتم زندگیم بهتر بود یا نه؟”

شما باید تغییر نگرش را ایجاد کنید. این شمایید که شادی را در خود ایجاد می‌کنید. این شمایید که انتخاب می‌کنید از لحظه به بهترین شکل استفاده کنید و راهی برای عذاب باقی نگذارید. شما می‌توانید سپاسگزار باشید. شادی همان سپاسگزار بودن است. این شمایید که می‌توانید با تغییر نگرش به یک فرد موفق و شاد تبدیل شوید و یا نه به یک فرد شکست خورده و با حسرت‌های فراوان تبدیل شوید.

تغییر نگرش در راضی نبودن از داشته های خود
تغییر نگرش در راضی نبودن از داشته های خود

8. مدت طولانی است که چیز زیادی یاد نگرفته‌ام

اصلا امتحان کرده‌اید که در حین افسردگی و عذاب مورد جدیدی را یاد بگیرید؟ این مورد بسیار عالی است تا شما از افسردگی نجات پیدا کنید. با این کار شما موارد زیادی را یاد گرفته و بدون برهم ریختن آرامش شاهد پیشرفت خود خواهید بود. با یادگرفتن شما شکست نمی‌خورید و از میزان شکست خود می‌کاهید. برای افزایش یادگیری و در نتیجه موفقیت در کسب و کار باید تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی را در اولویت قرار دهید.

تاثیر تغییر نگرش در میزان یادگیری

هر شخصی اخلاقی دارد. ممکن است شما در حین افسردگی به گذشته و موارد خوب زندگی که پشت سر گذاشته‌اید فکر کنید، شاید از کاری که اطرافیان شما انجام می‌دهند راضی نباشید و … .در این گونه مواقع به جای افسردگی بهتر است به یادگرفتن موردی جدید بپردازید. تغییر نگرش را در خود ایجاد کنید و بدانید که چرا در مواقعی زندگی شما از مسیر خود خارج می‌شود. یاد بگیرید چه مواردی باعث شادی و هیجان در زندگی می‌شود. ذهن شما اصلا و هیچ وقت از یاد گرفتن خسته نمی‌شود و همیشه پذیرای موارد جدید برای یادگرفتن و دانستن است.

9. رها نکردن گذشته

همه ما در گذشته خاطرات خوب و شیرینی داریم که گاهی با فکر کردن به آنها می‌دانیم چه بد و چه خوب به ما تجربه‌هایی را داده است، که امروزه بدرد ما می‌خورد و در کسب موفقیت می‌تواند ما را یاری کند. باید همیشه سپاسگزار آنها باشیم. اما مورد مهمی که باید توجه داشته باشید این بوده که فکر کردن به این موارد در گذشته، هدف‌های ما را به سمت گذشته سوق می‌دهد. اکثر این موارد زمانی اتفاق می‌افتد که افراد در حال دچار افسردگی شده و فکر کنند زندگی خوبی ندارند. بنابراین گذشته خوب شما در ذهن به حالتی تبدیل می‌شود که تنها باعث ترس و نارضایتی می‌شود. به تغییر نگرش خود بپردازید، گذشته تنها زندگی حال شما را خراب می‌کند. بر این فکر نکنید که چون در گذشته چنان کاری کردید الان قوی می‌شوید، یا مانع شما می‌شود، یا شکست می‌خورید. گذشته تنها به قوی شدن شما جهت تبدیل شدن به فرد موفق حالا کمک می‌کند.

تغییر نگرش نسبت به گذشته
تغییر نگرش نسبت به گذشته

همین الان اقدام کنید

همین حالا اقدام کنید و تغییر نگرش برای رسیدن به خوشبختی در زندگی را به تعویق نیندازید، تا بیش از این باعث عقب افتادن موفقیت خود نشوید. داشتن نگرش مثبت باعث می‌شود تا از هر منبعی درحال چون زمان، تلاش و انرژی به بالاترین شکل استفاده کنید. همین موارد را اگر به بهترین شکل استفاده کنید باعث ایجاد تغییرات مثبت می‌شود. باید بدانید که چه طرز تفکری دارید. طرز تفکر شما باعث همه اتفاقاتی می‌شود که در زندگی رخ می‌دهد. این باور و رفتار شما هستند که به کمک احساسات باعث ایجاد نگرش در شما می‌شوند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 × 15 =