تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی با 8 راهکار عالی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی با 8 راهکار عالی
تغییرات لازم برای داشتن زندگی بهتر
تغییرات لازم برای داشتن زندگی بهتر

زمان مطالعه: 10 دقیقه

تغییرات در زندگی هر کسی وجود دارد و برخی از آنها به صورت خواسته یا ناخواسته انجام می‌شوند. شما نمی‌توانید جلوی این تغییرات را بگیرید و ممکن است حتی برای زندگی شما ضرر هم داشته باشد. اما، در این مطلب منظور ما ایجاد تغییراتی توسط خودمان است تا بتوان با استفاده از آن زندگی را زیبا‌تر کنید و از آن لذت بیشتری ببرید، بنابراین در این بخش به بررسی تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی می‌پردازیم.

من فکر می‌کنم واقعا هر کسی در زندگی به ایجاد تغییراتی نیاز دارد تا بتواند شادابی و موفقیت را بیشتر کند. اما تعداد محدودی از ما از این امر پیروی می‌کنیم، زیرا متعهد شدن به کاری که بتواند زندگی ما را تغییر دهد، اولا؛ یک مسئولیت مهم است. دوما؛ شما باید بدانید چه تغییراتی را ایجاد کنید. در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع ارائه می‌گردد.

لذت بخش کردن زندگی با تغییرات ساده

تغییرات می‌توانند منجر به موفقیت‌هایی شوند که شما آنها را غیر ممکن می‌دانستید. تغییرات واقعا برای زندگی هر فردی لازم است و باید هر چه زودتر این کار را انجام دهید تا بتوانید بهترین زندگی را با خوشحالی و لذت برای خود به ارمغان آورید. این گونه شما خواهید توانست از بهترین قوای تصمیم‌گیری و انرژی خود استفاده کنید. اصلا نگران نباشید و به جای تمرکز بر روی مراحل بزرگ و بنیادی بهتر است تغییرات ساده اما اساسی که در ادامه توسط آکادمی 98 آماده شده است را دنبال کنید تا به خواسته خود برسید.

تغییرات مورد نیاز برای بهتر شدن زندگی
تغییرات مورد نیاز برای بهتر شدن زندگی

1. برنامه‌ریزی ذهن جهت خوشبینی

احساسات در زندگی هر فردی بسیار مهم هستند و می‌تواند بر افکار و اعمال تاثیر گذار باشند. همین باعث می‌شود که در زمانی که ما نگران هستیم قادر به برداشتن یک قدم هم نباشیم. به عنوان مثال؛ پیش آمده است که به علت بد بودن هوا، گذراندن هفته‌ای پر تنش و … حال از رختخواب بیرون آمدن را نداشتیم.

راه‌هایی برای مهار افکار منفی

چیزی که در رابطه با احساس وجود دارد این است که اطراف ما پر از موارد منفی است که کاری برای تغییرشان از دست ما بر نمی‌آید. ولی، هر کسی می‌تواند بر خلاف تغییرات ذهن خود را برای خوش‌بین بودن برنامه‌ریزی کند. درست است که نمی‌توان تمامی افکار منفی را با ذهنیت مثبت به دام بیاوریم. اما، با راه‌های زیر می‌توانیم مهار را در دست داشته باشیم.

  • عبارات مثبت و جملات انگیزشی را ساخته و به تکرار آنها بپردازیم. این عبارات باید به گونه‌ای باشند که باعث تاکید پیشرفت ما در حوزه مورد نظر شوند.
  • بهتر است فعال باشیم و ورزش کنیم. ورزش کردن با آزاد کردن هورمون‌های اندورفین ما را شاداب و پر انرژی نگه می‌دارد. در غیر این صورت بدون تحرک ما بیش از حد فکر و تحلیل خواهیم کرد.
  • تا می‌توانیم از افکار منفی دوری و به آنها فکر نکنیم.
  • بهتر است در دفترچه‌ روزانه به جای فکر کردن در مورد نداشته‌ها، هر چه را داریم یادداشت و شکرگزار باشیم. طبق قانون جذب همین سپاس‌گذاری باعث ایجاد خوشحال بودن می‌شود تا بهره‌وری بهتری داشته و شب‌ها بهتر بخوابیم.
لذت بخش کردن زندگی با تغییرات ساده
لذت بخش کردن زندگی با تغییرات ساده

2. ساعت بیداری را نیم ساعت زودتر تنظیم کنیم

افراد موفق کسانی هستند که صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شده و با انرژی بیشتر نمی‌گذارند حتی یک لحظه از زمانشان بی هدر صرف شود. منظور ما این نیست که همانند مدیر عامل اپل یا افرادی چون تیم کوک ساعت 3:45 نصف شب از خواب بیدار شویم. منظور ما این است که صبح‌ها نیم ساعت زودتر بیدار شویم. به عنوان مثال؛ شمایی که صبح‌ها ساعت 7 بیدار می‌شدید حالا ساعت هشدار را به نیم ساعت زودتر یعنی 6:30 تنظیم کنید. زود بیدار شدن برای انجام کار‌ها یکی از تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی افراد است.

این کار باعث می‌شود تا زمانی کافی برای ورزش کردن، مطالعه، صبحانه خوردن، برنامه‌ریزی روی موضوعی خاص و … داشته باشید. بنابراین دیگر لازم نیست که صبحانه را عجله‌ای بخورید و در راه رسیدن به محل کار تصمیمات خود را بگیرید و برنامه‌ریزی ناقصی داشته باشید.

3. تمیزکاری را به تعویق نیندازید

زمان بسیار کمی برای مرتب کردن رخت‌خواب و یا شستن ضرف‌ها و … لازم است. پس بهترین کار این است که حدود 5 دقیقه را به این کارها اختصاص دهید و نگذارید روی هم انباشته شوند. بنابراین، لیوان چای صبحانه که شسته نشده با برخی از ظرف‌ها و مرتب سازی و … تبدیل به موضوع بزرگ و وقت‌گیری خواهد شد. اگر شما بتوانید تمیزکاری خود را فوری انجام دهید با توجه به تحقیقات انجام شده به جزو افراد خوشحال خواهید پیوست. بهتر است این کار را به تعویق نیندازید و از موارد کوچک شروع کنید. مثلا صبح‌ها رختخواب خود را جمع کنید. زیرا، این کار کوچک به آنها حس موفق بودن را خواهد داد تا بدانند کنترل در دستشان است.

تمیزکاری برای انجام تغییرات لذت بخش زندگی
تمیزکاری برای انجام تغییرات لذت بخش زندگی

4. بنا به توانی که دارید متعهد شوید

هدف‌گذاری را آسان دیدن، یکی از مهمترین توصیه‌های خودباوری است. به عنوان مثال؛ توصیه می‌شود ورزش کنیم تا بهتر بخوابیم و انرژی بیشتری داشته باشیم. اما، این حرف فقط گفتنش راحت است و با داشتن روزانه 12 ساعت کار و مراقبت کردن از نوزاد و … به نوعی ورزش کردن کمی دشوار خواهد شد.

برای اطلاع از نحوه هدف گذاری و انتخاب بهترین هدف‌ها پیشنهاد می‌کنیم نسبت به تهیه دوره کامل هدف گذاری هوشمند اقدام نمایید.

شاید از نظر برخی‌ها این را بهانه بیاورند و یا حتی این نمونه را جزو تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی تلقی نکنند. اما، این اصلا بهانه آوردن نیست و برای اینکه بتوانید به کاری راحت‌تر متعهد شوید، بهتر است هدف‌های خود را ساده و واضح انتخاب کنید تا انجامشان نیز راحت‌تر باشد. بهترین کار برای داشتن انگیزه و پیشرفت برداشتن قدم‌های کوچک برای شروع است. برای مثال؛ شما می‌خواهید به دو مارتن بپیوندید پس ابتدا از روزانه 20 شنا شروع کنید و یک راست سراغ دوندگی نروید. این ورزش کردن می‌تواند موارد بسیاری داشته باشد. شما می‌توانید بعد از خوردن شام در محل خانه خود قدم بزنید، ورزش‌های قابل انجام در خانه را به اجرا در آورید. یا در مورد کسب و کار بهتر است بیش از توان خود وعده ندهید.

5. زیاد پیش‌بینی پذیر نباشید

بسیاری از ما روزانه کارهای تکراری را انجام می‌دهیم که روز قبل انجام داده‌ایم. این باعث می‌شود تا تبدیل به ربات شویم. بهترین کاری که قادر به انجام آن در مورد خود هستیم این بوده که زیاد پیش‌بینی پذیر نباشیم. بهتر است از کارهای تکراری دست برداشته و حداقل هفته‌ای یک بار از منطقه امن خود خارج شویم. کارهای جدید را نیز در برنامه خود برای انجام داشته باشیم. برای مثال؛ می‌توانید به اسکی روی برف بروید، غذاهای اسکاتلندی را امتحان کنید، و … .

اگر شما بتوانید خود را برای انجام کارهای جدید قانع کنید مطمئنا خوشحال بودن را در پی خواهید داشت. این کار باعث می‌شود تا دیدگاه متفاوتی را داشته باشیم و موقعیت و فرصت‌های جدید را بشناسیم.

پیش‌بینی پذیرنبودن زیاد در زندگی بهتر
پیش‌بینی پذیرنبودن زیاد در زندگی بهتر

6. شکرگزار بودن به جای غر زدن

من کسی بودم که همیشه در تلاش برای خوش‌بینی بود. این مورد را حتی در بدترین روزهای زندگی‌ام انجام دادم. اما، این تنها به یک دلیل ممکن بود و آن هم این بود که با توجه به شکستم در کسب و کار باز هم خانواده و دوستانم حامی من بودند. همین کار باعث بهترین استفاده از شرایط بحرانی من شد. در هر مواقعی شما می‌توانید شکرگزار باشید تا احساس بهتری داشته باشید. همین الان برای امروز و هر اتفاقی که برایتان افتاده است شکرگزار باشید. درست است در بالا گزینه اول شکرگزاری را برای شما در موارد قابل انجام روزانه بیان کردیم. اما، باز لازم می‌دانم پافشاری کنم. این کار واقعا در تغییر زندگی موثر خواهد بود.

ویژگی‌های افراد شکرگزار

  • افرادی که روزانه به مواردی برای شکرگزاری فکر می‌کنند و یا می‌نویسند. بیشتر به افرادی که مشکل دارند کمک و حمایت عاطفی می‌کنند.
  • تحقیقات نشان داده است تمرین شکرگزاری در پیشگیری بیماری‌های قلبی و عروقی موثر است.
  • افراد شکرگزار بیشتر ورزش کرده و به آینده در مقابل با دیگر افراد خوش‌بین‌تر هستند.
  • افراد شکرگزار دارای حسادت کمتری به افراد و کالاهای مادی هستند. این افراد تمایل بیشتری در تقسیم با دارایی‌ها با دیگر افراد دارند.
  • شکرگذاری باعث می‌شود انگیزه، اراده، آگاهی و انرژی بیشتری داشته باشید و افسردگی را کاهش دهید.

به خانواده و دوستان خود نشان دهید که قدردانشان هستید. می‌توانید این کار را با تشکر صادقانه انجام دهید. توجه داشته باشید که این تغییر به عنوان یکی از تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی سبب می‌شود تا شما موفقیت در زندگی شما بیشتر از همیشه شود.

شکرگزار بودن برای لذت از زندگی
شکرگزار بودن برای لذت از زندگی

7. از مقایسه خود با دیگران پرهیز کنید

از این که شما چه مواردی را ندارید و دیگران چه دارایی‌هایی دارند دست بردارید. این حقیقت است که همیشه فردی با درآمد بیشتر از دیگری وجود دارد که خانه زیبایی دارد، ماشین گران قیمتی دارد و به مسافرت‌های خارج از کشور و هیجان انگیز می‌رود. این حقیقت است که برخی از دوستان ما زود بازنشسته شوند یا زودتر تشکیل خانواده دهند.

اگر شما دست از مقایسه کردن خود با دیگران بر ندارید همیشه ناراحتی با شما خواهد بود. این کار باعث می‌شود تا همیشه ذهن خود را درگیر موفقیت دیگران کنید و انرژی برای انجام کارهای خود نداشته باشید. من زمانی که شروع به کار آزاد کردم تمامی دوستانم مسخره‌ام می‌کردند. چون درآمد کافی نداشتم. اما، دید خودم مهم بود و با استفاده از آن برنامه انعطاف‌پذیری داشتم. کار من به صورتی بود که هر جا و وقت می‌توانستم کار کنم. شکایتی از کارم نداشتم و از آن لذت می‌بردم. اما همین دوستانی که مسخره‌ام می‌کردند همیشه از شغل، همکاران و … گله داشتند.

پرهیز کردن از مقایسه خود با دیگران برای زندگی بهتر
پرهیز کردن از مقایسه خود با دیگران برای زندگی بهتر

8. از کارهای عقب افتاده یکی را انجام دهید

هر کسی در زندگی ممکن است کارهای عقب افتاده‌ای داشته باشد. این موارد می‌توانند تلفن به شرکت بیمه، شستن ماشین، تمیز کردن میز کار و … باشد. اگر به مشخص کردن اولویت‌ها در کار و انجام موارد کوچک بپردازیم نمی‌گذارند این کارها روی هم انباشته و به نوعی زمان و روز کاملی را از شما برای انجام بگیرند. با داشتن کارهای ناتمام که مطمئنا تجربه کردید همیشه بار سنگینی روی دوش ماست. بهتر است در هر زمانی که به یاد این کارها افتادیم آنها را انجام دهیم.

همیشه فهرستی را برای انجام کارهای روزانه داشته باشید و یک کار تکراری را نیز به آن اضافه کنید. مثال؛ بعد از انجام کارهای روزانه تماس تلفنی بگیرید یا میز کار خود را تمیز کنید. چرا که در آن روز تمامی کارهای پر انرژی و مهم را انجام داده‌ایم. می‌توانید تجربه کنید که چه حس خوبی دارد وقتی این کار را از لیست کارهای انجام شده خط می‌زنید.

تغییرات لازم برای بهتر شدن زندگی در حدی که سبب تحول و تغییر بزرگ در زندگی شما شود در این بخش خدمت شما عزیزان معرفی گردید. با استفاده از رعایت این موارد و اعمال این تغییرات در زندگی خود می‌توانید موفقیت بیشتری کسب کنید و رضایت بیشتری نیز از سطح زندگی خود داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
26 + 22 =