ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه در زندگی و کسب و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه در زندگی و کسب و کار
افراد با انگیزه چگونه رفتار می کنند
افراد با انگیزه چگونه رفتار می کنند

زمان مطالعه: 6 دقیقه

انگیزه یکی از مهمترین مواردی است که انسان را در رسیدن به هدفی که دارد حرکت و راهنمایی می‌کند تا بدون تعلل و شک داشتن بتواند مسیر خود را ادامه دهد و به موفقیت هایی که می‌خواهد برسد. اگر کسی اراده کافی نداشته باشد رسیدن به هدف‌های کوچک نیز امکان پذیر نمی‌باشد. در واقع انگیزه در برخی از انسان‌ها کاملا ذاتی است و آنها با پشتکار به کار خود ادامه می‌دهند. اما، اگر در همین حال با کمی فکر کردن فهمیدید که جزو این افراد نیستید اصلا نگران نباشد، چرا که قابل یادگیری می‌باشد. در همین رابطه در ادامه به بررسی ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه می‌پردازیم.

درست همانند بسیاری از موارد، انگیزه بر مسائل مهم بسیاری تاثیر می‌گذارد. اگر شما بتوانید انگیزه را با برنامه‌ریزی، مهارت، پشتکار و برخی از موارد دیگر که در رسیدن به هدف مهم هستند ترکیب کنید مطمئنا به بهترین‌ها دست پیدا می‌کنید و کسب موفقیت در زندگی برای شما میسر می‌‌گردد.

ویژگی ها و نحوه رفتار افراد با انگیزه

انگیزه همان چیزی است که باعث می‌شود شما به آن چه در ذهن دارید عمل کنید. این می‌تواند از هر چیزی چون خوردن یک لیوان آب تا کارآفرین شدن باشد. این موضوع شامل نیروهای بیولوژیکی، عاطفی، اجتماعی و شناختی است که رفتار ما را فعال می‌کند. در کاربردهای روزمره اغلب از اصطلاح انگیزه برای توصیف اینکه چرا فرد کاری انجام می‌دهد استفاده می‌شود.

هر کسی در درون خود نیروی محرکه یا همان انگیزه را دارد و برخی از عوامل بیرونی نیز در میزان اراده و داشتن انگیزه موثر هستند که در مطب انگیزه درونی و بیرونی با هم چه تفاوتی دارند؟ به بررسی کامل این موضوع پرداخته‌ایم. اما در این میان ممکن است برخی قادر نباشند از آن استفاده کنند. پس، بهتر است  با بررسی ویژگی‌های رفتاری برخی از افراد آن را برای استفاده یاد بگیرند. بنابراین، در ادامه با ما باشید تا به شما ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه را توضیح دهیم.

ویژگی‌های شخصیتی افراد با انگیزه
ویژگی‌های شخصیتی افراد با انگیزه

داشتن اراده برای ادامه راه

افراد با انگیزه هدفی را انتخاب و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند و تا وقتی آن را تمام نکرده‌اند، حتی در حین مواجه با مشکلات به راه خود ادامه می‌دهند. اگر یکی از آنها به عنوان مثال در مصاحبه شغلی خود خرابکاری کند و اشتباهی مرتکب شود، دست از تلاش بر نداشته و با درس گرفتن از اشتباه خود آن را نادیده نگرفته و به راه خود ادامه می‌دهند. از ویژگی‌های افراد با انگیزه این می‌باشد که اشتباهات خود را به مانند لحظاتی ساده در زندگی می‌بینند ، البته توجه داشته باشید که این مورد بر خلاف دیدگاه‌های قانون جذب می‌باشد.

همانطور که جانی کش می‌گوید: ” از شکست نترسید و در عوض از آن به عنوان پله‌ای برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید. در را به روی گذشته خود ببندید، اما هرگز اشتباهات خود را فراموش نکنید. در عوض کنار این اشتباهات متوقف نشوید تا اجازه گرفتن انرژی، آزادی و عمل به آنها ندهید.”

سحرخیزی از ویژگی های شخصیتی افراد با انگیزه

بنجامین فرانکلین می‌گوید: ” زود خوابیدن و زود بیدار شدن انسان را تندرست، عاقل و ثروتمند می‌کند.”

یکی از ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه این می‌باشد که شب‌ها در ساعت مشخصی می‌خوابند تا بتوانند حداکثر 8 ساعت خواب شبانه داشته باشند، و صبح‌ها زود از خواب بیدار شوند. آنها زمانی که افراد دیگر در خواب می‌باشند به انجام کارهای خود می‌پردازند. زیرا، زود بیدار شدن در اول صبح حواس پرتی را کم‌تر کرده و ایده‌های خلاقانه بهتری به ذهن خطور می‌کند. برای این که بعد از بیدار شدن انگیزه مناسب و شور و نشاط خوبی داشته باشید می‌توانید از آهنگ انگیزشی و انرژی مثبت استفاده نمایید تا در طول روز دچار خستگی و بی‌حالی نشوید.

افراد با انگیزه
افراد با انگیزه

مطالعه کردن کتاب های مختلف

زمانی که از بیل گیتس و وارن بافت معروفترین و ثروتمند‌ترین افراد جهان سوال پرسیدند که می‌خواهید چه قدرت فوق‌العاده‌ای داشته باشید در جواب گفتند: می‌خواهند توانایی سریع خواندن را داشته باشند.

نقش مطالعه در میزان کسب موفقیت این افراد

در رابطه با ویژگی های رفتاری باید بدانید که در هر زمانی وقت و تایم کافی داشته باشند به یادگیری و مطالعه کتاب می‌پردازند. مطالعه بسیار مفید است و به فرد این امکان را می‌دهد تا به دانش و آگاهی‌های افراد مختلف و عاقل دست پیدا کنند. افراد با انگیزه به جای دیدن تلویزیون زیاد به مطالعه می‌پردازند. راز موفقیت چیست ؟ یکی از راز های موفقیت در هر کسب و کاری که بار‌ ها از زبان افراد موفق شنیده‌ایم مطالعه مداوم می‌باشد بنابراین برای کسب موفقیت مطالعه را همواره مد نظر داشته باشید.

برنامه ریزی کارها

افراد با انگیزه کسانی نیستند که بدون هیچ تصمیم‌گیری به شانس خود تکیه کنند و کارهایشان را انجام دهند. آنها بعد از مشخص کردن هدف خود به برنامه‌ریزی می‌پردازند. آنها با این کار از ساده‌ترین راه به صورت بهتر و سریع کارهای خود را انجام می‌دهند. آنها وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوند برای کارهایی که در طول روز می‌خواهند انجام دهند برنامه‌ریزی می‌کنند تا روز خوب و پرباری داشته باشند.

افراد با انگیزه برنامه‌ریزی می‌کنند
افزایش انگیزه با برنامه ریزی کردن

تعیین هدف افراد با انگیزه

هدف چیزی است که هر کسی برای رسیدن به آن تلاش می‌کند. اما، این افراد بسیار متفاوت هدف خود را با بالا و پایین کردن مهارت، دانش و … خود انتخاب کرده و تا وقتی که به آن نرسند دست بردار نبوده و به نوعی سراغ هدفی دیگر نمی‌روند. آنها دقیقا می‌دانند چه می‌خواهند و به دنبال چه هستند.

حتما بخوانید : آموزش هدف گذاری و هدف نویسی هوشمند

مشورت کردن

همه افراد در واقع زمان‌هایی در حین انجام کارهایی می‌فهمند که نمی‌توانند به تنهایی تصمیم بگیرند و یا انجامش دهند. در این میان افراد معمولی خود دست به کار شده و یا دست از تلاش برمی‌دارند. اما، یکی از ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه این بوده که برای گرفتن بهترین تصمیم با دیگران مشورت می‌کنند. آنها از کمک کردن دیگران ترسی ندارند. برای این کار هیچ دلیلی برای لج‌بازی نخواهند داشت تا دست از هدف خود بردارند. شما هم می‌توانید برای مشورت کردن در حین انجام برخی از کارها به نزدیکترین کسی که قابل اعتماد است و هر روز می‌بینید مراجعه کنید.

مشورت کردن از عادات افراد با انگیزه
مشورت کردن از عادات افراد با انگیزه

شکر گذاری افراد با انگیزه

اگر تحقیقات لازم را انجام و یا خود شکر گذاری را انجام داده باشید حتما می‌دانید که شکرگذاری باعث افزایش شادی می‌شود. از ویژگی‌های با انگیزه ترین افراد دنیا این است که  آنها همیشه سپاس‌گذاری می‌کنند، و این باعث متواضع شدن آنها می‌شود. آنها می‌دانند که در بسیاری از مواقع کمک دریافت کرده‌اند. بهتر است شما هم روزانه حداقل به خاطر چند مورد شکر گذاری کنید.

عدم وجود حد و مرز از ویژگی‌های رفتاری

تلاش کردن از ویژگی‌های افراد با انگیزه بوده و می‌تواند از مهمترین موارد باشد. آنها همیشه در تلاشند و باز نمی‌ایستند. برای دست یافت به هدف‌ها و رویاهایی که دارند اصلا نگران نیستند. در ذهن آنها هیچ چیزی به نام محدودیت وجود ندارد.

همین الان دست به کار شوید و با خود بگویید که مثلا سال آینده می‌خواهید در چه جایگاهی باشید. اصلا به غیر ممکن بودن آن فکر نکنید. همانند افراد با انگیزه اصلا به حد و مرز و تعیین کردن توجه نکنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
12 − 7 =