ویژگی افراد منفی نگر چیست؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ویژگی افراد منفی نگر چیست؟
ویژگی های افراد منفی نگر
ویژگی های رفتار افراد منفی نگر

زمان مطالعه: 11 دقیقه

در دنیا انسان‌های زیادی با خصوصیات شخصیتی منفی وجود دارند. این افراد بدون اعتماد به نفس، بی اعتماد، استرس و … هستند. با داشتن این ویژگی‌ها نه تنها خود نمی‌توانند به موفقیت و توسعه فردی کمک کنند بلکه هر کسی را هم که در اطرافشان باشد آلوده می‌کنند. علاوه بر اینها باعث تاثیر در برخورد و شخصیت دیگر افراد می‌شود. اما ویژگی افراد منفی نگر چیست؟ اگر شما برای اولین بار بفهمید که فردی منفی نگر است، دیدگاه شما نسبت به او تغییر می‌کند و دوست دارید به جای اینکه در کنارش باشید وقت خود را در جای دیگری بگذرانید.

البته قابل ذکر است که بگوییم ما همیشه با خوشحالی زندگی می‌کنیم و به نوعی بدون اضطراب و استرس هستیم. همه در زندگی خود دارای مشکلات و استرس‌هایی هستند. اما، چیزی که مهم است این می‌باشد که شما به عنوان فردی مثبت اندیش اجازه ورود افراد منفی‌نگر و موج‌هایی که باعث از دست دادن موقعیت‌ها می‌شود را به زندگی خود نمی‌دهید تا به عنوان یکی از موانع موفقیت در زندگی و در راه رسیدن به اهداف شما عمل نکنند.

خصوصیات افراد منفی نگر

این که شما هر شخصی را ذاتا منفی بدانید واقعا ناعادلانه است. هر کسی به نوعی دارای شخصیت خاصی است و به هیچ وجه نمی‌توانیم کسی را برچسب گذاری کنیم. همچنین در مواقع احساسی نباید هیچ چیز را کاملا روشن به یک فرد مطابقت دهیم. بنابراین هر کسی صد در صد منفی و یا صد در صد مثبت نیست. هر دو جنبه در هر یک از ما وجود دارد. این که بر کدام یک غلبه کنیم تصمیم هر شخصی نسبت به خود است. همانطور که اسکار وایلد می‌گوید: “ما هر کدام شیطان خودمان هستیم و این جهان را جهنمی می کنیم”. بنابراین، در این مقاله ما سعی می‌کنیم که به بررسی ویژگی‌ افراد منفی نگر بپردازیم تا بتوانید با آنها آشنایی داشته باشید و از این گونه افراد دوری کنید. همچنین نگذارید که این رفتارها در شما نفوذ پیدا کند و به سمت اعمال منفی بکشاند.

“ذهن جای خودش است و به تنهایی می‌تواند یک بهشت را به جهنم و یا جهنم را تبدیل به بهشت کند. “

جان میلتون ، بهشت گمشده

خصوصیات افراد منفی نگر
خصوصیات افراد منفی نگر

1. همیشه نگران هستند

این افراد کسانی هستند که با ناامیدی از رختخواب خود بیدار می‌شوند و به نوعی اگر روزی اضطراب و استرس نداشته باشند آن روز را سر نمی‌کنند. شما باید این ویژگی را در ذهن خود داشته باشید و بدانید اگر همیشه نگران هستید پس جزو این گروه قرار گرفته و نیاز شدید به آگاه بودن و محافظت دارید. بهترین کار برای این افراد برای مبارزه با اضطراب و نگرانی زندگی کردن در زمان حال است. چنین افرادی دائما استرس دارند که امور به درستی پیش نمی‌رود اما باید توجه داشته باشید که برای طی کردن راه موفقیت باید برای کاهش استرس و بهبود زندگی با گفتار مثبت تلاش کنید.

آنا مونار می‌گوید: اگر قرار باشد اتفاقی رخ بدهد، رخ می‌دهد،چه نگران باشیم یا نباشیم.

2. برای افراد تعیین تکلیف می‌کنند

نصیحت از سوی انسان‌هایی با تجربه های فراوان و به نوعی افراد عاقل مناسب می‌باشد و می‌تواند به عنوان مشورتی ما را در راه مسیر قرار دهد. اما، حتما برایتان پیش آمده است که به افرادی بر می‌خورید که حتی با نداشتن دانش و تجربه کافی باز هم برای شما تعیین تکلیف می‌کنند. مثلا، شغل خود را عوض کنید، این ماشین را نخرید و … این مورد از جمله ویژگی افراد منفی نگر است. در واقع بهتر است بدانید که این افراد خود از وجودشان و منفی بودن خبر ندارند اما، این گونه حرف زدن نشانه بر حل نکردن مشکلاتشان در زندگی است. این افراد با تعیین تکلیف کردن شما می‌خواهند از مشکلات فرار کنند.

خصوصیات شخصیتی منفی
خصوصیات شخصیتی منفی

3. وضعیت پیش فرض را برای زندگی انتخاب می‌کنند

اصلا فکر کردید که چرا افراد منفی نگر می‌شوند؟ اینها بر دلیل عصب شناختی است. یعنی اگر تحقیقات لازم را انجام دهید متوجه می‌شوید که به دلیل وجود قسمتی از مغز با نام آمیگدال است. این بخش به عنوان هشدار دهنده بوده و به دنبال خطر، اخبار بد و ترس در حال جستجو است. پژوهش‌هایی انجام شده است که می‌گوید اینها وضعیت پیش فرض مغز این دسته انسان‌ها است. در این مواقع مغز شما برای اینکه یا خبرهای بد و استرس‌ها کنار آید از نورون‌ها استفاده می‌کند. اما برعکس کسانی که مثبت اندیش هستند با مشکلات مواجه شده و آنها را ارزیابی می‌کنند.

برای درک بهتر تفاوت مثبت اندیشی و منفی گرایی به مقاله تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر چیست؟ مراجعه نمایید.

4. لذت بردن از پنهان کاری

اگر شما مشغول حرف زدن با فردی منفی نگر شوید خیلی زود خسته می‌شوید. زیرا،این افراد به خاطر ترسی که دارند علاقه به بیان اطلاعات زیادی به فرد شنونده ندارند. به نوعی حرف‌هایشان زیاد قابل هضم نیست و به نوعی تکراری است. این افراد چنان به خود شک دارند که حتی از حرف‌های که بیان می‌کنند می‌ترسند تا مبادا مثبت نباشد. پس اگر شما هم می‌دانید که در حرف‌های خود حالت دفاعی دارید بهتر است به دنبال دلیل این مشکل باشید.

ویژگی‌های اصلی فرد منفی نگر
ویژگی‌های اصلی فرد منفی نگر

5. بدبین هستند

یکی از بدبین‌ترین افراد جهان پدر و مادر ها نسبت به فرزندان می‌باشند چرا که آنها دائما در وسواس فکری هستند که در صورت دیر کردن نکند بلایی به سر شما آمده باشد و یا نه مشغول فعالیتی نادرست هستید.در واقع، افراد منفی نگر بسیار کم در انتظار نتیجه‌های خوب و مثبت هستند و همیشه فکر بر این دارند که بدترین اتفاقات خواهد افتاد و خبرش می‌رسد.

یکی از موارد مهم که باید به آن اشاره کنم، افراد منفی نگر به هیچ وجه ممکن قانون جذب و روش های بی نظیر آن را قبول ندارند. عواملی که با مثبت اندیشی و خوش بینی سبب دستیابی به اهداف بزرگ می شود.

6. به دنبال پیگیری اخبار بد هستند

شاید از دوستان و آشنایان شما کسی وجود داشته باشد که مدام به نزد شما آمده و از اخبار بد خبر می‌دهند. مثلا، می‌گویند شنیدی چه فاجعه‌ای رخ داده است؟ اخبار رو دیدی که گفت تا دو روز آینده چی میشه؟ حال اگر شما کمی روی خوش نشان دهید می‌نشیند و اخبار را با جزئیات کوچک و بزرگ برای شما تعریف می‌کند. از جمله ویژگی افراد منفی نگر صحبت کردن دائمی در رابطه با مباحث منفی می‌باشد که این مورد به خودی خود سبب ایجاد استرس می‌شود.

تحقیقات نشان می‌دهد که اگر بیش از حد در رسانه‌ها مرگ و میر، حوادث ناگوار و از این قبیل موارد را مشاهده کنید، می‌تواند در افسردگی و اضطراب شما نقش بسزایی ایجاد کند. به نوعی اگر فردی بیش از اندازه به حوادث تاسف بار مواجه شود یعنی عینک منفی نگری را بر چشم گذاشته است.

برای رو به رو شدن با این مورد و جلوگیری از منفی نگر بودن می‌توانید همین الان شروع کنید و از تلویزیون و دیدن حوادث ناگوار فاصله بگیرید. کمتر در تلگرام و شبکه‌های اجتماعی به دنبال اخبار بد باشید.

فرق افراد منفی نگر و مثبت اندیش
فرق افراد منفی نگر و مثبت اندیش

7. افراد منفی نگر بیش از اندازه حساس هستند.

انتقاد و بازخورد می‌تواند مفید و در زندگی تاثیر بسزایی داشته باشد. اما افراد منفی نگر این چنین نیستند و به نوعی در برابر انتقاد حساس هستند. این افراد به گونه‌ای هستند که نه تنها در حین انتقاد منفی بلکه اگر مثبت هم تعریف کنید باز هم بد برداشت می‌کنند. برای مثال، اگر شما لطیفه‌ای را در رابطه با افراد قد کوتاه بگویید. فرد منفی نگر که در جمع شما دارای قد کوتاه است آن را به خود گرفته و شاکی می‌شود.

8. همیشه شاکی هستند

از خصوصیات که افراد منفی نگر دارند این بوده که به صورت مداوم در فکر این می‌باشند که دنیا بر ضد آنهاست. همیشه در حال غر زدن و جر و بحث کردن هستند. اگر بگوییم این افراد حتی از آب و هوا هم شاکی هستند باورتان نمی‌شود. در عوض آنها می‌توانند به کمبود انرژی خود، خلاقیت و … بپردازند و آنها را مقصر بدانند.

حساسیت افراد منفی گرا
حساسیت افراد منفی گرا

9. ترس بیرون آمدن از منطقه امن خود

هر کسی برای خود منطقه امنی دارد و برای رشد و ترقی باید این امید و جرات را داشته باشید که از منطقه امن خود بیرون آیید. اما افراد منفی نگر این چنین نیستند و به نوعی، خارج شدن از منطقه امن خود را کابوس می‌دانند. این افراد کسانی هستند که قابلیت رو به رو شدن با شکست و ترس را ندارند. برای همین همیشه در یک نقطه باقی مانده و رشد موفقیتی را در بر نخواهند داشت. ریسک نکردن از جمله ویژگی افراد منفی نگر می‌باشد که همین مورد سبب می‌شود نتوانند موفقیت‌های بزرگ را کسب کنند.

پیشنهاد می کنم بعد از خواندن سایز گزینه های مربوط به ویژگی های افراد منفی نگر، نگاهی به مقاله راز موفقیت چیست بیندازید.

10. کلمه “ولی و اما ” را دوست دارند

نمی‌توان گفت افراد منفی نگر به هیچ چیزی علاقه نداشته و قادر به تعریف کردن از کسی نیستند. آنها ممکن است از شما تعریف کنند و امیدوار شوید و یا اینکه بگویند که با هم سفر بروید چون دوست دارند و لذت می‌برند. اما دیده می‌شود که این افراد در حرف‌های خود زیاد از کلمه‌های اما و ولی استفاده می‌کنند. همین باعث می‌شود که اگر حرف مثبتی را هم دارند آن را تبدیل به منفی کنند. برای مثال، جای خوب و قشنگیه، ولی حیف که کمی شلوغه .

11. موفق نبودن در زندگی خود

در صورت موفق نشدن در زندگی و یا موفقیت کسب و کار خود می‌تواند دلایل مختلفی را چون تلاش نکردن کافی، ریسک کردن و … باشد. اما، یکی از مهمترین عوامل همین منفی گرا بودن است. فرد منفی گرا کسی است که هیچ وقت باور ندارد باهوش است و به نوعی خوب بودن را به اندازه کافی باور ندارد. همین را می‌توان تهدید جدی برای موفقیت‌ها دانست که با انتقادهایی که از خود دارند هوش هیجانی خود را لطمه دار کرده‌اند. منفی گرا‌ها کسانی هستند که معمولا عاشق صحبت کردن در مورد افرادی هستند که با آنها همکاری نکرده‌اند و به نوعی سخت با آنها کنار می‌آمدند.

افراد منفی نگر چگونه هستند ؟
افراد منفی نگر چگونه هستند ؟

12. هیجانی برای آینده ندارند

چیزی که واقعا هیجان انگیز است آینده است. اما، افراد منفی گرا قابلیت مثبت فکر کردن در مورد هدف‌ها، برنامه و پروژه‌های آینده خود را ندارند. بهتر است بگوییم این افراد چنان غرق فکر کردن به بدبختی‌های خود هستند که اصلا فکر و برنامه‌ای برای آینده ندارند. اما برعکس یک فرد مثبت اندیش همواره در حال تلاش برای آینده‌ای زیبا و متناسب است و رویا و برنامه‌های خود را می‌ییند. این ویژگی افراد منفی نگر درست برعکس افراد مثبت اندیش است که همین تفاوت‌ها میزان کسب موفقیت را تعیین می‌کند.

13. انرژی شما را می‌گیرد

تا به حال پیش آمده است که با افرادی صحبت کنید و به نوعی به مشاوره بپردازید که با کمی حرف زدن به شما انرژی بسیاری را بدهد و امیدوارتان کند. اما افراد منفی نگر برعکس باعث می‌شوند انرژی خود را از دست بدهید و چنان جلب توجه می‌کنند که شما را در گرداب منفی نگری گرفتار کنند.

ویژگی شخص منفی‌گرا
ویژگی شخص منفی‌گرا

14. موارد مثبت و خوب را نمی‌بینند

تجربه کردن شور و شوق، هیجان و رضایت از سخت ترین‌ موارد برای فرد منفی نگر است. پس اگر این چنین افرادی را دیدید که با تصور خود به دام‌های شغلی و نارضایتی افتاده‌اند اصلا تعجب نکنید.

15. حتی خبرهای خوب را هم تفسیر می‌کنند

از جمله ویژگی افراد منفی نگر داشتن دید منفی به مسائل خوب و مثبت است، آیا توانسته‌اید راهی برای موفق شدن در کسب و کار جدیدتان پیدا کنید ؟توانسته‌اید همسر آینده خود را برای ازدواج راضی کنید و … پس حتما می‌خواهید این را برای دوست خود که فردی منفی نگر است تعریف کنید؟ لطفا دست نگه دارید و این کار را نکنید! افراد منفی نگر کسانی هستند که از هر سوراخی هم که شده حتما راهی را برای اینکه این خبرهای خوب را منفی جلوه دهند پیدا می‌کنند. او حتما می‌خواهد بگوید که محتاطانه عمل کنید و برای انجام خوب فکر کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 − 7 =