کاریزما چیست؟ ویژگی های افراد کاریزماتیک

خانه » موفقیت و توسعه فردی » کاریزما چیست؟ ویژگی های افراد کاریزماتیک
کاریزما چیست و ویژگی های افراد کاریزماتیک
کاریزماتیک چیست

زمان مطالعه: 11 دقیقه

کاریزما چیست ؟ کاریزما دارای ریشه یونانی بوده و از نام یک دختر در یونان باستان نشات گرفته است. کاریزما کیفیتی است که توانایی جذب، جذابیت و تأثیر گذاشتن بر اطرافیان را دارد. برای مثال: شما در جمعی نشسته‌اید و فردی وارد می‌شود که همه مجذوب آن می‌شوند.در واقع این فرد علاوه بر جذابیت می‌تواند به افراد در مورد مسائل مختلف جهت دهد و روی آن‌ها تأثیر بگذارد به این فرد کاریزماتیک می‌گویند.

با نگاهی به بیوگرافی افراد موفق و مطالعه در رابطه با رهبرا جنب های مختلف در زمینه های متنوع می‌توان نمونه‌های زیادی از افراد کاریزما را مشاهده نمود که توانسته‌اند با تکیه بر توانایی‌های خود به درجه بالایی از موفقیت دست پیدا کنند که در ادامه اطلاعات بیشتری راجع به این موضوع ارائه می‌گردد.

کاریزماتیک چیست؟

توجه داشته باشید که هر کسی که دارای جذابیت باشد را نمی‌توان کاریزما دانست اما یک فرد کاریزما حتما دارای جذبه است. اینکه بفهمیم چه کسی کاریزما است کار سختی نیست. اما اینکه بگوییم چه مهارت‌ها و خصوصیاتی را در اختیار مردم قرار می‌دهد که افراد غیر کاریزما فاقد آن هستند سخت است.

حتما بخوانید :راه هایی برای جذابیت و شناخت ویژگی افراد جذاب

انواع مختلفی از افراد کاریزماتیک وجود دارد. برخی ممکن است ساکت باشند یعنی به نوعی بیشتر به جذابیت‌های شخصی خود تکیه کنند تا حرف زدن برای دیگران. اما دیگران این چنین نیستند ، آنها برعکس سایرین از حرف زدن استفاده می‌کنند.

رهبری کاریزماتیک اساساً روش تشویق رفتارهای خاص در دیگران از طریق ارتباطات خوش سخنی، ترغیب و زور شخصیت است. رهبران کاریزماتیک اطرافیان خود را به انجام امور یا بهبود نحوه انجام کارهای خاص انگیزه می‌دهند. این امر با ایجاد اشتیاق در دیگران برای رسیدن به یک هدف یا چشم انداز اعلام شده انجام می‌شود. در اصل، سبک رهبری کاریزماتیک اساس خود را به شکلی از قهرمانی دارد.

علاقه به داشتن شخصیت کاریزماتیک

افراد در حقیقت بسیار دوست دارند که دارای شخصیت کاریزماتیک باشند زیرا کاریزماتیک علاوه بر محبوب بودن می تواند بر دیگران تاثیر بگذارد. اغلب افراد کاریزماتیک را الهی و درونی می‌دانند و این حرف هم می‌تواند تا حدی درست باشد. اما علاوه بر آن راه‌هایی نیز موجود است تا افراد بتوانند آن را در خود تقویت و ایجاد کنند. منشا این ویژگی ها شخصیت افراد می‌باشد و اگر بتوانید آنها را در خود پرورش دهید مطمئنا به موفقیت‌های بسیار دست پیدا می‌کنید. چون با این کار افراد به نوعی از شما حرف شنوی دارند یعنی در کل یک ویژگی مثبت است که کسی از داشتنش ناراحت نمی‌شود.

چون رهبران برای پیشرفت خود و تغییر جامعه باید دارای شخصیت کاریزماتیک باشند و یکی از پارامترهای متقاعدسازی و همچنین به‌ عنوان یکی از عواملی که سبب قدرت در مذاکره شده، به کار گرفته می‌شود بهتر است این خصلت پرورش داده شود. در ادامه می‌توانید با شناخت این موارد ، خصوصیات و ویژگی‌های لازم را در خود پرورش دهید.

چگونه برای رسیدن به موفقیت یک شخصیت کاریزماتیک داشته باشیم ؟
کاریزماتیک

شخصیت کاریزماتیک داشته باشید

شخصیت یکی از مهمترین موارد می‌باشد که برای هر کسی متفاوت است. شخصیت می‌تواند مسیر و شیوه زندگی هر کسی را مشخص کند و تغییر دهد. شخصیت هم می‌تواند به صورت ثابت در برخی از افراد باشد و هم می‌تواند با توجه به محیط و اطراف و با گذشت سن تغییر کند. در واقع شخصیت در رسیدن به هدف‌ها بسیار تاثیر گذار است. یکی از این شخصیت‌ها که قابل پرورش نیز می‌باشد، کاریزماتیک است.

ویژگی های رفتاری افراد کاریزماتیک

داشت شخصیت کاریزما میتواند به رسیدن شما به موفقیت در کسب و کار بسیار تاثیرگذار باشد که عوامل زیادی می‌تواند به شما در داشتن این شخصیت کمک کند. یکی از اصلی‌ترین آنها که بارها و بارها به شما در جهت رسیدن به موفقیت و دست پیدا کردن به تفکر و ایده های جالب پیشنهاد کرده‌ایم، اعتماد به نفس است.

داشتن اعتماد به نفس از ویژگی افراد کاریزما

زمانی که شما در حین سخنرانی هستید، سعی کنید ابتدا موارد مثبت را بیان کنید تا به نوعی شنونده دوست داشته باشد تا آخر منتظر شنیدن صحبت‌های جالب و بهتر شود. شما باید نظرات منفی و انتقادی را در ادامه و به نوعی آخر بیان کنید. شما باید به اعتماد به نفس خود باور داشته باشید ، چون در غیر این صورت نمی‌توانید به دیگران داشتن اعتماد به نفس در خود را منتقل کنید. از نشانه های اعتماد به نفس آرامش خود را حفظ کردن و آرام آرام و شمرده شمرده صحبت کردن می‌باشد. کلمات شما باید شفاف و با تغییر لحن همراه باشد که بررسی دقیق‌تر این موضوع در مقاله راهکار تقویت فن بیان و خوب صحبت کردن صورت گرفته است.

شوخ طبعی از خصوصیات افراد کاریزماتیک

گفتیم شما باید شنونده را مجبور کنید تا اشتیاقی برای نشستن و گوش دادن به سخنان شما تا آخر را داشته باشد. یکی از این کارها که می‌تواند شنونده را سر ذوق بیاورد و شما را جذاب نشان دهد شوخ طبعی می‌باشد. برای اینکه بتوانید شوخ طبعی را در خود تقویت کنید بهتر است با افراد مختلفی معاشرت داشته باشید. در نظر داشته باشید که شوخ طبعی بر این معنا نمی‌باشد که حتما افراد را بخندانید. بلکه با یک شوخ‌طبعی به‌ موقع می‌توانید جذابیت و کاریزما شخصیت خود را به‌ خوبی نشان دهید.

استفاده از زبان بدن راهی برای داشتن شخصیت کاریزما

می‌توانید برای داشتن شخصیتی کاریزماتیک از زبان بدن بهره ببرید که یکی از مهمترین موارد می‌باشد تا تاثیر بسزایی در درک شخصیت شما توسط افراد دیگر داشته باشد. در واقع برای تقویت شخصیت کاریزما باید زبان بدن را حتما تقویت کنید. چون اگر آنها به درستی نباشند می‌تواند شما را بی اراده و خجالتی نشان دهد. یکی از این موارد صاف نشستن و محکم ایستادن می‌باشد.

شما نباید خشک و بی روح باشید به همین دلیل باید انعطاف پذیر و مصمم راه بروید. شما باید در حین صحبت کردن از دستان خود نیز استفاده کنید و از مهمترین موارد قابل رعایت، نگاه کردن به چشم شنونده می‌باشد.

شما باید طوری رفتار کنید و شخصیت خاصی داشته باشید تا افراد به سمت شما جذب شوند و احترام خاصی برای شما قائل شوند. برای اینکار می‌توانید در حین ملاقات با افراد مختلف هم سطح آنها شوید و با آنها صحبت کنید و به حرف‌هایشان گوش دهید. بدون کنجکاوی، از آنها سوالاتی در مورد کار افراد بپرسید تا احساس کنند وضعیت کاری آنها برای شما مهم است البته در طرح سوال باید خلاق باشید به صورتی که شخص احساس نکند شما حس فضولی دارید. زمانی که شما برای کسی احترام قائل شوید و سوال بپرسید، مطمئنا آنها احساس مهم بودن می‌کنند و به سمت شما جذب می‌شوند که همین باعث رشد شخصیت کاریزماتیک شما می‌شود.

خصوصیات مشترک افراد کاریزما

تحقیقاتی انجام شده است که می گوید افراد کاریزماتیک در دوران کودکی و نوجوانی خجالتی بوده‌اند و بعدها توانسته‌اند این شخصیت را در خود پرورش دهند. داشتن شخصیت کاریزماتیک به مهارت، تجربه و یا دانش بستگی ندارد و هر کسی می‌تواند آن را بیاموزد ، پس با مراجعه به موارد زیر آنها را در خود پیدا و ایجاد کنید.

  • یکی از مهمترین ویژگی‌های افراد کاریزماتیک امید دادن به زندگی‌ بهتر در آینده می‌باشد. افراد کاریزماتیک به اطرافیان خود روحیه داده و آنها را تشویق به تلاش بیشتر می‌کنند. به آنها اعتماد به نفس و مهارت مقابله با مشکلات را می‌دهند تا بتوانند دارای صبر و شکیبایی بالایی در رسیدن به موفقیت در زندگی باشند.
  • افراد کاریزماتیک به نوعی کاملا مصمم و جدی هستند و به انجام کار های بیهوده نمی‌پردازند زیرا، این امر باعث می‌شود تا اعتماد خود را در مقابل افراد از دست بدهند. شما نباید به فکر فریب کاری باشید چون کوچک‌ترین رفتار باعث ایجاد شک و تردید در دل افراد می‌شود.
  • یکی از خصوصیات افراد موفق و افراد کاریزماتیک متمرکز بودن می‌باشد. آنها همیشه دارای حواس جمعی می‌باشند و نمی‌گذارند هیچ چیزی تمرکز آنها را به هم بزند و در صورت این اتفاق به سرعت افکارشان را متمرکز می‌سازند. از ویژگی‌های مشترک آنها دقت و گوش دادن به حرف های این افراد است که داشتن این ویژگی از جمله نکاتی برای توسعه شخصی و بهبود فردی در زندگی و کسب و کار می‌باشد
  • افراد کاریزماتیک دارای این ویژگی می‌باشند که افراد را به سمت موفقیت راهنمایی کنند. آنها دوست دارند اطرافیانشان بهترین‌ها را داشته باشند. همین باعث می‌شود تا جذاب تر شوند و افراد به سمت خود جذب کنند.
  • کاریزماتیک دوست دارد دارایی‌های غیر مادی خود اعم از دانش و مهارت یا تجربه‌های خود را با دیگران شریک شود. آنها ایده‌ها و فرصت‌هایی را با اطرافیان شریک می‌شوند و همین باعث می‌شود تا افراد احساس مهم بودن کنند و به سمتشان جذب شوند.
  • یکی از ویژگی افراد قابل اعتماد داشتن انسانیت می‌باشد. در واقع انسانیت از هر چیزی بالاتر است. در نتیجه اگر شما انسانیت داشته باشید قابل اعتماد هستید و همین باعث می‌شود افراد به سمت شما جذب شوند.
  • شما برای اینکه بتوانید به شخصیت کاریزماتیک تبدیل شوید باید راه کارهایی را که می‌تواند نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنند شناسایی و یاد بگیرید. در واقع شما باید افراد را به تبدیل کردن نقاط ضعف به قوت راهنمایی کنید. برای اینکار می‌توانید بخشی از زندگی و تجربیات را برای دیگران بیان کنید.
  • کاریزماتیک بدون فضولی و دخالت کردن در کارها انسان‌ها را از بیرونشان خارج می‌کنند. اگر شما این چنین باشید، به ویژگی خاصی از کاریزماتیک دست پیدا کرده‌اید. در واقع افراد با گوش دادن و پرسیدن سوال‌هایی به صورت صمیمانه باعث برقراری ارتباط با دیگران می‌شوند.
  • شما اگر می‌خواهید از ویژگی دیگری به عنوان کاریزماتیک برخوردار باشید، نباید در مقابل مشکلات شاکی باشید و در حین برخورد با پیدا کردن راه حل آنها را برطرف کنید. شما باید عاشق زندگی باشید. شما باید محیط خود را پر از انرژی ببینید و آنها را به خود جذب کنید.
وجود شخصیت کاریزماتیک برای همه افراد جذاب و دوست داشتنی می‌باشد که در این مقاله ویژگی های افراد کاریزما به صورت کامل مورد بررسی واقع شده است
داشتن شخصیت کاریزماتیک

چگونه کاریزمای بیشتری داشته باشیم؟

در بالا اشاره کردیم که چگونه می‌توانید به شخصیت کاریزماتیک نزدیک شوید. اما علاوه بر اینها شما می‌توانید موارد جزئی‌تری را نیز برای افزایش آن داشته باشید و از آن استفاده کنید.

یکی از راه های عالی برای افزایش کاریزماتیک همدردی می‌باشد. همدردی به نوعی الهام بخش و باعث آرامش شما می‌شود. شما اگر بتوانید با اطرافیان خود همدردی کنید به نوعی حس اعتماد را منتقل خواهید کرد. بهتر است به جمع کردن اطلاعات از روانشناسی و جامعه شناسی بپردازید تا بتوانید افراد را براساس شخصیت و روحیات مختلف بشناسید. زیرا ممکن است شما با افرادی نتوانید همدردی کنید و سو تفاهم پیش بیاید.

مورد بعدی افزایش اطلاعات در زمینه‌هایی مانند فلسفه، مذهب و تاریخ می‌باشد. این امر موجب می‌شود تا اطلاعات شما تکمیل و به نوعی جلب توجه کنید. برای شناسایی ضعف در سخنرانی های خود به سخنرانی کردن در جمع خانواده و یا دوستان بپردازید تا بتوانید با برطرف کردن مشکلات جذابیت و شخصیت کاریزمایی بدست آورید.

مورد بعدی گذشت و مهربانی می‌باشد. این مورد بسیار عالی است و می‌تواند به شما کمک کند. البته باید در کنار دیگر موارد استفاده شود و آنها را تکمیل کند. همچنین خوش قول بودن، امیدوار بودن و قدر شناس بودن می‌باشد. شما با داشتن این ویژگی‌ها می‌توانید به افزایش شخصیت کاریزمایی کمک کند.

شاید برای شما هم جذاب باشد که علاوه بر شناختن ویژگی های افراد کاریزماتیک بدانید که چه کار‌‌هایی برای کاریزمای بیشتر مناسب است
راه‌های داشتن کاریزمای بیشتر

رهبری و مدیریت کاریزماتیک

مدیریت کاریزماتیک بسیار مهم است ، اما در مورد ساده‌ای خلاصه می‌شود که این موارد خصوصیات رفتاری و شخصیت رهبر کاریزماتیک می‌باشند. در واقع مدیریت به خود شخص بر می‌گردد و از او منشا می‌گیرد و درگیر فرایند و ساختارهای رهبری نمی‌شود. در مدیریت کاریزماتیک شما باید بتوانید افراد را به سمت خود مجذوب کنید. شما به عنوان یک رهبر در اوضاع بحرانی باید بتوانید به خوبی راه حل‌هایی را داشته و رهبری کنید. در واقع رهبران کاریزماتیک همیشه دوست دارند تا وضعیت را به بهترین شکل ممکن اداره کنند. از دیگر موارد مهم این می‌باشد که مدیریت کاریزماتیک دنبال کارکنانی می‌باشند که با او دارای هدف مشترکی باشندکه این مورد یکی از ویژگی های اساسی یک تیم فروش موفق می‌باشد.

خصوصیات رهبران کاریزماتیک

رهبران کاریزماتیک ریسک پذیر هستند و آنها را در آغوش می‌گیرند و در واقع اصلا ترسی ندارند. آنها دارای لحنی جذاب و خوش صحبت هستند. در مواقعی شوخ طبع را نیز در برنامه ها و سخنرانی‌های خود دارند. در واقع رهبر کاریزماتیک همیشه به دنبال بهترین‌ها برای کارکنان خود است و نیاز آنها را برطرف می‌کند تا بهترین نتیجه را در موفقیت کار خود داشته باشد. چون با برطرف کردن نیاز آنها فکرشان مشغول نبوده و بهترین کار را انجام می‌دهند. آنها عملا بر روی یک هدف تمرکز می‌کنند و افراد و کارکنان را برای رسیدن به آن هدف تحریک می‌کنند.

شما می‌توانید با بررسی موارد گفته شده در این مطلب به شخصی با شخصیت و کاریزماتیک تبدیل شوید. در واقع نه تنها شما بلکه اغلب افراد دوست دارند شخصیت کاریزماتیک را داشته باشند. زیرا افراد کاریزماتیک دارای نفوذپذیری و جذابیت خاص می‌باشند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
4 + 22 =