بیوگرافی چارلز جی کوک مدیر عامل شرکت صنایع کوک

خانه » موفقیت و توسعه فردی » بیوگرافی چارلز جی کوک مدیر عامل شرکت صنایع کوک
بیوگرافی چارلز جی کوک مدیر عامل شرکت صنایع کوک
بیوگرافی چارلز جی کوک مدیر عامل شرکت صنایع کوک

زمان مطالعه: 8 دقیقه

چارلز جی کوک (Charles G. Koch) مدیر عامل شرکت صنایع کوک یکی از افراد مشهور و سر شناس جهانی می باشد . چرالز با دارایی خالص بالغ بر 60 میلیارد دلار توانسته است خود را در رتبه هشتم افراد ثروتمند جهان در سال 2018 جای دهد . چارلز جی کوک علاوه بر مدیر عامل بودن صنایع کوک به عنوان تاجر ، کار آفرین و نیکوکار آمریکای شناخته می شود .

صنایع کوک : این صنایع در زمینه صنایع هسته ای و نفت می باشد . این صنایع میتونه شامل پالایش ، توزیع نفت خام ، تولید ، خطوط لوله ، کود ، صنایع کشاورزی و دامداری ، سرمایه گذاری در انواع خدمات ، تولید و … باشد . مجله فوربس این شرکت را در سال 2011 به عنوان دومین شرکت بزرگ خصوص در ایالت متحده معرفی کرد .

زندگی نامه چارلز جی کوک

چارلز جی کوک که به انگلیسی Charles G. Koch نوشته می شود زاده 1 نوامبر 1935 شهر ویچیتا در ایالت کانزاس می باشد که با برادرش دیوید دارای شرکت صنایع کوک هر یک به سهام 42% می باشند . وی به عنوان رئیس هیت مدیره و مدیر اجرایی در کنار برادرش دیوید که نایب رئیس می باشد این شرکت را اداره می کنند .

بیوگرافی چارلز جی کوک
بیوگرافی چارلز جی کوک

مادر چارلز با نام ماری و پدرش به اسم فرد سی کوک بنیان گذار شرکت کوک و ابداع کننده روش نوین پالایش بنزین از دانشگاه MIT  بوده ،که در زمان دانشگاه یک فرایند نوآورانه پالایش نفت را ایجاد کرد . خانواده فرد سی کوک متوسطه بودند به صورتی که پدرش هری کوک مهاجرتش را از هلند به غرب تگزاس انجام داده و در آنجا یعنی شهر کوانا تگزاس روزنامه کوانا تریبون چیف را تاسیس کرد . بعد از آن به یکی از سهامداران راه‌آهن کانادا پسیفیک و شرکت Acme  نیز تبدیل شد . بر هیمن دلیل و داشتن علاقه زیاد به اقتصاد توانست در سن کم و قبل سی سالگی میلیونر شود.

برای بررسی طرح های شغلی به بخش ایده های خلاقانه مراجعه کنید.

فرد کوک علاوه بر کارهای اقتصادی و تجارت عاشق سیاست نیز بود ، به صورتی که رهبر ارشد جامعه ضد کمونیستی جان برچ بود و این باعث می شد که جلسات را در عمارتش در ویچیتا برگزار کند. یکی از کارهای مربوط به سیاست وی چاپ کردن بیش از دو میلیون اعلانیه در روز نامه های آمریکا بود. در آن از اتحاد جماهیر شوروی به‌عنوان سرزمین بدبختی، ترس و گرسنگی نام‌ برده بود.

حاصل ازدواج ماری و فرد سی کوک چهار فرزند به نام های ویلیام ،چارلز، دیوید و فردریک بود . اسم چارلز را به احترام مشاور دوران خود با نام چارلز فرانسیس گانال انتخاب کرد . با اینکه فرد دارای سرمایه خوبی بود اما نسبت به فرزندان خود بسیار سخت گیر بوده و تلاش خود را برای مسقل شدن آنها می کرد.  بنابراین زمانی که چالز تنها پنج سال داشت برادران دوقلوی وی به نام های ویلیام و دیوید در شرکت پدری مشغول به کار بودند . علاوه بر اینها حتی این چهار فرزند را برای کار کردن در زمین های کشاورزی , دوشیدن گاوها و بسیاری کارهای دیگر می فرستاد . این در حالی بود که دیگر هم سن و سالان آنها مشغول بازی کردن بودند .

چارلز جی کوک
چارلز جی کوک

دوران تحصیل چارلز جی کوک

چالز علاقه زیادی به تحصیل , تجارت و اقتصاد داشت ، علاوه بر اینها اشتیاق به سیاست را نیز از پدرش به ارث برده بود. در سن 11 سالگی بود که به مدرسه شبانه روزی برای تحصیل مراجعه کرد. با گذراندن دوران دبیرستان برای ورود به دانشگاه MIT اقدام کرد ، در آنجا بود که به انجمن برادری بتا تتا پی پیوست و توانست در سال 1957 فارغ التحصیل شود . وی برای دریافت ارشد خود در سال 1958 مکانیک را انتخاب و مدرک را دریافت کرد. در سال 1960 توانست مدرک ارشد مهندسی شیمی را نیز دریافت کند .

زمانی که چارلز در حین تحصیل بود فرد پدرش شرکتی را با نام پالایش نفت وود ریور با رونق عالی تاسیس کرده بود . او با توجه به درآمد بالا توانست راک آیلند را خریداری کند. این بود که در سال 1946 نام شرکت را به پالایش نفت راک آیلند تغییر دادند .

اولین فعالیت های چارلز

بعد از تحصیل زمانی که تحصیلات چارلز به پایان رسید وی 25 سال سن داشت ، در آن زمان اولین شرکت مشاوره مدیریت در جهان با نام آرتور دی لیتل تاسیس شده بود. بنابراین چارلز توانست در آنجا مشغول به کار شود . بعد از دو سال (1961) چون پدرش به فکر چالز بود و می دانست که از عهده مدیریت شرکت بر می آید از او در خواست برگشت به خانه و مدیریت شرکت خود با رونق بالا را کرد . اما چارلز در خواست پدر را رد کرد ، پدرش با اصرار و تهدید که چنانچه بر نگردد شرکت را به فروش می رساند قبول و به شهر خود بازگشت ، در اینجا بود که به عنوان مدیر ارشد شرکت صنایع کوک مشغول به کار شد .

شرکت کوک
شرکت کوک

بعد از دو سال کار کردن در شرکت پدری به عنوان مدیر ارشد یعنی در سال 1963 به رئیس کل شرکت ارتقا پیدا کرد. این روند ادامه پیدا کرد تا در سال 1966 به عنوان مدیر عامل کل شرکت توسط پدر انتخاب شود . با فوت پدر در سال 1967 به عنوان هیئت مدیره و مدیر عامل مشغول به کار شد .

شرکت کوک توانست به در آمد سالانه 180 میلیون دلار در آن زمان برسد و برای همین چارلز کار خود را ادامه داد و به افتخار پدرش و تاسیس این شرکت نام آن را به صنایع کوک تغییر داد.

با موضوع نام برند، برندینگ و برندسازی چیست بیشتر آشنا شوید.

سرمایه گذاری و پیوستن دیود به صنایع کوک

با گسترش شرکت و رونق کسب و کار با درآمد بالا چارلز تصمیم به ساخت دفتر جدید در همان شهر را گرفت . همچنین برای خرید سهام شرکت نفت شمال و پالایشگاه آن در سال 1968 اقدام کرد، اما این شرکت در خواست را برای فروش رد کرد . بعد از مدت کوتاهی برای خرید هاوارد مارشال ( چهارمین پالایشگاه بزرگ آمریکا ) اقدام و توانست آن را خریداری کند . این بود که به صنایع شیمیایی، الیاف، پلیمر و آسفالت وارد شد .

با خریداری هاوارد رشال چارلز به برادرش دیوید درخواست کار در شرکت کوک را داد و او نیز قبول کرد . این بود که در سال 1970 به عنوان مدیر خدمات کوک معرفی شد و در سال 1979 به مقام مدیر شرکت مهندسی انتقال پیدا کرد .

چارلز کوک در سال 1971 توانست بزرگترین تفکیک‌ کننده های نفت خام را در ایالت اوکلاهاما بسازد و باعش شد رشد بزرگی را برای جامعه جهان و خود به همراه داشته باشد .

برادران کوک
برادران کوک

دعوای حقوقی برادران کوک بر سر سهام شرکت

با گسترش و رونق شرکت کوک ویلیام و فردریک در دادگاه علیه سهم شان در شرکت شکایت کردند ،این واقعا منطقی است . دادگاه این حق را به آنها داد اما چون چارلز و دیود در آنجا مشغول به کار بوده و آن را مدیریت می کردند توانستند سهم دو برادر را به قیمت یک میلیارد دلار خریداری کنند. این بود که توانستند به صورت قطعی و کامل مالک شرکت صنایع کوک شوند .

با روند قطعی شدن خرید سهام از برادارن در سال 1998 میلادی باز هم برادران ویلیام و فردریک از چارلز شکایت کرده و مدعی دریافت 2/3 میلیارد دلار دیگر بودند . اما دادگاه با رسیدگی اسناد حق را به چارلز جی کوک داد و این باعث اختلاف بین برادران کوک شد . تا سال 2001 اختلافات ادامه پیدا کرد ،تا اینکه در یک میهمانی که توسط ویلیام انجام شده بود آنها اختلافات را کنار گذاشتند.

در سال 2005 بود که چارلز اقدام به خرید شرکت صنایع کاغذ و خمیرکاغذ جورجیا-پسیفیک با قیمت 21 میلیارد دلار کرد و همین باعث معرفی شرکت کوک به عنوان بزرگترین شرکت خصوصی جهان توسط مجله فوربز در سال 2006 شد.

حتما بیوگرافی جف بزوس ثروتمندترین فرد جهان را مطالعه کنید.

روش مدیریتی بازار محور (MBM)

چارلز برای شرکت خود روش مدیریتی بازار محور (MBM) را پیاده سازی کرد . با  وجود این روش کارکنان دیگر بر اساس روز و ساعت کار نکرده و حقوق نمی گیرند ، این همچنین باعث حداقل فاصله بین مدیران و کارکنان می شود زیرا افراد طبق ارزشی که برای شرکت ایجاد می کنند پاداش خود را می گیرند.

زندگی چارلز جی کوک

1 – در سال 1972 میلادی Charles G. Koch با همسر خود به نام لیز ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دو فرزند به نام های الیزابت و چیس کوک می باشد.

زندگی چارلز جی کوک
زندگی چارلز جی کوک

2 – یکی از مواردی که برادران چالز به ان گرفتار بودن سرطان پورستات می باشد . خوشبختانه چارلز توانست آن را مداوا کند و همین باعث شد که چارلز جهت کمک به ساخت موسسه پژوهشی سرطان وابسته به موسسه فناوری ماساچوست کمک کند (هشت مرکز پژوهشی معین‌شده به‌عنوان موسسه ملی سرطان در آمریکا).

3 – برادارن کوک در مرکز تحقیقاتی سرطان مموریال اسلون – کترینگ بیش از 150 میلون دلار کمک کردند و علاوه بر این چالز به تنهایی در قسمت دیگر 66/7 میلیون دلار کمک کرد .

4 – برادران کوک حدود 20 میلیون دلار به دانشگاه جانز هاپکینز و 26/5 میلیون دلار نیز به مرکز سرطان ام. دی. اندرسون دانشگاه تگزاس اهدا کردند .

5 – چارلز جی کوک در جامعه ضد کمونیستی جان برچ عضو بود و این تا سال 1968 ادامه پیدا کرد اما حمایت این گروه از جنگ ویتنام باعث قطع همکاری وی با جان برچ شد.

6 – دیوید برادرش یکی از کاندیدهای آزادی خواه در انتخابات ریاست جمهوری سال 1980 بود .

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
29 − 4 =