عادات مشترک افراد خوشحال

خانه » موفقیت و توسعه فردی » عادات مشترک افراد خوشحال
عادت های افراد خوشحال
عادت های افراد خوشحال

زمان مطالعه: 8 دقیقه

تمامی مردم دنیا یک مورد مشترک در بین خود دارند و آن هم چیزی نیست جز اینکه می‌خواهند خوشحال باشند. هر یک از ما ایده‌های مختلفی با توجه به اعتقاد خود برای خوشحال بودن داریم. اما ممکن است که این ایده اشتباه باشد و یا اینکه افراد در جاهای دیگر ایده‌های بهتری را داشته باشند. اگر شما بتوانید به عادات مشترک افراد خوشحال در جهان پی ببرید به شما کمک خواهد کرد تا از زندگی رضایت بیشتری را کسب کنید. با اطلاع از این عادات می‌توانید به راز‌های افراد خوشحال نیز پی ببرید و برای ایجاد شادی در زندگی خود از این عادات و موارد استفاده کنید.

عادات شادترین افراد جهان

در این میان مارتین سلیگمن، پدر روانشناسی مثبت، این نظریه را تصدیق می‌کند که، 60 درصد از خوشبختی توسط ژنتیک و محیط زیست ما تعیین می‌شود و 40 درصد باقی مانده نحوه تصمیم‌گیری برای پاسخگویی است. وی در گفتگوی TED، تحقق و خوشبختی را به عنوان “متشکل از دانستن بالاترین نقاط قوت خود و استفاده از آنها برای ارتقا توانایی‌های خود می‌باشد” خلاصه کرد. دهها محقق مانند سلیگمن وجود دارند که هنر و علم خوشبختی را مطالعه کرده‌اند. بنابراین جالب‌ترین عادت شادترین مردم جهان را در اینجا برای شما قرار داده‌ایم تا در زندگی خود استفاده کنید و از این طریق نیز شما بتوانید شادی را در زندگی خود وارد کنید.

عادات خاص افراد خوشحال
عادات خاص افراد خوشحال

1. لذت بردن از لحظه لحظه زندگی

بهتر است کمی بنشینید و درباره زیبایی‌های زندگی به تفکر بپردازید. اگر شما برای این موارد وقت بگذارید شادی را به زندگی خود وارد کرده‌اید. وقتی که اتفاقی از کنار زندگی روزمره شما رد می‌شود، بیهوده وقت خود را هدر ندهید و بهتر است آن را ببینید. این لحظات ممکن است فرصتی را به همراه داشته باشد و سطح آگاهی شما را بالا ببرد تا از این لحظات لذت ببرید. افرادی که شاد هستند تمرکز خود را روی مواردی می‌گذارند که قادر به کنترلش هستند. آنها لحظه‌ای را انتخاب می‌کنند تا در صورت نداشتن حال خوب واقعی بتوانند از آن لذت ببرند.

2. ذهنیت افراد خوشحال رشد است

افراد شاد در خود چیزی دارند که آن را ذهنیت رشد می‌نامند و افراد معمولی نیز چیزی دارند که با نام ذهنیت ثابت شناخته می‌شود. این در کتاب ذهنیت توسط کارول دوئک بیان شده است. از این رو می‌توان به این نتیجه رسید که داشتن تفکر رو به رشد و مثبت، یکی از عادات مشترک افراد خوشحال است.

افراد با ذهنیت ثابت موفقیت در کارها را هوس یا ارزش تلقی می‌کنند. در حالیکه افرادی با ذهنیت رشد، عاشق چالش و شکست هستند. این نمی‌تواند بی ارزش بودن را ثابت کند، بلکه انگیزه ارتقای توانایی را ثابت می‌کند. همین تحقیقات توسط دوئک تا 20 سال طول کشید و او دریافت آدم‌های با ذهنیت رشد شاد بوده و در مقابل با مشکلات و چالش پشتکاری بالایی دارند و به موفقیت در زندگی دست پیدا می‌کنند.

ویژگی‌های افراد خوشحال
ویژگی‌های افراد خوشحال

3. در میان افراد شادی و پر انرژی هستند

اینکه ما انتخاب می‌کنیم با چه افرادی باشیم و بنشینیم باعث می‌شود بر روی احساسات، افکار و مسیر زندگی تاثیر بگذارد. شما باید برای داشتن زندگی شاد و موفق از افراد منفی دوری کرده و چنین افرادی را در زندگی خود راه ندهید. منظور ما این نیست که با این افراد به جر و بحث و دعوا کردن بپردازید. شما می‌توانید از زمانی که قبلا با آنها می‌گذراندید کسر و کمتر کنید تا بهتر روی کاری مهم تمرکز کنید. در این باره جیم ران بسیار زیبا می‌گوید: “افکار هر انسانی، میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها می گذراند”.

4. رویا پردازی می‌کنند

شما به رویا پردازی در آینده می‌پردازید؟ اگر این عادت را در خود ندارید بهتر است بدانید در گذشته خواهید ماند و به نوعی در جا می‌زنید. رویا می‌تواند هر چیزی چون سفر به دور دنیا، راه اندازی کاری جدید، یاد گرفتن مهارتی خاص و … باشد. با رویاپردازی شما در هنگام سختی‌ها خوش‌بین خواهید ماند.

“مقصود” کلمه‌ای خاصی است. این کلمه در زندگی بسیار تاثیر گذار است. مقصود در آسیای شرقی بسیار مرسوم است. بنا به آن در ژاپن کلمه‌ای با نام ایکیگای (ikigai) که با معنی دلیل بیدار شدن از خواب است وجود دارد. حال چرا این موارد را بیان می‌کنیم، به این دلیل که بدانید تحقیقاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد شادترین افراد صبح‌ها بعد از بیدار شدن برای خود هدفی خاص دارند و برای رسیدن به آن تلاش می‌کنند.

خصوصیات مشترک افراد خوشحال
خصوصیات مشترک افراد خوشحال

5. صبور هستند

صبر با رویا رابطه مستقیمی دارد. یعنی با بزرگتر بودن رویاها، شما صبرتان هم بیشتر می‌شود. افرادی که شاد هستند صبر کافی را برای رسیدن به رویاهای خود دارند. تمرکز آنها بر روی مسیرهای هدف می‌باشد. این افراد می‌دانند که باید برای رسیدن به هدف خود از این میوه خوش طعم که صبر نام دارد میل کنند. همین باعث می‌شود که هدف برایشان فرقی نداشته باشد و مدام در تلاش باشند.

6. زمانی مشخص از روز را به خود اختصاص می‌دهند

نباید در هر زمانی از کلمه بله استفاده کرد و باید به نوعی قدرت نه گفتن را هم داشته باشیم. در برخی از مواقع اگر مدام بله بگوییم خود را دچار دردسر کرده‌ایم. شاید شما بخواهید مدام در حال کمک کردن به دیگران باشید. این کار خوبی است. اما، اگر زمانی استراحت، رشد و پیشرفت خود را فدا کنید بعد از زمانی کاملا خالی شده و قادر به کمک کردن دیگران نخواهید بود. شما نباید همیشه موافقت داشته و بله بگویید. این گونه موارد باعث می‌شود دیگران از شما سوء استفاده کنند. باید برای این کارها مرزی را تعیین کنید. در نظر داشتن زمان خاصی برای خود یکی از عادات مشترک افراد خوشحال می‌باشد که می‌تواند شما را به موفقیت می‌رساند.

افراد خوشحال چه عادتی دارند؟
افراد خوشحال چه عادتی دارند؟

7. آنها در کنار نیاز مادی برای تجربه نیز هزینه می‌کنند

هر چیز تازه‌ای را که خریداری کنید اگر از مغازه بیرون بیاید ارزش مادی کمتری پیدا می‌کند. این را برای تجربه هم در نظر داشته باشید. تجربه همان خاطراتی است که تا زمان مرگ با شما است. انسان‌های شاد در کنار خرید وسایل به کسب تجربه بسیار علاقه دارند. مثلا، به جای خرید ماشین گران قیمت ماشینی معمولی خریداری کرده و با کوله پشتی خود به سفر در دور آسیا می‌پردازند. در همین موضوع مارک چرنوف بسیار زیبا گفته است:” برای تجربه هزینه کنید تا دو دلیل زیبا برای شاد بودن داشته باشید. اولین مورد این است که شما با خاطر آوردن تجربیات بزرگ زمانی که با گذر زمان در ذهن خود صیقل می‌دهیم به ارزشش اضافه می‌شود. دومین مورد هم این است که تجربیات با توجه به رویدادهای اجتماعی ما را از منزل بیرون آورده و به ارتباط با دیگران وادار می‌سازد”.

8. بیشتر بخشنده‌اند تا گیرنده

افراد شاد به نوعی هستند که تفکری قوی در ذهن دارد و از هر چیزی فرصتی ساخته و نمی‌گذارند هیچ یک را از دست دهند. این توانایی باعث می‌شود تا هر زمانی که قادر باشند به دیگران کمک کنند. آنها از هر کمکی که بتوانند دریغ نمی‌کنند. همیشه این را که به دیگران کمک کنند در ذهن دارند. شاید این کمی عجیب باشد اما افراد شاد به خاطر اینکه به شادی بیشتری برسند به دیگران کمک می‌کنند. این افراد با اعتقاد به قانون کارما و … بر این عقیده هستند که با بخشش، اتفاقات و موارد مثبت بیشتری به سوی آنها روانه می‌شود.

خصوصیات افراد خوشحال
خصوصیات افراد خوشحال

9. ترسی از مشکل و سختی ندارند

انعطاف‌پذیری معجون ضد افسردگی است. این را روانشناس “پیتر کرامر” می‌گوید. آدم‌های شاد به اندازه کافی تجربه دارند و با تفکر کافی می‌دانند در مقابل با شکست چگونه دوباره اقدام به حرکت کنند. در زندگی سختی‌هایی وجود دارد که انسان قادر به دور زدن آنها نیست. در این میان بهترین کار انعطاف‌پذیری است. شما نباید با شکست دست از تلاش بردارید. با تلاش است که شما قادر به پیشرفت هستید. شما با پاداش، زحمت بسیار زیادی را در مقابل با سختی که کشیده‌اید دریافت می‌کنید.

10. همیشه در حال یادگیری هستند

استیون هاوکینگ به کشفیات مهمی علمی با توجه به بیمار بودن ALS خود دست پیدا کرد. او با توجه به بیماری خود که نمی‌توانست سخن بگوید با استفاده از ربات نتیجه تحقیقات را به دنیا رساند. استیون هاوکینگ انسان شادی است. انسان‌های شاد فرقی ندارد در چه موقعیتی باشند و در تمام عمر مشغول یادگیری هستند که یادگیری یکی از عادات مشترک افراد خوشحال است. افراد شاد زمانی برای مطالعه دارند، زبان‌های جدید یاد می‌گیرند. آنها همیشه رشد را در زندگی خود دارند و بدون آن زندگی را بدون معنا می‌دانند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
42 ⁄ 21 =