راه‌های مقابله با ناامیدی در آینده برای کسب موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های مقابله با ناامیدی در آینده برای کسب موفقیت
مقابله با ناامیدی در زندگی
مقابله با ناامیدی در زندگی برای رسیدن به موفقیت

زمان مطالعه: 8 دقیقه

همه با احساس ناامیدی آشنا هستند. خواه ناشی از تلاش شما در دستیابی به مجموعه‌ای از اهداف باشد یا تلاش شخص دیگری که نتوانسته انتظارات یا نیازهای شما را برآورده کند. ناامیدی می‌تواند نه تنها انرژی شما را بگیرد بلکه شما را منحرف هم کند بنابراین برای دوری از این وضعیت باید راه‌های مقابله با نا‌امیدی در آینده را بیاموزید.

بسیاری از ما آینده خود را به صورت موفق ندیده و به نوعی با توجه به موقعیت‌ها و اتفاقاتی از رسیدن به هدف‌های خود در آینده نا‌‌‌امید هستیم. این باعث می‌شود که در همین ابتدا که هنوز دست به کار نشده و کاری مفید انجام نداده‌ایم با نا‌‌‌‌امیدی اعتماد به نفس خود را از دست داده و به قول معروف دستمان به کاری بند نباشد. پس چه کاری می‌توان انجام داد؟

برای مقابله با نا‌امیدی چه کنیم ؟

چگونگی برخورد با ناامیدی می‌تواند به انجام فعالیت مثبت در زندگی شما منجر شود. زیرا فرقی نمی‌کند که شما مشغول چه کاری هستید. در برخی از مواقع برای عبور از مشکلات همانطور که انگیزه لازم است، ناامیدی نیز می‌تواند مفید باشد. شما باید امید خود را بدست آورید و این می‌تواند با منطقی نبودن بیش از حد امکان‌پذیر باشد. شما باید به خود و تلاش‌هایتان ایمان داشته باشید که در جلوی روی ما فرصت‌های بهتری وجود دارند. شاید الان بگویید که اوضاع به خوبی پیش نمی‌رود.

مشکلی نیست! شما باید ذهن خود را در کنترل داشته باشید و بدانید که داستانتان فراتر از این حرف‌هاست. زیرا گاهی اوقات این ناامیدی در واقع می‌تواند مثبت باشد و می‌تواند ایده یا زاویه‌ای جدید را به شما نشان دهد. یا می‌تواند این قدرت را به شما بدهد که فقط کمی بیشتر ادامه دهید تا به هدف خود برسید. همچنین، در نظر داشته باشید همانند بسیاری از عوامل دیگر برای ناامیدی نیز راه‌هایی وجود دارد. پس اگر شما می‌خواهید بهترین راه‌های مقابله با ناامیدی در آینده را بدانید تا این نا‌امیدی در ادامه راه رسیدن به موفقیت در زندگی مانع شما نشود در ادامه همراه ما باشید.

غلبه بر ناامیدی در آینده
غلبه بر ناامیدی در آینده

1. خود را ارزشمند و برتر بدانید

در حین ناامید شدن شما احساسات خود را بروز می‌دهید و به نوعی ناآرام می‌شوید. در این مواقع باید کمی به خود استراحت بدهید و بایستید تا راهی برای مراقبت از خود پیدا کنید. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد که ساده‌ترین و بهترین آنها مدیتیشن، گوش دادن به آهنگ انرژی مثبت و انگیزشی ، صحبت با دوست صمیمی ، سفر و … می‌باشد. هرکسی به گونه‌ای متفاوت می‌تواند آرامش را در خود احساس و ایجاد کند. اگر شما راهی متفاوت دارید که به برگشتن حالت عادی کمک می‌کند پس آن را سودمند بدانید.

هر هدفی را که به پیشرفت رسانده‌اید، اگر چه کوچک باز هم ارزشمند بدانید. مطمئن باشید کاری که شما کرده‌اید را بیشتر افراد نمی‌توانند انجام دهند. هر قدم شما ارزشمند و می‌تواند شما را به رویاها نزدیک‌تر کند.

2. چشم انداز و هدف‌های خود را باز‌بینی کنید

همیشه به هدف‌ها و پیشرفت‌هایی که داشته‌اید توجه کنید و آنها را بازبینی کنید. زیرا در حین مقابله با مانعی سخت از بهترین راه‌‌های مقابله با ناامیدی در آینده همین بازنگری است. در حین داشتن هدف جزئیات کامل آن را بررسی و یادداشت کنید و حتما جواب این که چه علتی باعث شد این هدف را تعیین کنید را مشخص کنید. برای مثال، اگر شما نسبت به دیگر کارمندان در شرکت کار بیشتری انجام می‌دهید برای ارتقا شغلی است یا نه دستمزد بیشتر؟

همیشه این نکته را فراموش نکنید که هدف‌هایی را انتخاب کنید تا باعث انگیزه شما شود چرا که تعیین هدف یکی از ویژگی‌های رفتاری افراد با انگیزه در زندگی و کسب و کار می‌باشد و شما انگیزه را در جهت رسیدن به اهداف خود ایجاد می‌کنید. شما برای رسیدن به این هدف‌ها که نیازمند انگیزه قوی هستند خود را متعهد پیگیری آن می‌دانید. اما چیزی که باعث مرتبط شدن این اهداف با هم می‌شود چشم انداز است که شما را در مقابل رویارویی با موانع نیرو بخش می‌کند.

نا‌امیدی نسبت به آینده
نا‌امیدی نسبت به آینده

3. مدیریت انتظارات خود را فراموش نکنید

ناامیدی نسبت به آینده از جمله دلایل از دست دادن انگیزه می‌تواند بر اساس انتظارات دور از دسترس باشد. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در مواقعی شما با تعیین هدف‌های غیر واقعی دچار ناامیدی شوید.( غیر واقعی به معنی افسانه‌ای نبودن نیست که نمی‌توانید به آنها برسید. منظور این است که شاید شما زمان و اطلاعات کافی را ندارید.) مثلا ، شما تازه کار خود را راه اندازی کرده‌اید و به جای اینکه بنشینید و بر عملکرد و هزینه‌های خود و عملکرد بهتر تمرکز کنید، به سودهای چند میلیونی فکر کنید. همیشه به دنبال مواردی بروید که ساده و قابل دستیابی است تا به عنوان تشویقی برای شما به سمت جلو عمل کند.

4. داشتن برنامه جایگزین

این مورد تقریبا برای همه اتفاق می‌افتد تا آنچنان که انتظار داشتند اوضاع پیش نرود از این برنامه استفاده کنند. اما پذیرش احتمال شکست بدون حس سرخوردگی کمی سخت است. در این موقع است که برای مقابله نسبت با ناامیدی می‌توانید از برنامه جایگزین استفاده کنید. این می‌تواند به شما کمک زیاد و عالی را برساند تا با انگیزه کار خود را دنبال کنید. در واقع برنامه جایگزین مانند جلیقه نجاتی عمل می‌کند که در حین غرق شدن میان مشکلات و بن بستها شما را از میان آنها نجات و بیرون می‌کشد.

در حین انتخاب برنامه جایگزین همیشه مواردی را چون خطراتی که طرح قبلی را دچار مشکل کرده است شناسایی کنید، چه راه‌هایی می‌تواند متفاوت عمل کنند، این راه‌های انتخاب شده به چه صورتی کمکتان می‌کنند؟ علاوه بر این موارد مهمتر از همه افراد چون دوستان و بستگان خود که به آنها اعتماد دارید را فراخوانده و بازخورد دریافت کنید تا بهتر بتوانید طرح خود را انتخاب کنید.

چگونه بر نا‌امیدی غلبه کنیم ؟
چگونه بر نا‌امیدی غلبه کنیم ؟

5. منابع انگیزه بخش را پیدا کنید

از راه‌های مقابله با ناامیدی در آینده برای کسب موفقیت که اگر نباشد قادر به ادامه نیستید انگیزه است. درست است که امید می‌تواند همانند نوری شما را به مقصد برساند. اما بدون نیروهای پشتیبانی چون انگیزه سرانجام سوخته و تمام می‌شود. انگیزه از راه‌های مختلفی می‌تواند بر شما نفوذ و تاثیر پیدا کند. شما باید به دنبال منابع انگیزه بخش باشید که امید به آینده را در شما بخروشاند. یکی از ساده‌ترین راه‌های انگیزه تشویق و پاداش دادن در موفقیت‌های کوچک است. یا می‌توانید از یادآوری خطراتی که پشت سر گذاشتید استفاده کنید. همچنین نشستن با افراد خوش بین، مدیتیشن و … نیز می‌تواند تاثیر گذار باشد.

6. زیر نظر داشتن چشم انداز‌های خود

شما حتما برای آینده خود چشم اندازی دارید، اگر این چنین است پس مقابله با ناامیدی در آینده بسیار ساده‌تر خواهد بود. اما فراموش نکنید که به شفاف سازی چشم انداز خود بپردازید. برای شکل دادن رویاهای خود می‌توانید از هدف گذاری و یا صفحه چشم‌انداز و تصویرسازی استفاده کنید. شما باید به تمرین این موارد بپردازید تا بتوانید نتیجه خوبی برای چشم اندازهای در دسترس‌ داشته باشید. تمرکز شما زمانی راحت‌تر و بهتر می‌شود که بتوانید از اهداف خود درک بهتری داشته باشید.

از بین بردن نا‌امیدی
از بین بردن نا‌امیدی

7. برای خود حامیان قدرتمندی داشته باشید

می‌دانیم که انسان‌ها موجوداتی اجتماعی هستند، پس با توجه به اجتماعی بودن از حمایت افراد اطراف خود می‌توانند بهره ببرند. می‌توانید برای انتخاب حامیان خود از خانواده، بستگان و دوستان خود استفاده کنید. در صورت قصد بر گسترش آن قادر خواهد بود برای خود مشاور، مربی، راهنما و … نیز انتخاب کنید. این افراد می‌توانند در حین دشواری و سختی‌ها شما را امیدوار کنند تا با آرامش و اعتماد به نفس کار خود را ادامه دهید. داشتن چنین افرادی در اطراف شما یکی از راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به هدف در شما می‌باشد بنابراین چنین افرادی را از دست ندهید چرا که وجود این افراد یکی از راه‌های مقابله با نا‌امیدی در آینده می‌باشد.

8. آگاه و مطلع باشید

شما در چه زمان‌هایی بیشتر ناامید می‌شوید؟ اگر توجه کرده باشد اکثر ناامیدی‌ها از نداشتن دانش و مهارت کافی نشات می‌گیرد. شما اگر دانش و عمل نداشته باشید فقط خود را فریب می‌دهید. امید شما را به سمت خواسته‌ها و گام‌های حساب شده برای درک آنها راهنمایی می‌کند. اگر شما دانش و مهارت داشته باشید یعنی قدرت را در دستانتان دارید. با دانش شما می‌توانید تصمیم‌های حساب شده را بگیرید.

9. تمرکز بر زمان حال

اگر شما از درون امید داشته باشید باعث می‌شود به آینده میل داشته و کشانده شوید. همیشه این را هم در نظر و فکر داشته باشید که نباید شما بیش از اندازه زمان خود را برای برنامه‌ریزی آینده داشته باشید. همه دوست داریم که آینده بهتر و زیبایی داشته باشیم اما باید زمان حال خود را هم پذیرا باشید. این پذیرش آرامش درونی را ایجاد و از وابستگی بیش از اندازه آینده جلوگیری می‌کند. این را بدانید که تمام دارایی و ارزشمندترین دارایی زمان حال است.

تمرکز بر زمان حال برای غلبه بر نا‌امیدی
تمرکز بر زمان حال برای غلبه بر نا‌امیدی

10. قدردان باشید

یکی از بهترین راه‌های مقابله با نا‌امیدی در آینده قدردان بودن است . زیرا، قدردانی باعث می‌شود که احساس گرم و خوبی داشته باشیم. شما به هر چه میزان قدردان داشته‌های مادی و معنوی خود باشید می‌توانید به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا کنید. برای مقابله با ناامیدی در آینده هر وقت احساس ناامیدی کردید نفس عمیقی بکشید و به هر مورد مثبتی که در اطرافتان است فکر کنید. این گونه می‌فهمید که در زندگی دارای موارد بسیاری هستید که باید سپاس‌گذار و قدردان آنها باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
5 − 2 =