راه‌هایی برای ایجاد خوشحالی در زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌هایی برای ایجاد خوشحالی در زندگی
ایجاد خوشحالی در زندگی و تاثیر آن در موفقیت
ایجاد خوشحالی در زندگی و تاثیر آن در موفقیت

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دوست دارید شادتر باشید، اما احساس مشغله و نا امیدی می‌کنید؟ می‌خواهید بدانید چگونه می‌توانید شادی بیشتری در زندگی خود پیدا کنید؟ شاید برای بدست آوردن شادی در زندگی خود به دنبال خرید و پول خرج کردن‌های مختلف باشید و به نوعی ول خرجی‌های مختلف را انجام دهید. اما بهتر است بدانید که خرید یک خانه بزرگ یا یک ماشین جدید واقعاً شما را خوشحال نخواهد کرد. شادی واقعی را می‌توان با موارد ساده به دست آورد ، از این رو در این مقاله به معرفی راه‌هایی برای ایجاد خوشحالی در زندگی می‌پردازیم.

همچنین بهتر است بدانید که داشتن شادی مداوم همانند دیگر کارها دارای راه‌هایی برای تقویت می‌باشد. شما می‌توانید مواردی را برای این کار داشته باشید، اما بدانید که این اتفاق یک شبه رخ نخواهند داد که در ادامه این مقاله از آکادمی98 اطلاعات بیشتری در این رابطه ارائه شده است.

راه‌های شاد زندگی کردن و تاثیرات آن در موفقیت

خوشبختی چیزی است که بیشتر مردم از زندگی می‌خواهند. دلیل اساسی اینکه چرا شادی بسیار مهم است این بوده که برای موفقیت شما در دستیابی به مهمترین اهداف خود در زندگی ضروری است. اکثر مردم بر این باورند که موفقیت در زندگی منجر به شادی می‌شود ، اما تحقیقات سونجا لیوبومیرسکی نشان می‌دهد که خوشبختی و ایجاد خوشحالی در زندگی منجر به موفقیت بیشتر می‌شود. پس اگر می‌خواهید موفق باشید، باید خوشحال باشید. اما، در بسیاری از زمان‌ها پیگیری خوشبختی و شادی بسیار زودگذر است. بنابراین ما در اینجا به موارد زیادی از ساده‌ترین نوع‌ها پرداخته‌ایم تا بتوانید با تمرین آنها بتوانید به ایجاد شادی در زندگی خود برسید.

ایجاد حس نشاط در زندگی
ایجاد حس نشاط در زندگی

1. انجام فعالیت‌های فرهنگی

با توجه به تحقیقات انجام شده در نروژ بر روی 50 هزار افراد بزرگسال، دریافتند افرادی که در فعالیت‌های فرهنگی مشغول هستند شادتر می‌باشند. این افراد دارای استرس ، اضطراب و افسردگی کمی می‌باشند. ایران یکی از کشورهایی است که دارای فعالیت‌های فرهنگی مختلفی می‌باشد. شما می‌توانید در موسسه‌هایی مختلف که در اقلیم‌های متنوع ایران مشغول به کار هستند ملحق شوید. می‌توان فعالیت در موزه، سینما و … را از ساده‌ترین‌های آنها دانست.

2. نوشتن خاطرات

یکی از راه‌های ایجاد شادی در زندگی و عوض کردن حال و هوای خود این بوده که به نوشتن اتفاق‌ها و خاطرات روزمره بپردازید. بعد از یادداشت هر چند وقت یک بار در روزهای آینده به این نوشته‌ها سر بزنید، خواهید دید که نباید منتظر اتفاقات خاص بود و همین اتفاقات ساده در روزهای آینده به نوعی زیبا و هیجان انگیز می‌باشد.

اگر کتاب معجزه‌ی شکرگزاری از ” راندا ” را خوانده باشید، می‌دانید که از خواننده خواسته است تا به عنوان تمرین هر آنچه را کسب می‌کند در یک دوره 28 روزه بنویسد و برای آنها شکر گذاری کند. این تمرین شاید ساده باشد اما می‌تواند به یک معجزه تبدیل شود. نوشتن خاطرات علاوه بر اینکه حس شادی در شما بر می‌انگیزد یکی از راه‌های بهبود هوش هیجانی نیز می‌باشد.

3. گفتگوی ساده با فردی غریبه

با غریبه‌ها گفتگوی ساده داشته باشید تا بتوانید به ایجاد خوشحالی در زندگی خود دست پیدا کنید. این مورد با تحقیقات دانشمندان روانشناسی توانسته جواب مثبتی داشته باشد. در این تحقیقات دو گروه از افراد را انتخاب کردند. گروه اول را فراخواندند و به آنها کارت هدیه 5 دلاری استارباکس دادند تا در عوض هنگام سوار شدن در قطار با یک غریبه صحبتی داشته باشند. این گروه ابتدا فکر می‌کردند که تنهایی بهتر است اما بعد از این صحبت و تحقیقات دریافتند که حال و هوای بهتری نسبت به گروه دوم دارند.

در تحقیقی مشابه آنها به افرادی که کارت هدیه 5 دلاری داده بودند خواستند تا با صندوق‌دار گفت و گویی داشته باشند. این تحقیقات دارای نتیجه‌ای مشابه بودند و ارتباط با افراد می‌توانست شادی را در درون آنها افزایش دهد.

راه داشتن نشاط در زندگی
راه داشتن نشاط در زندگی

4. گفت و گوی انجام شده پیرامون موضوعات معنایی باشد

در بالا ( گزینه سوم) گفتیم که گفت و گو می‌تواند احساس مثبت و خوشحالی به شما بدهد. اما برای ایجاد نشاط در زندگی می‌توانید بار معنایی گفت و گوی خود را زیاد کنید. در نتیجه احساس شما نیز بهتر خواهد بود.

این مورد با تحقیقی چهار روزه ثابت شده است. در این 4 روز به بررسی مکالمه‌های 80 نفر پرداختند. با توجه به این تحقیقات هر چه افراد دارای گفت‌وگوی بیشتری بودند و کمتر تنهایی را ترجیح می‌دادند در رابطه با دیگران خوشحال‌تر بودند. این درحالی است که هر چه گفت و گوی فردی معنی‌دار و مفید‌تر بود شادی و احساس بیشتر می‌شد.

5. رفتن به حومه شهر

حومه شهر ساکت‌تر، آب و هوای بهتر و دارای ترافیک کمتری است. پس بهتر است برای عوض کردن آب و هوا و در نتیجه احساس بهتر داشتن بنا به ترافیک‌های سنگین آلودگی‌های صوتی و … آخر هفته را به حومه‌های شهر برای تفریح رفته و وقت خود را در آنجا سپری کنید. زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که زندی در حومه شهر و ارتباط با افراد محلی باعث افزایش شادی در زندگی می‌شود.

6. گوش دادن به آهنگ غمگین

حتما با خود می‌گویید آهنگ غمگین چه ربطی به ایجاد خوشحالی در زندگی دارد. آهنگ غمگین کمک می‌کند تا احساست در فرد آزاد شوند. با توجه به تحقیقاتی که صورت گرفته، از افراد زیادی برای گوش دادن به آهنگ غمگین سوال شده و این جواب‌ها داده شده است.

  • آهنگ غمگین کمک به رویا و تخیل می‌کند.
  • موجب پاک ‌سازی احساسی می‌شود.
  • باعث ایجاد حس همدلی می‌شود.
  • باعث ایجاد غم غیر واقعی و قابل تحمل می‌شود.

بهتر است هر از گاهی به آهنگ‌های غمگین گوش دهید تا احساسات منفی باعث تعادل شده و به آرامش شما کمک کند. البته توجه داشته باشید که گوش دادن به این نوع آهنگ‌ها برای شما تبدیل به عادت نشود که سبب سردی شما نسبت به انجام کار‌ها شود. در عین حال از انواع آهنگ انرژی مثبت و انگیزشی نیز استفاده نمایید تا انگیزه کار در درون شما فعال شود.

گوش دادن به آهنگ برای خوشحال شدن
گوش دادن به آهنگ برای خوشحال شدن

7. هزینه برای تجربه بیشتر

تا به حال برای چه تجربیاتی هزینه کرده‌اید؟ آیا حاضرید برای تجربیات و مهارت‌هایی خاص هزینه کنید؟ همه ما در زندگی روزمره خود برای انواع چیزها و موارد هزینه می‌کنیم. اما، بیشتر این موارد اشیا و موارد کمی و عینی است. یعنی دوست داریم بیشتر پول خود را برای مواردی هزینه کنیم که قابل دیدن باشد.

بهتر است بدانید که تجربه بهترین مورد برای هزینه کردن است و می‌تواند در ایجاد خوشحالی در زندگی شما مفید باشد. شاید تجربه قابل دیدن نباشد ولی می‌تواند در بسیاری از مواقع مختلف زندگی به کمک شما بیاید. این همین موردی است که می‌تواند به بالا بردن سطح کیفی شما کمک کند.

تحقیقاتی بر روی دو دسته افراد انجام شد. دسته اول بیشتر پول خود را برای خرید اشیا و موارد دیدنی صرف کردند. دسته دوم پول خود را خرج کسب تجربه کردند. دسته‌ای که توانسته بود تجربه کسب کند از دسته اول خوشحال‌تر بود و احساس بهتری داشت.

برای درک بهتر این موضوع می‌توانید به مقاله علم ، تجربه یا پول ، کدام یک بهترند؟ مراجعه نمایید.

8. تعیین هدف‌های کوچک و قابل دسترسی

شاد کردن دیگران و ایجاد انگیزه در دیگران باعث شاد شدن خود شما می‌شود. این جمله شاید از نظر شما مناسب نباشد. اما کاملا حقیقت دارد و ثابت شده است. با توجه به تحقیقات انجام شده اگر هدف شما شفاف و راحت باشد، شما خوشحال‌تر خواهید بود.

تحقیقاتی در این رابطه توسط ملانی راد پروفسور دانشگاه هیوستون بر روی دو گروه از افراد انجام شد. از گروه اول خواسته شد که یک نفر از دوستان یا اطرافیان خود را به خنده وادار کنند. به گروه دوم گفته شد که یک نفر را خوشحال کنند. اما، بعد از انجام آزمایش، نتایج نشان داد که گروه اول اعتماد به نفس بیشتر و خوشحالی بیشتری داشتند.

همچنین با توجه به تحقیقات پروفسور راد، افرادی که هدف‌های بزرگی دارند و در انجام آن کوتاهی می‌کنند نسبت به افرادی با هدف‌ گذاری کوچک و واضح از خوشحالی کمتری برخوردار هستند.

پیشنهاد می کنم حتما دوره آنلاین آموزش هدف گذاری و هدف نویسی را مشاهده کنید.

تعیین هدف‌های کوچک برای خوشحال شدن
تعیین هدف‌های کوچک برای خوشحال شدن

9. نگاه کردن به اشیا زیبا

آیا نگاه کردن به اشیا زیبا باعث ایجاد شادی در زندگی می‌شود؟ این آزمایش را شرکت HTC سازنده گوشی‌های همراه انجام داد. با توجه به این آزمایش این شرکت اشیا را به سه گروه زیبا، کاربردی و زیبا ، کاربردی دسته بندی کردند. این آزمایش با افراد امتحان شد و نتایج به این گونه بود:

  • وسایل طراحی شده به صوت زیبا/ کاربردی در افراد رضایت و آرامش را ایجاد می‌کرد و تا یک سوم عصبانیت را کاهش می‌داد.
  • وسایل طراحی شده به صورت زیبا نه کاربردی باعث کاهش احساسات منفی تا 29 درصد و افزایش آرامش و رضایت می‌شد.

10. مصرف میوه و سبزیجات

داشتن احساس شادی و ایجاد خوشحالی در زندگی باید بدنی سالم داشته باشید. اگر شما سالم نباشید مطمئنا با انجام بسیاری از موارد هم حتی نمی‌توانید به شادی‌های واقعی دست پیدا کنید. برای داشتن بدنی سالم می‌توانید از میوه، سبزیجات و دیگر مواد غذایی سالم استفاده کنید. تحقیقاتی بر روی افراد مختلفی انجام شد در این تحقیقات افرادی که از میوه و سبزیجات استفاده کردند. دارای ذهنی کنجکاوتر، خلاق‌تر و دارای احساسات مثبت‌تری بودند.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 − 20 =