تکنیک سئو استفاده از عنوان صفحه و تگ h1

خانه » بهینه سازی » تکنیک سئو استفاده از عنوان صفحه و تگ h1
سفارشی سازی تگ Title و تگ H1
سفارشی سازی تگ Title و تگ H1

زمان مطالعه: 6 دقیقه

رعایت اصول و نکات لازم در سئو می تواند تاثیر بسزایی روی سایت داشته باشد. تکنیک سئو سفارشی سازی تگ Title یا همان عنوان صفحه و سفارشی سازی تگ h1 موجود در صفحه موضوع آموزش این بخش از سری مقالات آموزش رایگان سئو سایت می باشد. تکنیکی که قصد معرفی آن را به شما دارم یکی از بهترین روش ها می باشد که بسیاری از افراد از آن غافل شده اند.

تگ تایتل یا عنوان صفحه

هر صفحه سایت یک عنوان مخصوص به خودش دارد. اگر داخل مرورگر خودتان هم اکنون تب فعلی را مشاهده کنید، عنوان این صفحه از آکادمی 98 را خواهید دید. این دقیقا همان عنوان صفحه یا تگ title می باشد. حتما شما هم می دانید که این مورد باید در صفحات مختلف سایت متفاوت باشد. یعنی یک عنوان منحصر بفرد باید باشد. اگر تایتل یک صفحه از سایت با تایتل صفحه دیگری یکی باشد از نظر سئو مشکل دارد و باید اصلاح شود.

اگر در رابطه با کدهای HTML آشنایی داشته باشید، حتما با دو تگ title و h1 آشنا هستید. اما اگر آشنا نیستید من در ادامه تصویری برای شما آماده کردم که این دو مورد را مشخص کرده براتون. داخل تصویر می توانید جایگاه قرار گیری آنها را نیز مشاهده کنید.

تگ h1 و تگ title
تگ h1 و تگ title

همانطور که مشاهده کردید تگ تایتل داخل تگ head و در قسمت بالایی کدهای صفحه قرار می گیرد. تگ h1 هم در چهار چوب اصلی صفحه یعنی داخل تگ body قرار می گیرد.

نکته: تایتل برای ربات موتورهای جستجو ها می باشد و داخل صفحه سایت شما قابل نمایش نمی باشد، اما در عنوان مرورگر می توان آن را مشاهده کرد. اما هدینگ 1 داخل صفحه سایت قابل مشاهده است و می توان آن را در قسمت های مختلف سایت قرار داد.

اهمیت تگ Title

در رابطه با این تگ لازم است بدانید: متنی که داخل تایتل قرار می گیرد دقیقا همان متنی است که داخل گوگل برای نتایج سایت شما نمایش داده می شود. پس یکی از مهمترین بخش های هر صفحه از سایت مربوط به عنوان آن می باشد که شما باید در نوشتن آن نهایت سعی و تلاش خود را بکار بگیرید.

تگ h1 یا سرتیتر اصلی

مورد بعدی که لازم است با آن آشنا شویم مربوط به هدینگ ها می باشد. البته در اینجا فقط با هدینگ 1 کار داریم. اگر در رابطه با این موضوع آشنایی کافی ندارید پیشنهاد می کنم حتما مقاله استفاده صحیح از تگ های هدینگ h1 تا h6 را مطالعه کنید. گفتیم که می خواهیم در رابطه با سرتیتر اصلی صفحه که همان شماره یک هدینگ ها می باشد صحبت کنیم.

اهمیت تگ H1

حتما شما هم می دانید که این تگ تنها یکبار در هر صفحه بکار گرفته می شود. یعنی هر صفحه از سایت شما باید فقط تگ H1 داشته باشد. داخل همین مقاله ای که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید، یک H1 وجود که آن هم عنوان مقاله می باشد و در بالای مقاله قرار گرفته است. همه صفحات باید تنها یک مورد از این تگ HTML را داشته باشند.

برای همین می توان آن را سر تیتر اصلی نامید. این مورد تاثیر بسیار زیادی روی صفحه شما دارد. از نظر گوگل یکی از مهمترین تگ ها داخل صفحه سایت مربوط به همین H1 می باشد. پس شما باید در نوشتن عنوان مقالات، محصولات و ای صفحات سایت خود نهایت دقت را داشته باشید.

تکنیک سئو سفارشی سازی تگ Title و تگ H1

سفارشی سازی عنوان صفحه و عنوان مقاله برای سئو
سفارشی سازی عنوان صفحه و عنوان مقاله برای سئو

و اما موردی که قرار هست شما در این مقاله به عنوان یکی از تکنیک های سئو سایت یاد بگیرید مربوط به همین بخش می باشد. بیشتر مدیران سایت ها و حتی برخی سئو کارها تایتل صفحه را همان تگ h1 تنظیم می کنند. یعنی دقیقا عنوان مقاله داخل تگ تایتل قرار گرفته و در نتایج جستجوی گوگل نیز نمایش داده می شود.

از آنجایی که بیشتر سایت های اینترنتی با وردپرس راه اندازی شده اند، لازم است مدیران این سایت ها بدانند که در وردپرس به صورت پیش فرض همان عنوان مقاله یا محصول برای تگ تایتل و عنوان صفحه در نظر گرفت می شود. در صورتی که این دو مورد می توانند با یکدیگر متفاوت باشند. البته تفاوت موضوعی نه، یعنی تگ تایتل درباره گوشی آیفون باشد و تگ h1 درباره لپ تاپ این درست نیست. برای درک کامل به مثال زیر دقت کنید.

عنوان صفحه (تایتل): خرید گوشی موبایل iphone x با ضمانت 1 ساله

عنوان محصول (H1): گوشی موبایل iphone x مشکلی

به دو مورد بالا دقت کنید. همانطور که می بینید هر دو با هم متفاوت هستند، اما از نظر موضوعی یکی می باشند. فکر می کنم منظور من رو متوجه شده باشید. ما می توانیم بجای اینکه همان عنوان مقاله یا محصول را برای عنوان صفحه استفاده کنیم، با ویرایش و سفارشی سازی کردن تایتل شانس بیشتری برای جذب کلیک و بهینه بودن عنوان صفحه خواهیم داشت.

تاثیر دو تگ title و h1 در سئو

در ادامه لازم است بدانید که دو مورد جزو تگ های بسیار مهم در سئو محسوب می شود. در رابطه با نوشتن یک عنوان بهینه و جذاب قبلا در بخش مقاله کامل سئو اشاره کردیم که چه مواردی لازم است رعایت شود. گوگل روی این دو تگ تمرکز زیادی دارد و حتی تشخیص کلمه کلیدی اصلی را از روی این دو تگ بیشتر تشخیص می دهد.

پس با یادگیری این تکنیک سئو شما قادر خواهید بود با استفاده از آن تگ تایتل را سفارش کرده و شانس کلیک بیشتری را نسبت به رقیبان خود داشته باشید.

نحوه سفارشی سازی تایتل

بالاتر اشاره کردیم که اکثر سایت ها به صورت پیش فرض همان عنوان مقاله یا محصول را برای تگ تایتل تنظیم می کنند. در وردپرس هم به همین شکل می باشد. اگر سایت شما وردپرسی است می توانید از افزونه های سئو وردپرس برای اضافه کردن این ویژگی به سایت خود استفاده کنید.

یکی از افزونه های خوب Yoast Seo نام دارد. این پلاگین بعد از نصب به زیر ویرایشگر وردپرس شما یک باکس جدید اضافه کرده و قابلیت ویرایش و سفارشی کردن تگ عنوان صفحه (title) را برای شما فراهم می کند. حتی این ابزار ویژگی خوبی که دارد شما را راهنمایی خواهد کرد تا بتوانید تعداد کاراکترهای لازم را به اندازه کافی بکار ببرید. منظور من این است که عنوان نباید زیاد طولانی باشد.

استفاده از نام برند سایت در تگ تایتل

مورد دیگری که لازم است به آن توجه کنید، قرار دادن نام سایت خود در انتهای عنوان صفحه می باشد. برای درک بهتر به مثال زیر دقت کنید.

مثال: تکنیک استفاده درست از تگ عنوان صفحه و تگ هدینگ یک | آکادمی 98

در مثال بالا ابتدا یک جمله خوب و بهینه نوشتم ، در ادامه برند سایت رو قرار دادم و این دو را با کاراکتر “|” از هم جدا کردم که مشخص باشد. استفاده از نام برند برای جذب مخاطب تاثیر زیادی می تواند داشته باشد بخصوص وقتی که معروف شده و به برند معروفی تبدیل می شوید. پیشنهاد می کنم در رابطه با موضوع بزند نگاهی به مقاله برند چیست و اصول برندینگ بیندازید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 + 1 =