مقابله با اختلاف در کسب و کار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » مقابله با اختلاف در کسب و کار
نحوه رفع و مقابله اختلاف در کسب و کار
نحوه رفع و مقابله اختلاف در کسب و کار

زمان مطالعه: 8 دقیقه

همیشه در محیط کاری و یا در زندگی روزمره برای تصمیمات و انجام کارها ممکن است اختلافاتی وجود داشته باشد چرا که همه افراد دارای یک تفکر یکسان و ایده های مشابه نمی‌باشند. در این گونه موقعیت‌ها ممکن است که حق با هر یک از اختلاف کننده‌ها باشد. اگر شما در محیط کاری خود دچار اختلاف بر روی برخی از مسائل ریز و درشت می‌شوید، بهتر است هر چه زودتر مواردی را برای مقابله با این موضوع پیدا کنید.

چرا که برخی از اختلافات ممکن است باعث شود تیم شما در کسب و کار با هم هماهنگ نشده و با مشکل مواجه شوید که عدم هماهنگی در کار باعث از دست دادن موفقیت و فرصت های مناسب توسعه کسب و کار می‌شود. در نظر داشته باشید که اختلاف برای همه پیش می‌آید و اتفاق می‌افتد، شما هرگز محیطی پیدا نخواهید کرد که مردم همیشه با هم موافق باشند و همدیگر را درک کنن چون این حقیقتا خیالی بیش نیست. اما آنچه مهم است نحوه برخورد با بروز اختلافات به عنوان یکی از عوامل و موانع موفقیت برای حل آنها می‌باشد.

نحوه برخورد با اختلاف نظر در کسب و کار ها

در حین داشتن اختلاف شما باید به تفکر بپردازید و به نوعی خوب بیندیشید ، به هیچ وجه نگذارید که احساسات شما در موضوعات کاری همچون حل اختلافات دخالتی داشته باشند. کاملا کنترل خود را در دست داشته باشید اما شاید برخی از شما بگویید که کنترل خود در این مواقع اصلا کار آسانی نیست و به نوعی غیر امکان‌پذیر است .

در پاسخ باید گفت که این کار غیرممکن نیست و راه حل آن با توجه به نظریه های فلورنس ام.استون رهایش احساسی است.( یعنی در موقعیت خاص هیجانات خودتان را حبس کنید. بعد از حبس کردن آن را به عنوان کتاب، فیلم و یا نمایش‌نامه به صورت عینی به کار بگیرید.) در این گونه موقعیت‌ها که اختلاف به وجود می آید ممکن است از سه راه که وجود دارد یکی را انتخاب کنیم.

  • اول، آماده برخورد می‌شویم.
  • دوم ، ممکن است بدون توجه از کنارش رد شویم.
  • سوم، دنبال راه های موثر برای حل کردن مشکل باشیم.

حال برای اینکه شما بدانید در این مواقع چه کنید، در ادامه همراه ما باشید تا مواردی را با هم بررسی کنیم و بهترین راه مقابله را یاد بگیریم چرا که بروز اختلافات و عدم توانایی در حل آن‌ها میتواند در کسب موفقیت و توسعه فردی به عنوان فاکتوری بازدارنده عمل نماید که مانع کسب موفقیت و اجرای ایده های جدید و خلاقانه در کارتان شود.

اختلاف در کسب و کار
اختلاف در کسب و کار

1. شرایط مناسب را فراهم کنید

برای جلوگیری از اختلاف این موضوع را در نظر داشته باشید که هر چه افراد دخیل در تصمیم گیری‌های نهایی کمتر باشند نظرات کمی وجود خواهد داشت، در نتیجه اختلافات کم می‌شود.

شما می‌توانید برای برنامه ریزی یک ملاقات با چند نفر جدول زمانبندی را تنظیم کنید یعنی برای هر موضوعی برنامه ریزی داشته باشید. نباید با این کار صدمه و یا وقفه ای را در کار ایجاد کنید. ملاقات های خود را به صورت خصوصی با هر یک از افراد انجام دهید و افراد دیگر را در آن راه ندهید به طوری که حتی کسی مکالمه های شما را نشنود. بعد از ملاقات‌ها در صورتی که نظر همه مهم بود می‌توانید تجزیه و تحلیل را برای بررسی آنها و انتخاب درست تصمیم داشته باشید و برای بیان نظرات مختلف افراد تمامی افراد دخیل در گرفتن تصمیم نهایی را در جلسه ای با هم روبرو کنید تا به نقد درست و مناسب از نظرات یکدیگر بپردازند.

2. رفتارهای خود را بررسی کنید

اگر شما مشکل پسند و احساساتی هستید، پس مطمئنا در تصمیمات دچار اختلاف می‌شوید. برای اینکار بهتر است رفتارهای سازنده و سازگار خود را قبل از دریافت یک واکنش جدید بررسی کنید. بدانید که اگر هیجانات باعث شوند شما عصبانی و بی احترام شوید فرد مناسبی برای اخذ تصمیم نهایی نیستید پس شما باید خود را از این هیجانات دور کنید چون اگر شما قابل احترام باشید طرف مقابل نیز به گوینده که شما باشید، با حرفهای قابل قبول احترام می‌گذارد در غیر این صورت یا بی احترامی‌هایی که از سوی شما ممکن است صورت بگیرد اختلافات بالا می‌گیرد.

جلوگیری از اختلاف
جلوگیری از اختلاف

3. بیان پیام خود با جرات برای مقابله با اختلاف در کسب و کار

این مورد را بد برداشت نکنید! جرات به معنای پرخاشگری و عصبانیت نیست.

جرات داشتن یعنی اینکه شما هیجانات خود را کنترل کنید و در مورد اتفاقات رو‌راست و دقیق باشید، حتی اگر به نفع شما نباشد. شما باید جرات آرام صحبت کردن و اجازه سخن گفتن به طرف مقابل را بدهید و به جای استفاده از عباراتی توهین آمیر از جملاتی آرام بخش و خوب استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید به جای استفاده از عبارت “این کار را تو کردی و پرخاشگری راجع به انجام امور و متهم کردن طرف مقابل” از عبارت “واقعا از انجام این کار غافلگیر شدم” استفاده کنید.

شاید برای شما سوال باشد که چرا افراد از ما دور میشوند ؟ از جمله دلایل دوری کردن افراد از سایرین می‌تواند پرخاشگری هایی باشد که از سوی طرف مقابل صورت میگیرد بنابراین در بیان جملات و واکنش به جملات و کار های طرف مقابل همواره سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و از پرخاشگری و بیان جملات توهین آمیز اجتناب ورزید.

4. اجازه به طرف مقابل برای درک

شما نباید به صورت مدام در حال صحبت کردن باشید بلکه، باید به طرف مقابل اجازه حرف زدن و درک پیام را بدهید. باید به طرف مقابل خود اجازه دهید تا حرف های شما را درک و بررسی کند. همچنین او باید بتواند نظر خود را بیان کند، شاید حق با او باشد و بتواند به نوعی شما را راضی کند. به یاد داشته باشید اگر طرف مقابل شما بتواند فرصتی برای پردازش جملات داشته باشد می‌توانید فرصت صحبت کردن خوبی را داشته باشید.

در طول مکالمات دو طرفه و چند جانبه نباید به هیچ وجه حرف همدیگر را قطع کنید. همچنین اگر احساس کردید برای همدردی و همدلی باید برخی از اظهارات را دوباره تکرار کنید، این کار را انجام دهید.

اختلاف نظر
اختلاف نظر

5. توضیح دادن و مرور مباحث برای حل اختلاف در کسب و کار

هر کاری را که لازم است برای شروع بحث خود انجام دهید تا درک آن برای طرف مقابل راحت تر باشد. موقعیت خود را باید به صورت صحیح بگویید تا وی شما را مقصر نداند و از صحبت های شما برداشت اشتباهی نداشته باشد.

نباید هیچ گونه تلاشی برای جر و بحث انجام دهید. اگر میخواهید صحبت های خود را به سمتی که می‌خواهید سوق دهید همچنان بر روی موضوع خود مانده، اما به سمت نتیجه گیری بروید و این طور نباشد که به صورت تنها بخواهید تمامی نتایج را به نفع خود تغییر دهید. در برخی از مواقع ممکن است شما جهت روشن کردن قضیه پاسخ ها را تشریح و واکنش های طرف مقابل را بازگو کنید که در این صورت احترام را فراموش نکنید و هر طوری که دوست دارید با شما رفتار شود با طرف مقابل رفتار کنید.

در طول مکالمات بهتر است بسیار دقیق و با حوصله به حرف‌های طرف مقابل گوش دهید و احترام کامل را به وی بگذارید. این نکته در اعتماد شما در نظر طرف بسیار موثر است و به حل مسئله کمک بزرگی می‌کند به گونه ای که این راه در بیشتر موارد مشکلات پیچیده ای را حل می نماید چرا که اعتماد طرفین در یک رابطه بسیار مهم است.

6. تمرکز بر راه حل ها

برای اینکه بتوانید به موفقیت در کسب و کار و همچنین بر‌طرف کردن مشکل بپردازید باید هر دو طرف که اختلاف دارند به پیدا کردن راه هایی بپردازید. در این گونه مواقع ممکن است شما بر روی موضوعی خاص به توافق برسید تا اختلاف به پایان برسد که در این صورت هیچ کدام از طرفین منافع خود را از دست نداده اند بلکه با درک درست از موقعیت به توافقی با حفظ منافع هر دو طرف دست یافته اند.

بر طرف کردن مشکل
بر‌طرف کردن مشکل

7. ارزیابی راه حل

وقتی شما تصمیم گرفتید راه حلی را برای حل اختلاف داشته باشید باید یک قرار ملاقات را تعیین کنید. این قرار باید با توجه به زمان در هر دو طرف قابل قبول باشد و فرصت کافی داشته باشید تا بدانید آیا این راه حل قابل اجراست یا نه ؟ آیا با اینکه این راه حل قبول است می‌توانید تغییراتی برای بهتر شدن نیز انجام دهید؟ و بسیاری از موارد دیگر که ممکن است بنا به تنوع سلیقه ها متنوع باشد.

راه‌های مقابله با اختلاف در کسب و کار در این مقاله از سایت آموزشی آکادمی 98 مورد بررسی قرار گرفت تا بتوانید با استفاده از این راهکار ها تمامی اختلاف نظر ها در طی پیشبرد و توسعه کسب و کار خود را حل نمایید و به موفقیت پایدار برسید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 − 2 =