برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی
روش های برخورد با همسر منفی نگر در زندگی
روش های برخورد با همسر منفی نگر در زندگی

زمان مطالعه: 10 دقیقه

زندگی کردن با یک فرد منفی می‌تواند عواقب بسیاری را در پی داشته باشد و تاثیرات مختلفی نیز بر شما داشته باشد. شاید الان که در حین زندگی کردن با همسر خود هستید متوجه شده باشید،مواردی را که بسیار مثبت بوده و در گذشته داشتید اکنون وجود ندارند. از طرف دیگر شاید شما می‌ترسید که به انتقاد کردن از آن بپردازید، چون همسر شما ممکن است شما را تحت تاثیر عوامل منفی قرار دهد. به همین دلیل، ممکن است مدت‌ها با همسر خود صحبت نکنید. پس، به دنبال راه‌هایی مثبت هستید تا بتوانید رابطه هماهنگ برای مکمل شدن بین هر دو را بیابید. از این رو در این مقاله برای بررسی این مشکل به ارائه راه‌های برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی می‌پردازیم.

چطور با همسر منفی‌نگر برخورد کنیم ؟

ممکن است شما در زمان‌هایی فکر کنید کسی که با آن ازدواج کرده‌اید از ویژگی‌هایی که شما انتظار داشتید در طرف مقابل وجود داشته باشد برخوردار نباشد. شما بر این باورید که همسرتان نیمه خالی لیوان را می‌بیند و به دنبال بهانه گرفتن است که این مورد یکی از ویژگی‌های افراد منفی‌نگر است. در عوض شما که مثبت‌اندیش هستید همیشه به دنبال راه‌هایی برای شادی هستید. مثلا، از همسر خود می‌خواهید تا برای عوض کردن آب و هوای تازه با هم به بیرون رفته و قدم بزند تا در گوشه‌ای به نوشیدن قهوه‌ بپردازید و بهتر بتوانید حال هم را بفهمید. اما در عوض همسر شما دعوت و نظر شما را رد می‌کند و بهانه و غر‌‌ های همیشگی را می‌‎زند. با این رفتارها شما هم کم کم شادی خود را از دست داده و به آدمی منفی همانند او تبدیل می شوید. باید هر چه زودتر به دنبال راهی برای برخورد با همسر منفی‌‌گرا باشید.

ازدواج با فرد منفی‌نگر

زندگی با یک فرد منفی‌نگر بسیار چالش برانگیز است و می‌تواند یکی از دلایل نارضایتی افراد از زندگی باشد. این افراد ممکن است دچار افسردگی شوند و عادات منفی زیادی داشته باشند و نبینند چقدر بی رحمانه تأثیر سمی خود را بر دیگران می‌گذارند. همسر شما با داشتن ویژگی‌های منفی که در وجود خود داشته‌اید، ممکن است به خاطر احساس عمیق ترس منفی‌نگر باشد. یعنی به نوعی ترس از بی احترامی، ترس از غیرقابل تغییر بودن و ترس از اینکه جهان مکانی خطرناک است نتواند خود را مثبت فرض کند.

در واقع، بسیاری از ازدواج‌ها به خاطر این شکست را تجربه می‌کنند که افراد فکر می‌کند همسرشان هم باید همانند خودش باشد. بر همین اساس دکتر کالین مولن می‌گوید: ” افراد متضاد ممکن است همدیگر را جذب کنند. اما این رابطه همیشگی نخواهد بود و در صورت اینکه به چالش کشیده نشود از هم می‌پاشد”. پس باید با در نظر داشتن راه‌های برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی که در ادامه ما به برخی از آنها اشاره می‌کنیم و مکمل کردن آن با امید و تلاش رابطه بسیار خوب و ماندگاری را با همسر خود به وجود آورید.

برخورد با همسر منفی‌گرا
برخورد با همسر منفی‌گرا

1. مکمل هم باشید

نویسنده کتاب ” قانون شادی” دومینیک برتولوچی می‌گوید: ” در اکثر ازدواج‌ها یک فرد ولخرج بوده و دیگری اهل پس انداز است. یک نفر اهل مهمانی است و دیگری نه و انواع موارد دیگر که از این دسته می‌باشند. یعنی به نوعی می‌توان گفت یک نفر از همسران ، دنیا را جای تیره و سیاه مشاهده می‌کند. اما باز هم می‌توان آنها را یک زن و شوهر موفق دانست”.

تاثیر منفی‌نگری همسر در کسب موفقیت

شما که در حال مطالعه این مطلب هستید با دیدن عنوان این مطلب و مشکل با همسر خود مراجعه کرده باشید تا راه‌های مقابله با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی خود را در نظر داشته باشید. زیرا، این موارد شما را به نوعی آزار و اذیت می‌دهند. ولی یک نکته، کمی فکر و تمرکز کنید و ببینید آیا می‌توانید سه موقعیت و زمان را مثال بزنید که همین منفی‌ بودن‌ها توانسته‌اند شما را کمک کنند. برای مثال، همسر شما با توجه به مخالف بودن موفق شد شما را از سرمایه‌گذاری در پروژه‌ای خاص منع کند. بر همین اساس طولی نکشید که بعد از چند ماه همین شرکت ورشکست شد بنابراین این منفی‌گرایی وی سبب شده است تا موفقیت در کسب و کار شما افول نکند.

مثبت اندیشی و منفی‌نگری در زندگی زناشویی

دومینیک برتولوچی می‌گوید: “شما برای اینکه دیدگاه همسر خود را تغییر دهید تمرکز زیادی کرده و با پیگیری راه‌های برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی انرژی زیادی را از دست می‌دهید. حتی ممکن است با وقت گذاشتن بسیاری از کارها و فرصت‌ها را از دست بدهید. بهتر است در عوض این کار انرژی خود را برای این صرف کنید که رفتار همسرتان چگونه قادر به کمک به شما می‌باشد و می‌توانید چه مواردی را یاد بگیرید”.

شاید از نظر شما این چیزی جز مثبت اندیشی نباشد. اما تحقیقات نشان داده است که واقعا هر دو جنبه در زندگی زناشویی لازم است. ریتم زندگی همواره ایده‌آل افراد نیست و ممکن است در مراحلی ناخوشایندی و مشکلاتی پیش بیاید بنابراین در این موارد برای شاد بودن در زندگی به این موارد اهمیت ندهید تا مقطعی که می‌گذرند . در این مواقع با مثبت اندیشی منتظر بروز اتفاقات مثبت باشید.

مقابله با همسر منفی‌نگر
مقابله با همسر منفی‌نگر

2. منبع منفی‌نگر بودن همسرتان را پیدا کنید

آیا همسرتان زمانی که مهمانی می‌روید شما را به نوعی تعقیب می‌کند؟ به همین خاطر اسم او را “مهمانی به همزن” می‌نامید. بهتر است خوب فکر کنید و بعد از مطمئن بودن این حرف را بزنید. شاید کار همسرتان تنها به خاطر احتیاط باشد. یعنی همسر شما اصلا با شادی شما مخالفتی نداشته و نمی‌خواهد ناراحت باشید. این کار تنها به دلیل امنیت شماست. در این گونه مواقع بهتر است سابقه همسر خود را نگاهی بیندازید و بعد تصمیم به نامیدن وی به عنوان همسر منفی‌نگر بودن یا مثبت بودن آن بگیرید.

ارثی بودن منفی‌نگری

نویسنده کتاب “دایره‌های عشقی” لیندا کارول می‌گوید: منفی‌‌نگری می‌تواند ارثی باشد و از نسلی به نسلی دیگر منتقل شود. شاید این مورد در برخی از بستگان و اقوام شما وجود داشته باشد. به صورتی که برخی از خانواده‌ها هنگامی دور هم جمع می‌شوند مدام در مورد اشکال کارهای هم صحبت می‌کنند. یعنی آنها اصلا به منفی بودن فکر نمی‌کنند تنها به دلیل برقراری ارتباط این کار را می‌کنند.

بهتر است شما هم راه‌های ارتباطی پیدا کرده و با خبرهای خوب کم کم این عادت منفی را تغییر دهید چرا که طبق قانون جذب و نحوه استفاده از قوانین جذب در زندگی شما می‌توانید با داشتن رویکردی مثبت‌‌گرایانه سبب شوید تا سایر افراد نیز به سوی شما و دیدگاه مثبتتان جذب شوند.

همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی
همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی

3. تمام کردن بازی “وضع من بدتر است”

آیا همسر شما از جمله کسانی است که در حین بازگشت از کار شاکی است و شروع به غر زدن می‌کند که امروز چقدر کار سختی داشته و دارای استرس زیادی است. در این زمان شما هم تنها به دلیل رو کم کنی می‌گویید، کار شما سخت‌تر بوده و دارای استرس بیشتری هستید و می‌گویید، مسئولیت بچه‌ها هم که بر عهده من است.

مشاوران خانواده بر این باورند که زوج‌هایی با رقابت بر سر اینکه چه کسی بیشتر شایسته دلسوزی و حمایت است معمولا در بسیاری از خانواده‌ها موجود است. اما باید دانست که این سبقت گرفتن تنها باعث می‌شود مورد منفی‌نگری به وجود آید و به نوعی زندگی خود را سیاه و بی لذت کنید. در عوض برای مقابله با این عادت با استفاده از راه‌های برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی هنگامی که غرهای همسرتان شروع می‌شود به گلایه و ناراحتی‌های او گوش دهید. بهتر است سوال کنید و کمک خود را به او پیشنهاد دهید. شاید واقعا سر شما شلوغ‌تر باشد. باز هم به او توجه کنید تا استرس کمتری داشته باشید. همین داشتن استرس کم باعث می‌شود از نظر عاطفی به شما اهمیت بیشتر دهد. همین باعث می‌شود شما منفی‌نگری همسر خود را تغییر دهید.

زندگی زناشویی
زندگی زناشویی

4. ترک عادت‌های منفی خود

دومینیک برتولوچی می‌گوید: ” همسر من دارای شغل سخت و بدی بود و همین باعث می‌شد تا شب‌ها در حین بازگشت از سر کار تمامی سختی و بدبختی‌ها را برای من بازگو کند. اما من به ماموریت کاری به مدت دو هفته مجبور به ترک خانه شدم و زمانی برگشتم احساس کردم همسر منفی‌نگر من از کارش لذت بیشتری دارد. همسر من گفت در این دو هفته که نبودم کسی نبوده که شکایت‌هایم را برایش بیان کنم. به همین دلیل این شکایت کردن‌ها به عادت تبدیل شد”.

مهم است که به صحبت‌های همسر خود گوش دهید و این بسیار عالی است. اما باید بدانید که در چه زمانی بهتر است این کار را نکرده و محدود کنید. نویسنده کتاب موفقیت ” از نوع الف تا نوع من” ملیسا هیسلر با پیشنهاد قانون “سه اخطار و راه حل” می‌گوید: اگر شما به همراه همسر خود درباره موضوعی سه بار شکایت کردید، بهتر است برایش راه حلی پیدا کنید. حتی اگر این راه حل ” ولش کن” باشد.

زندگی با یک فرد منفی‌نگر
زندگی با یک فرد منفی‌نگر

5. به الگوی مثبت تبدیل شوید

اینکه شما بر این نظر باشید تا با سرزنش کردن نگرانی همسر خود را کم کنید و یا اینکه به او بگویید غر نزند و مثبت اندیش باشد هیچ موقع نمی‌تواند رفتار او را تغییر دهد. نویسنده کتاب “آرام کردن هرج و مرج” و روان درمانگر می‌گوید: اگر شما مسئول درست کردن شام شدید و دوباره از سوال‌ها و حرف‌هایی مثل، دوبار نیمرو درست کردی خسته شده‌اید. روشی را که دوست دارید با شما رفتار شود را الگو و انتخاب کنید.

برای مثال، اگر همسرتان به همراه خانواده شما به تعطیلات و تفریح آمده است به او بگویید که این برایتان بسیار با اهمیت بوده و به این خاطر سپاس‌گزار هستید و به مواردی چون چرا زمانی مادرش به خانه شما آمد از جایش بلند نشده است و … نپردازید. همیشه بخشنده باشید و در حین برگشت از سر کار شما برای انجام انواع کارها پیش قدم شوید. این به معنی خدمتکار بودن نیست و شما برای بهتر شدن روابط قدم بر می‌دارید. یکی از راه‌های برخورد با همسر منفی‌نگر در زندگی زناشویی تقابل رفتار مثبت در مقابل رفتار‌های منفی او است.

منفی‌نگری در ازدواج
منفی‌نگری در ازدواج

6. صحبت کردن را به جای دعوا کردن انتخاب کنید

دارای همسر منفی‌نگری هستید که حتی الگو بودن مثبت اندیشی شما نیز تاثیر بر روی آن نداشته است؟ بهترین کار در این مواقع گفت‌وگوی صادقانه با همسر خود است. در این مورد هیچ سرزنش و موارد اضافی را نداشته باشید و به او بفهمانید که نظرات منفی تاثیر بسزایی روی شما قرار می‌دهد. بیان مستقیم این که تفکرات منفی وی سبب تاثیرات منفی در شما نیز می‌شود شاید بتواند سبب تغییر و تحول در وی شود.

دومینیک برتولوچی می‌گوید: از جمله‌های با ساختار کلاسیک مشاوران خانواده استفاده کنید. مثل، ” در حین غر زدن و جر و بحث کردن در مورد فلان چیز من دارای احساس خوبی نیستم و دوست دارم قدر تلاش و خوبی های من رو بدونی”.

مشکلات ازدواج ناشی از منفی‌گرایی
مشکلات ازدواج ناشی از منفی‌گرایی

7. مثبت اندیش بمانید

شما می‌خواهید همسرتان مثبت اندیش باشد؟ پس این گونه باشید و مثبت بمانید. این شمایید که تصمیم می‌گیرید طرز فکر را چگونه پرورش دهید. اگر اجازه بدهید فرد منفی‌نگر شما را هدف قرار دهد کار آسانی است. برای اینکه مثبت اندیش باشید و همسرتان از این ویژگی برخوردار باشد به دنبال راه‌هایی چون معاشرت، خواندن کتاب و …. باشید.

نویسنده‌ی کتاب “درس‌هایی برای زندگی صمیمانه” مایکل گوریان می‌گوید: ” تفاوت‌ها نیستند که باعث از بین بردن روابط می‌شوند. چیزی که باعث از هم پاشیدن ازدواج می‌شود انتظار اینکه طرف مقابل مثل ما باشد است ” .

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
19 − 2 =