ارائه سخنرانی جذاب و بدون مشکل

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ارائه سخنرانی جذاب و بدون مشکل
روش های سخنرانی جذاب
روش های سخنرانی جذاب

زمان مطالعه: 9 دقیقه

حتما تا به حال در سخنرانی‌های مختلفی حضور پیدا کرده‌اید و یا اینکه با افرادی برای گفتگو نشسته‌اید. این سخنرانی‌ها ممکن است برای شما جذاب نبوده باشد و به نوعی در فکر خود وقتتان را هدر داده باشید. اما در میان آنها حتما تا به حال از سخنرانی افرادی خوشتان آمده است و به نوعی در دلتان راه پیدا و شما را به خود مجذوب کرده است.

یک سخنرانی خوب می‌تواند برای شما موفقیت به حساب آید. شاید شما دارای دانش، مهارت و حتی سرمایه کافی نباشید. اما، اگر بتوانید سخنرانی‌های خود را خوب ارائه دهید مطمئنا افراد را به سمت خود کشانده و مجذوب می‌کنید. یک سخنرانی خوب می‌تواند سبب موفقیت در کسب و کار شما باشد. اما توجه داشته باشید در کنار گفتگو و سخنرانی خوب ، شما باید به صحبت‌های افراد نیز کاملا توجه داشته باشید و به خوبی گوش دهید.

زیرا، این یک راه عالی و بدون شک برای جلب اعتماد می‌باشد. اگر شما بتوانید اعتماد افراد را جلب کنید در هر موردی چون مذاکرات، جلسه و … می‌توانید یک کلید طلایی و موثر به حساب آید. یعنی به نوعی درک صحبت‌های شما برای آنها راحت تر می‌باشد. شما باید تا می‌توانید صحبت‌هایتان را دقیق و با جذابیت بیان کنید و این موفقیت شما را چند برابر می‌کند.

چگونه یک سخنرانی عالی ارائه دهیم

عناصر بسیاری وجود دارند که در سخنرانی‌های شما موثر می‌باشند و می‌توانند به عالی بودن آن کمک کنند. فرقی ندارد که شما در چه دوره و سطحی سخنرانی کنید ، بدترین موردی که در یک سخنرانی می‌تواند شکل گیرد این است که به یادداشت‌ها تکیه کنید. این رفتار به چند دلیل مشکل ساز است. شما به درستی مطالب را نمی‌دانید، و به نگاه های مکرر برای یادداشت نیاز دارید. این باعث می‌شود تا افراد به این موضوع پی ببرند و شما را فردی بدون دانش تلقی کنند. اگر شما یادداشت داشته باشد به نوعی به سکو گره خواهید خورد و نمی‌توانید آن را ترک کنید.

میتواند به شما کمک کند : راهکار تقویت کردن فن بیان و خوب صحبت کردن

بنابراین در این صورت، از مهمترین عوامل موفقیت که زبان بدن می‌باشد، نمی توانید استفاده کنید. و به نوعی از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستید و در حین سوال کردن افراد به مشکل بر می‌خورید. زیرا، شما از روی یادداشتها آن را بیان می‌کنید. اما، اگر شما در جلسات و یا مذاکره دونفره باشید چطور؟ برای این مورد هم شما نباید از یادداشت‌ها استفاده کنید. اما، علاوه بر آن موارد بسیار مهمی نیز می‌باشد که می‌توانید به عنوان تکنیک‌هایی برای موفقیت از آنها استفاده کنید که در ادامه برای شما قرار داده‌ایم تا بتوانید جذاب تر صحبت کنید.

ارائه سخنرانی جذاب در کسب موفقیت بسیار تاثیر گذار است
ارائه سخنرانی جذاب

 

1. استفاده از زبان بدن برای جلوه مثبت تر برای ارائه سخنرانی جذاب

بر فرض، شما در رو به روی شخصی برای صحبت نشسته‌اید که بنا به هر دلیلی چون نخواستن ، داشتن پشتی خمیده و غیره به چشمان شما نگاه نمی‌کند و حرف‌های یکنواختی داشته است و هیچ احساسی از خود بروز نمی‌دهد. یعنی در واقع، این فرد طوری است که انگار حرف مهمی نمی‌زند. پس، شما چه دلیلی برای گوش دادن دارید.

شما باید با این فرد با زبان بدن صحبت کنید نه گفتاری، چون این بهترین تاثیر را خواهد داشت چرا که قدرت زبان بدن و تاثیر آن در فروش بهتر و سخنرانی بهتر را نباید نادیده گرفت. شما باید علاقه و مشتاق بودن خود را به او نشان دهید. برای اینکار می‌تواند از نحوه ایستادن، ژست گرفتن، تن صدا، حالت چهره و حرکت اعضای بدن استفاده کنید. اگر صاف و بدون خمیدگی ایستاده باشید به او اعتماد به نفس خود را می‌رسانید. باید به تمام حرف های او گوش دهید تا اعتماد را برسانید. حرکات دست را نیز فراموش نکنید و به صورت حرفه‌ای استفاده و از آن بهره ببرید. اگر فرد مورد نظر هر از گاهی به شما نگاه کرد لبخند را فراموش نکرده و به چشمانش خیره شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زبان بدن حتما از لینک های زیر استفاده کنید.

2. تعریف کردن داستان

استفاده از تعریف کردن داستان در سخنرانی می‌تواند برای جادو کردن علاقه و تخیل افراد مؤثر باشد. قشنگ فکر کنید و با تفکر کافی داستان، فیلم و یا ماجرایی را که قبلا شنیده و یا دیده‌اید و برایتان جذاب بوده و چندین بار خوانده‌اید را برایش تعریف کنید. اگر خلاق باشید می‌توانید از آن برای معرفی خود و بیان این که چرا اینجایید استفاده کنید، تا کاملا تاثیر گذار باشد. شما می‌توانید داستان خود را طوری برنامه ریزی کنید که برای طرف مقابل چیزی را یادآوری کند. سپس، با نقشه‌ای عالی و هدفی مهم پایان نتیجه دار را برایش تهیه کنید.
شما باید به صورت حرفه‌ای داستان را تعریف کنید تا تمام حواس او را با حرکات بدن به خود و داستان جمع کنید و برای اینکار می‌توانید از جزییات و ریزه کاری‌های مختلف استفاده کنید. در ضمن، از استعاره هم استفاده کنید تا شنونده به راحتی حرف‌هایتان را در ذهنش تفسیر کند.

استفاده از زبان بدن برای جلوه مثبت تر در جهت داشتن سخنرانی جذاب
استفاده از زبان بدن در سخنرانی

3. تلفظ واضح کلمات برای ارائه سخنرانی قدرتمند

شما باید طوری حرف بزنید که شنونده را مجذوب خود کنید تا تمامی حرف‌های شما را گوش دهد. باید طوری باشید که انگار ساعت‌ها متن را تمرین و آماده کرده‌اید. اگر بیش از حد تند و یا بیش از حد کند باشد و تلفظ کلمات را نتوانید به خوبی بیان و به نوعی جویده صحبت کنید، حوصله شنونده سر می‌رود.

برای اینکه بتوانید به خوبی صحبت و تلفظ کلمات را درست بیان کنید، می‌توانید از تمرین در جلوی آینه استفاده کنید. اگر شما در جلوی آینه تمرین کردید به حرکات صورت خود توجه داشته باشید. باید لب‌ها، فک و زبان‌‌ در حرکت باشند. برای تمرین می‌توانید زیاد نه روزی 5 دقیقه کتاب بخوانید و یا کلمات دشوار را تلفظ کنید. مثلا، چه ژست زشتی / سه سیر، سرشیر سه شیشه شیر و ….تا تسلط بیشتری در ادای کلمات داشته باشید.

4. استفاده از سکوت به نفع خود

سکوت می‌تواند در مواقع و زمان‌های مختلف دارای معانی مختلفی باشد که می‌تواند در ذهن شنونده خطور پیدا کند. البته، شما بنا به محتوا، زمانه و زبان بدن خود می‌توانید استفاده و متفاوت باشید.

حتما دیده‌اید که بعضی از افراد مدام در حال حرف زدن هستند و شما به نوعی برای حرف زدن و جواب به سوالات مجبور به پریدن در صحبت‌هایش می‌شوید. این افراد مدام از کلماتی چون خوب، میدونی و … برای پر کردن وقفه‌ها استفاده می‌کنند. شما اگر با این افراد باشید چه حسی خواهید داشت؟

در واقع، افرادی که این چنین زیاد حرف می‌زنند دارای افکار محدود و نامنظم می‌باشند. پس بهتر است شما برای اینکه مفهوم حرف‌های خود را به خوبی در شنونده منتقل کنید از مواردی چون وقفه های کوتاه استفاده کنید تا سرعت مکالمه را کنترل کنید. همچنین از سکوت استفاده کنید تا شنوندگان حرف‌هایتان را بهتر هضم کنند.

برای مثال، می‌توانید از کتاب خوانی استفاده کنید. در حین این کار از وقفه های مناسب در بین عبارات و جمله ها بهره ببرید و با آرامش و شمرده شمرده آن را خوانده و تمرین کنید. توجه کنید و ببینید که کجا یک وقفه کوتاه می‌تواند مناسب باشد.

ارائه سخنرانی جذاب برای موفقیت می‌تواند بازدهی خوبی برای شما داشته باشد
سخنرانی برای موفقیت

5. مسلط بودن بر اعصاب خود برای داشتن سخنرانی عالی

اگر شما بخواهید برای کسی صحبت و یا سخنرانی کنید مطمئنا ، از استرس و اضطراب برخوردار می‌شوید. در این مواقع از لرزش صدا و بیرون آمدن صدا به سختی برخوردار می‌شوید. در این مواقع دست‌ها به لرزیدن شروع می‌کند و شما به نوعی نفس کم می‌آورید. به تند تند خواندن عبارات شروع می‌کنید تا هر چه زودتر سخنرانی خود را تمام کنید. توجه داشته باشید، اگر شما نتوانید این اضطراب را به خوبی کنترل کنید می‌تواند در برقراری ارتباطی موثر با شنونده بسیار موثر باشد.

خب حالا حتما با خود می‌گویید برای کاهش این موارد و اضطراب چه کنیم؟ قبل از هر چیز نفس عمیق را فراموش نکنید. حالا بهتر است از تمرکز و تجسم برای آرامش استفاده کنید. یکی از راه های دیگر که می‌تواند بسیار موثر باشد لبخند زدن است.

به اینکه طرف مقابل چه کسی است اصلا توجه نکنید و لبخند خود را بر لب داشته باشید و برای کنترل بهتر استرس می‌توانید از 3 قانون تبدیل استرس به موفقیت در زندگی و کار بهره ببرید.

6. قدرت جذبه داشته باشید

اگر مطلب ویژگی‌ های افراد کاریزماتیک را مطالعه کرده باشید، حتما می‌دانید که گفتیم افراد کارآفرین و کاریزماتیک قدرت جذبه بالایی دارند و چنان صمیمی‌اند که افراد دوست دارند به حرف‌هایشان گوش دهند.

شما هم باید همانند این انسان‌های بزرگ برای خود جذبه داشته باشید. برای این کار باید طرف مقابل به شما اعتماد کند و خود را از نظر شما مهم بداند. پس، با جان و دل، گوش خود را به او داده و تمامی حرف‌هایش را گوش دهید.

نکته بعدی که باید در نظر داشته باشید این است که هوش هیجانی و خودآگاهی را تمرین کنید. شما باید بدانید در حین هیجانات چه عکس العملی داشته باشید تا بر روی طرف مقابل تاثیر مثبتی بگذارد. همدردی و همدلی را نیز به کار ببرید زیرا فقط گوش دادن و حرف زدن مهم نیست. شما باید فهم دید مخاطب را داشته و از دیدگاه او به ماجرا نگاه کنید.

7. اطلاعاتی با اطمینان و موثر را بدهید

حرف ها و کلماتی که برای شنونده بیان می‌کنید باید قابل باور و به نوعی محکم باشند. برای این کار باید از استراتژی درست و استواری بهره ببرید. قوی باشید و هر جا که دیدید باید آمار و اطلاعات مطمئن و دقیقی را برای ایجاد جلب اعتماد بدهید، آن آمار را بیان کنید.

ایجاد جلب اعتماد در گفتگو از راه‌های ارائه سخنرانی جذاب
ایجاد جلب اعتماد در سخنرانی

8. حرف خود را بزنید( شنیده شدن)

بر فرض مثال شما با چند نفر در جلسه و مذاکره هایی حضور دارید که همه با هم صحبت و شما هم موضع مهمی برای بیان دارید. پس، در این مواقع بهترین کار این است که بلند شوید تا افراد حاضر بدانند شما حرفی برای گفتن دارید. یا اینکه اگر فردی قبل از شما صحبتی داشته است را به صورت خلاصه بیان کنید تا این فرد بداند به حرف‌های او گوش داده شده است و خلاصه خود را به نوعی در بحث جا دهید. در این صورت حرف‌ها و ایده‌های خود را بگویید.

ارائه سخنرانی جذاب و بدون مشکل نیازمند رعایت موارد و در نظر داشتن نکاتی می‌باشد که در این مقاله از وب سایت آموزشی آکادمی 98 موارد لازم که باید در حین سخنرانی رعایت کنید به صورت کامل ارائه شده است تا برای سخنرانی‌های خود از این موارد بهره ببرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
13 − 4 =