تشخیص افراد دروغگو با استفاده از زبان بدن

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تشخیص افراد دروغگو با استفاده از زبان بدن
روش های تشخیص افراد دروغگو با استفاده از زبان بدن
روش های تشخیص افراد دروغگو با زبان بدن

زمان مطالعه: 7 دقیقه

با توجه به تحقیقات انجام شده مشخص شده است که انسان‌ها دارای غرایز بسیار قوی در تشخیص افراد دروغگو می‌باشند. یعنی به طور کلی علائمی در رفتار انسان ها وجود دارد که با استفاده از آنها می‌توان فهمید دروغ می‌گویند. برای این کار شما باید ابتدا عادت‌های عادی فرد را بدانید و بعد از آن به صورت، زبان بدن و الگوهای گفتاری فرد دقت کنید.

به خاطر داشته باشید که این علائم فقط شاخص‌های احتمالی می‌باشند، نه اثبات واقعی. برخی از دروغگوها ممکن است با عدم نمایش هیچ یک از این علائم ها همراه باشند و تشخیص سختی داشته باشند بنابراین مشاهده تمامی عوامل نمی‌تواند به صورت قطعی گویای دروغگو بودن فرد باشد. معاشرت با افراد دروغگو می‌تواند به عنوان یکی از موانع موفقیت در کار عمل کند بنابراین با استفاده از راه های شناخت افراد دروغگو می‌توانید از آنها دوری کنید.

چگونه بفهمیم افراد به ما دروغ می گویند؟

دروغ گفتن در همه افراد وجود دارد و به نوعی غریزی است. اما، کسی که دروغ می‌گوید بدون کنترل و کاملا غیر عادی انواع علائم را از خود ایجاد می‌کند. چگونه می‌توانید به تشخیص افراد دروغگو بپردازید؟ در ادامه با راهکارهایی جهت تشخیص افراد با شما همراه هستیم تا بتوانید افراد دروغگو را در مذاکرات و کارهای خود شناسایی کرده و به نوعی شناخت افراد دروغگو باعث بهتر شدن و موفقیت کار شما شود.

تشخیص افراد دروغگو با توجه به زبان بدن می‌تواند میسر شود
تشخیص افراد دروغگو با استفاده از حرکات زبان بدن

1. تغییر کردن حالت تنفس راه تشخیص افراد دروغگو

فردی که دروغ می‌گوید حالت اضطراب و تنش دارد. همین باعث می‌شود که ضربان قلب و جریان خون او تغییر کند و در نتیجه به نفس نفس زدن بیفتد. با نفس نفس زدن شانه‌های فرد بالا رفته و صدایش ضعیف می‌شود. این حالت که بر اثر رفلاکس اتفاق می‌افتد در اکثر افراد دروغگو ایجاد می‌شود زیرا همواره ترس این را دارند که دروغی که می‌‌‌گوید فاش شود.

2. تکرار کلمات و عبارات

افراد دروغگو می‌خواهند خود را با اشتباهاتی که انجام داده‌اند متقاعد کنند. برای همین در اکثر مواقع با توضیح مواردی به تکرار عبارات و یا کلمات می‌پردازند. به عنوان مثال با تکرار، بارها می‌گویند: من او را ندیدم، من او را ندیدم. او دوست دارد با ادامه این کار خود را توجیه کند و فرصتی برای منظم کردن افکار خود داشته باشد.

تغییر کردن حالت تنفس افراد دروغگو از راه های شناخت دروغگو‌ها از طریق زبان بدن می‌باشد
تغییر کردن حالت تنفس افراد دروغگو

3. پوشاندن دهان با دست

این علامت در اکثر افراد دروغگو موجود است. زمانی که شما مثلا سوالی را از آنها می‌پرسید که دوست ندارند به آن پاسخ دهند به صورت خودکار دستشان را در جلوی دهان خود قرار می‌دهند. یعنی با این کار به نوعی می خواهند زیپ دهان خود را بکشند.

4. جابه جا کردن پاها از راه های تشخیص افراد دروغگو با استفاده از زبان بدن

افراد دروغگو به صورت ناآرام و بی قرار هستند و دوست دارند هر چه زودتر از کنار شما دور شوند، بنابراین به صورت مداوم پاهایشان را جابه جا و به اطراف نگاه می‌کنند. آنها بی قراری خاصی دارند که انگار کسی دنبالشان است و دوست دارند هرچه سریع‌تر از محیطی که ممکن است هر لحظه حقیقت در آن فاش شود دور شوند.

5. خیره شدن طولانی با پلک زدن بسیار کم

افراد دروغگو دو نوع هستند. اول اینکه می‌خواهند هر چه زودتر از نزد شما مرخص شوند و به چشمان شما بسیار کم نگاه می‌کنند. ولی عده‌ای از افراد دروغگو به چشمان شما خیره شده و بسیار کم پلک می‌زنند.

افراد عادی به چشمان خیره می‌شوند و هر از گاهی به اطراف نیز نگاهی می اندازند ، اما دروغگوها برعکس برای کنترل و ترساندن با نگاهی سرد به چشمان شما خیره می‌شوند. یکی دیگر از موارد که باید مد نظر داشته باشید، پلک زدن تند و غیر معمول است.

خیره شدن افراد دروغگو به چشمان یکی از راه‌های شناخت افراد دروغگو از طریق زبان بدن می باشد
خیره شدن افراد دروغگو به چشمان از نشانه های دروغگویی زبان بدن

6. سریع عوض کردن حالت سر از نشانه های تشخیص افراد دروغگو از طریق زبان بدن

این مورد برای اکثر ما پیش آمده است، که مثلا کسی به صورت سریع و رک سوالی را از ما می‌پرسد که نمی‌خواهیم جواب دهیم. در این زمان‌ها سریع حالت سر خود را عوض می‌کنیم. پس، اگر شما هم با این افراد رو به رو شدید بدانید که می‌خواهد به شما دروغ بگوید و سعی در فریب دادن شما دارند.

7. ثابت و از جایش تکان نمی‌خورد

افرادی که می‌خواهند دروغ بگویند در جای خود ثابت می‌مانند و به قول معروف هنگ می‌کنند. این برعکس افرادی است که به صورت مداوم تکان می‌خورند و اضطراب دارند. اما چرا افراد تکان نمی‌خورند ؟ این مورد به علامت نبرد عصبی بر می‌گردد که خود را برای اتفاقی آمده می‌کنند. زیرا افراد عادی دارای حرکاتی آرام و ناخودآگاه می‌باشند اما ، افراد دروغگو سفت سر جایشان می‌مانند و اصلا تکان نمی‌خورند. در مصاحبه ها با استفاده از این راهکار‌‌ها می‌توانید به دروغگو بودن افراد پی ببرید و مانع ورود آنها به تیم خود شوید چرا که عدم وجود افراد دروغگو از ویژگی های اساسی یک تیم فروش موفق است.

ایستادن ثابت افراد در هنگام صحبت می‌تواند از نشانه های دروغگویی افراد از طریق زبان بدن باشد
ایستادن ثابت افراد دروغگو

8. ارائه اطلاعات زیاد

فرض کنید شما با کسی در حال صحبت هستید که به صورت غیر عادی می‌باشد. با سوال پرسیدن ، او اطلاعات بسیار زیادی را به صورت مداوم در اختیار شما قرار می‌دهد، در حالی که اصلا این اطلاعات را از او در خواست نکردید. زیرا دروغگو ها اولا، حرف نمی‌زنند. دوما، اگر حرف زیادی زدند یعنی می‌خواهند با وراجی حرف‌هایی غیر واقعی را به شما جهت باور برسانند.

9. پوشاندن نواحی آسیب پذیر بدن

گلو، سینه، سر یا شکم می‌تواند یکی از اعضای آسیب پذیر در حین دروغ گفتن باشد. افراد دروغگو زمانی که دروغ می گویند ممکن است گلوی خود را فشار دهند و به نوعی لمس کنند. یا اینکه در حین دروغ گفتن سر و موهای خود را لمس و نوازش کنند. این موارد اگر به صورت غیر عادی باشند می‌تواند مبنی بر دروغ گفتن باشد.

لمس نواحی آسیب پذیر در افراد دروغگو بسیار زیاد است
لمس نواحی آسیب پذیر در افراد دروغگو

10. سخت بودن حرف زدن برای افراد دروغگو

فردی که می‌خواهد دروغ بگوید استرس دارد و بدن برای اینکه بتوانید این استرس را به نوعی کاهش دهد بزاق ترشح می‌کند. با ترشح بزاق، غشاهای مخاط دهان خشک می‌شود. در نتیجه صحبت کردن به نوعی سخت می‌شود و حتی در برخی از مواقع به صورت ناگهانی لبها گاز گرفته می‌شوند.

11. اشاره کردن زیاد با انگشت از راه های شناخت افراد دروغگو با زبان بدن

فرد دروغگو همیشه سعی بر این دارد تا اوضاع را به نفع خود تغییر دهد. اغلب در زمان‌هایی که شما مچ دروغگو‌ها را گرفته‌اید برای اینکه شما را متهم سازد با انگشت مدام شما را نشان می‌دهند. از دیگر علائم در حین دروغ گفتن استفاده نامناسب و دیوانه وار برای توضیح از حالت دست‌ها می‌باشد.

امیدوارم این استراتژی‌ها بتوانند به شما کمک کنند تا افراد دروغگو را شناسایی کنید و در کسب و کار خود از افراد مطمئن برای فروش، خرید و یا کار کردن به عنوان کارمند استفاده کنید. البته موارد بسیار دیگری نیز برای شناسایی دروغگوها موجود است که هر یک به نحوی قابل تشخیص است و در مطالب بعدی از سایت آکادمی 98 شما را با آنها آشنا خواهیم کرد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 × 2 =