تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر چیست؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر چیست؟
تفاوت افراد مثبت با افراد منفی
تفاوت افراد مثبت با افراد منفی

زمان مطالعه: 9 دقیقه

تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر چیست؟ تقریبا همه تفاوت میان این دوسته را می‌دانیم، هر کسی دوست دارد در بین افراد مثبت‌ قرار گیرد و بزرگ شود. زیرا افراد مثبت‌نگر فرد را به نوعی خاص مشاهده کرده و به نوعی نیمه پر لیوان را نسبت به او مشاهده می‌کنند. در واقع زندگی کردن در بین افراد مثبت‌اندیش باعث می‌شود تا در صورت تصمیم گیری‌ها، تصمیماتی خاص برای بالا بردن کیفیت زندگی بگیرید. اما، یک سوال، شما جزو کدام گروه هستید؟ آیا منفی‌نگر یا نه مثبت‌اندیش هستید؟

بهتر است این را هم بدانید که در صورت منفی‌نگر بودن برای تغییر مسیر دادن و برعکس شدن و به سمت مثبت‌اندیش آمدن کار بسیار دشوار است، اما اگر نیمه پر لیوان را ببینیم. می‌توان گفت با استفاده از راه کارهایی به راحتی قابل یادگیری و تغییر است.

چگونه به فرد مثبت‌اندیش تبدیل شویم؟

چرا منفی‌نگر بودن روی ما تاثیر زیادی دارد؟ اصلی‌ترین و یکی از دلایل این بوده که ما از زمان کودکی به صورت منفی برنامه‌ریزی کرده‌ایم. این می‌تواند به افرادی که اطراف ما بودند چون والدین، دوستان و …. مربوط شود. که بدون آگاهی کارهایی را انجام می‌دادند و بر روی کلمات و اعمال ما تاثیر منفی می‌گذاشت.

از دیگر عوامل منفی‌نگری برنامه‌ریزی‌های ما می‌باشد. که روی اعمال و رفتارمان تاثیر می‌گذارد. اگر متوجه شده باشید کارهایی را انجام داده‌اید و یا می‌دهید که فکر خاصی برای انجامشان نمی‌کنید. پس در این صورت به سمت افکار منفی کشیده می‌شوید که یکی از بهترین روش‌های دور کردن افکار منفی از زندگی ،مثبت اندیشی و گرایش به سمت افکار مثبت است. تفاوت افراد مثبت‌ اندیش با افراد منفی نگر در ادامه به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

تفاوت افراد مثبت‌اندیش و منفی نگر
تفاوت افراد مثبت‌اندیش و منفی نگر

1. پذیرفتن شکست

افرادی با تفکر مثبت با شکست خوردن خود را نمی‌بازند و تسلیم نمی‌شوند. بلکه به نیمه پر لیوان نگاه می‌کنند و از شکست به عنوان شانسی برای یادگیری استفاده می‌کنند تا آن را به تجربه تبدیل کرده و دیگر منجر به اتفاق افتادن آن نشوند. آنها بر این آگاه هستند که شکست خوردن آنها تنها بر اثر یک اتفاق بوده و باعث نمی‌شود که هویت فردی‌شان را تعریف کند.

2. قابلیت انجام کارهای سخت

به چالش کشیدن یکی از علایق افراد مثبت‌اندیش می‌باشد و از جمله تمرینات ساده برای تقویت اراده می‌باشد.یک فرد مثبت‌اندیش به دنبال هدف‌های خود می‌رود و در صورت سخت بودن از آنها استقبال می‌کند. افراد مثبت‌نگر برای مقابله با سختی‌ها به دنبال راه‌هایی هستند و همانند افراد منفی‌نگر هیچ وقت به دنبال میانبر نخواهند بود. اما، افراد منفی‌نگر موانع را همانند شکستی دیده و مانع‌های سر راه خود را بلا می‌دانند.

علایق افراد مثبت‌اندیش
علایق افراد مثبت‌اندیش

3. به کار گیری تلاش زیاد تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر

در حین انجام کارها شما با چیزهایی برخورد می‌کنید که به نوعی خارج از کنترل است. اما تلاش مورد خاصی برای افراد مثبت‌نگر است و در هر شرایطی تمامی تلاش خود را می‌کنند. آنها به جای تمرکز بر روی اوضاع بر روی موقعیت‌های خود تمرکز می‌کنند و برای رسیدن به موفقیت هر تلاشی را انجام می‌دهند. در عوض افراد منفی نگر این چنین نیستند و به سمت کارهای ساده می‌روند و به آن علاقه دارند. آنها در حین تلاش کردن می‌دانند که نمی‌توانند کار خاصی را انجام دهند و به همین دلیل تسلیم می‌شوند. این انسان‌ها در واقع کار خود را زیاد برای جلب توجه کردن انجام می‌دهند و در صورت اینکه بدانند کسی آنها را زیر نظر دارد تلاش خود را زیاد می‌کنند.

4. الهام بخش بودن

افراد زیادی هستند که موفقیت‌های الهام بخشی را داشته‌اند. افرادی با تفکر مثبت از این موفقیت‌ها استفاده می‌کنند. فرد مثبت‌اندیش افراد موفق را می‌بیند و تصور می‌کند و با سوال کردن از خود می‌پرسد چه چیزی می‌توانم از او یاد بگیرم؟. افراد منفی‌نگر برعکس افراد مثبت‌اندیش به موفقیت‌های دیگران حسادت می‌کنند. یعنی به نوعی آنها را تهدید می‌بینند.

تبدیل شدن به فرد مثبت‌ اندیش
تبدیل شدن به فرد مثبت‌ اندیش

5. انجام بهتر کار‌ها

بازخوردها می‌توانند در رسیدن به موفقیت در کسب و کار و پیدا کردن بهترین راه حل‌ها بسیار موثر باشند. این یکی از ویژگی‌های افراد مثبت‌‌اندیش است که از بازخوردها استقبال کنند. آنها با مواردی که ممکن است به یادگیری و تقویت مهارت‌هایشان کمک کند با خوش‌رویی برخورد می‌کنند.

افراد منفی‌نگر برعکس افراد مثبت‌اندیش زمانی که بازخوردی را دریافت کنند احساس بی احترامی می‌کنند. این افراد به جای اینکه بازخورد را به نشانه‌ موردی برای بهبود ببینند با نشانه ناشایستگی خود می‌بینند.

6. قدرت دادن به موارد مختلف از طریق تمرکز

تمرکز کردن بر روی موارد و هدف‌ها بسیار عالی است و مناسب. اما، بهتر است بر روی مواردی تمرکز کنید که قابلیت کنترلشان را داشته باشید. افراد با داشتن تفکری مثبت‌ این گونه افرادی هستند و می‌دانند که رضایتشان در نحوه برخورد با اتفاقات است. این افراد می‌دانند با تمرکز روی هر چیزی به آن قدرت می‌دهند. اما، افراد منفی‌نگر تمرکز خود را بر روی مواردی دارند که قادر به کنترلش نیستند. مثلا، این افراد صحبت‌هایی را که در گذشته داشته‌اند دوباره تصور می‌کنند. این باعث می‌شود که افراد منفی‌نگر خود را به خاطر اشتباهات گذشته سرزنش کنند و همین باعث ترس متوقف شدن می‌شود.

برای درک بهتر این موضوع به مقاله تمرکز چیست و راه های افزایش تمرکز با 15 روش عالی مراجعه کنید.

فرد مثبت اندیش چه تفکری دارد ؟
فرد مثبت اندیش چه تفکری دارد ؟

7. همه قادر به تغییر هستند

هر چیزی که وجود دارد قادر به تغییر دادن است جز خود تغییر. این را افراد مثبت‌ اندیش می‌دانند و بر آن آگاه هستند. فرد مثبت‌اندیش می‌داند که قادر به تغییر است و افراد دیگر هم قادر به تغییر هستند. اما، افراد منفی‌نگر فکر می‌کنند انسان‌ها شخصیت ثابتی دارند. آنها با این تفکر که فایده‌ای ندارد تلاشی برای بهبود خود نمی‌کنند. آنها همچنین علاوه بر خود اجازه تغییر را به کس دیگری هم نمی‌دهند. از جمله تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر می‌توان به داشتن این دیدگاه اشاره نمود.

8. موارد زیادی برای یادگیری وجود دارد

یادگیری یکی از علایق افراد با تفکر مثبت است. آنها کاملا آگاه هستند که اطلاعات در مسیر تکامل است. شاید موردی را که چندین سال پیش اثر خوبی داشت امروز اصلا به دردی نخورد. اما، افراد منفی‌نگر بر این عقیده دارند که بر هر چیزی آگاه هستند، و اطلاعات جدید با چیزی که الان می‌دانند فرقی ندارد.

علایق افراد مثبت اندیش به یادگیری
علایق افراد مثبت اندیش به یادگیری

9. بلند پروازی از جمله تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر

افراد مثبت‌اندیش بلند پرواز هستند و از آن باکی ندارند. اما، افراد منفی‌نگر تفکر کوچکی دارند و سعی بر قانع کردن دیگران دارند که آرزوهایشان دست نیافتنی است.

10. با کوچک شدن دیگران بزرگ نمی‌شوم

غیبت کردن بسیار بد است و افراد مثبت‌اندیش بر آن کاملا آگاه هستند. آنها می‌دانند که اگر پشت سر افراد حرف بزنند شخصیتشان بالا نمی‌رود و برعکس پایین می‌آید. اما، برعکس فرد منفی‌نگر با خرد کردن دیگران احساس بزرگی می‌کند.

ویژگی‌های افراد مثبت‌اندیش
ویژگی شخصیتی افراد مثبت‌نگر

11. من بهترین دوست و بدترین دشمن خود هستم

شما برای اینکه توقع داشته باشید دیگران با شما خوب باشند، اول باید خودتان با خود خوب باشید. این ویژگی افراد مثبت‌اندیش است و با خود خوب حرف می‌زنند. آنها به هیچ وجه با شنیدن داستان‌هایی در مورد خود اجازه نمی‌دهند دلسرد شوند. در اصل انتظارات واقع بینانه‌ای از خود دارند و اگر نقطه ضعفی داشته باشند با پنهان کردن به خود دروغ نمی‌گویند. بلکه با بیان کردن آنها به خود کمک می‌کنند تا موفق شوند.

منفی‌نگرها به نوعی بهترین دشمن خود هستند و هیچ وقت قادر نیستند نیمه پر لیوان را ببینند. آنها حتی در زمان‌هایی که به موفقیت می‌رسند بر روی موارد منفی تمرکز داشته و از اعتماد به نفس خود می‌کاهند. این دیدگاه یعنی دانستن این که شما بهترین دوست خود و بدترین دشمن خود هستید یکی از اصول قانون جذب می‌باشد که برای اطلاع دقیق از این موضوع و اینکه قانون جذب چیست ؟ می‌توانید به مطلب مربوطه مراجعه نمایید.

12. بدنم چه می‌گوید؟

اگر افراد مثبت‌اندیش را مشاهده کنید به راحتی با حالت چهره قابل تشخیص می‌باشند. آنها با دیگران رفتار آگاهانه‌ای دارند، همچنین، فرد مثبت اندیش رفتار قهرمانه‌ای با خود دارد. اما، افراد منفی‌نگر خود را بسیار کوچک می‌شمارند و همیشه سر خود را پایین نگه می‌دارند. اگر شما فرد منفی‌نگر را مشاهده کنید با حالت چهره‌اش فکر می‌کند به نوعی عقلشان کم است. یعنی به صورت خلاصه شاد و راضی نیستند. منفی‌گرایی و استفاده از حالات چهره افراد منفی‌نگر یکی از اشتباهات زبان بدن که منجر به شکست می‌شود است بنابراین بهتر است خود را به سوی مثبت اندیشی سوق دهید.

رفتار افراد مثبت اندیش
رفتار افراد مثبت اندیش

13. علاقه به کار گروهی ویژگی افراد مثبت‌اندیش

افراد مثبت‌اندیش اگر ایده‌ای را از دیگران برای کار داشته باشند به آن بسیار اهمیت می‌دهند. یعنی به نوعی اهل کار گروهی هستند. آنها حتی در صورت موافق نبودن نیز از کارهای گروهی حمایت می‌کنند. اما، منفی‌نگرها این چنین نیستند و اگر فکر کنند ایده‌ای موفقیت آمیز نیست، به آن اهمیت نداده و حمایت نمی‌کنند. آنها از عبارت ” من از همان اول گفتم” در صورت شکست ایده‌ای برای سرزنش دیگران استفاده می‌کنند.

14. دیدن نیمه پر لیوان

نیمه پر لیوان را دیدن به نوعی باعث افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه گرفتن تصمیمات مفید می‌شود. افراد مثبت‌اندیش در وضعیت‌های مختلف نیمه پر لیوان را می‌بینند و به نوعی موارد را سرسری رد نمی‌کنند. اما، برعکس افراد منفی‌نگر هیچ وقت قادر به یافتن نکته مثبت در شرایط دشوار نخواهند بود و برای بررسی موارد مثبت اصلا وقت نمی‌گذارند.

ویژگی‌های افراد مثبت‌اندیش
ویژگی‌های افراد مثبت‌اندیش

15. تحسین کار خوب دیگران

فرد مثبت‌اندیش علاقه خاصی به گسترش مثبت‌اندیشی دارد و دوست دارد اطرافیان نیز نیمه پر لیوان را مشاهده کنند. افراد مثبت‌اندیش در زمان‌هایی که فردی کار خوبی را انجام می‌دهد به آن توجه و سریعا برای تحسین اقدام می‌کنند. اما افراد منفی‌‌اندیش به نوعی حسادت می‌کنند و با خود می‌گویند چرا باید برای کار انجام شده تشویقش کنم که یکی از بزرگترین موارد تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر همین مورد است. آنها این درک را ندارند که تشویق و تحسین کردن دیگران اهمیت دارد. در واقع تحسین کردن بسیار مفید است هر چند هم ساده باشد می‌تواند باعث تقویت و بهبود روابط شوذ.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
15 + 23 =