تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق
نحوه فکر کردن افراد موفق و افراد ناموفق
نحوه فکر کردن افراد موفق و افراد ناموفق

زمان مطالعه: 8 دقیقه

آیا شما هم به دنبال یافتن کلیدی برای رسیدن به موفقیت هستید؟ مطمئنا نه تنها شما، بلکه هر کس دیگری نیز به دنبال یافتن این کلید است. همیشه بین افراد موفق و افراد ناموفق تفاوت کاملا مشخصی وجود دارد. تفاوت عادات و تصمیمات در افراد موفق باعث ایجاد چیزی می‌شود که در افراد ناموفق اینگونه نیست. از همه مهمتر طرز فکر این دو گروه با هم بسیار متفاوت می‌باشد از این رو در این مقاله از سایت آکادمی موفقیت98 به بررسی موضوع تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق می‌پردازیم.

شما اگر تصمیم به تنظیم و هماهنگی افکار خود با افراد موفق کنید، مطمئنا تاثیر عمیقی را در دید خود خواهید داشت. همچنین درک عادات روزمره افراد موفق در تنظیم دقیق ارزش‌ها و استانداردها بسیار کمک خواهد کرد. برای تعریف اقدامات افراد موفق جان پاول می‌گوید که “افراد موفق كار‌هایی را انجام می‌دهند كه افراد ناموفق نمی‌خواهند انجام دهند”.

افراد موفق چه ویژگی‌هایی دارند؟

موفقیت عناصری دارد که متصل به کار سخت، عزم و پشتکار است. دیو کرپن، نویسنده و بازرگان معروف می‌گوید:” افراد موفق و افراد ناموفق اغلب به روش‌های کلیدی متفاوت هستند. افرادی که به دیگران گوش می‌دهند سوال می‌کنند، دیگران را تعارف می‌کنند و ذهنیت مثبتی دارند و گرایش به موفقیت دارند. در همین حال افراد ناموفق دیگران را به دلیل ناکامی خود سرزنش می‌کنند و زیاد صحبت می‌کنند”. افراد موفق افرادی مثبت اندیش و افراد ناموفق افرادی منفی‌نگر هستند.

برای تشخیص بهتر تفاوت‌های افراد موفق و ناموفق که دیدگاه مثبت و منفی نگری دارند می‌توانید به مطالعه مقاله تفاوت افراد مثبت‌اندیش با افراد منفی‌نگر چیست؟ بپردازید.

تاثیر افراد موفق بر زندگی

تغییر رفتار واقعا می‌تواند زندگی شما را دگرگون کند. اما موضوع مهمی که وجود دارد این بوده که بسیاری از ما بر این تفکریم که برای تغییر دادن دیر است و به نوعی زمان کافی برای یادگیری نداریم. با این تفکر ما خود را محدود می‌کنیم. همین باعث رخ دادن اتفاقی می‌شود که اصلا خوشایند نیست. نباید با خود فکر کنید که مثلا، “من نمی‌توانم” شما باید این طرز فکر را به افراد موفق یعنی “من می‌توانم” تغییر دهید و با در نظر داشتن تاثیر کلمات برای رسیدن به موفقیت برای رسیدن به هدف تلاش کنید. افکار قدرت شما در رسیدن به چیزی است که می‌خواهید.

وجود افراد موفق در زندگی هر شخصی می‌تواند بازدهی مناسبی برای وی داشته باشد. افراد موفق می‌توانند بازتاب بزرگی از انرژی مثبت باشند که در زندگی شما وجود دارند بنابراین همواره سعی کنید تا با افراد موفق و مثبت اندیش معاشرت داشته باشید. برای قرار دادن افراد موفق در زندگی خود نیازمند این هستید که قدرت تشخیص این افراد را داشته باشد بنابراین باید از تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق مطلع باشید که بر همین اساس ما در ادامه تاثیر افراد موفق را برای آگاهی بیشتر قرار داده‌ایم که می‌توانید استفاده کنید.

تفاوت افراد موفق و ناموفق
تفاوت افراد موفق و ناموفق

1. رشد دادن افکار از ویژگی افراد موفق

در مواقعی که شما کاری را انجام می‌دهید ذهن ثابتتان می‌گوید که شرایط تغییر نکرده است و همانی بوده که هست. همین باعث داشتن احساس پیشرفت نکردن در شما می‌شود. باید ذهن خود را رشد داده و طرز فکر افراد موفق را جایگزین کنید که “من می‌توانم” در این کار سخت تغییر داشته باشم. شرایط را برای بهترین نتیجه آماده کنید و نتیجه را مشاهده کنید. شاید از نظر شما تفاوت ناچیزی میان باور وجود داشته باشد. اما، بین باور محدودکننده و باور توانمند کننده تفاوتی به اندازه زمین و آسمان وجود دارد. بهتر است بگویم اگر باور دارید رشد شما محدود به کار انجام داده حال شما است، پس تغییری نخواهید دید. اما، اگر برای تغییرات بزرگ باور داشته باشید به هر چیزی در زندگی فکر می‌کنید و احتیاج دارید، خواهید رسید.

2. تغییر ذهنیت فراوانی به کمبود منابع

آیا فکر می‌کنید برای کاری که می‌خواهید با کمبود منابع روبرو شدید؟ بهتر است هر چه زودتر این فکر را از خود دور کنید. دنیا بسیار بزرگ است و برای هر کسی جای کافی وجود دارد. نباید بر این فکر باشیم که فرد دیگری جای ما را تنگ کرده است. برای مثال؛ دوست شما قصد خرید خانه‌ای رویایی را دارد. این در حالی است که شما هم خیلی آن را دوست دارید. نباید بر این فکر باشید که تنها از این خانه یکی وجود دارد. باید تغییر تفکر انجام دهید و ذهنیت کمبود منابع را از ذهن خود بیرون کنید. تمام سعی خود را برای بدست آوردنش انجام دهید. این ذهنیت ( کمبود منابع) نوعی پارانویا را ایجاد می‌کند و باعث زندگی کردن با ترس می‌شود.

برعکس، اگر دارای ذهنیت فراوانی باشید که در دنیا منابع زیاد است خواهید توانست همانند آن خانه رویایی را خود بسازید. ذهنیت فراوانی باعث ایجاد رقابت سالم می‌شود. یعنی شما با دوست خود بنشینید و مشورت کنید تا ایده‌های خود را در میان گذاشته و نتیجه بهتری بدست آورید. طبق قوانین جذب، دنیا بازتاب ذهنیت شما و نوع طرز فکر شما را به سوی خود شما مرتعش می‌کند بنابراین با در نظر داشت فراوانی منابع حتما شما هر آنچه که می‌خواهید را به دست خواهید آورد تا به کشف قدرت واقعی قانون جذب نیز بپردازید.

طرز فکر افراد موفق
طرز فکر افراد موفق

3. پذیرفتن شکست به جای ترس از آن

ترس از شکست مورد مهمی است که باید آن را برای رسیدن به موفقیت در خود اصلاح کنید. همین مورد خود نصف موفقیت شما را از بین می‌برد. همین باعث می‌شود تا با داشتن ترس از شکست دست به هیچ کاری نزنید و موفقیت خود را به نوعی “هرچه پیش آید خوش‌آید” بدانید. پذیرفتن شکست بجای ترس از شکست خوردن یکی از موارد تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق است که پذیرفتن شکست ویژگی افراد موفق است و در عین حال ترس از شکست ویژگی افراد ناموفق است.

اولین گام‌ها در هر کاری شاید به سختی باشد، ولی اگر این گامها را بر ندارید به موفقیت نخواهید رسید. با برداشتن هر قدمی شما به هدف خود نزدیک‌تر می‌شوید. برای اینکه رشد کنید باید خطاهایی زیادی را ببینید و قبول کنید. شاید تحمل سختی و خطا کردن ترس داشته باشد. اما در جای خود ایستادن و کاری نکردن خود ترسناک‌تر است. باید این طرز تفکر را عوض کنید و شکست را از خود دور کنید تا یکی از ویژگی‌هی افراد موفق را در خود پرورش دهید. شما زمانی که باور دارید شکست می‌خورید حتما همین اتفاق برایتان خواهد افتاد. این را فراموش نکنید که اگر پیشرفتی نداشته باشید شکست خواهید خورد. بهترین کار استفاده از فرصت‌های خود است.

4. چشم انداز بلندمدت داشته باشید نه هدف‌های کوتاه مدت

باید هدف مشخصی را داشته باشید. هدف می‌تواند چون ارتقای شغلی، شروع کار جدید و یا هر چیزی دیگری باشد و این همانند نقشه راه عمل خواهد کرد. اگر شما نقشه‌ای برای راه نداشته باشید نتیجه‌ای نخواهید گرفت. به یاد داشته باشید که قبل از تعیین هدف کوتاه مدت خود چشم انداز بلند مدتی که از آن موفقیت خواهید داشت را بدست آورید.

همیشه از چیزهایی که می‌خواهید تصویر واضحی در ذهن داشته باشید. همین تصویر ذهنی شما را یک قدم جلوتر از بقیه خواهد انداخت. برای مثال؛ اگر کار و یا شرکتی راه اندازی کرده‌اید در نظر بگیرید که تا 5 سال آینده باید از نظر کاری، عملکرد و موقعیت باید در چه شرایطی باشید.

افراد موفق و ناموفق
افراد موفق و ناموفق

5. از تغییر قوانین ترسی نداشته باشید

چه ویژگی‌های شخصی خوبی دارید؟ این ویژگی‌ها را شناسایی کنید و در خلق موقعیت‌های بهتر استفاده کنید. به هیچ وجه اجازه سرکوب توانایی‌های خود توسط دیگران را ندهید. شما باید خطر را با دل و جان پذیرا باشید. اگر نتوانید خطر کردن را بپذیرید به موفقیت دست پیدا نخواهید کرد. از جمله تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق این است که افراد موفق روحیه ریسک‌پذیری دارند. این افراد پرتحرک، مبتکر و مبارزه‌طلب هستند و قادر به تغییر جهان می‌باشند. موفقیت تشکیل شده از مقاومت، توانمندی و ابتکار است.

6. گوش دادن به حرف دیگران

برای انجام کاری جنبه‌های مختلفی را در نظر می‌گیریم و این تقریبا در هر کسی وجود دارد که درباره کاری که قصد انجامش را داریم فکر کنیم. این بهترین شیوه کاری است و کاملا درست است. ولی چنانچه حتما برای شما هم پیش آمده است اگر به صورت زیاد فکر کنیم ممکن است در تصمیم‌گیری دچار شک و تردید شویم. همین باعث می‌شود تا از انجام کاری مشخص دست برداریم. ما در مواقعی ممکن است با استفاده از احساساتمان تصمیم‌های درستی را بگیریم. پس اگر در تصمیم‌گیری دچار شک شدید بهتر است از قدرت شهودتان استفاده کنید تا مسیر درست را نشان دهد. همیشه در گوشه‌ای از تصمیمات به حرف دل خود گوش دهید.

ویژگی های افراد موفق
ویژگی های افراد موفق

7. اجازه جاری شدن انرژی مثبت در کارها

حس مثبت را در انجام کارها دریغ نکنید، حتی در صورتی که می‌خواهید یکی از کارهای خود را عملی کنید، این یکی از موارد ویژگی افراد موفق است. هر کاری را با حس مثبت انجام دهید. تحقیقات نشان داده است احساس شادی ارتباط مستقیمی بین رسیدن به موفقیت دارد. همیشه موارد مثبت کارها را ببینید نه سختی‌ها و مشکلات. در حین شکست خوردن به هیچ وجه ناامید نشوید و از نو بایستد و ادامه دهید. شکست در کاری را برای خود به موضوعی بزرگ تبدیل نکنید. به خود انرژی مثبت دهید. بگویید که این مشکل کوچک و قابل حل شدن است.

اگر شما به موضوعی از دید مثبت نگاه کنید باعث افتادن اتفاقات مثبت در زندگی می‌شود. نیمه پر لیوان را ببینید و راه درست را برای شروع برگزینید. شاید موفقیت نتواند شما را خوشبخت کند، ولی ذهن مثبت باعث داشتن موفقیت‌های بیشتری در زندگی می‌شود. داشتن دید مثبت به تمامی موضوعات یکی از تفاوت میان طرز فکر افراد موفق و افراد ناموفق است که می‌تواند نتایج متفاوتی برای هر دو دسته از این افراد به وجود بیاورد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
16 + 12 =