در طراحی لوگو برای کسب و کار خود سختگیری نکنید

خانه » طراحی سایت » در طراحی لوگو برای کسب و کار خود سختگیری نکنید
طراحی لوگو برای شرکت و کسب و کار
طراحی لوگو برای شرکت و کسب و کار

زمان مطالعه: 7 دقیقه

همه شرکت ها دارای یک لوگو و برند مخصوص به خودشان هستند. اکثرا افراد در همان ابتدای راه اقدام به طراحی لوگو برای کسب و کار خود می کنند. امروزه انتخاب برند برای شرکت یکی از کارهای دشوار برای افراد می باشد. اما در اینجا می خواهیم به شما بگوییم که دیگر خودتان را زیاد درگیر طراحی لوگو نکنید.

چرا طراحی لوگو برای شرکت لازم است؟

ابتدا بپردازیم به موضوع اینکه چرا باید شرکت و کسب و کار ما لوگو مخصوص به خودش را داشته باشد. تقریبا پاسخ کوتاهی هم در ذهن شما وجود دارد. در اصل یک لوگو و برند شرکت نشانه آن کسب و کار می باشد. یکی از ویژگی های بسیار مهم، رعایت یک سری نکات در طراحی لوگو می باشد. هر چند در اینجا قصد نداریم در رابطه با قوانین طراحی لوگو صحبت کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه به مقاله برند چیست نگاهی بیندازید.

قبلا در مقاله داستان برند خود را بسیارید در رابطه با مزایای وجود برند و برندینگ صحبت هایی داشتیم. هیچ شرکتی نمی تواند بدون لوگو باشد. بنابراین شما هم در ابتدای کار باید یک نماد مخصوص برای کار خودتان در نظر بگیرید.

طراحی لوگو برای کسب و کار
طراحی لوگو برای کسب و کار

در طراحی لوگو سخت گیری نکنید

ممکن است برخی افراد با مشاهده این عنوان کمی تعجب کنند. چرا که لوگو یکی از بخش های مهم هر کسب و کاری می تواند باشد. حتی باید نکات لازمی را داخل آن رعایت کرد. اما لازم است بدانید که خیلی از افراد امروزه به دلیل درگیری سر همین موضوع انتخاب لوگو ، وقت بسیار زیادی از خودشان را هدر می دهند.

دوستی داشتیم که برای انتخاب یک طرح لوگو و مشخص کردن نماد وب سایت خود، چیزی حدود 15 روز دنبال یک سرخ خاص بود. واقعا این مدت زمان چقدر ارزشمند است. کاری که می توان در عرض چند ساعت انجام داد و در مدیریت زمان خود برای سایر کارها نهایت استفاده کرد. واقعا این موضوع گاهی برای برخی افراد که دائما درگیر آن هستند، جزو موانع موفقیت محسوب می شود.

دلیل اصلی عدم سختگیری

خب اصل موضوع همینجاست. نمیدانم تا به حال چندین نماد و لوگو از شرکت های مختلف را مشاهده کرده اید. اصلا وقتی نام لوگو همون کلمه برند رو می شنوید یاد چه چیزی می افتید؟ ممکن است یک لحظه طرح لوگو اپل، سامسونگ، گوگل ، توییتر، مایکروسافت، آپارات، یوتیوب، اینستاگرام و … به ذهن شما خطور کند.

حال سوال من از شما این است. آیا این برندها در همان روز اول راه اندازی کسب و کار خود، همان لوگو که امروز استفاده می کنند را ، طراحی کرده بودند؟ خیر، هیچکدام از لوگو اولیه خود استفاده نمی کنند. و در اینجا موضوعی تحت عنوان تاریخچه لوگو شرکت های مختلف به میان میاد.

در زیر تصاویر یک سری برندهای مختلف را برای شما قرار داده ایم. این شرکت ها در اوایل شروع کار، یک لوگو برای زمینه فعالیت خود طراحی کرده اند. در طول سال ها رفته رفته هر کدام از این شرکت ها اقدام به تغییر و اصلاح لوگوی قدیمی خود کرده اند.

تصویر شرکت ها که تغییر لوگو داشته اند.

تاریخچه لوگو اینستاگرام
تاریخچه لوگو اینستاگرام
تاریخچه لوگو توییتر
تاریخچه لوگو توییتر
تاریخچه لوگو پپسی
تاریخچه لوگو پپسی
تاریخچه لوگو اپل
تاریخچه لوگو اپل

چگونه تاریخچه لوگو شرکت ها را پیدا کنیم؟

اگر تمایل دارید طراحی لوگو اولیه شرکت های دیگری هم مشاهده کنید، کافیست وارد موتور جستجوی گوگل شده و این موضوع را جستجو کنید (نام برند + لوگو + تاریخچه). یعنی به انگلیسی بخواهید جستجو کنید به این شکل Apple Logo history خواهد بود. کافیست به جای نام برند اپل، نام شرکت های دیگر را وارد کنید و تاریخچه تغییر و اصلاح لوگو آنها را مشاهده کنید.

موضوع مهم نام برند و لوگو برند ؟

توجه داشته باشید که نام برند مربوط به همان اسم شرکت، کسب و کار یا اسم سایت می باشد. لوگوی برند مربوط به نماد و نشانه شرکت ها و کمپانی های مختلف می باشد. یعنی شما در ابتدای راه ابتدا یک نام انتخاب می کنید، و یک نماد همان لوگو برای آن طراحی کرده و استفاده می کنید.

سعی کنید در انتخاب نام برند خود نهایت تلاش خود را بکنید که مجبور نباشید در آینده آن را تغییر دهید. اما برای لوگو نیازی به سختگیری آنچنانی نیست. بنابراین این دو موضوع را با هم قاطی نکنید.

موضوع بعدی مربوط به شعار کسب و کار می شود. هر شرکت، سایت، کمپانی و … دارای یک شعار مخصوص به خودش است. برخی افراد هم هستند که در کنار یا زیر لوگو شعار تبلیغاتی شرکت خود را می نویسند. در بخش مربوط به شعار شرکت های بزرگ و معروف دنیا که قبلا داخل سایت قرار دادیم، می توانید یک سری شعارهای گیرا و تاثیرگذار شرکت های بزرگ را مشاهده کنید.

آیا می توان کل لوگو را بعد از مدتی تغییر داد؟

اگر به تاریخچه طراحی لوگو شرکت های مختلف نگاه کنید، مشاهده خواهید کرد که برخی از آنها تنها طرح اولیه لوگو خود را کمی تغییر داده اند. برخی از شرکت ها هم کلا شکل لوگو را تغییر داده اند. نکته ای که خیلی مهم است، تنها کافیست طراحی لوگو شما منحصر بفرد باشد. در این صورت اگر شکل و ظاهر خوبی هم نداشته باشد، باز هم به راحتی به یک برند تبدیل می شود.

در رابطه با سرتیتر این پاراگراف: اگر امکان تغییر و بهبود لوگو اولیه وجود داشت، تنها همین کار را انجام دهید. اما اگر کلا نظر شما در رابطه با شکل لوگو طراحی شده، عوض شده است، می توانید کلا آن را تغییر دهید. فقط اگر مدت زمان زیادی از فعالیت شما می گذرد، باید سریعا کاری کنید، که مخاطبان و مشتریان شما با نماد جدید آشنا شوند.

چند مقاله مفید برای شما :

طراحی لوگو شرکت های بزرگ

نمیدانم تا به حال شما به این موضوع دقت کرده اید که شرکت های بزرگ دارای نماد و لوگو بسیار ساده ای هستند. برای مثال لوگو فیسبوک را در نظر بگیرید. فقط اسم آن را با یک فونت معمولی تایپ کرده اند. یا شرکت مایکروسافت، تنها علامت چهار تا مربع کنار هم همراه با اسم آن می باشد. این موضوع به سادگی مشخص می کند که نباید در طراحی لوگو زیاد سختگیری کرد.

مثال با لوگو آکادمی 98

اجازه دهید کمی در رابطه با لوگو سایت آکادمی 98 برای شما توضیح دهیم. در تصویر زیر می توانید نماد کوچک و لوگو کامل سایت را مشاهده کنید. می بینید که یک نماد A در ابتدا قرار گرفته و اسم سایت در سمت چپ اون با فونت معمولی نوشته شده است. زیر اسم فارسی هم اسم دامین قرار گرفته.

مثال طراحی لوگو
مثال طراحی لوگو

یک طراحی بسیار ساده که وقت زیادی را برای طراحی آن صرف نکردیم. حال اگر در گذر زمان ما بخواهیم این طرح را تغییر بدیم، به اصطلاحات تغییرات کوچکی داخل آن ایجاد کنیم، تنها رو نماد کوچک A مانور خواهیم داد.

در این نوع لوگوها که یک نماد همراه با اسم سایت یا اسم شرکت همراه می باشد، تنها نماد کوچک مهم است. چرا که نوشته با فونت معمولی بوده و همه جا ممکن است به همان شکل نوشته شود. اما وقتی کسی نماد ما را جایی ببیند، بلافاصله یاد سایت ما افتاده و می فهمد که این لوگو برای چه شرکتی می باشد.

سخن پایانی

در رابطه با طراحی لوگو پیشنهاد می کنم حتما یک نماد کوچک داشته باشید. البته این موضوع سلیقه ای است. اما بهتره ما یک نماد داشته باشیم و یک لوگو کامل. توجه داشته باشید که همان نماد کوچک، از لوگو کامل گرفته می شود. اگر در بالا صفحه مرورگر خود نگاه کنید، کنار عنوان همین صفحه در تب مرورگر یک نماد A وجود دارد. این مورد سبب متمایز شدن از دیگر برند ها می شود. پس در طراحی لوگو کسب و کار خود زیاد سختگیر نباشید. در عین سادگی یک نماد جذاب برای خود انتخاب کرده و بلافاصله وارد مرحله کار شوید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
26 × 28 =