راهکار‌های تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان را بشناسید

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راهکار‌های تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان را بشناسید
روش های افزایش تقویت دانش آموزان
روش های افزایش تقویت دانش آموزان

زمان مطالعه: 8 دقیقه

دانش‌آموزان یکی از مهمترین نیرو‌های انسانی یک کشور و جامع شناخته می‌شوند که می‌توانند آینده یک کشور را بسازند به همین خاطر چگونگی آموزش آنها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد. در این بین بیشتر کشورها به دنبال این امر می‌باشند که بتوانند از راه‌های مختلف دانش‌آموزان خلاقی را پرورش دهند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از طریق این دانش‌آموزان نیازهای کشور خود را برطرف کنند. به این خاطر ما در این مطلب از سایت اکادمی 98 به ارائه مطلب راهکار‌های تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان پرداخته‌ایم تا اطلاعات بسیار خاصی را در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

زمانی که ما بتوانیم خلاقیت دانش‌آموزان را افزایش دهیم این خلاقیت بر روی جنبه‌های مختلف زندگی او تاثیر گذار خواهد بود و باعث می‌شود تا دانش‌آموز در شرایط مختلف بنا به خلاقیت خود بهترین تصمیم گیری ممکن را انجام دهد و در زندگی به رشد بسیار زیادی دست پیدا کند، برای مثال آموزش هوش مالی به کودکان راهکاری عالی می‌باشد تا آنها را برای آینده بهتر آماده کرد.

راهکار تقویت خلاقیت

زمانی که یک جامعه و کشور از دانش‌آموزان و محصلان خلاقی برخوردار باشد آن کشور می‌تواند در زمینه‌های مختلف پیشرفت و رشد داشته باشد و می‌تواند به بهترین شکل ممکن آینده جامعه خود را بسازد. در همین رابطه برای داشتن یک کشور عالی باید از همان ابتدا بر روی دانش‌آموزان خود کار کنیم تا بتوانیم از طریق آنها آینده‌ای زیبا و عالی بسازیم. امروزه بیشتر دانش‌آموزان عزیز دارای خلاقیت نمی‌باشند و به صورت طوطی‌وار فقط مطالب مختلف را یاد می‌گیرند و آنها را بیان می‌کنند. البته در این بین راهکارهایی نیز وجود دارند که شما می‌توانید با اجرای آنها بر روی دانش‌آموزان خلاقیت و استعداد آنها را شکوفا کنید و آنها را برای ساختن یک آینده بهتر آماده کنید. البته ما در مطالب قبلی مانند نحوه افزایش خلاقیت با تکنیک های کاربردی و افزایش خلاقیت با راهکارهای روانشناسی توانسته‌ایم اطلاعات بسیار خوبی را در مورد افزایش خلاقیت در اختیار شما قرار دهیم.

انواع راه‌های تقویت خلاقیت در دانش آموزان
انواع راه‌های تقویت خلاقیت در دانش آموزان

راه‌های تقویت خلاقیت در کودکان

ما برای داشتن دانش‌آموزان خلاق و با استعداد باید بر روی آنها کار کنیم تا بتوانیم از طریق روش‌های مختلف استعدادهای مخفی موجود در آنها را شکوفا و نمایان سازیم. در ادامه نمونه راه‌هایی خدمت شما عزیزان معرفی می‌گردد تا از این طریق بتوانید در کودکان خود خلاقیت و استعداد را شکوفا کنید.

1. استفاده از مغایرت‌ها در خلاقیت

یکی از بهترین راهکارهای تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان استفاده از مغایرت‌ها در مسائل مختلف می‌باشد. به این صورت که به ارائه مطالبی بپردازند که برخلاف باورهای مرسوم و اطلاعات عمومی افراد می‌باشد. در این راهکار شما باید از دانش‌آموزان بخواهید تا راهکارها و روش‌های قدیمی را در مسائل مختلف کنار بگذارند و به دنبال یافتن راهکار جدید باشند. این راهکار باعث می‌شود تا دانش‌آموزان با مسائل جدید روبرو شوند و دید آنها نسبت به اطراف خود بسیار تغییر کند و همواره به دنبال چیستی مسائل مختلف باشند.

2. استفاده از تمثیل در تقویت خلاقیت

برای تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان ما باید همواره از راهکارهای بسیار جدیدی استفاده کنیم. به این خاطر استفاده از تمثیل در یادگیری مطالب مختلف می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی خلاقیت محصلان داشته باشد و آنها را در شرایط مختلف کمک کند. در این روش دانش‌آموزان باید با استفاده از اطلاعاتی که قبلا می‌دانستند به تمثیل مطالب و موقعیت‌های جدید بپردازند. زیرا این کار باعث می‌شود تا آنان مطالب جدید را بهتر و زودتر یاد بگیرند و در درک آنها نیز با مشکل مواجه نشوند.

روش‌های افزایش خلاقیت
روش‌های افزایش خلاقیت

3. توجه به کمبودهای موجود در دانش

یکی از راه‌های عالی پیشرفت انسان تا به الان، استفاده از راهکار توجه به کمبودهای موجود در دانش بوده است. به این صورت که شما در این راهکار تقویت خلاقیت به دانش‌آموزان توصیه می‌کنید که به تحقیق بر روی دانسته‌های انسان، بر روی مجهولات جهان که تا به الان شناخته نشده‌اند بپردازند. در این راهکار دانش‌آموزان دارای دید جدید در جهان می‌شوند و به دنبال مجهولات و ناشناخته‌های جهان می‌گردند که این امر باعث بیشتر شدن خلاقیت آنها خواهد شد و قادر خواهند بود دنیا را با دید دیگری ببینند و برای بهتر شدن آن تلاش کنند.

4. تقویت تفکر دانش‌آموزان در مورد احتمالات و امکانات مختلف

از دیگر راهکارهای تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان در شرایط مختلف، تفکر در مورد احتمالات مسائل مختلف می‌باشد. این نوع راهکار باعث می‌شود تا دانش‌آموزان بتوانند با یک دیدگاه جدید به مسائل مختلف نگاه کنند و آنها را با احتمالات و امکانات جدید راستی آزمایی کنند. شما باید در این راهکار در مقابل دانش‌آموزان از سوالاتی مانند چگونه، چطور، اگر و … استفاده کنید تا آنان برای یافتن پاسخ به این سوالات با چالش‌های مختلفی روبرو شوند. این کار باعث می‌شود تا دانش‌آموزان بتوانند با درک احتمالات و امکانات جدید با مسائل جدیدتری روبرو شوند.

5. استفاده از سوال‌های مختلف و محرک

ما برای اینکه بتوانیم دانش‌آموزان خلاق و با استعدادی را تربیت کنیم و در خدمت جامعه قرار دهیم، باید از راهکار استفاده از سوالات مختلف و محرک استفاده کنیم تا آنان را در مقابل چالش‌های مختلف قرار دهیم چرا که این راه یکی از روش‌های افزایش خلاقیت با راهکار‌های روانشناسی می‌باشد. شما در این راهکار بسیار عالی باید ابتدا از سوالاتی استفاده کنید که نیازمند درک عمیق می‌باشند، تا دانش‌آموزان برای یافتن چیستی سوال با چالش‌های جدید روبرو شوند و به دنبال اکتشاف جواب این سوال باشند.

بالا بردن خلاقیت در دانش آموزان
بالا بردن خلاقیت در دانش آموزان

6. تشویق به مطالعه برای دانش‌آموزان خلاق

شما برای اینکه بتوانید به دانش‌آموزان درس بیشتری در مورد خلاقیت بدهید، باید ابتدا چند نفر از افراد مشهور و خلاق را در طول تاریخ و همچنین فعالیت‌های مهمی که انجام داده‌اند را به دانش‌آموزان معرفی کنید. تا آنان بتوانند با نگاه کردن به سرگذشت آنان و همچنین الگو برداری از آنها در زندگی خود موفق شوند. در این باره شما باید دانش‌آموزان را نسبت به مطالعه بیوگرافی افراد موفق افراد مختلف تشویق کنید تا آنان بتوانند از این طریق به اطلاعات بسیار کاملی دست پیدا کنند. همچنین ممکن است در بین این مطالعات راه‌ها و همچنین دریچه‌های مهمی که می‌تواند آینده دانش‌آموز را تغییر دهد بر روی او باز شود.

7. تقویت تعامل دانش‌آموزان با اطلاعات قبلی که دارند

یکی دیگر از بهترین راهکارهای تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان که باعث بالا رفتن اعتماد به نفس آنان نیز خواهد شد، استفاده از راهکار موثر تقویت تعامل دانش‌آموزان با اطلاعاتی قبلی که دارند می‌باشد. شما در این بخش دانش‌آموزان را در حالاتی قرار خواهید داد که بتوانند با استفاده از اطلاعات قبلی که دارند به درک مطالب جدید بپردازند. آنها در این راهکار با اطلاعات قبلی خود به کاوش و بازی می‌پردازند و همین امر باعث بالا رفتن خلاقیت آنها و درک مطالب جدید خواهد شد.

8. تقویت مهارت مطالعه خلاق در دانش‌آموزان

شاید بهترین راه و روش تقویت خلاقیت در کودکان همین مسئله تقویت مطالعه خلاق در دانش‌آموزان باشد. به این صورت که شما بعد از مطالعه یک مطلب توسط دانش‌آموز، به جای پرسیدن اینکه چه خوانده‌ای از او بپرسید که عقاید و نظر او در مورد مطلبی که مطالعه کرده است چیست؟ این امر باعث می‌شود تا دانش‌آموز بتواند با عقاید خود مفاهیم و ارزش‌های درونی خود را بیان کند و باعث رشد استعدادهای خود نیز بشود.

چگونه خلاقیت را افزایش دهیم؟
چگونه خلاقیت را افزایش دهیم؟

9. ایجاد ابهام و تقویت آن

همه ما به خوبی به این مسئله آگاه هستیم که زمانی دانش‌آموزان به یادگیری مسائل مختلف می‌پردازند که در موقعیت حل مسائل مختلف قرار بگیرند. به این خاطر یکی از روش‌ها و راهکارهای موثر در تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان ایجاد ابهام در آنها می‌باشد. شما در این روش باید برای دانش‌آموزان چند نکته در مورد مسئله مورد نظر را بیان کنید و سپس آنان را در یافتن جواب مسئله تنها بگذارید. این امر باعث می‌شود تا دانش‌آموزان با مسائل درگیر شوند و با استفاده از اطلاعات مختلف خود به حل مسائل بپردازند. این راهکار موثر باعث افزایش خلاقیت در دانش‌آموزان خواهد شد.

10. استفاده از روش‌های اکتشافی

استفاده از روش‌های اکتشافی در تدریس و بالابردن خلاقیت در دانش‌آموزان می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی آنها داشته باشد. در این روش و راهکار استفاده از روش‌های اکتشافی، دانش‌آموزان خود به دنبال یافتن جواب مسائل مختلف می‌پردازند و معلمان نیز به عنوان راهنما به آنان کمک می‌کنند. ویژگی‌های برتر این روش این می‌باشد که دانش‌آموزان می‌توانند از جهات مختلف به مسائل نگاه کنند و همین امر باعث بازتر شدن دید آنها خواهد شد. همچنین آنان برای یافتن جواب مسائل فقط به اطلاعات موجود در اطراف مسئله نگاه نمی‌کنند بلکه به تمامی جوانب مسائل توجه خواهند کرد. این نوع راهکار باعث بالا رفتن تجربه و خلاقیت دانش‌آموزان خواهد شد.

ما در مطلب انواع راهکار‌های تقویت خلاقیت در دانش‌آموزان توانستیم با استفاده از بهترین اطلاعات ممکن درباره پرورش خلاقیت در دانش‌آموزان به ارائه اطلاعات جامعی بپردازیم. تا شما قادر باشید با استفاده از این راهکارهای افزایش خلاقیت به راحتی دانش‌آموزان و حتی کودکان خود را به یک فرد خلاق و با استعداد تبدیل کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
54 ⁄ 27 =