راه‌های تحمل روزهای سخت زندگی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های تحمل روزهای سخت زندگی
تحمل روزهای سخت زندگی
تحمل روزهای سخت زندگی و مقابله با مشکلات

زمان مطالعه: 14 دقیقه

چگونه می توانیم مقاومت بیشتری داشته باشیم؟ چگونه می‌توانیم چالش های بزرگ زندگی را برطرف کنیم و به صورت پایدار در آخر هدف و زندگی خود موفق شویم؟ زمانی که شکست و موفقیت همراه با مرگ و زندگی در یک خط هستند افراد برنده چه می‌کنند که بازنده‌ها انجام نمی‌دهند؟ به نظر می‌رسد که تحمل کردن شرایط سخت در زندگی از بیشترین چالش‌ها برخوردار است. این در حالی است که بسیار راحت می‌توان با انجام کارهایی آسان شرایط سخت را پشت سر گذاشت و مهمتر از همه درس‌های خوبی را برای آینده از آن بدست آوریم. از این رو در ادامه به بررسی راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی می‌پردازیم.

چگونه با شرایط سخت کنار بیاییم ؟

هیچ کس دوست ندارد در شرایط سخت باشد. هیچ فرد منطقی درد را دوست ندارد. اما حقیقت سرد و سخت این است که تکثیر رشدی که منتظرش هستیم بدون تحمل روزهای سخت غیرممکن است. در تمام طول زندگی ما مشکلاتی را تجربه خواهیم کرد این مشکلات چون ترک رابطه، سو استفاده، تنش در محیط کار ، آسیب های مالی ، بیماری و اندوه همه بخشی از زندگی هستند. اما، شما باید راه‌هایی را برای مقابله با آنها داشته باشید و به زندگی امیدوار باشید تا با مقاومتی که در وجود خود احساس می‌کنید به بهترین موارد دست پیدا کنید. چون اینها تنها نمک زندگی هستند و بدون وجود این موارد شما تجربه‌ای کسب نخواهید کرد.

گذراندن روز‌های سخت زندگی

داشتن رویا، اهداف و آرزو هیجان انگیز است و هم یکی از سخت‌ترین موارد است که باید تجربه کنید. هر کسی باید برای مقابله با این موارد آماده باشد چون برخی از سخت‌ترین حقایق را در طول مسیر خواهد آموخت. غالباً شما در حرفه یا شغل و زندگی خود با کمک و حمایت برخی از افراد کار خود را شروع می‌کنید. اما، ممکن است طولی نکشد که این افراد شما را تنها بگذارند. پس حتما شما با دلهره‌ها، موانع و موجودات و افراد مختلف رو به رو خواهید شد.

این موارد می‌توانند برای شما شرایط سختی را در جلوی پایتان برای رسیدن به موفقیت در زندگی بگذارند. در این گونه مواقع آیا می‌دانید که چگونه با مشکلات و روزهای سخت زندگی خود رو به رو شوید و آنها را تحمل کنید؟ برای آشنایی شما عزیزان راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی به صورت کامل در این مقاله ارائه شده است.

بعد از مطالعه کامل راهکارهای مقابله با روزهای سخت زندگی نگاهی به بخش آموزش هدف گذاری و هدف نویسی در زندگی بیندازید. این بخش شما را با نحوه درست انتخاب هدف برای دستیابی به آنها آشنا می کند.

تحمل در روزهای سخت زندگی
تحمل در روزهای سخت زندگی

1. انکار احساسات منفی راهی برای تحمل شرایط سخت زندگی

همانطور که روانشناس جان دافی می‌گوید، زمانی که شما تصمیم به انکار کردن احساسات منفی خود می‌کنید باید آن را به صورت موقتی نگاه کنید. زیرا، ممکن است حرکت احساسات منفی به سمت شما را به تاخیر بیاندازد و یا نه آنها را تشدید‌تر کند. اما در این میان روانشناس بالینی کریستینا هیبِرت می‌گوید انکار احساسات منفی مانند فرار کردن از چیزی است که در رو به روی شما است. پس برای تحمل در روزهای سخت زندگی و مقاومت باید بایستید و با آنها روبه رو شوید، این تنها راه آزادی شما است.

روش تییرز برای انکار احساسات

کریستینا هیبِرت می‌گوید، شاید شما در هنگام رو به رو شدن با احساسات منفی خود نتوانید آن گونه که می‌خواهید با آنها ارتباط برقرار کنید. این افراد در واقع به مرور اتفاقات در ذهن خود می‌پردازند و در حین رو به رو شدن با مشکلات و دشواری‌ها در آن دست و پا می‌زنند. این افراد هرگز اجاره احساس رنج و مشکلات را در درون خود نمی‌دهند. کریستینا هیبِرت روشی را با نام تییرز (TEARS) طراحی کرده است که باعث تحمل آسانتر احساسات منفی می‌شود. تییرز تشکیل شده از 5 مورد است که به شما در حین مواجه با مشکلات کمک می‌کنند.

  • صحبت
  • ورزش
  • بیان هنری
  • ضبط شفاهی یا مکتوب تجربه‌ها و گریه

کریستینا هیبِرت به افراد جهت بیماری‌های خود همیشه این توصیه را می‌کند که روزانه حداقل 15 دقیقه به پردازش احساسات خود بپردازند. جویس مارتر صاحب مرکز مشاوره اربن بلنس می‌گوید، هیچ وقت احساسات خود را چه منفی و چه مثبت قضاوت نکنید و در عوض به همراهی در مسیر خود به آن نگاه کنید که تا مدتی همراه شماست.

2. در مورد مشکلات خود از کسی کمک بخواهید

روانشناس رایان هاوز می‌گوید، هر گاه شما در مواجه با مشکلات احساسات خود را در درون نگه دارید آنها را بزرگتر می‌کنید، در این مواقع افراد دارای حس استرس و اضطراب بزرگی هستند. شما برای ساده کردن مشکلات و تحمل در روزهای سخت زندگی می‌توانید به افرادی که اعتماد دارید مشکلاتتان را بگویید که این مورد یکی از راه‌های تحمل روز‌‌های سخت زندگی می‌باشد. با این حال شما از ترس‌های درونی خود اطلاع بهتری خواهید داشت و می‌توانید بازخوردهای متفاوت و ارزشمندی دریافت کنید. حرف زدن با افرادی که به مشکلات مشابه گرفتار شده‌اند در به دست آوردن دورنمایی که نیاز دارید بسیار موثر است.

چگونه روز‌های سخت زندگی را تحمل کنیم ؟
چگونه روز‌های سخت زندگی را تحمل کنیم ؟

3. مشکلات و سختی‌های گذشته را ببینید

بهترین راه برای مقابله با شرایط سخت زندگی این است که در حین مواجه با موقعیت‌های بحرانی مقداری هم از بالا به قضیه نگاه کنید. در این گونه زمان‌ها که شما حتی اندکی امید ندارید می‌توانید با نگاه کردن از زوایای دیگر اوضاع را متفاوت و از چشم دیگری ببینید.

رایان هاوز می‌گوید اگر در این مواقع مثلا شغل خود را از دست داده‌اید اصلا نگران نباشید و کمی به گذشته نگاه کنید. در این زمان شما چند بار از کار بی کار شده‌اید. اما باز هم موفق به پیدا کردن شغل و یا راه‌اندازی ایده های جدید و خلاقانه کسب و کار شده‌اید. همیشه بدانید در این گونه مواقع که مثلا شما شغل خود را از دست داده‌اید ممکن است باعث شود شما شغل بهتری را پیدا کنید.

4. اهمیت به خود مراقبتی

به گفته مارتر، یکی از ضروری‌ترین موارد برای گذشتن از شرایط سخت زندگی خود مراقبتی است. او می‌گوید، زمانی شما نمی‌توانید هیچ کمکی به دیگران بکنید که خودتان درمانده و ناتوان باشید.

همچنین او می‌گوید، شاید کمی دیر شده باشد تا نتوانید به عادات معمول سلامتی بپردازید، اما باز هم تا حد امکان می‌توانید از خودتان مراقبت کنید. مثلا، ممکن است شما هزینه کافی را برای خرید غذاهای مغزی نداشته باشید، اما می‌توانید به سراغ خوردنی‌های پروتئینی آماده و مقوی بروید. شاید نتوانید بنا به مشغله‌های کاری زیاد به ورزش کردن بپردازید ولی می‌توانید روزانه 10 الی 15 دقیقه پیاده روی کنید و از تنش‌های جسمی خلاص شوید.

خود مراقبتی از راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی

او در ادامه می‌گوید لازم نیست زمانی زیادی را برای خود مراقبتی داشته باشید. برای اینکار می‌توانید از 10 دقیقه مراقبت و یا نه 20 دقیقه چُرت زدن کوتاه کمک بگیرید و استفاده کنید. مارتر می‌گوید، زمانی که شما دارای استرس زیادی هستید باید شرایط را همانند دوی ماراتون مشاهده کنید و سرعت خود را در کنترل داشته باشید، تا مبادا زیاد با سرعت حرکت کنید و در زمان‌هایی که می‌خواهید استراحت کرده و ذهن و جسم خود را به نوعی آماده و شارژ کنید.

تحمل روز‌های سخت زندگی
تحمل روز‌های سخت زندگی

5. بررسی مشکلات زندگی

همیشه برای تحمل در روزهای سخت زندگی قشنگ تفکر کنید و تصمیمات درست را در ذهن خود بیابید. همیشه به مشکلات خود نگاه کنید و آنها را بررسی کنید تا بدانید واقعا یک فاجعه هستند یا نه شما آنها را زیاد بزرگ کرده‌اید. در این گونه مواقع اکثر افراد نگرانی بسیاری دارند و همین باعث می‌شود، این نگرانی‌ها که به سادگی قابل حل هستند به یک فاجعه بزرگ تبدیل شوند.

جفری سامبر روان درمانگر و یکی از مدرسین و نویسنده‌ها در ملاقاتی به یک خانواده جهت نگرش مشکلات می‌گوید، درسی که مادربزرگ من برای مقابله با شرایط سخت زندگی به خانواده می‌داد این بود که: مشکلاتی که با پول حل شوند مشکل نیستند، این جمله واقعا برای من در طول زندگی با اهمیت بود و به من نشان داد که بیشتر ما کسانی هستیم که دردسرهای کوچک را به فاجعه‌های بزرگ تبدیل می‌کنیم.

6. قبول داشته باشید که قادر به کنترل همه موارد نیستید

مارتر می‌گوید، فهرستی تهیه کنید تا تمامی مواردی که نمی‌توانید کنترل کنید را یادداشت کنید. شما باید از این موارد دست بردارید. با این فهرست شما دیگر نگران این موارد نخواهید بود و به نوعی تحمل در روزهای سخت زندگی را آسان می‌کنید.

او همچنین می‌گوید، بهترین کار این است که هنگام دعا کردن این موارد را در ذهن خود مجسم کنید تا به دست قدرت برتر سپرده و رهایشان کنید. با این کار ذهن شما آرام و می‌توانید تمرکز خود را بر روی مواردی چون خود مراقبتی، کردار و تصمیمات خود قرار دهید. حتی در امور مربوط به کسب و کار نیز با در نظر داشتن این که شما به تنهایی قادر به کنترل همه موارد نیستید و در نتیجه استخدام افراد ماهر می‌توانید موفقیت در کسب و کار خود را بیشتر کنید.

7. کمک گرفتن از دوستان راه غلبه بر شرایط سخت زندگی

افراد زیادی هستند در حین مقابله با شرایط سخت زندگی تصور غلطی پیدا می‌کنند تا بنا به مغرور بودن و لجاجت داشتن باید خود تنهایی آن را حل کنند. این افراد بر این عقیده دارند که می‌توانند قدرت این کار را به تنهایی داشته باشند تا به تنهایی مشکلات را حل کنند. اما دافی درباره مراجعه کننده‌های خود می‌گوید، آنها معتقدند که اگر کسی مشکلات مشابه را داشته و برایش پیش بیاید قطعا بدون کمک نمی‌توانند آن را حل کنند. او می‌گوید در بسیاری از مواقع باید از دیگران کمک بخواهیم و کمک کردن آنها را با لطف پذیرا باشیم. وجود افرادی که در حین مشکلات به افراد کمک کنند یکی از راه‌‌های ایجاد خوشحالی در زندگی می‌باشد بنابراین همواره دوستانی برای کمک کردن در اطراف خود داشته باشید.

تاثیر کمک کردن دوستان در تقویت اراده

روانشناس بالینی دبورا سرانی می‌گوید، در حین کمک خواستن نیاز خود را بدون خجالت به افراد بگویید تا آنها بدانند شما واقعا چه نیاز و خواسته‌ای دارید.

زمانی که شما از بستگان خود کمک می‌خواهید نه تنها به حل کردن مشکل و راهی برای تحمل در روزهای سخت زندگی موثر واقع می‌شود، بلکه باعث می‌شود رابطه بین شما محکم‌تر شود. هیبرت در این مورد می‌گوید، افرادی چون خانواده و یا دوستان شما که به همدیگر کمک می‌کنند شنونده خوبی هستند و درباره مشکلات با هم حرف می‌زنند و حس همدلی را باهم دارند. این موارد نه تنها به حل مشکلات کمک می‌کنند بلکه باعث تقویت رابطه آنها می‌شود. براق تقویت اراده و انگیزه لازم برای ادامه راه نیز که شده باید از دوستان خود کمک بگیرید که یکی از موثر‌ترین راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی می‌باشد.

راه موثر تحمل روز‌های سخت در زندگی
راه موثر تحمل روز‌های سخت در زندگی

8. دوری کردن از افراد خطرناک

منظور از افراد خطرناک افرادی است که مانع از تمرکز کردن بر روی هدف‌ها می‌شوند و به نوعی شما را به سمت عادات منفی می‌کشانند. این افراد را می‌توان افراد غیبت کننده، حسودها و … دانست. دوری از این افراد جزو بهترین روش های دور کردن افکار منفی از زندگی می‌باشد چرا که این افراد همواره افکار و احساساتی منفی را در شما القا می‌کنند.

در این باره سرانی می‌گوید تا آنجایی که می‌توانید از این افراد خطرناک و سمی دوری کنید. شما نباید بر روی حمایت آنها حساب کنید. نباید آنها را با اعتماد بدانید. این افراد نه تنها با ما همدلی و همدردی نمی‌کنند بلکه ممکن است شما را سرزنش و انتقاد نیز کنند. در مواقعی شما ممکن است با نشستن همراه این افراد احساس خالی شدن کنید. اما بهتر است بدانید گفتگو با این افراد تنها باعث بدست آوردن حس ناخوشایندی می‌شود.

پیشنهاد می کنم در رابطه با این بخش نگاهی به مقاله مفید شناسایی و دوری کردن از افراد سمی در زندگی و کسب و کار را مطالعه کنید.

9. جدا نشدن از زمان حال ( در زمان حال زندگی کنید)

گذشته با تمامی بدبختی‌هایش تمام شده است و آینده را هم هیچ کس نمی‌تواند پیش بینی کند پس، بهترین راه زندگی کردن حال می‌باشد. مارتر برای زندگی در زمان حال می‌گوید، برای اینکار بهترین تمرینات جهت ذهنی آرام انجام دادن تنفس عمیق، یوگا برای کاهش استرس و برخی از دیگر موارد مرتبط با ذهن چون خود مراقبتی است.

تحمل شرایط سخت زندگی
تحمل شرایط سخت زندگی

10. خاتمه دادن به بحران

دافی می‌گوید، بسیاری از افراد زمان زیادی را زندگی و طرز فکرشان بر اساس بحران تعریف می‌شود. همین است که باعث می‌شود دارای اضطراب، استرس و افسردگی زیادی شویم. با این کار تمام انرژی شما از دست می‌رود و خالی می‌شوید و همین باعث می‌شود تا نتوانید راهی مناسب پیدا کنید. بهترین کار این است که برای مقابله با شرایط سخت زندگی به بحران خاتمه دهیم تا از روش بهتری به پیدا کردن راه حل بپردازید.

دافی برای مثال مراجعه کننده خود را انتخاب می‌کند. او می‌گوید، یکی از افراد مراجعه‌ کننده‌ من که ازدواجش از هم پاشیده و در مرحله طلاق بود دارای مشکل و افسردگی شده بود. با صحبت کردن به این توافق رسیدیم که با توجه به اینکه قدرت خاتمه دادن به ازدواج را ندارد به بحرانی که زجرش می‌دهد خاتمه دهد. زیرا، او قدرت این کار را داشت و درست بود که برای پایان ازدواج باید مدت زیادی در دادگاه کاغذ بازی می‌کرد. اما بالاخره یاد گرفت که برای زندگی نکردن در بحران از وضعیت در بیاید. با توجه به این موضوع می‌توان یاد گرفت که در مواردی خاتمه دادن به بحران یکی از بهترین راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی است.

11. نگاه کردن به مشکل از خارج گود

دافی می‌گوید، همیشه در حین مواجه شدن با بحران‌ها برای خود وقتی را معین کنید تا هم استراحتی را برای تمرکز کافی داشته باشد و هم بتوانید مشکلات را از زوایا و خارج از گود مشاهده کنید و ببینید. مثلا، به سراغ افراد دیگر چون دوستان، همکاران و یا بستگان خود بروید تا بدانید این افراد در رابطه با مشکل چه نظری دارند. حال نفس عمیقی بکشید و روی بینش شهودی خود تمرکز کنید. دافی معتقد است با این کار شما می‌توانید در میان وضعیت اضطرابی خود راه‌هایی را که تا به حال تجربه نکرده‌اید را بدست آورید.

بهبود شرایط سخت زندگی
بهبود شرایط سخت زندگی

12. مشغول شوید

هاوز می‌گوید، شاید در حین مقابله با شرایط سخت زندگی ندانید که چه کاری بهتر جواب می‌دهد و چه کنید، اما بهتر است کاری را انجام دهید. می‌توانید به طور مثال به افرادی زنگ بزنید و اطلاعات کافی بدست آورید. اگر شما از مشکل به دست آمده فرار و دوری کنید فقط اضطراب خود را افزایش می‌دهید و باعث می‌شود شما با خود چانه بزنید که اگر این طور بود این چنین می‌شد و … .

13. خود را با مشکلات تعریف نکنید

مارتر می‌گوید، هیچ وقت خود را با مشکلات تعریف نکنید چون در غیر این صورت مشکلات برای شما سخت تر خواهد شد. شما باید بدانید که دچار مشکلات ناشی از بیماری‌ها، طلاق‌ها، آسیب‌های روحی، حساب بانکی و … نیستید. خود واقعی شما آن نهاد ریشه دار‌تری است که در درون خود برخلاف سختی‌هایی که تجربه می‌کنید همیشه سالم می‌ماند.

زندگی در شرایط سخت
زندگی در شرایط سخت

14. هر کسی درمان متفاوتی دارد

یکی از راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی داشت این دیدگاه می‌باشد که هر شخصی مشکلات متفاوت و در نتیجه راه درمان متفاوتی با سایرین دارد. سرانی می‌گوید، مشکلات هر کسی متفاوت است و هر فردی آن را به صورت کاملا متفاوت مشاهده می‌کند. پس می‌توان گفت روش بهبود آن نیز کاملا متفاوت است. گاهی از مواقع سختی‌ها به صورت طاقت‌فرسا می‌باشند، اما هر مشکلی راهی دارد و با استفاده از ترفندهایی می‌توان بر این سختی‌ها غلبه کرد. شاید شما در حال حاضر بحرانی نداشته باشید اما اگر می‌دانید که درگیری‌هایی دارید و شما را به نوعی اذیت می‌کند بهتر است از افراد و مشاوران مختلف کمک بگیرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
26 × 23 =