مواردی که برای رسیدن به موفقیت ضروری است

خانه » موفقیت و توسعه فردی » مواردی که برای رسیدن به موفقیت ضروری است
موارد ضروری برای رسیدن به موفقیت در زندگی
موارد ضروری برای رسیدن به موفقیت در زندگی

زمان مطالعه: 12 دقیقه

آیا اصلا فکر کرده‌اید که افراد چگونه به موفقیت دست پیدا می‌کنند؟ شاید شانس، پول و مواردی مختلف را برای موفقیت یکی از عوامل مهم بدانید. شاید هم تلاش و پشتکار را عامل اصلی موفقیت بدانید. تمامی این موارد برای رسیدن به موفقیت در زندگی لازم است. اما باید بدانید که این موارد به تنهایی قادر نیستند شما را به موفقیت حیاتی برسانند. شما باید به چند مورد و مهارت مختلف برای رسیدن به موفقیت حیاتی دست پیدا کنید.

رسیدن به موفقیت با داشتن مواردی ضروری

موفقیت برای تعریف ممکن است به نوعی گمراه کننده باشد! چرا که بیش از هر موردی یک موضوع ذهنی و درونی است. شاید شما از دسته افرادی باشید که مثلا موفقیت را به معنی داشتن شغل با درآمد یک میلیارد تومانی در سال بدانید. شاید نه آن را سلامتی و داشتن مسافرت‌های طولانی مدت با درآمد مناسب بدانید و …. در این میان بسیاری از افراد هستند که موفقیت را به معنی ایجاد شغل خصوصی و جدید می‌دانند و برخی نیز موفقیت را در درآمد زیاد می‌بینند، در حالی که بیشتر زمانشان را صرف سرگرمی می‌کنند. همانطور که گفتیم موفقیت دارای تعریف‌های بسیاری است. اما، در ادامه برای شما مهارت‌هایی را بیان کرده‌ایم که دستیابی به آنها برای رسیدن به موفقیت ضروری است.

برایس رسيدن به موفقيت بايد بر مهارت‌هايي ضروري و مختلف تسلط داشت
برای رسيدن به موفقيت بايد بر مهارت‌هايي ضروري و مختلف تسلط داشت

1. از ورود افکار منفی در ذهن جلوگیری کنید

در مجله newyorker نتیجه‌های پژوهش جدیدی منتشر شده است که نشان می‌دهد، ما زمانی که به یاد خاطرات گذشته خود می‌افتیم، دقیقا همانگونه برای ما یادآوری نمی‌شود. یعنی به صورت دقیق می‌توان گفت ذهن قابلیت این را ندارد تا خاطرات را همانگونه که فیلم مستند است در خود نگهداری کند. زمانی که ما به فکر خاطراتی می‌افتیم متناسب با احساسی که داریم تغییراتی در آن ایجاد شده و به ما یادآوری خواهد شد. به صورت دقیق هر چقدر ما به فکر افکار منفی بوده و اجازه رشد را دهیم احساساتی که داریم با زمان تغییر خواهد کرد. برای مثال: در صورتی که شما بر این تفکر باشید که زندگی بدون عملکرد یا استعداد لازم ندارید، به پرورش این تفکر پرداخته و در ذهن به آن باور خواهید داشت. اینکه شما اشتباهاتی را در گذشته مرتکب شده و به عنوان درسی برای پیشرفت در آینده داشته باشید از مهمترین عوامل برای یادآوری اشتباه خواهد بود. اینکه ما به ایجاد تفکر منطقی و تکرار نکردن خاطرات گذشته بپردازیم قادر خواهیم بود تا بدترین خاطرات گذشته را به موردی برای رشد تبدیل کنیم.

2. ایجاد محیط مثبت برای خود

اینکه شما در چه محیطی باشید به موفقیت شما بسیار ربط خواهد داشت. متاسفانه کمتر اتفاق می‌افتد که عوامل محیطی در وضعیت ایده‌آل باشد. محیط کار ما همان محلی است که بیشتر زمان طول روز خود را در آن سپری می‌کنیم. همین محیط کاری دارای تاثیر زیادی برای احساسمان نسبت به کار است. اگر محیط کاری ما مثبت و مناسب باشد، باعث افزایش اشتیاق و تلاش برای بهبود عملکرد خواهد شد. اما، نه اگر برعکس محیط منفی باشد علاقه شما برای تلاش و عملکرد از بین خواهد رفت. این تنها برای کار صدق نمی‌کند و می‌تواند برای محیط خانه هم باشد، به صورتی که حتی دارای تاثیر بیشتری نیز خواهد بود. این محیط (خانه) همان جایی است که در ساعت پایانی کار و با خستگی جهت داشتن انرژی بیشتر به آن مراجعه می کنید تا انرژی خود را بازیابی کنید. باید به دنبال راهی برای بهتر کردن محل زندگی خود باشید. برای مثال: جهت داشتن آرامش و زندگی بهتر می‌توانید به فنگ شویی برای مرتب سازی وسایل و دکوراسیون منزل بپردازید.

محيط يکي از اصلي‌ترين مواردي است که شما در آن فکرهاي خود را انجام مي‌دهيد و براي رسيدن به موفقيت بايد محيطي مثبت براي خود ساخت
محيط يکي از اصلي‌ترين مواردي است که شما در آن فکرهاي خود را انجام مي‌دهيد و براي رسيدن به موفقيت بايد محيطي مثبت براي خود ساخت

3. پرسیدن این سوال که چرا می‌خواهید موفق شوید

در کتاب “با چرا شروع کنید” توسط نویسنده معروف بریتانیایی سیمون سینگ گفته شده است: شما باید به پرسیدن چراهایی از خود بپردازید. چرا می‌خواهید کاری را در زمان مشخصی انجام داده و به موفقیت دست پیدا کنید؟ باید حتما دلیل رسیدن به موفقیت خود را بدانید. شاید برای اولین بار و یا به نوعی در اول راه نتوانید جواب واضحی را برای این سوال داشته باشید. ولی باید بدانید که بهتر است با کنجکاوی به پاسخ سوال خود دست پیدا کنید. باید بر این آگاه باشید که اگر جواب شما در “چرای رسیدن به موفقیت” پولدار شدن و یا معروف شدن به عنوان انسانی موفق است، این انگیزه ساده و به زودی از بین خواهد رفت.

به صورت واقعی می‌توان گفت بهترین جواب جهت رسیدن به موفقیت، الهام واقعی و داشتن انگیزه شما است و اینها هستند که باعث داشتن تلاش مداوم شده تا در حین شکست خوردن و یا سخت‌ترین موارد اجازه از هم پاشیدن را ندهد. سینک می‌گوید: ” مردم خریدار آنچه انجام می‌دهید نیستند و به سمت خرید علت کار شما خواهند آمد.” اینکه شما جواب چرای خود را بدانید یک کلید اصلی برای ارتباط با مخاطبان و مشتریان شما است. این را مد نظر داشته باشید که برای پیدا کردن جواب به زمان احتیاج خواهید داشت. ولی با تلاش و کنجکاوی آن را درون خود پیدا می‌کنید.

4. هم عقل و هم احساسات را برای تصمیم‌گیری استفاده کنید

هر یک از ما در بیشتر زمان‌هایی که با مشکلات و مسائل مختلف رو به رو می‌شویم جواب این اتفاقات را به خوبی می‌دانیم. این در حالی است که آنها را با فکر و منطق خود بررسی می‌کنیم. بهتر است بدانید که ما با احساسات خود قادر به تشخیص بسیاری از موقعیت‌ها خواهیم بود. بد برداشت نکنید ، این به معنی تصمیم‌گیری‌ها با استفاده از احساسات نیست. بلکه، منظور این است که اجازه ورود احساسات به عنوان بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری‌ها را بدهیم. مطمئنا بر این هم آگاه هستید که قسمتی از تشکیل دهنده غرایز منطق ذهن است. مسلما بر اینکه منطق ذهنی از جمله توانایی‌های ذهنی است شکی ندارید. منطق در حین برخورد با حوادثی که اتفاق افتاده است باعث اتخاذ تصمیمات درست خواهد شد. پس، بهترین انتخاب این است که بر احساسات خود اعتماد داشته باشید. آنها را قبلا با عقل و منطق بالا و پایین کنید و اجازه دخالت احساسات را هم بدهید.

گاهي براي تصميم‌گيري بهتر است علاوه بر عقل بگذاريم احساسات هم دخالت داشته باشند
گاهي براي تصميم‌گيري بهتر است علاوه بر عقل بگذاريم احساسات هم دخالت داشته باشند

5. تصور موفقیت خود

ثابت شده است که تصورات و تجسم‌های مثبت برای هر زمینه‌ای کارایی شما در موفقیت را بالا خواهد برد. افرادی که در بالاترین تخصص در حرفه و کار خود قرار گرفته‌اند با استفاده از تکنیک تجسم خلاقانه به بروز بالاترین استعدادهای خود می‌پردازند. باید بدانید هر چه واضح بتوانید تصویر کاری را در ذهن خود داشته باشید بهتر و راحت‌تر آن را انجام خواهید داد. قدمی برای زندگی بهتر و راز رسیدن به موفقیت این بوده که به تجسم و تصور شیوه دلخواه زندگی و کاری که دوست دارید بپردازید. این به معنی نشستن و پرداختن به رویاپردازی و دست برداشتن از تلاش نیست. تصور خلاقانه یعنی هم زمان تصور موفقیت را داشته و برای رسیدن هم تلاش کنید.

6. بیشتر از حرف زدن عمل کنید

اینکه در مورد موفقیت صحبت کنید برای هر کسی امکانپذیر و راحت است. اینکه بتوان با تلاش و کوشش به موفقیت رسید سخت است. یکی از مورد نیازها که در اولویت قرار دارد، یادگیری مهارت‌ها به صورت حرفه‌ای برای رسیدن به موفقیت است. همچنین باور داشتن به آنچه انجام می‌دهید موثر خواهد بود. باید با هدف خود آشنایی داشته باشید و با استفاده از اصول و ارزش‌هایی که دارید جهت رسیدن به آن تلاش کنید. در اینجا یک نکته وجود دارد و آن هم این است که هیچ چیزی نمی‌تواند توانایی شما را از بین ببرد به جز عدم ارتباط بین حرف و عملتان. پس اگر علاقه به صحبت درباره آنچه می‌خواهید انجام دهید دارید، به دنبال افکار و اهدافتان بروید و به آنها باور داشته باشید. ولی یکی از بزرگترین عوامل برای الهام بخشیدن به خود و باورها این بوده که در راه رسیدن بیشتر تلاش کنید تا اینکه زیاد حرف بزنید.

براي الهام بخشيدن به خود و رسيدن به موفقيت بهتر است بيشتر عمل کنيم و کمتر حرف بزنيم
براي الهام بخشيدن به خود و رسيدن به موفقيت بهتر است بيشتر عمل کنيم و کمتر حرف بزنيم

7. تلاش برای برقراری ارتباط موثر با دیگران

یکی از مهمترین تفاوت‌ها در بین افرادی که به موفقیت رسیده‌اند و آنهایی که به دنبال موفقیت هستند، مهارت‌های عمومی و اجتماعی می‌باشد. روابط عمومی نوعی مهارت بوده و جهت پیشرفت باید تمرین مداوم و زیادی داشته باشید. برای اینکه بتوانید مهارت خود را در روابط عمومی افزایش دهید باید علاوه بر درک دیگران خود را نیز شناخته و درک کنید. یعنی باید بتوانید خود را کنترل کنید تا اینکه بر روی دیگران کنترل داشته و تاثیر بگذارید. پس جواب دهید که در زمان بروز مشکلات در زندگی و داشتن حس ناامیدی قادر به کنترل احساس منفی در خود می‌باشید؟اگر جواب مثبت است و می‌توانید این توانایی را داشته باشید پس در مقابل دیگران هم این احساس را به وجود آورید. یکی از مهمترین موارد برای داشتن روابط عمومی مناسب این است که درک مناسب و تحلیل دقیق از دیگران و صحبت به اندازه و صحیح داشته باشید. روابط عمومی نه تنها مهارت بلکه هنر هم هست و برای تسلط باید تمرین طولانی داشته باشید.

8. تعهد داشتن به اهداف

در حین داشتن تعهد به خود و اهداف باید تا آخر راه دنبالشان کنید. تفاوت زیاد و بالایی در بین درگیر شدن برای انجام یک کار و متعهد برای به پایان رساندن وجود دارد. اگر می‌خواهید موفق شوید باید به صورت کامل خود را وقف اهداف و باورهایتان کنید و با سرمایه‌گذاری عملی‌شان کنید. اگر نتوانید برای رسیدن به رویاها متعهد باشید زمانی زیادی طول نخواهد کشید که فرد دیگری جهت رسیدن به آن متعهد می‌شود. این واقعا دردناک است که مشاهده کنید فردی دیگر به رویای شما رسیده است. اینکه بتوانید به انجام کاری متعهد شوید و آن را یاد بگیرید، ممکن است سال‌ها طول بکشد. بهتر است بدانید از مهارت‌های حیاتی و مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت همین تعهد است. اگر نتوانید تعهد داشته باشید مدام از کاری به کاری دیگر می‌پرید و ثابت نیستید. ولی اگر به خود ثابت کنید و تا رسیدن به هدف تعهد داشته باشید در رسیدن به دیگر هدف‌های زندگی نیز چنان مشکلی نخواهید داشت.

براي رسيدن به موفقيت بايد درگير آن شده و تا آخر دنبالش کنيد
براي رسيدن به موفقيت بايد درگير آن شده و تا آخر دنبالش کنيد

9. دنبال پیشرفت مستمر بودن

اینکه به صورت مداوم در حال پیشرفت باشید و در حال بهبود برای مهارت‌های مختلف باشید، یکی از بهترین و مهمترین بخش‌ها در رسیدن به موفقیت است. باید بتوانید و یاد بگیرید که با گذشت زمان مهارت‌های خود را پرورش و بهبود ببخشید. هر لحظه که تلاش خود را متوقف کنید دیگر در راه موفقیت نخواهید بود و در بهترین حالت راکد هستید. از بخش‌های پروسه رسیدن به موفقیت توسعه، ساخت، بازسازی و پیشرفت است که اصلا به پایان نمی‌رسند و پایانی ندارند. یادگیری و تقویت مهارت‌های جدید هنری است که باید برای آن تلاش و تمرین داشته باشید. اینکه کاری جدید را انجام دهید تمام نشدنی است و نباید تصمیم به دست کشیدن داشته باشید.

10. داشتن روحیه پرسشگری

این را آویزان گوش خود کنید که، نباید اصلا از یادگیری دست بکشید. هر کسی با سوال پرسیدن یاد می‌گیرد. پس، هر چقدر سوال بپرسیم، پاسخ‌های بهتری را خواهیم داشت. قسمتی از موفقیت ما وابسته به درخواست جهت راهنمای گرفتن از دیگران است. این دیگران یعنی افرادی با سن و سال بیشتر و چیزی را که ما می‌خواهیم قبلا تجربه و به دست آورده‌اند. سوال پرسیدن دارای انواع فواید مختلفی است. به صورتی که، برای افرادی که در اول راه هستند باعث شکل گرفتن ذهن و کشف الگو و امکانات جدید می شود. هر چه دارای سوال عمیق‌تری باشید باعث آگاهی و عاقل‌تر بودن شما خواهد شد. این فرایند باعث یادگرفتن جهت درک بهتر می‌شود. اگر بتوانید به دانش و درک از خودتان دست پیدا کنید، آرامش و شادی درونی بیشتری خواهید داشت.

براي رسيدن به موفيقت بايد هميشه با روحيه پرسشگري در حال ياديگري باشيد وهيچ وقت از آن دست نکشيد
براي رسيدن به موفيقت بايد هميشه با روحيه پرسشگري در حال ياديگري باشيد وهيچ وقت از آن دست نکشيد

11. با تفکر روز خود را به پایان برسانید

هر کسی قادر است بدون توجه داشتن به ارتباط اعمال با یکدیگر بدون هدف در زندگی خود گام بردارد. چنانچه مایل هستید به موفقیت پایداری برسید باید در آخر هر روز زمانی را برای تفکر در مورد بازتاب اعمال اختصاص دهید. می‌توانید برای اینکار در روز 5 دقیقه زمان را کنار بگذارید تا به بررسی اتفاقات مثبت و منفی بپردازید. در این صورت، می‌توانید اطلاعات زیادی را جهت اصلاح اشتباهات و تقویت نقاط مثبت خود داشته باشید. اگر شما به بررسی عملکرد خود در روز، هفته، ماه و … بپردازید، واقعا می‌تواند باعث پیشرفت شما شود. به عقب برگردید و تمامی واکنش‌های خود را در صفحه‌ای بزرگ مشاهده کنید. این تصویر کمک می‌کند تا اشتباهات گذشته را مرتکب نشده و بسیار هوشیار به سمت آینده باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
18 ⁄ 1 =