انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند

خانه » موفقیت و توسعه فردی » انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند
آسیب از انتظارات
آسیب از انتظارات

زمان مطالعه: 10 دقیقه

انتظارات یکی از مهمترین مواردی است که در هر انسانی متفاوت است و به نوعی با استفاده از آنها است که زندگی هر کسی معنای تازه و متفاوتی دارد. اما انتظارات با ایمان داشتن به نوعی رابطه مستقیمی دارد. یعنی به نوعی اگر ما فرصتی برایمان پیش بیاید که به اهداف خود دست پیدا کنیم، چنانچه ایمان نداشته باشیم که موفق می‌شویم، واقعا موفق نخواهیم شد و این فرصت را از دست خواهیم داد. اما، گاهی ممکن است شما واقعا توقعات بی جا و از حد خود خارج داشته باشید بنابراین باید انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند را بشناسید. از این رو در این مقاله از سایت آکادمی موفقیت98 به بررسی بیشتر این موضوع می‌پردازیم.

مضرات انتظارات غیر واقعی

تحقیقات انجام شده در دانشگاه لوئیزیانا آمریکا نشان می‌دهد، افرادی که به خود در جهت رسیدن به هدف‌ها باور دارند نسبت به افرادی که به خود باور ندارند از مزیت فراشناختی بیشتری برخوردار هستند. زیرا، تحقیقات نشان داده است افرادی که بیشتر به خود باور دارند بیشتر از مغزشان استفاده می‌کنند. بنابراین، این افراد در مقابله با حل مسائل قدرت ذهنی بیشتری دارند. در واقع، می‌توان گفت فراشناخت یکی از اساس و پایه‌های موفقیت است و باید این مورد را ضروری دانست. زیرا، فراشناخت با باز کردن مغز شما این اطمینان را می‌دهد تا از جهات مختلف بتوانید مشکلات را بررسی و حل کنید و با توجه به موقعیتی که دارید بهترین استفاده را داشته باشید.

تاثیر باور به خود بر دیگران

ما باید بتوانیم کنترل خوبی را بر انتظارات داشته باشیم و اگر این کار را نکنیم مشکل اساسی را ایجاد خواهد کرد، آن هم چیزی نیست جز اینکه می‌تواند بر اطرافیان ما تاثیر بگذارد. در مورد انتظارات باز هم می‌توانیم به تحقیقاتی که انجام شده است برگردیم. اما این بار به دانشگاه هاروارد می‌رویم. تحقیقات در سال 1960 نشان می‌دهد، قدرت باوری که در ما وجود دارد قادر به تاثیر گذاشتن در دیگران می‌‌باشد. به صورتی که معلمان زمانی به صورت تصادفی به برخی از کودکان گفتند که باهوش هستند آن کودکان نه تنها در کلاس درس بلکه حتی در آزمون‌های استاندارد IQ دارای عملکردی بهتری می‌شدند.

یعنی به نوعی همه ما از کسانی که به آنها باور داریم تاثیر‎پذیری بیشتری داریم، بنابراین همواره باید به دنبال راه‌های رسیدن به خودباوری و دستیابی به موفقیت باشیم. در این زمینه تحقیقات نشان می‌دهد که رخ دادن اتفاق به این علت است که زمانی ما به کسی اعتقاد داشته باشیم رفتار بهتری را با او در مقابل با هر کسی که فکر می‌کنیم شکست می‌خورد خواهیم داشت. همچنین به این فرد در مقابل با کسی که تصور بر شکستش داریم، فرصت‌های بیشتر برای موفقیت می‌دهیم و بازخورد مفیدتری نسبت دیگران به او داریم. ما به این فرد حتی آموزش بیشتری می‌دهیم. چرا که فکر می‌کنیم زمان را به درستی مصرف می‌کنیم.

تاثیر اثرات نوسبو بر میزان موفقیت

شما نباید اجازه سایه انداختن شک و تردید خود را بر اعتقاد کسی بدهید. چرا که شکست آن را تضمین می‌کند. شاید اسمش را شنیده باشید و شاید هم نه. خلاصه به این امر اثر نوسبو می‌گویند. به صورتی که اگر بیمارانی به درمان و معالجه خود انتظارات خوبی نداشته باشند در مقابل با بیمارانی که انتظار موفقیت ندارند حتی در صورت بهبود و معالجه بهتر، دوره درمان را با مشکلات بیشتر پشت سر خواهند گذاشت. همچنین، این برای پزشک نیز صدق می‌کند به صورتی که اگر از روش درمانی مشخص شده با نرخ موفقیت در آزمایشگاه استفاده کند اما به آن باور نداشته باشد احتمال نتیجه منفی آن بیشتر خواهد بود. توجه داشته باشید که اثر نوسبو بی ارتباط با قوانین جذب نیست پس پیشنهاد می‌کنم مقاله قانون جذب چیست را مطالعه نمایید.

این انتظارات است که به زندگی ما شکل می‌دهد. انتظارات هم از نظر روحی و هم فیزیکی باعث تغییر می‌شوند. باید بیش از اندازه مراقب انتظاراتمان باشیم. باید آنها را آگاهی بیشتر در خود ایجاد کنیم. این ممکن است زندگی را برای ما سخت و یا نه زیبا و راحت کند. در ادامه به بررسی انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند می‌پردازیم تا در صورت خطور پیدا کردن آنها به ذهن مطلع باشید.

تاثیر انتظارات بیجا در موفقیت
تاثیر انتظارات بیجا در موفقیت

1. زندگی به صورت عادلانه باشد

زندگی عادلانه نیست. این جمله را بارها و بارها شنیده‌ایم. ولی این طوری که ما موارد را با بی عدالتی مطابقت می‌دهیم نیست. نه تنها ما، بلکه بسیاری از افراد هستند که ممکن است به صورت ناخودآگاه بر این انتظار باشند که زندگی عادلانه باشد. ما اینگونه فکر می‌کنیم که هر بی عدالتی داشته و تجربه کنیم به هر صورتی، حتی اگر ما کاری برای آن انجام ندهیم جبران می‌شود. آیا شما از این دسته افراد هستید؟

اگر شما هم این گونه تفکری در ذهن خود دارید، بهتر است هر چه زود طرز تفکر خود را تغییر و آن را فراموش کنید. زمانی که می‌بینید اتفاقی افتاده است که به نظر شما ناعادلانه است باید به خودتان تکیه کنید و بر این انتظار نباشید که نیروهایی غیر از خودتان به شما کمک کند. گاهی اوقات شما نباید در انتظار اتفاقی خاص باشید. باید حسرت و غم خوردن را کنار گذاشته و واکنش عالی نشان دهید که تغییرات ایجاد کند.­‌ اگر مطلب کائنات چیست را مطالعه کرده باشید خواهید فهمید که اگر به دنبال تغییر در زندگی باشید کائنات نیز فرکانس تغییر به سوی شما میفرستند تا موفق شوید.

2. فرصت‌ها خودشان را به من نشان می‌دهند

همه ما برای موفقیت باید به دنبال فرصت‌ها و شناسایی آنها باشیم. نباید هیچ یک از آنها را از دست دهیم. این واقعا از مهمترین مواردی است که باید انجام داد. چرا که، این شمایید که شایسته بالا رفتن و پیشرفت هستید . اما، این به معنی رخ دادن این اتفاق نیست. “شما باید اتفاقات را وادار به افتادن کنید”. داشتن توقع ایجاد فرصت‌های خوب یکی از انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند است.

باید تلاش کنید. باید سخت کار کنید. باید هیچ فرصتی را از دست ندهید. باید اتفاقات و فرصت‌های خاص را شناسایی کنید. شما بهتر است با این شرایط کنار بیایید و دست به کار شوید تا آنچه را که برای شما است و شایستگی‌اش را دارید بگیرید. نباید خود را به آنچه دیگران به شما می‌دهند محدود کنید. این به معنی تحت کنترل بودن دیگران است. زمانی که می‌خواهید کاری را انجام دهید قشنگ تفکر کنید و سوالاتی را از خود بپرسید. مانند:

  • برای رسیدن به هدف و انجام این کار باید چه مواردی را انجام دهم؟
  • چه موانعی در سر راه من است و باید برای برداشتن این موانع چه کنم؟
  • چه اشتباهاتی را انجام داده‌ام که به جای نزدیک شدن از اهداف دور می‌شوم؟
انتظارات غیر واقعی
انتظارات غیر واقعی

3. همه باید من را دوست داشته باشند

این را قبول دارید که هر کسی سلیقه خاص خود را دارد؟ پس، افراد یقینا نباید همدیگر را دوست داشته باشند و این می‌تواند بدون دلیل باشد. شاید از مورد خاصی از خود خوشتان می‌آید، ولی طرفی که انتظار دارید اینگونه نباشد. بهتر است این را قبول داشته باشید که نباید همه با سلیقه شما موافق باشند و به نوعی دوستتان داشته باشند. اگر بخواهید همه دوستتان داشته باشند مطمئنا به آسیب احساسی دچار خواهید شد. نمی‌توانید محبوب و فرد مورد نظر همه باشید. زمانی که این احساس را دارید که دیگران شما را دوست دارند سعی می‌کنید با قاطعیت میانبر زده و حرف‌های اساسی و اصلی را به صورت خلاصه بیان کنید. پس مقدمه چینی را رها می‌کنید و با این حال به بیان درخواست و تقاضایی که دارید می‌پردازید. این تفکر غلط را که همه باید دوستتان داشته باشند رها کنید. به جای این افکار بر روی جلب اعتماد و احترام کار کنید.

4. همه با من موافق باشند

شمایی که برای فردی و یا دوست خود صحبت می‌کنید بر حرف‌های خود اعتماد و ایمان دارید. به این صورت می‌خواهید فرد مورد نظر هم آن را قبول داشته باشد. اما، این چنین نیست و در صورت داشتن این انتظار که افراد همیشه با شما موافق باشند و از صحبت‌های شما تعریف کنند به نوعی خارج از ادب و مردم داری می‌باشد. شاید موضوعی که برای شما جالب و مورد علاقه است برای کسی دیگر با سلیقه‌های متنوع این چنین نباشد.

زمانی که می‌بینید فردی بنا به مواردی با شما مخالف است دلخور نشوید. بهتر است این اخلاق خود را کنار بگذارید. شما نباید بر این باور باشید که تنها برای موضوع شما یک جواب وجود دارد و آن بیان و طرز فکر شماست. به جای این موارد تمرکز خود را بر رو این بگذارید که چگونه می‌توانید راهی را برای جلب اعتماد افراد پیدا کنید تا هر آنچه را می‌خواهد به او بدهید.

توقعات اشتباه در زندگی
توقعات اشتباه در زندگی

5. منظور من را می‌فهمند

گاهی دیده می‌شود که مثلا خود شما موردی را بیان می‌کنید که به سختی می‌تواند شبیه موضوعی باشد که قصد بیانش را دارید. بهتر است بدانید افراد نمی‌توانند ذهن شما را بخوانند و به همین دلیل شما باید واضح و شفاف سخن بگویید تا قصد خود را به درستی برسانید. در غیر این صورت نمی‌توانید این انتظار را داشته باشید تا تنها به این دلیل که صحبت می‌کنید افراد منظور شما را بفهمند. داشتن این توقع یکی از بدترین انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شوند است.

هیچ فرقی نمی‌کند، چه زمانی شما از کسی بخواهید کاری را بدون اینکه توضیح دهید انجام دهد. چه زمانی که مفاهیم پیچیده‌ پشت یک پروژه‌ بزرگ را توضیح می‌دهید انجام دهد. این را بدانید که رها کردن اطلاعات مناسب و اصلی و به نوعی وابسته چون به نظر شما مهم و ضروری نیست کار آسانی است. همچنین، به خاطر بسپارید ارتباط باید به صورت روشن، شفاف و آشکار باشد. چون در غیر این صورت فایده‌ای ندارد. ارتباط شما تا هنگامی زمان مورد نیاز برای فهم چشم‌انداز و جنبه‌ی فکری، دیدگاه و نقطه‌نظر دیگران نگذارد، واضح و روشن نخواهد بود.

6. من مطمئنا شکست می‌خورم

در مطالب زیادی در مورد مثبت اندیشی و تاثیر باور داشتن به موفق شدن در کسب موفقیت و … صحبت کردیم. گفتیم اگر شما انتظار شکست را داشته باشید احتمال شکست شما بسیار یاد خواهد بود و باید خود را آماده نگرانی و نتایج بد کنید. در زمانی که شکست می‌خورد آن را قبول داشته باشید و تجربه‌ای برای موفقیت‌های بعدی کنید. این را بدانید که در بسیاری از مواقع هم موفق شده‌اید و خواهید شد. نکته مهمی که باید از یاد نبرید این بوده که با برداشتن هر قدمی در رسیدن به هدفی خاص با تمام وجود خود را باور داشته باشید که موفق می‌شوید. چون اگر این گونه نباشید موفقیت خود را محدود می‌کنید.

شناسایی انتظارات اشتباه
شناسایی انتظارات اشتباه

7. مواردی که کسب می‌کنم من را خوشحال می‌کند

قبول، دارایی و هر چیزی که کسب می‌کنید می‌تواند زندگی شما را تغییر و سرگرم کننده کند. اما، در کوتاه مدت. شما باید به دنبال مواردی باشید که دلیل واقعی خوشحالی و شادیتان باشد. نباید به دنبال اتفاقی در آینده باشیم که ما را خوشحال کند. برای مثال؛ شما بر این باور هستید که با ترفیع گرفتن خوشحال می‌شوید. اما، چنانچه شما به اصلاح کمبود درون خود نپردازید هیچ اتفاق بیرونی قادر به خوشحال کردن شما نخواهد شد، این به صورتی است که اصلا مهم نیست شما چقدر آن را می‌خواهید.

8. قادر به تغییر دیگری هستم

این مورد شدنی نیست و یکی از انتظاراتی که باعث بروز آسیب می‌شود است که می‌تواند سبب شکست ذهنیت شما شود. نه تنها شما، بلکه هر فردی تنها قادر به تغییر یک نفر است و آن هم خودش است. البته این از طریق میل، خواسته و آرزوها امکان‌پذیر است و آن هم دارای تلاش بسیار خواهد بود. اما، واقعا وسوسه انگیز است کسی را که خود نمی‌خواهد تغییر کند بخواهیم تغییر دهیم. فرد مورد نظر شما باید میل به پیشرفت و بهبود را در خود داشته باشد تا شما هم بتوانید کاری کنید و او تغییر پیدا کند. همین برای شما هم صدق می‌کند و باید اراده و میل داشته باشید تا تغییر کنید.

بسیار دیده شده است افراد به صورت کاملا عمدی می‌خواهند کسانی که مشکل دارند را تغییر دهند تا مثلا مشکلات آنها حل شوند. بهتر است این طرز تفکر اشتباه را برای تغییر دیگران کنار بگذارید. همیشه در کنار افراد اصیل و درست با طرز تفکر مثبت زندگی کنید و از افراد مشکل ساز دوری کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
26 − 18 =