10 راه تند خوانی برای صرفه جویی در زمان

خانه » موفقیت و توسعه فردی » 10 راه تند خوانی برای صرفه جویی در زمان
روش های تندخوانی
روش های تندخوانی

زمان مطالعه: 13 دقیقه

وقت و زمان آدمی یکی از ارزشمندترین ویژگی‌های او به حساب می‌آید، به همین خاطر ما باید همواره به دنبال این باشیم تا از وقت و زمان خود به درستی استفاده کنیم. به این خاطر است که می‌گویند وقت طلا است، ما در زندگی خود ممکن است چیز ‌های زیادی را از دست داده باشیم و بعدها توانسته باشیم با تلاش خود آنها را به دست بیاوریم. اما زمان این گونه نیست و ما باید به خوبی از آن استفاده کنیم. در همین رابطه 10 راه تند خوانی تا از زمان خود بیشترین استفاده را ببرید موضوعی می‌باشد که ما در این بخش از سایت آکادمی موفقیت 98 به بررسی آن خواهیم پرداخت.

در این 10 روش تندخوانی به مباحثی اشاره می‌کنیم که شما عزیزان می‌توانید با استفاده از آن به راحتی در وقت و زمان خود صرفه جویی کنید. تا از این طریق بتوانید به برنامه ریزی دقیقی در رابطه با نحوه چگونگی استفاده از زمان و وقت خود بپردازید و در زندگی موفق باشید.

تند خوانی و تاثیر آن بر روی زندگی و وقت

ما در طول روز به طور متوسط زمانی که هوشیار هستیم و بیدار، بیشترین وقت و زمان خود را در وبگردی و گشت و گذار در رسانه‌های مختلف می‌گذرانیم. در این رسانه‌ها بیشتر به مطالعه مطالب خاصی می‌پردازیم که بسیار طولانی می‌باشند و زمان زیادی از فعالیت‌های روزمره ما را شامل می‌شوند. به همین خاطر ما برای کمک به شما عزیزان و صرفه جویی در وقت و زمان شما توانسته‌ایم 10 روش تند خوانی برای صرفه جویی در زمان را مورد نقد و بررسی قرار دهیم تا بتوانید با استفاده از این چند روش بسیار کاربرد در وقت و زمان خود صرفه جویی کنید. شما با این کار زمان و وقت بیشتری را به فعالیت‌های دیگر زندگی خود اختصاص می‌دهید و همین امر باعث افزایش موفقیت شما در زمینه‌های مختلف می‌شود.

چگونه به تندخوانی برسیم
چگونه به تندخوانی برسیم

شما در طول زندگی شخصی و کاری خود همواره با مقاله‌ها و متن‌هایی روبرو خواهید شد که مطالعه آنها وقت و زمان زیادی را از شما می‌گیرد و همین امر باعث می‌شود تا شما نتوانید فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهید. شما در این موارد با کمبود وقت مواجه شده‌اید و زمان چیزی نیست که شما بار دیگر بتوانید آن را به دست بیاورید. پس همواره باید ما وقت خود را طلا بدانیم و با اصول و برنامه ریزی خاصی از آن استفاده کنیم. در ادامه برای جلوگیری از اتلاف وقت شما به معرفی چندین راه برای افزایش سرعت تند خوانی می‌پردازیم تا برای مطالعه مقالات مورد علاقه خود لازم نباشد زمان بسیار زیادی را صرف کنید.

1. استفاده از نشانگر دیداری در هنگام مطالعه

استفاده از یک نشانگر مانند انگشت، موس، پیکان و … می‌تواند بر روی تمرکز و سرعت خواندن شما تاثیر بسیار مثبت و ویژه‌ای داشته باشد. جیم کوییک یکی از متخصصان تندخوانی و حافظه که بنیانگذار کوییک لرنینگ یا همان یادگیری سریع می‌باشد نیز بر این نکته اشاره کرده است. او در روش خود به شما می‌گوید که در تمامی خواندن‌های خود شما باید از یک نشانگر استفاده کنید، زیرا این امر باعث می‌شود تا سرعت خواندن و تمرکز شما بر روی متن چند برابر شود. همچنین با این روش حالت‌های برگشت شما که به زمانی گفته می‌شود که چشمان یک کلمه را چند بار می‌خوانند بسیار کاهش پیدا کنید و شما با این کار در زمان و وقت خواندن خود بسیار صرفه جویی کرده‌اید.

ابزارهایی برای مطالعه سریع
ابزارهایی برای مطالعه سریع

تاثیر استفاده از نشانگر دیداری برای مطالعه

شما برای اینکه بتوانید ببینید که این روش تاثیر گذار می‌باشد یا خیر، می‌توانید ابتدا 1 دقیقه زمان بگیرید و با حالت مطالعه قبل خود به خواندن یک متن بپردازید. در این زمان وقتی یک دقیقه تمام شد شما تعداد کلمات موجود در یک خط را که معمولا میانگین 10 کلمه می‌باشد در تعداد خط‌هایی که مطالعه کرده‌اید ضرب کنید. اینطور که شما اگر 20 خط مطالعه کرده باشید و آن را در 10 ضرب کنید رقم 200 به دست می‌آید و سرعت مطالعه شما 200 کلمه در دقیقه می‌باشد. شما همین روش را با استفاده از یک نشانگر انجام دهید و به مدت یک دقیقه متن خاصی را مطالعه کنید. در این صورت خواهید دید که چه تفاوتی در این بین وجود دارد و شما چقدر در زمان و وقت خود توانسته‌اید صرفه جویی کنید.

2. گسترش حضور ذهن

شما برای اینکه بتوانید بهتر به درک یک متن که آن را مطالعه می‌کنید دست پیدا کنید باید بر روی ذهن خود نیز کار کنید تا ذهن شما نیز بر اساس هدف شما قدم به قدم همراه شما باشد. گاهی ذهن ما در هنگام مطالعه یک متن به هر سمتی کشیده می‌شود به جز موضوع متن، به همین خاطر ذهن ما در هنگام مطالعه می‌تواند تاثیر زیادی بر روی خواندن سریع ما داشته باشد.

چگونگی گسترش ذهن برای خواندن سریع 

تیم فریس نویسنده و کارگردان که یکی از افراد معروف می‌باشد در یکی از مقاله‌های خود به این نکته اشاره می‌کند که اگر شما دیدتان را آموزش دهید تا محیط اطراف را با اثر بخشی بیشتری تشخیص دهد این امر باعث می‌شود تا سرعت تند خوانی شما حدود 300 برابر افزایش پیدا کند. او در این کار به شما پیشنهاد می‌دهد که در مطالعه محیط و حدودتان بهتر شوید و حدود خود را بهتر بشناسید. او در این روش می‌گوید که شما با استفاده از نشانگر خود در مطالعه به جای اینکه از کلمات اول شروع کنید و در کلمه آخر مطلب را به پایان برسانید بهتر است از کلمه دوم شروع کنید و در یک کلمه مانده به آخر مطلب را تمام کنید.

او همچنین پیشنهاد می‌کند که شما برای تاثیر پذیری بیشتر این عمل بتوانید در مراحل بعدی از کلمه سوم شروع کنید و دو کلمه مانده به آخر متن را به پایان برسانید، و همانطور این رویه را در پیش بگیرید. تا از این طریق بتوانید با تندخوانی خود در زمان و وقت خود صرفه جویی کنید و در زندگی به انجام امور دیگر خود بپردازید.

3. با یک نرم افزار صدای برفکی حواس پرتی های زمان مطالعه را از بین ببرید

یکی از مهمترین نقاط ضعف هر کسی در مطالعه متون مختلف حواس پرتی‌ها می‌باشد. که باعث می‌شود تا ما در حین مطالعه زمان خود از دست بدهیم و همچنین کیفیت مطالعه خود را بسیار پایین بیاوریم. به این خاطر ما در این مطلب 10 راه تند خوانی به ارائه راه حلی در این باره پرداخته‌ایم تا شما بتوانید با استفاده از آن کیفیت مطالعه و خواندن سریع خود را افزایش دهید تا زمینه مطالعه کتاب های موفقیت با اثرگذاری بیشتر برای شما به وجود آید.

امرسون اسپارتز که به عنوان موسس و مدیر شرکت اسپارتز نیز شناخته می‌شود در مورد حواس پرتی دانش‌آموزان و دیگران در حین مطالعه این چنین می‌گوید:” تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که حواس پرتی و وقفه ایجاد شده در حین مطالعه می‌تواند تاثیر بسیار منفی بر روی خواننده بگذارد. به این صورت که یک دانش‌آموز با حواس پرتی حدود 28 درصد از وقت خود را از دست می‌دهد و کیفیت آموزش و یادگیری آن نیز به صورت چشمگیری پایین می‌آید”.

ابزارهای آنلاین مطالعه سریع
ابزارهای آنلاین مطالعه سریع

راه مقابله با حواس پرتی در مطالعه

اسپارتز برای مقابله با حواس پرتی در مطالعه از صدای برفکی یا همان تولید صدای یکنواخت استفاده می‌کند. به این صورت که او هنگام مطالعه با استفاده از صدای برفکی آیفون ذهن خود را بر روی متن خود متمرکز می‌کند و همین امر باعث می‌شود تا او دیگر دچار حواس پرتی و وقفه در حین مطالعه شود و با کیفیت بالا به مطالعه بپردازد. او می‌گوید که با این کار توانسته‌ام 30 درصد به سرعت مطالعه خود اضافه کنم.

4. نگاه سطحی به مطلب قبل از مطالعه کامل

شما برای اینکه به یادگیری مطلبی بپردازید و همچنین بتوانید با سرعت آن را به پایان برسانید می‌توانید در ابتدا به صورت جزئی به مطالعه بخش‌های مختلف آن بپردازید تا در زمان مطالعه اصلی وقت و زمان زیادی را صرف نکنید. بیشتر مردم کتاب خوانی و مطالعه را با استفاده از داستان‌ها یاد گرفتند و در داستان ها شروع، وسط و پایان مشخص می‌باشد و شما برای درک داستان باید بتوانید از ابتدا شروع کنید و تا آخر ادامه دهید. اما شما در مقابل مطالب غیر استانی مجبور نیستید که تمامی مطلب مورد نظر خود را مطالعه کنید.

به همین خاطر شما برای تند خوانی برای صرفه جویی در زمان و وقت خود می‌توانید از قاعده و روش 20/ 80 استفاده کنید. به این صورت که شما قبل از مطالعه عمیق و دقیق متن کتاب بر روی بخش‌های مرتبط کتاب تمرکز کنید و به مطالعه جزئی آنها بپردازید تا با این روش موضوع اصلی کتاب را متوجه شوید و در زمان مطالعه با تمرکز بیشتر بتوانید به مطالعه آن بپردازید.

برای افزایش تمرکز خود در هنگام مطالعه می‌توانید به مطالعه مقاله تمرکز چیست و راه های افزایش تمرکز با 15 روش عالی بپردازید.

بهره وری از نگاه سطحی در مطالعه

شما برای مطالعه سطحی باید روش‌های زیر را پیاده کنید تا بتوانید خود را برای تند خوانی و صرفه جویی در زمان و وقت آماده کنید.

  • شما می‌توانید به مطالعه مقدمه و صفحه‌ عنوان کتاب بپردازید تا از این طریق متوجه شوید که موضوع کتاب چیست.
  • نگاهی به فهرست کتاب بیندازید تا از این طریق ترتیب کتاب دستتان آید.
  • در فهرست کتاب می‌توانید به موضوعات کتاب، اسم نویسنده و آثار چاپ شده دیگر او پی ببرید.
  • ما می‌توانید کتاب را ورق بزنید و به مطالعه بخشی از پاراگراف های آن بپردازید تا درون مایه اصلی کتاب را متوجه شوید.
  • همچنین شما می‌توانید به مطالعه خلاصه کتاب که در پایان کتاب‌ها اغلب گنجانده می‌شود بپردازید.

5. استفاده از نرم افزار های مناسب

امروزه برای تسریع در خواندن نرم افزار‌های مختلفی طراحی و تهیه شده است تا افراد مختلف بتوانند از طریق آنها در زمان و وقت خود صرفه جویی کنند و در حداکثر زمان ممکن به مطالعه یک کتاب و جزوه ممکن بپردازند. به این خاطر ما در ادامه به معرفی چند نرم افزار مختلف می‌پردازیم تا شما بتوانید با استفاده از آنها به تند خوانی بپردازید.

نرم افزار خواندن برای مطالعه

اسپرید spreed مخصوص کامپیوتر: در این نرم افزار دیگر نیازی نیست که چشم‌های شما برای خواندن کلمات حرکت کند. زیرا در این نرم افزار بسیار کاربردی این امکان وجود دارد تا شما با نگاه کردن به یک نقطه ثابت کلمات با سرعت تعیین شده شما از جلو چشم‌هایتان بگذرد. شما در این فعالیت علاوه بر اینکه خسته نخواهید شد بلکه وقت و زمان خود را نیز هدر نخواهید داد.

نرم افزار های مطالعه سریع
نرم افزار های مطالعه سریع

ولا سیتی velocity و اسپید ریدر speed reader: دو نرم افزار کاربردی برای گوشی های آیفون و گوشی‌های اندروید می‌باشد. که قابلیت نرم افزار اسپرید کامپیوتر را دارا می‌باشند.

نرم افزار گوش کردن در مطالعه

آدیبل audible: آدیبل یکی از بزرگترین نرم افزار‌های کتاب شنیداری در سطح جهان شناخته می‌شود که شما بر روی کامپیوتر و همچنین موبایل خود می‌توانید از آن استفاده کنید. شما با این نرم افزار می‌توانید به سرعت 3 برابر معمول مطالعه خود دست پیدا کنید و زمان بیشتری را به دست بیاورید.

6. جذاب کردن محتوای کتاب برای خود

شما برای اینکه بتوانید به تند خوانی دست پیدا کنید باید متن و موضوع کتاب و نوشته را برای خود جذاب کنید. زیرا این عمل باعث می‌شود که سرعت شما بسیار بالا رود و با شوق و اشتیاق بیشتر به مطالعه بپردازید. ما برای درک بهتر این موضوع زمان مدرسه و تحصیل خود را به یاد بیاورید. همان گونه که اگر درسی برای شما جذاب بود زمان در کلاس با سرعت می‌گذشت و شما گذر آن را موجه نمی‌شدید و اگر درسی برای شما سخت و کسل کننده بود زمان یک ساعت و نیمی آن تبدیل به یک سال و اندی می‌شد و شما بیشتر خسته می‌شدید.

برای همین اگر شما به دنبال زمان و وقت هستید می‌توانید از طریق جذاب کردن متن‌ها و کتاب های خود به سرعت بالا در خواندن دست پیدا کنید و به راحتی در وقت خود صرفه جویی کنید و بتوانید به انجام امور دیگر در زندگی خود بپردازید. برای مثال مطالعه جملات انگیزشی یکی از جذاب‌ترین موارد برای مطالعه می‌باشد که در هنگام مطالعه این موارد زمان به نظر شما بسیار سریع می‌گذرد.

7. طرح پرسش در مطالعه

هنگامی که در حین مطالعه خود به طرح پرسشی در مورد موضوع کتاب می‌پردازید این امر باعث می‌شود تا تلاش شما برای یافتن جواب این سوال تمرکز بیشتری را ایجاد کند و سرعت عمل خود را بالا ببرد. به همین دلیل ما برای خواندن سریع و کسب زمان بیشتر توصیه می‌کنیم که در حین مطالب پرسش‌هایی را در رابطه با موضوع کتاب در ذهن خود ایجاد کنید. زیرا این کار باعث بالا رفتن سرعت مطالعه، درک بهتر مطلب و همچنین تمرکز بیشتر شما خواهد شد. شما با این کار ذهن خود را درگیر موضوع کتاب و نوشته خواهید کرد و سبب گسترش آن می‌شوید تا بتواند به راحتی موضوعات مختلف را درک کند.

سوال پرسیدن در مطالعه سریع
سوال پرسیدن در مطالعه سریع

8. با صدا نخوانید

یکی از مهمترین مسئله‌ای که شما عزیزان باید در روش‌های خواندن سریع به آن توجه داشته باشید تا بتوانید با رعایت آن به راحتی مطالب مختلف را در زمان کوتاهی به پایان برسانید این نکته می‌باشد که شما مطالب و متن های مختلف را با صدای بلند نخوانید. ما همواره از دوران کودکی و آموزش های خود با این مسئله روبرو بوده‌ایم که باید با صدای بلند و واضح به خواندن مباحث و متن‌های کتابی بپردازیم. به همین دلیل با صدا خواندن متن های باعث می‌شود که ما نتوانیم به تندخوانی بپردازیم و زمان و وقت خود را از دست دهیم.

به این دلایل ما به شما عزیزان که به دنبال تند خوانی و صرفه جویی در زمان و وقت خود هستید، پیشنهاد می‌کنیم که باید بتوانید با تمرین و تکرار فقط و فقط با ذهن خود به مطالعه بپردازید تا سرعت شما در این کار بسیار افزایش پیدا کند و به مرور به تندخوانی بپردازید.

9. از لایت کردن متون کتاب بپرهیزید

بیشتر افراد مختلف فکر می‌کنند که با لایت کردن و خط کشیدن رنگی بر روی متن‌های کتابی می‌توانند از این طریق سرعت عمل خود را در یادگیری و درک موضوع کتاب بالا ببرند. زیرا این کار باعث می‌شود تا سرعت خواندن شما بسیار پایین بیاید شما در این کار خود را به چالش نمی‌کشید و به دنبال مباحث مهم موضوع می‌باشید. زمانی که شما یک متن خاصی را لایت می‌کنید تمرکز شما بر روی این متن رنگ شده قرار می‌گیرد و باعث می‌شود تا شما تمرکز خود را برای مطالعه دیگر مطالب کتاب از دست بدهید و نتوانید به خوبی موضوع و متن کتاب را درک کنید.

10. دوباره خوانی نکنید

بسیاری از افراد این عادت را دارند که در هنگام مطالعه و در بین آن مطالعه خود را قطع کنند و به مرور مطالب قبلی که خوانده‌اند بپردازند تا از این طریق به درک بهتر آن بپردازند. به این خاطر شما دوستان عزیزی که به دنبال خواندن سریع و صرفه جویی در زمان خود هستید باید این عادت را کنار بگذارید چون این عادت باعث می‌شود تا شما وقت و زمان دو برابر را صرف درک مطالب مختلف بکنید. شما برای جلوگیری از این کار می‌توانید یک برگه سفید را در روی صفحه کتاب خود بگذارید و با مطالعه خط به خط آن را پایین بکشید تا بتوانید این عادت خود را ترک کنید.

تند خوانی یکی از بهترین روش های ممکن می‌باشد که شما عزیزان می‌توانید با استفاده از آن به صرفه جویی در زمان و وقت خود بپردازید. به این خاطر ما در این مطلب به بررسی 10 راه حل و روش تند خوانی خواهیم پرداخت تا از این طریق شما بتوانید به تندخوانی دست پیدا کنید و در زندگی وقت و زمان بیشتری را به دست بیاورید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
23 + 28 =