ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند
عدم موفقیت به دلیل داشتن ترس
عدم موفقیت به دلیل داشتن ترس

زمان مطالعه: 9 دقیقه

موفقیت یک اصطلاح زیبا و در عین حال پیچیده‌ای است که بیشتر مردم آن را می‌خواهند، اما تعداد معدودی قادر به دریافت و رسیدن به آن هستند. در همین راستا، موفقیت که با مزایا و فرصت‌های شگرف همراه است بسیار کم برای افراد پیش می‌آید. قبل از اینکه کسی آن را بدست بیاورد، باید یک سفر معمولا چالش برانگیز را پشت سر بگذارد. اما در این راه ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند وجود دارند که از حرکت افراد جلوگیری می‌کنند.

سفر به موفقیت از لحظه‌ای آغاز می‌شود که شخصی با توجه به میل خود پا به راه کسب موفقیت در زندگی بگذارد و به نوعی از دیگران تقلید نکند. زیرا، در این صورت شما واقعا به اندازه ظرفیت خود زندگی نخواهید کرد. پس بهتر است هر از گاهی این سوال را بپرسید که آیا من به اندازه ظرفیتم در حال زندگی کردن هستم؟ شما زمانی می‌توانید به این سوال جواب بله را بدهید که در نقش خود بازی کنید و به نوعی خود را در پشت ماسکی پنهان نکرده باشید.

تهدید موفقیت با ترس

همواره افراد با تایید رفتارهای دیگران از آینده خود فرار می‌کنند. به نوعی همانطور که جوزف کمبل می‌گوید؛ “اگر راهی که پیش رو دارید واضح است، احتمالا در مسیر شخص دیگری هستیدگ. موفقیت می‌تواند برای هر کسی در هر سنی اتفاق بیافتد. فقط باید پیشرفتی داشته باشید. ضمیر ناخودآگاه شما مراقب بقیه خواهد بود.

ترس از شکست را همیشه در موفقیت خود موثر بدانید. شما باید حداقل یک بار در طول عمر خود آن را شنیده باشید. همچنین، ممکن است برخی از شما قبلا آنقدر با آن آشنا شده باشید که دیگر نمی‌خواهید در مورد آن بشنوید. با این حال بعضی از موارد که به عنوان شکست شناخته می‌شوند قادر خواهند بود تجربه‌هایی را به شما بیاموزند تا موفقیت‌های بعدی را چنان قدرتمند بدست آوردید که شکست قبلی را به کل از یاد ببرید و به نوعی ضرر آن را جبران کنید. بهترین کار این است که نقاب خود را بردارید و بسیار شجاع زندگی واقعی را برای شروع انتخاب کنید. در ادامه ما ترس‌هایی را برای شما قرار داده‌ایم تا بدانید از مهمترین عوامل در جهت از بین بردن موفقیت و شادی شما می‌باشند.

تهدید موفقیت با ترس
تهدید موفقیت با ترس

1. ترس از ناشناخته‌ها

“ناشناخته‌ها ترسی ندارند و پایان مواردی که می‌شناسیم ترس دارد”. این جمله زیبا را جیدو کریشنامورتی می‌گوید. زیرا چیزی قوی‌تر از حالت سکون وجود ندارد. منظور ما این است که بسیاری از افراد و حتی خود ما به سمت کارهایی می‌رویم که امتحان شده‌اند و به نوعی روشی ثابت است. ما از امتحان کارهای جدید و ریسک ترس داریم. اما اگر امتحان کرده باشید که به نوعی مسیر کار و موفقیت خود را تغییر دهید باید تلاش زیادی را انجام دهید. به همین دلیل است که گفتیم حالت سکون قوی است. آیا این چنین نیست؟

2. ترس از شکست

“نیاز به موفقیت همچون تنفس برای هر فردی لازم است. یعنی شما به این نیاز دارید که همیشه خود را در بالای نمودار مشاهده کنید. می‌توانید موفقیت را همانند لباسی سفید و نو در نظر بگیرید. زمانی که آن را می‌پوشید خوشحال و هیجان زده هستید. اما، باید همیشه مواظب آن باشید تا کثیف نشود و از دست نرود.” این را کانن اوبراین برای دانشجویان هاروارد در جشن فارغ‌التحصیلی می‌گوید. شما باید همیشه در زندگی موفقیت داشته باشید تا از لذت و هیجان برخوردار باشید و این در هر چیزی چون پیشرفت، رسیدن به آرزو ها، داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم و … لازم است. ترس از شکست از جمله ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند است، نباید از ترس اینکه شکست می‌خورید رسیدن به موفقیت را غیر قابل تصویر بدانید و برای رسیدن تلاش نکنید.

تجربه شکست برای رسیدن به موفقیت

باز هم اشاره می‌کنیم که برای رسیدن به موفقیت حداقل باید یک بار شکست را تجربه کنید. توجه داشته باشید اگر شما در کاری موفق شوید و شکستی برای پیش زمینه نداشته باشید، ممکن است برای موفقیت‌های بعدی علاقه‌ای به درگیر شدن با شکست را نداشته باشید. هویت تغییرناپذیر ضمیر شما که به موفقیت چسبیده است دارای تهدیدی به نام شکست است. در واقع، زمانی شما راحت‌تر می‌توانید با شکست کنار بیاید که مربوط به موضوعی باشد که تعهد کمی نسبت به آن دارید. زمانی شکست شما به صورت دردناک و قوی خواهد بود که صدای درونی از شما انجام آن کار را خواسته باشد.

این را به یاد داشته باشید که اگر به سمت کاری بروید که دوست ندارید، مطمئنا روزی آن را رها خواهید کرد که خیلی دیر است، تا کار مورد علاقه خود را پیدا کنید. بهتر است به سمت کارهایی بروید که دوست دارید. زیرا در کاری که دوست ندارید هم باز احتمال شکست وجود است.

ترس از شکست
ترس از شکست

3. ترس به دلیل از دست دادن سرمایه و پول

“پول هیچ وقت انسان را خوشحال نکرده و نخواهد کرد. واقعا خاصیت این چنین ندارد. چرا که، هر چه بیشتر پول داشته باشید، بیشتر می‌خواهید.” این را بنجامین فرانکلین می‌گوید. اگر کمی به تفکر بپردازیم خواهیم دید که واقعا این چنین است و ما در زندگی بسیاری از این مورد را تجربه کرده‌ایم. منظور ما بی اهمیت بودن آن نیست و برعکس بسیار با اهمیت است. اما، این که ما کاهش درآمد داشته باشیم دارای تحمل سختی است. به مانند این است که به سمت عقب در حرکتیم و باید به عوض کردن سبک زندگی بپردازیم.

برای افزایش درآمد و راه‌اندازی کسب و کار درآمدزا می‌توانید به تهیه دوره 21 روش پولسازی در اینترنت با ایده‌های جدید در ایران بپردازید.

“زندگی را باید برای پیشرفت اداره کرد. اما، نباید فرصت زندگی کردن را با اداره کردن زندگی از دست بدهیم” این جمله زیبا از جان وودن می‌باشد که در اختیارمان قرار می‌دهد تا از ترس ورشکست شدن مالی نجات پیدا کرده و موفقیت را نصیب خود کنیم. حتما این مورد را بسیاری از شماها تجربه کرده‌اید که در زمان تمام کردن حقوق در همان روزهای اول ماه واقعا نمی‌دانید از کجا پول برای بقیه ماه پیدا کنید. این باعث می‌شود عدم امنیت را در زندگی خود داشته و احساس کنیم. زمانی این مورد بدتر و پیچیده‌تر خواهد شد که با پس اندازی که دارید به ریسک کردن در مورد سرمایه گذاری بپردازید.

4. ترس از زیاده خواهی

داشتن این تفکر که رسیدن و دنبال کردن مواردی که دوست دارید بیشتر آنها را داشته باشید یکی دیگر از انواع ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند است. همانطور که کمبل می‌گوید: “این که شما به سمت کارهایی که دوست دارید بروید و دنبال کنید زیاده خواهی نیست. تمام وجود شما اطلاع دارد که این تنها راه زندگی کردن است. این تنها راهی است که قادر خواهید بود بهترین هدیه را به دنیا بدهید.”

حتما پیش آمده است که دوستان، خانواده یا هر کسی که شما با آنها در ارتباط هستید شما را به عنوان خودخواه بودن معرفی کنند. این افراد بر این عقیده هستند که به داشته‌های خود قانع باشید و به نوعی حریص نباشید. اما واقعیت این است که نه تنها شما بلکه هر کسی برای رسیدن به قله‌های پر افتخار زندگی باید از هر فرصتی که برایتان پیش می‌آید استفاده کنید.

ترس از زیاده خواهی
ترس از زیاده خواهی

5. ترس از تنهایی

ترس از تنهایی، از دیگر مواردی است که در بسیاری مواقع به جای ترس از شکست ما را باز می‌دارد و می‌ترساند. چیزی که باعث می‌شود از جنس مردم نبودن را به دنبال داشته باشید، ترس شما از تنها ماندن است. این یعنی شما تنها خود را اذیت می‌کنید و چیزی عوض نخواهد شد. اگر جرات مقابله با انتظارات جامعه را داشته باشید تنها به معنی از دست دادن تایید دیگران است. بر همین اساس آلبرت انیشتین جمله زیبایی گفته است:” عجیب است که این همه در سراسر دنیا شناخته شده باشی و در عین حال انقدر تنها باشی.”

6. ترس از مسئولیت

زیگموند فروید جمله زیبایی را درباره مسئولیت گفته است:” اکثر افراد به دنبال آزادی نیستند. چون از مسئولیت ترس دارند و آزادی مسئولیت دارد”. هر کاری دارای مسئولیت است. هر موفقیتی مسئولیت و تعهدی را دارد که باید آن را بپذیرید. به نوعی زمانی شما دارای استعداد و توانایی خاصی در دنیا باشید و آن شناخته شود، پس باید قبول کنید مردم و حتی تمام دنیا از شما انتظار استفاده کردن از آنها دارند. در این زمان در صورت داشتن مشکل تعهد تلاش شما بر اساس این خواهد بود که از نظر دیگران برتر باشید.

ترس از مسئولیت
ترس از مسئولیت

7. ترس از رشد

قبول دارید که با رشد کردن شما باید گذشته را فراموش کنید. یعنی به نوعی رشد، گذشته را از بین می‌‎برد. بر همین اساس می‌توان گفت رشد دارای درد است. همیشه این را به یاد داشته باشید برای داشتن چیزی جدید باید چیزی را از دست بدهیم. “همانطور که رشد به از بین بردن الگوهای قدیمی نیاز دارد. تمایل به مرگ یکی از پیش‌نیازهای زندگی است. ترس بی‌رویه از مرگ با وحشت عصبی از رشد و تغییر مرتبط است”. این جمله از فرانک هارونیان است و به عنوان ایده‌هایی برای ترس از رشد در کنفرانس سال 1967 شرح داده است.

واقعا تعجبی ندارد که استیو جابز با سخنرانی جذابی که در دانشگاه استنفورد داشت چیزی تحریک کننده را برای تمرکز ذهن، قوی‌تر از مرگ نمی‌شناسد. او این را به عنوان ابزاری به دانشجویان پیشنهاد داد تا آنها به یاد داشته باشند زندگی کوتاه است. شما باید قلب خود را دنبال کنید و این یعنی رشد و تبدیل شدن به کسی که می‌خواهید. “زمان بسیار محدود است و نباید با ندیدن علاقه‌ها آن را از دست دهید. با توجه به تعصب زندگی خود را تفکر دیگران دنبال نکنید. هیچ وقت اجازه غرق شدن صدای درون خود را با عقیده دیگران ندهید. همیشه این را به یاد داشته باشید که برای رشد کردن باید جرات دنبال کردن قلب و بینش خود را داشته باشید. آنها هستند که می‌دانند شما به چه چیزی علاقه دارید”.

ترس‌هایی که مانع رسیدن به موفقیت می‌شوند در این مقاله از وب سایت آموزش آنلاین آکادمی 98 خدمت شما معرفی گردید، تا بتوانید با شناخت این موارد راه رسیدن به موفقیت در زندگی خود را هموار کنید. ترس‌هایی که به راحتی می‌توان آنها را پشت سر گذاشت و به قله‌های بلند موفقیت رسید در این بخش ارائه شده است.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
9 ⁄ 9 =