شناخت بهترین ویژگی های افراد خلاق برای رسیدن به هدف

خانه » موفقیت و توسعه فردی » شناخت بهترین ویژگی های افراد خلاق برای رسیدن به هدف
شناخت بهترین ویژگی های افراد خلاق برای زسیدن به موفقیت در زندگی و کسب و کار
شناخت بهترین ویژگی های افراد خلاق

زمان مطالعه: 10 دقیقه

خلاقیت به معنی کشف ایده‌ها، نوآوری و راه حل های نو است ، اما چه کسانی خلاق هستند؟ چگونه می‌توان خلاقیت را در خود افزایش داد؟ آیا خلاقیت به صورت ذاتی است یا اکتسابی؟ در واقع خلاقیت در افراد می‌تواند به صورت متفاوت وجود داشته و قابل یادگیری و پرورش است. افراد خلاق دارای مغزی بهتر برای فعالیت های بیشتر می‌باشند. از همه مهمتر افراد خلاق دارای انتخاب‌های بسیاری برای شغل می‌باشند. زیرا، با نگاهی به دستگاه‌های دیجیتال، آثار هنری، خدمات و پیشرفت تکنولوژی و عرصه رقابت بسیار در جهان، افراد سرمایه دار و استعداد یاب به دنبال افراد خلاق هستند، تا بتوانند برای آنها درهای جدید را در حرفه خود باز کنند.

افراد خلاق چه ویژگی‌هایی دارند؟

برخی از شما ممکن است خلاقیت را با باهوش بودن اشتباه بگیرید. افراد خلاق ممکن است باهوش نباشند و این را هم بدانید که تنها باهوش بودن تضمین کننده موفقیت در کسب و کار شما نمی‌شود. خلاقیت یعنی شما بتوانید ابداع گرایی کنید و شکوفایی ذهنی برای راه حل های تازه داشته باشید. یعنی خلاق بودن به شما امکان این را می‌دهد تا ذهن را درگیر کنید، کارهای جدید و هیجان انگیز انجام دهید و خود را به گونه‌ای درگیر کنید تا یک قدم در رسیدن به پتانسیل های کامل نزدیک تر شوید.

حتما بخوانید : نحوه افزایش خلاقیت با تکنیک های کاربردی

اگر می‌خواهید جزو این افراد خلاق باشید بهتر است برای تاثیر گذاشتن روی خود با افراد خلاقی که می‌شناسید ارتباط داشته باشید. اگر با این افراد ارتباط برقرار کنید متوجه متفاوت بودن آنها با خود می‌شوید. در واقع افراد خلاق در مقابله با مشکلات و برای برطرف کردن مشکلات از روش‌هایی متفاوت در حل کردن آنها استفاده می‌کنند. آنها ویژگی‌های بخصوصی دارند که اگر فردی بتواند برخی از آنها را داشته باشد، می‌توان گفت خلاق است. در ادامه ویژگی‌های افراد خلاق را قرار داده‌ایم که می‌توانید بررسی کنید.

افراد خلاق با استفاده از راهکار های تبدیل شدن به فردی خلاق به درجه‌ای از موفقیت رسیده‌اند که می‌توانند با خلاقیت خود نسبت به ابداع ایده ها اقدام کنند از این رو در این مقاله ویژگی های افراد خلاق به صورت کامل ارائه شده است
افراد خلاق چگونه افرادی هستند ؟

1. انتخاب بهترین زمان برای کار از مهم‌ترین ویژگی های افراد خلاق

حتما کسانی را دیده‌اید که برای انجام برخی از کارهای مهم خود وقت خاصی دارند. مثلا، می‌گویند برای انجام فلان کار من نصف شب دست به کار می‌شوم. یا اینکه صبح زود را برای انجام کار انتخاب می‌کنند. این افراد همانند مردم عادی ساعات عادی روز را برای انجام وظایف مهم خود انتخاب نمی‌کنند.

چرا این افراد ساعات مشخصی برای کار دارند؟ کسی به آنها چیزی نگفته است و هیچ آموزشی ندیده‌اند. اما، آنها خود می‌دانند که چه زمانی بهترین نتیجه را دارد و به نوعی مغزشان به خوبی کار می‌کند. ( توجه داشته باشید که شما باید برنامه ریزی خاصی استفاده کنید. چون اگر باعث بهم ریختن زمان خواب و بیداری خود شوید از خلاقیت دور می‌شوید.)

برای این که یک کسب و کار موفق راه اندازی کنید باید زمانی را برای کار انتخاب کنید که در آن زمان بهترین بازدهی را از کار‌کردن خود داشته باشید. این زمان می‌تواند در افراد نسبت به خلقیات و عادات مختلف در برخی موارد متنوع باشد که هر شخصی از بهترین زمان با بازدهی بالا برای مشغول شدن به فعالیت های کاری اطلاع بهتری دارد.

2. دوست داشتن تجربیات تازه ویژگی فرد خلاق

ماجراجویی و تجربیات تازه به نوعی خود در انسان هیچان ایجاد می‌کند. برای همین ممکن است بسیاری از افراد آن را دوست داشته باشند. به نوعی افراد خلاق مغزشان را برای هر تجربه ، کنجکاوی، شرایط مختلف زندگی و … آماده نگه می‌دارند تا بتوانند قدرت درک آن را داشته باشند. به دنبال مواردی بروید که در رابطه با آنها اطلاع کاملی ندارید تا از این جهت تجربیات تازه‌ای بدست بیاورید.

3. داشتن سوال های بزرگ

افراد خلاق برای حل معما و پیدا کردن موارد پنهان علاقه خاصی دارند، یعنی به نوعی سیری ناپذیرند. به عنوان مثال ، اگر یکی از آنها در سخنرانی‌ها و یا سر کلاس و غیره وجود داشته باشد، به راحتی قانع نمی‌شود و باید پاسخ‌هایی قانع کننده را به سوال های او تحویل داد. البته، این حس کنجکاوی از بچگی تا به الان تقویت و حفظ شده است.

4. ریسک پذیر بودن از ویژگی های شخصیتی افراد خلاق

افراد خلاق به طور معمول ریسک پذیر هستند. اما ریسک‌هایی با برنامه ریزی های خاص انجام می‌دهند. آنها عمدتا برای کسب موفقیت بیشتر خطر می‌کنند تا راه حل‌هایی تازه پیدا کنند. آنها با ریسک پذیری رابطه مستقیمی دارند. اگر شما نتوانید ریسک را قبول کنید و به نوعی ترس داشته باشید، پس همان خلاقیت کمی که در وجود دارید را نیز از بین می‌برید. شما باید تجربه کسب کنید تا پیشرفت کنید و این تنها با ریسک امکان پذیر است. ریسک پذیر بودن از ویژگی های شخصیتی کارآفرینان موفق می‌باشد بنابراین اگر قصد دارید به کارآفرینی موفق تبدیل شوید باید در کارها ریسک پذیر باشید.

ریسک پذیر بودن یکی از برترین ویژگی های افراد خلاق می باشد
ریسک پذیری در افراد خلاق

5. رفتن به سمت علایق حقیقی

هر یک از ما علایقی داریم، اما برای رسیدن به آن تلاش نمی‌کنیم و به نوعی آنها را غیر قابل دستیابی می‌دانیم. افراد خلاق انگیزه بالایی را برای عمل کردن و رسیدن به رویاهای خود دارند. آنها هیچ ترسی ندارند و مدام بدون محدودیت به طرف آنچه در درون خود دارند پیش می‌روند. این افراد شکست و ریسک را می‌پذیرند و برای استفاده از استعدادهای خود احساس قدرت دارند.

6. از دست دادن زمان انجام کار های غیر ضروری

افراد خلاق زمانی که بر روی مسئله ای تمرکز می‌کنند، تا پیدا نکردن جواب دست از تلاش بر نمی دارند. همین باعث می‌شود تا از کارهای دیگر در اطراف صرف نظر کرده و به نوعی زمان زیادی را صرف و از دست بدهند اما این زمان از دست رفته مربوط به انجام کار‌های غیر ضروری می‌باشد که انجام دادن و ندان آنها تفاوت چندانی نخواهد داشت.

7. وصل کردن نقاط مختلف به یکدیگر از خصوصیات برتر فرد خلاق

یکی از توانایی متمایز برای دیدن فرصت‌ها وصل کردن نقاط به هم می‌باشد. افراد خلاق چنان توانایی بالا را در وصل کردن نقاط دارند که ممکن است به ذهن هیچ کس دیگری نرسد. برای این توانایی می‌توان مهندسان بسیاری را مثال زد زیر آنها چنان عناصر را به هم مرتبط و وصل می‌کنند که خلاقیت و راه های های جالب به دست می‌آورند.

8. توجه به تمرکز حواس

اولویتی که یک فرد خلاق در نظر دارد ذهن واضح و متمرکز می‌باشد. آنها هر کاری را که لازم باشد برای بدست آوردن حالتهای ذهن خلاق انجام می‌دهند. با توجه به تحقیقات انجام شده تمرکز حواس به تقویت ذهن بسیار کمک می‌کند. علاوه بر اینها باعث سلامتی و کاهش اضطراب و استرس می‌شود.

تمرکز حواس جزو برترین ویژگی های افراد خلاق می‌باشد که برای ابداع ایده و کار های نوین بدان نیازمندند
تمرکز حواس از خصوصیات فرد خلاق

9. خیال پردازی ، خصوصیت افراد خلاق

نه تنها در زمان کودکی بلکه الان هم بسیاری از افراد در زمان‌هایی خاص به ما اشاره می‌کنند که دست از خیال پردازی برداریم. اما، همین خیال پردازی خود یکی از اساسی‌ترین راه‌ها برای خلاق بودن می‌باشد و افراد خلاق آن را در خود دارند. با تحقیقات انجام شده ثابت شده است که خیال پردازی باعث می‌شود عصب های مغز فعال شوند و ایده های جدید و نوین را در ذهن خود ایجاد کرد ( در زمانهای قدیم به بسیاری از مخترعان نیز خیال پرداز و بی فکر می‌گفتند).

داشتن ذهن خیال پرداز یکی از برترین خصوصیاتی می‌باشد که می‌تواند در وجود آدمی نهفته باشد چرا که همواره ذهن های خیال پرداز به اختراع و اکتشاف انواع ابزار های موجود در دسترس آدمی پرداخته‌اند و امکان بهره‌مندی از بروز‌ترین تکنولوژی‌ها را فراهم آورده‌اند. داشتن ذهن خیال پرداز از جمله نکاتی برای توسعه شخصی و بهبود فردی در زندگی و کسب و کار می‌باشد.

10. قدرت مشاهده

شاید با دیدن عنوان بگویید که همه قدرت مشاهده دارند، اما این مشاهده نیست و تنها نظاره‌گری محدود و بدون توجه است. افراد خلاق این چنین نیستند و اطراف خود را به دقیق مشاهده و بررسی می‌کنند. اگر این مشاهده چیزی برای آنها داشته باشد، آن را یادداشت و در نقشه ذهنی خود برای موارد معیوب استفاده می‌کنند.

11. تنها بودن از ویژگی های رفتاری افراد خلاق

تنهایی کار هر کسی نیست و ممکن است ترس را به همراه داشته باشد. روانشناس آمریکایی رولو می در مورد آن می‌گوید: برای بدست آوردن ویژگی خلاق باید ظرفیت استفاده از تنهایی را داشته باشید. دانشمندان بسیاری این کار را انجام می‌دهند و از طریق ارتباط با درون خود تفکر خلاق را تقویت می‌کنند.

12. پذیرفتن شکست

کسی که ریسک‌پذیر باشد پس شکست را هم قبول می‌کند و در آغوش می‌کشد. بنابراین، افراد خلاق شکست را قبول دارند و با درهای بسته روبه رو می‌شوند. این کار باعث می‌شود تا آنها سرانجام با تلاش ایده‌های بهتری را کشف کنند و به موفقیت برسند. یکی از مهمترین ویژگی افراد موفق شکست خوردن زیاد در مقابل با دیگران و برخاستن دوباره است. نپذیرفتن شکست از موانع تفکر خلاق می‌باشد بنابراین باید قدرت پذیرش شکست را داشته باشید.

ویژگی پذیرفتن شکست یا همان شکست پذیر بودن عامل رشد و موفقیت در کسب و کار ها می‌باشد از این رو از جمله ویژگی های افراد خلاق و موفق می‌باشد
ویژگی پذیرفتن شکست در فرد خلاق

13. تغییر موانع زندگی

افراد معمولی از دشواری های زندگی شکست می‌خورند و تسلیم می‌شوند ، اما افراد خلاق از آنها به ویژه در اولین سال ها برای رشد و شکوفایی استفاده می‌کنند. درست است که برای افراد عادی سخت است ، اما افراد خلاق آنها را با میل خود تغییر می‌دهند و استفاده می‌کنند. شما هم اگر بتوانید از آنها در پیدا کردن راه های جدید استفاده کنید، نگرشی مثبت و زمینه‌‌ای برای بروز خلاقیت خواهید داشت.

14. توجه به مردم

اگر شما قصد خلاق شدن دارید باید به جامعه و مردم علاقه داشته باشید. آنها با مشاهده کردن انواع عمل‌ها لذت می‌برند. همین باعث می‌شود تا شما راه و ایده‌هایی را بدست آورید.

15. واقعی بودن بهترین ویژگی فردی افراد خلاق

از ویژگی‌های افراد خلاق زندگی را مانند هنری مشاهده کردن است. آنها برای بیان خود حقیقی به جستجو پرداخته و هر فرصتی را استفاده می‌کنند. آنها بر این باورند که برای ادامه زندگی باید خودتان باشید و از ظاهر سازی پرهیز کنید. بیان آرزوها، ترس‌ها، نقاط قوت و ضعف و غیره از این‌ دسته هستند.

16. از محدود بودن خارج شوید

افراد خلاق برای داشتن روش های نوآورانه از دایره افکار محدود خارج می‌شوند. زیرا مغز انسان دارای باور پذیری است و هر محدوده‌ای را برایش مشخص کنید، در آن فعالیت می‌کند. برای خلاق بودن باید مقاومت کنید و از این محدودیت خارج شوید. باید گسترده‌تر به تفکر بپردازید.

ابداع روش های نوآورانه از ویژگی های رفتاری افراد خلاق می‌باشد
روش های نوآورانه توسط افراد خلاق

17. علاقه به زیبایی ویژگی فردی یک فرد خلاق

بدون هیچ آموزشی افراد خلاق به سمت زیبایی می‌روند و آنها را دوست دارند. آنها به گونه‌ای می‌باشند که اطراف خود را در منزل، دفتر کار و … زیبا می‌سازند. این باعث می‌شود تا داستان دل‌ چسبی از درون خود برای دیگران روایت کنند و دنیای اطراف خود را قشنگ‌تر کنند.

18. تغییر دادن موارد مختلف

گفتیم افراد خلاق به تجربه بسیاری علاقه دارند و همین باعث می‌شود تا برای بدست آوردنش قواعد موجود و تغییر چیزهای مختلف را انجام دهند. می‌توان کارگردان های سینما را مثال زد که دارای ابتکار و خلاقیت بالایی برای تنوع بیشتر و جالب می‌باشند و هر بار موارد جدید‌تر و بهتری ارائه می‌دهند.

ویژگی های افراد خلاق و راهکار های رسیدن به خلاقیت و موارد ذکر شده در این مقاله از سایت آموزش آنلاین آکادمی98 بصورت کامل ارائه شد. افراد خلاق از توانایی‌های ذهنی و فیزیکی بالایی برخوردار هستند. ویژگی برای افراد خلاق بسیار است و نمی‌توان به این موارد بسنده کرد اما با داشتن ویژگی‌ها بالا می‌توان خلاق بودن را تشخیص داد و گفت فردی خلاق هستید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 − 13 =