تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت
تکنیک های تمرکز کردن روی هدف برای رسیدن به موفقیت
تکنیک های تمرکز کردن روی هدف

زمان مطالعه: 11 دقیقه

هر کسی در زندگی خود اهداف و رویاهایی دارد که دوست دارد هر چه زودتر به آنها دست پیدا کند. اما چیزی که مهم می‌باشد رویاهای شما هستند که باید برای رسیدن به موفقیت در زندگی آنها را به هدف‌هایی قابل دستیابی تبدیل کنید. در واقع برای داشتن و انجام این کار شما باید انگیزه و اشتیاق کافی را داشته باشید. در کنار انگیزه تمرکز نیز بسیار مهم است. تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت اصلی مهم در زندگی می‌باشد که باید آن را رعایت کنید.

اما آیا هیچ فکر کرده‌اید که چگونه تمرکز خود را بر روی اهداف قرار دهید؟ افراد زیادی هستند که به راحتی هر هدفی را برای خود در نظر گفته و بدون سختی به آنها دست پیدا می‌کنند. اما افرادی هم هستند که اهداف را به راحتی تعیین می‌کنند و اگر از این افراد سوال کنید خواهید فهمید که چندین هدف را برای خود تعیین کرده و کنار گذاشته‌اند. اما این سودی برای آنها نخواهد داشت. چون کاری که برای این افراد سخت است تلاش برای رسیدن به آنها است.

بعد از مطالعه کامل مقاله تمرکز کردن روی اهداف و آرزوها برای دستیابی به موفقیت در زندگی و کسب و کار خود، حتما نگاهی به دوره آنلاین آموزش هدف گذاری و هدف نویسی بیندازید.

راه‌های تمرکز بر روی اهداف

انتخاب هدف تنها بخشی از طی مسیر موفقیت است ، افرادی هستند که با انتخاب هدف نیز هیچ تلاشی برای رسیدن به آن نمی‌کنند و یا با تلاش بدون تمرکز ، تنها افکاری بیهوده و بی نتیجه را در ذهن خود پرورش می‌دهند که هیچ تاثیر مثبتی بر رسیدن به هدف ندارد. بنابراین علاوه بر انتخاب هدف باید تمرکز لازم برای رسیدن به آن را نیز در نظر داشته باشید چرا که طبق قانون جذب شما به هرچیزی میزان توجه زیادی داشته باشید عوامل آن به سوی شما جذب می‌شود.

بسیاری از ما هرگز به دنبال هدف‌های خود نمی‌رویم. بهتر است بدانید فرد موفق کسی است که رویاهای خود را به هدف تبدیل کرده و برای رسیدن به آنها هر کاری کرده و دست از تلاش بر نمی‌دارد. داشتن و تعیین هدف همیشه در اولین روزها می‌تواند به نوعی دارای دلهره و استرس باشد. بهترین راه مقابله با استرس را با توجه موقعیت و مهارت خود پیدا کنید و راهی برای پیروزی پیدا کنید. یکی از مهمترین عواملی که در موفق نشدن شما تاثیر گذار است نداشتن برنامه ریزی است و بارها ما در مطالب به آن اشاره کرده‌ایم. اما علاوه بر اینها شما باید عواملی را نیز زیر نظر داشته باشید که در ادامه ما به برخی از راه‌های تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت اشاره می‌کنیم تا بتوانید با استفاده از آنها تمرکز خود را بر روی هدف‌ها داشته باشید و رویاهای خود را با تلاش به حقیقت تبدیل کنید.

تمرکز بر روی هدف‌ها برای رسیدن به موفقیت
تمرکز بر روی هدف‌ها برای رسیدن به موفقیت

1. هدف‌های خود را با معیار اسمارت (smart) انتخاب کنید

اجتمالا قبلا اسم تکنیک یا روش هدف گذاری Smart را شنیده اید، یکی از بهترین روش های هدف گذاری و هدف نویسی در زندگی برای دستیابی به اهداف و موفقیت مربوط به روش اسمارت می باشد. شما با یادگیری این روش قادر خواهید بود، هر نوع هدفی را چه بزرگ و چه کوچک برای خود مشخص کرده و به آنها دست پیدا کنید.

معیاری برای تعیین هدف‌های یک پروژه، مدیریت کارمندان و رشد شخصی را معیار اسمارت گویند. درست است که این کلمه انگلیسی است، اما به معنی هوشمندانه است و مخفف کلماتی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم. در نظر داشته باشید که اهداف هوشمند یا همان اسمارت بسیار نتیجه بخش بوده و بر همین اساس سال‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین هدف خود را طوری تعیین کنید که دارای موارد زیر باشد.

آموزش هدف گذاری Smart

S = مشخص (Specific): هدف شما باید طوری باشد که شما قادر به پاسخگویی سوال‌های اساسی در رابطه با آن باشید. این سوال‌ها می‌توانند مواردی چون، چه هدفی؟ چرا؟ چه زمانی؟ و … باشند. شما باید تمامی جنبه‌ها و جزئیات را در نظر داشته و مشخص کنید. تا بدانید در چه زمانی به چه مورد و نقطه‌ای دست پیدا کنید.

M = قابل اندازه‌گیری (Measurable): شما باید برای اندازه‌گیری پیشرفت خود در مسیر راه خود، هدف قابل اندازه‌گیری را داشته باشید. باید جواب اینکه، چقدر به هدف خود نزدیک شده‌ام و در کجای راه هستم؟ را بدانید.

A = دست یافتنی (Attainable): هدف‌های شما نباید غیر قابل دست یافتنی و به نوعی رویا باشند. باید هدفی را تعیین کنید که با توجه به زندگی ، شرایط و مهارت شما قابل دست یافتنی باشد.

R = مرتبط (Relevant): همیشه به دنبال هدف‌هایی باشید که با شما و شخصیتتان تناسب داشته باشد. اهدافتان را با ارزش‌های اصولی و عمیق گره بزنید زیرا با این موارد است که شما می‌توانید معنی هدف خود را پیدا کنید. شما اگر با هدف خود تناسب نداشته باشید نمی‌توانید به ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی بپردازید.

T = دارای محدوده زمانی (Time Bound): برای هر کاری همچون انجام تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت مهلتی را تعیین کنید. شما اگر نتوانید محدوده زمانی را برای هدف‌ها داشته باشید آنها همان رویای همیشگی باقی می‌مانند. شما اگر محدوده زمانی داشته باشید خود را متعهد برای دست یافتن به هدف می‌دانید.

انتخاب هدف با معیار smart
انتخاب هدف با معیار smart

2. هدف‌های خود را با یادداشت کردن در دید قرار دهید

یکی از راه‌هایی که به شما در تمرکز بر روی اهداف کمک می‌کند نوشتن آنها بر روی کاغذ است. زیرا، تحقیقات نشان داده است تقریبا 76 درصد از افرادی که به یادداشت کردن هدف‌های خود می‌پردازند و علاوه بر این اقدام به یادداشت کردن پیشرفت‌ها و در میان گذاشتن با دوستان خود می‌پردازند نسبت به دیگر افراد موفق‌تر هستند. اما تحقیقات دیگری بر روی عده‌ای انجام شد که فقط هدف‌ها را تعیین کردن و به آن فکر کردند. در میان این افراد 43 درصد توانستند به هدف‌های خود برسند. شما با نوشتن هدف‌ها بر روی کاغذ به آنها ایمان دارید و به واقعیت نزدیک‌تر می‌شوید. شما با این کار آنها را از رویا به مواردی قابل لمس بر روی کاغذ تبدیل کردید.

همانطور که ضرب المثلی می‌گوید: هر چیزی را می‌نوشم فراموش می‌کنم، هر چیزی که می‌بینم به خاطر می‌آورم و هر چیزی که می‌نویسم را می‌فهمم. طبق این گفته‌ها شما برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار باید اهداف و موارد ایده‌آل خود را یادداشت کنید تا همواره در معرض دید شما باشند و تمرکز لازم برای رسیدن به آنها در وجود خود را داشته باشید.

3. تجزیه اهداف بزرگ به اجزای کوچک‌تر

هر هدف بزرگی دارای دلهره، استرس است. اما برای مقابله با سختی می‌توانید آنها را به اجزای کوچک‌تر تبدیل کنید تا به راحتی قابل دست یافتن باشند. شما می‌توانید برای تمرکز بر روی هدف‌های خود آن را به اجزای کوچک‌تر روزانه و یا هفتگی و حتی ماهانه تبدیل کنید. با این کار شما مدیریت راحت‌تری دارید. در غیر این صورت ممکن است روحیه خود را از دست داده و انگیزه کافی برای ادامه نداشته باشید.

تمرکز برای انتخاب هدف
تمرکز برای انتخاب هدف

4. برنامه‌ای برای متعهد شدن به آن داشته باشید

همانطور که بنجامین فرانکلین می‌گوید: شکست در برنامه‌ریزی به معنی برنامه‌ریزی کردن برای شکست است.

شما با برنامه‌ای جامع و حساب شده در واقع به خود هدیه‌ای داده‌اید. با این کار تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت بهتر و بیشتر می‌شود و در هیچ جایی از مسیر گیر نکرده و به مشکل بر نمی‌خورید. برای برنامه‌ریزی کردن زمان کافی را در نظر بگیرید و به مدیریت تمامی هدف‌های تجزیه شده در روز و یا هفته بپردازید. با این کار شما پیشرفت خود را سنجیده و با در میان گذاشتن با یکی از دوستان خود به نوعی متعهد آن می‌شوید.

5. اهداف خود را هر چه زودتر در طول روز انجام دهید

آیا تا به حال مطالعه‌ای در مورد افراد موفق داشته‌اید یا بیوگرافی افراد موفق را خوانده‌اید؟ اگر این چنین است پس متوجه شده‌اید که این افراد قبل از طلوع آفتاب کارهای روزانه خود را انجام می‌دهند و به نوعی در روز کار خود را انجام داده و شب‌ها را برای استراحت و خواب اختصاص می‌دهند. برای تمرکز بر روی اهداف خود بهتر است کارهای مهم را در اولویت قرار داده و به بهترین شکل از ساعات اولیه استفاده کنید. با این کار شما اگر صبح‌ها کار به خصوصی انجام دهید در بعد از ظهر احساس بهتری را برای ادامه فعالیت‌ها داشته باشید. چون می‌دانید که کار مفیدی انجام داده‌اید.

رسیدن به موفقیت با تمرکز بر روی هدف
رسیدن به موفقیت با تمرکز بر روی هدف

6. برای پیگیری کردن به افراد دیگر در مورد هدف‌های خود بگویید

مطمئنا اگر کسی باشد که تلاش‌ها و نتیجه‌های شما را بررسی کند بهتر می‌توانید انگیزه برای تلاش کردن داشته باشید، تا اینکه کسی خبر نداشته باشد و به تنهایی مشغول کار شوید. برای این کار می‌توانید از دوستان و یا مشاور خوبی بهره ببرید. این افراد می‌توانند به انگیزه دادن در شما نقش بسزایی داشته باشند که یکی از راه‌های تقویت انگیزه درونی برای رسیدن به اهداف وجود چنین افراد مثبتی در اطراف شما می‌باشد.

7. اطمینان داشته باشید هدف‌ها شما را به وجد می‌آورند

هدف‌های شما باید به نوعی انتخاب شوند که در خود از لذت و شادی برای زندگی نیز بهره‌مند شوید. در واقع این هدف‌ها دلیل سحر خیز بودن و شروع به کار در یک روز دیگر می‌باشند. اگر دیدید که در هدف‌های شما چیزی از هیجان و لذت نمی‌بینید بهتر است آن را ادامه ندهید و یا هدف جدید و بهینه‌ای انتخاب نمایید.

8. استفاده از زبان مثبت در هدف‌ها

اگر شما هدفی در زندگی خود مشخص کنید و در جهت رسیدن به آن تمامی تلاش خود را انجام دهید، مطمئنا باعث تغییر شما می‌شود. این هدف شما را مثبت اندیش و از موارد منفی دور می‌کند. همچنین همانطور که در در بالا گفتیم باعث می‌شود شما دارای لذت و هیجان در زندگی خود باشید. هدف مثبت شما باید قادر به بازتاب این موارد مثبت باشد. برای مثال، شما می‌تواند به جای استفاده از جمله امروز نباید در سخنرانی اشتباهی مرتکب شوم از جمله هدف من امروز این است که بهترین سخنرانی را داشته باشم استفاده کنید.

شاید از نظر شما این جمله تفاوت چندانی با هم نداشته باشند. اما، می‌تواند نگرش شما را کاملا تغییر دهد. به جای اینکه از اشتباه دوری کنید، سخنرانی خود را با موفقیت شروع کنید. همیشه برای هدف خود از کلمات مثبت استفاده کنید تا تاثیر آن را ببینید. داشتن دید مثبت نسبت به اهداف یکی از راه‌های تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت می‌باشد.

9. برای هر بخشی از زندگی خود هدفی داشته باشید

لازم نیست که مشخص کردن هدف به منظور ارتقای شغل شما و مربوط به کار باشد. بهترین کار این است که به چالش کشیدن خود در اهداف مختلف در ابعاد متفاوت زندگی بپردازید. هر قسمتی از زندگی خود را بررسی و به هدفی برای آن بپردازید. مثلا اگر ورزش می‌کنید برای آن هدفی داشته باشید. یا در روابط خانوادگی، سفر، سلامتی و … با داشتن این اهداف شما رشد و پیشرفت خود را در تمامی ابعاد زندگی مشاهده می‌کنید.

تمرکز برای مشخص کردن هدف
تمرکز برای مشخص کردن هدف

10. جایگزینی اهداف نتیجه‌ای با اهداف عملکردی

هر کسی در زندگی خود با رویدادهایی برخورد می‌کند که خارج از کنترلش است. برای مثال شما می‌خواهید در ورزش به مسابقات جهانی دست پیدا کنید. شما در این صورت برنامه‌ای را تدارک می‌بینید و برای آن تمرینات روزانه را دنبال می‌کنید. شما با موفقیت تمرینات را انجام داده و در روز مشخص به همراه تیم و مربی عازم سفر می‌شوید. اما در حین رفتن به دلیل مشکلات امنیتی و پاسپورت مجبور به بازگشت شده و نمی‌توانید به مسابقه برسید.

درست است که شما با تمرکز بر روی هدف تمامی مراحل را درست پیش رفته‌اید. اما با داشتن مشکل امنیتی نمی‌توانید به مسابقه در کشوری دیگر برسید. این عامل از کنترل شما خارج است. پس نمی‌توان این را شکست نامید. شما همیشه در مراحلی که برنامه‌ریزی کرده بودید موفق شدید، در این حال عاملی بیرونی مانع رسیدن به نتیجه می‌رسد. پس در صورت نگرفتن نتیجه شما فردی با آمادگی کامل برای شرکت در مسابقات هستید. بنابراین هدف‌های خود را از این به بعد این گونه مشخص کنید.

به عنوان مثال، “من می‌خواهم تا پایان امسال از آمادگی کامل برای مسابقات برخوردار شوم ” نه اینکه از جمله “من می‌خواهم تا پایان امسال در مسابقات کشوری شرکت کنم” استفاده کنید. می‌بینید که برنده شدن می‌تواند ساده باشد. بنابراین یکی از راه‌های تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت جایگزینی اهداف نتیجه‌ای با اهداف عملکردی می‌باشد.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
29 − 21 =