چگونه می توانیم خود را بهتر بشناسیم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونه می توانیم خود را بهتر بشناسیم؟
خودشناسی و تاثیر شناخت بیشتر خود در موفقیت
خودشناسی و تاثیر شناخت بیشتر خود در موفقیت

زمان مطالعه: 8 دقیقه

شناختن خود گام مهمی در رسیدن به سعادت و آرامش است. برای این که خود را بهتر بشناسیم خصوصیاتی را که باعث منحصر بفردی می‌شود را باید شناسایی کرد. اما برای این که قادر باشید خود را بشناسید باید به عوامل و خصوصیاتی آگاه باشید. با شناخت مواردی که در ادامه خدمت شما عزیزان معرفی می‌گردد بهتر می‌توانید در مسیر رسیدن به موفقیت‌ در کسب و کار و شادی قدم بردارید.

راه‌های خودشناسی

به جای اینکه خودتان و خصوصیاتی را که دارید مخفی کنید بهتر است آنها را در آغوش بکشید. زیرا، همانطور که سقراط می‌گوید : “دانستن اینکه چه کسی هستید سرآغاز خرد است”. اما واقعا آیا وقتی توانستید خود را بشناسید چه می‌کنید و چه می‌شود؟ این مطلب برخی از مهمترین عناصر خودشناسی را نشان می‌دهد که می‌تواند به شما در درک هویت شخصی کمک کند. همانطور که زندگی روزمره خود را انجام می‌دهید، می‌توانید سرنخ‌هایی از این بلوک‌های مهم ساختاری نفس جستجو کنید.

روش‌های خودشناسی
روش‌های خودشناسی

مزیت‌های خودشناسی

زمانی می‌توانیم خوشبخت باشیم و خود را چنین فردی بنامیم که بتوانیم خود را بهتر بشناسیم چرا که با این کار شادتر خواهید بود. با داشتن این موارد می‌توانید هر آنچه را که خواستارش هستید بدست آورید و موفقیت‌های خود را عملی کنید. در واقع، وقتی در مورد خودشناسی صحبت می‌کنیم. به نوع خاصی از دانش اشاره می‌کنیم. یک میلیون موقعیت وجود دارد که به طور بالقوه می‌توانید از شناخت خودتان بدست آورید که در ادامه به معرفی تاثیرات خودشناسی بر زندگی افراد می‌پردازیم.

فواید خودشناسی
فواید خودشناسی

1. شادی بیشتر

با شناخت خود می‌توانید کنترل بهتری را بر روی عادات و کارها داشته باشید و به نوعی خود را بهتر نشان دهید. بدین صورت، احساس شادی و خوشحالی بیشتری می‌کنید. بهتر است این گونه بگوییم که خودشناسی یعنی برداشت گامی در رسیدن به آرزوها و هر چه شناخت بهتری از خود داشته باشیم دارای تصویر روشن و واضح‌تری از آرزو‌ها هستیم. توجه داشته باشید که شناخت بهتر شخصیت یکی از راه‌های ایجاد خوشحالی در زندگی می‌باشد که افراد اکثرا نسبت به آن بی توجه هستند.

2. چالش درونی کمتر

چالش درونی کمتر یعنی تمرکز و آرامش بیشتر. در حین تطبیق واکنش‌های بیرونی با احساسات، ارزش‌ها و باورها، از تضاد کمتری برخوردار هستید. کاهش چالش درونی یکی از راهکار‌های کاهش استرس روزانه می‌باشد بنابراین در راه رسیدن به خودشناسی قدم بردارید.

3. قدرت تصمیم‌گیری بهتر

یکی از خصوصیات بهتر که در زمان‌هایی که خود را بهتر بشناسیم پیش می‌آید ، داشتن انتخاب‌های بیشتر در زندگی است. این مورد می‌تواند از تصمیمات کوچک چون لباس خریدن تا تصمیم‌های بزرگ و انتخاب شریک زندگی باشد. با خود شناسی شما چارچوب‌هایی را در زندگی مشخص می‌کنید که برای حل مشکلات بسیار موثر است.

خودشناسی
خودشناسی

4. خود کنترلی

با خودشناسی می‌دانید چه عادت‌هایی باعث تحریک شما جهت انگیزه بیشتر و تحریک بیشتر می‌شوند. همچنین می‌دانید که چه عادات منفی می‌تواند شما را از موفقیت در زندگی دور کنند. با این حال از مزیت‌های خودشناسی این است که باعث می‌شود تا ارزش‌ها و اهدافی که باعث تقویت اراده می‌شوند را بهتر شناسایی کنید.

5. مقاومت در مقابل فشارهای اجتماعی

با مشخص کردن ارز‌ش‌ها و اولویت‌های زندگی شما در مقابله با فشار‌های اجتماعی مقاومت بیشتری داشته و کمتر تحت تاثیر قرار می‌گیرید. در واقع شما با خودشناسی کمتر مجبور به انجام کاری می‌شود که نسبت به پذیرفتنش بی میل هستید.

6. تحمل دیگران

اگر شخصیت خود را بشناسیم ، پس با نقاط ضعف و قوت خود آشنایی بیشتری خواهیم داشت و با دیگران راحت‌تر همدردی می‌کنیم و این سبب کسب موفقیت‌های بیشتر در زندگی می‌شود.

تصمیم‌گیری بهتر با خودشناسی
تصمیم‌گیری بهتر با خودشناسی

7. نشاط در زندگی

هر چه شناخت بیشتری نسبت به خود داشته باشیم و راه‌های خودشناسی را در نظر داشته باشیم بیشتر در زندگی احساس شادی می‌کنیم و از لذت بیشتری در زندگی برخوردار خواهیم بود.

مواردی برای رسیدن به خودشناسی

برای خودشناسی و رسیدن به آن باید بدانید که چه مواردی را مد نظر داشته باشید و چه کاری را انجام دهید. در ادامه ما برای شما راه‌هایی را جهت معرفی برای کمک به رسیدن خودشناسی قرار داده‌ایم که می‌توانید این نکات را مورد بررسی قرار دهید.

مواردی برای رسیدن به خودشناسی
مواردی برای رسیدن به خودشناسی

1. ارزش‌ها

ارزش‌ها را مواردی چون خلاق بودن، سلامتی، امنیت مالی و … می‌توان دانست. این موارد می‌توانند به ما انگیزه داده و راهنمای ما جهت حرکت در مسیر اهدافمان باشند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد تنها فکر کردن و نوشتن ارز‌ش‌ها می‌توانند باعث شوند گام‌های بهتر و درستی را در زندگی بردارید.

پژوهش‌های روانشناسی نشان می‌دهند، باور داشتن به یک سری اصول و ارزش باعث داشتن انرژی مضاعف می‌شود تا با وجود سختی و خستگی‌ها بتوان اهداف زندگی را با قدرت بیشتری دنبال کرد. هر وقت تصمیم به تقویت انگیزه درونی برای رسیدن به اهداف گرفتید ارزش‌های مهم را شناسایی و اولویت‌بندی کنید.

2. علاقه‌ها

هر کسی در زندگی خود علایقی دارد. این علایق به هر چیزی در یک بازه زمانی خاص که باعث جلب توجه شوند چون سرگرمی‌ها، احساسات و… هستند. شما باید برای خودشناسی و رسیدن به آن علایق خود را بشناسید. در این راه بهتر است این سوالات را از خود بپرسید.

  • چه چیزهایی باعث جلب توجه من می‌شود؟
  • چه مواردی باعث نگرانی من می‌شود؟
  • در رابطه با چه چیزهایی کنجکاو هستم؟

اگر شما بر روی این سوالات تمرکز داشته باشید و بتوانید آنها را به صورت دقیق پاسخ دهید باعث مشخص کردن مسیر زندگی شما می‌شوند. این مسیر رضایت شما از زندگی را افزایش می‌دهد.

بیشتر مردم به سمت کارهایی برای انجام دادن می‌روند که به آن علاقه دارند. اما در واقع، چیزی که باعث می‌شود خود را بهتر بشناسیم ممکن است در ابتدا تلخ و کمی ناراحت کننده باشد. مثلا، یکی از دوستانم با شکستگی پایش در حادثه‌ای به اورژانس مراجعه کرد و همین باعث شد تا علاقه خاصی به پزشک پیدا کند و در آخر پزشک بخش اورژانس شد.

رسیدن به خوشبختی با خودشناسی
رسیدن به خوشبختی با خودشناسی

3. فطرت

چه خصوصیات فردی دارید؟ آیا با آنها آشنا هستید؟

  • فردی راهبر هستید یا دنباله رو؟
  • به صورت درون‌گرا هستید یا برون‌گرا؟
  • تصمیماتی در رابطه با زندگی خود می‌گیرید احساسی هستید یا منطقی؟
  • ایده با جزئیات بیشتر اهمیت دارد یا ایده کلی کافی است؟

اگر بتوانید این سوالات را به صورت دقیق پاسخ دهید می‌توانید به سمت شکوفایی استعداد‌ها و توانایی‌های خود بروید. برای مثال، اگر دست به کاری بزنید که با روحیات شما سازگار نباشد، کار پر استرسی را داشته و ارزشش را ندارد.

4. ریتم زندگی

ریتم زندگی یعنی اینکه مثلا، از افرادی هستید که صبح‌ها سحر خیز هستند، یا نه از دسته افرادی هستید که به علت دیر خوابیدن تا لنگ ظهر خواب می‌مانید. ساعت خاصی از طول روز که انرژی بیشتری دارید کدام است؟ بهتر است این ساعت را شناسایی کنید. چون بیشتر افراد هستند که مثلا در اول صبح انرژی بیشتری دارند، برخی دیگر در بعد از ظهر و …

شما تنها کسی هستید که می‌تواند تصمیم بگیرد چگونه از زندگی خود لذت می‌برد. انرژی خود را در مسیری صرف کنید که از آن لذت ببرید که برای این مورد همه نیاز داریم تا خود را بهتر بشناسیم و با شناخت شخصیت خود قدم‌های بهتر و بزرگ‌تری در راه رسیدن به اهداف برداریم.

5. هدف شما در زندگی

چه اتفاقی در زندگی شما دارای معنی بیشتری بوده؟ زمانی من این سوال را از دانشجویان خود پرسیدم، یکی از دانشجویان من که حدود 40 سال سن داشت در حین پاسخ اشک در چشمانش جمع شد و گفت: چیزی که حس خوبی به من می‌داد، مراقبت از پدر پیرم در بستر بیماری بود. من واقعا خوشحالم که در آخرین روزهای زندگی پدرم و در حین فوت در کنارش بودم، در حالی که در حین فوت او دستانش در دست من بود.

این فرد بودن در آخرین روزهای عمر پدرش باعث شد حس کند می‌تواند پرستار خوبی باشد. این احساس که باعث انگیزه دادن به او در ثبت نام کلاس‌های پرستاری شد. تصمیمی است که تمام زندگی‌اش را تحت تاثیر قرار داد.

این سوال را فراموش نکنید و از خود بپرسید: پاسخ به این سوال باعث می‌شود تا شخصیت درونی خود را با جزئیات داشته و به مواردی خاص از آنها پی ببرید. این مورد به طور خاصی رضایت شما را به دنبال دارد.

مشخص کردن مسیر زندگی با خودشناسی
مشخص کردن مسیر زندگی با خودشناسی

6. نقاط قوت

نقاط قوت تنها محدود به توانایی‌ها، مهارت‌ها و استعدادهای نمی‌باشد. بلکه علاوه بر اینها مواردی را چون وفاداری، احترام به دیگران، شوق یادگیری، هوش هیجانی و عدالت نیز می‌تواند جزو نقاط قوت باشند. اگر شما بتوانید نقاط قوت خود را بشناسید در اصل یکی از پایه‌های اصلی اعتماد به نفس را رعایت کرده‌اید و با شناختن دقیق نقاط قوت از عزت نفس بالایی برخوردار خواهید بود. همیشه به تعریف دیگران نسبت به خود و استعدا‌دها توجه کنید و یاد بگیرید که بهتر به آنها پاسخ دهید. مثلا، اگر کسی از نقاشی شما تعریف کند، چگونه از وی قدردانی و پاسخ می‌دهید؟ همچنین با شناخت نقاط ضعف می‌توانید با خود رو‌راست باشید و تصمیماتی برای تقویت نقاط مثبت و جای‌گذاری با این نقاط ضعف بگیرید.

با خود صادق باشید

در صورت آشنایی شما با این نشانه‌های حیاتی باز به سختی قادر هستید با خود صادق باشید. چرا که، این اعتقادات و باور‌ها مداوم در حال تغییر هستند و ممکن است با مشکلات و چالش‌های مختلف رو به رو شوید.

در نظر داشتن راه‌ها و نکاتی برای این که خود را بهتر بشناسیم می‌تواند در جهت بهبود زندگی و کسب موفقیت بسیار موثر باشد. شما با بیان مواردی که در این مقاله ذکر شد می‌توانید مسیر زندگی بهتری را برای خود داشته و احساس آزادی و قدرت بیشتری داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 ⁄ 12 =