ارتباط بین خوشحالی و سلامتی

خانه » موفقیت و توسعه فردی » ارتباط بین خوشحالی و سلامتی
رتباط بین خوشحالی و سلامتی در زندگی
رتباط بین خوشحالی و سلامتی در زندگی

زمان مطالعه: 12 دقیقه

آیا می‌خواهید احساس بهتری داشته باشید و سلامت خود را بهبود ببخشید؟ با تمرکز بر روی مواردی که باعث خوشبختی شما می‌شوند شروع کنید. شواهد علمی نشان می‌دهد که احساسات مثبت می‌تواند به زندگی طولانی و سالم‌تر کمک کند که با توجه به این موضوع می‌توان ارتباط بین خوشحالی و سلامتی را درک کرد. اما احساسات مثبت زودگذر کافی نیست. پایین آمدن سطح استرس در طی یک دوره از سال با چشم انداز مثبت و تکنیک های آرامش بخش می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات سلامتی را کاهش دهد.

در واقع ، مطالعات علمی نشان داده‌اند که خوشحالی باعث خوشبخت شدن فرد می‌شود و یکی از راه‌های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی می‌باشد. همین باعث می‌شود تا قلب سالم‌تر ، سیستم ایمنی بدن قوی‌تر و زندگی طولانی‌تر داشته باشیم.

چگونه خوشحالی باعث سلامتی می‌شود؟

در زندگی دشواری‌های زیادی وجود دارد و همه ما می‌دانیم که با خوشحال بودن بیشتر آن‌ها حل می‌شوند و روح ما را جان تازه می‌دهد. اما برای بدست آوردن آن بسیار مهم است که از افکار منفی دوری کنیم. رشد در جامعه مدرن به ما آموخته که فکر کنیم چیزهای مادی و پول برابر با موفقیت و خوشبختی است، اما اینطور نیست. به دست آوردن خوشبختی یک فرآیند بسیار پیچیده‌‌تر نسبت به آنها است و زندگی سالم بخش مهمی از تحقق آن است. همانطور که فیلسوف یونانی ارسطو می‌گوید: “خوشحالی معنای زندگی است و علت اصلی خلقت انسان رسیدن به همین هدف و موفقیت در زندگی است “.

امروزه تحقیقات نشان می‌دهد که خوشحالی و شاد بودن نه تنها باعث داشتن حس بهتر می‌شود بلکه سلامی را نیز بیشتر می‌کند. برای همین در ادامه ما به چند نمونه از ارتباط بین خوشحالی و سلامتی اشاره می‌کنیم تا بتوانید با آن بیشتر آشنا شده و از غم و غصه خود را رهایی دهیم.

پیشنهاد ویژه برای شما که بعد از مطالعه کامل این بخش می توانید بخوانید، مقاله رایگان قانون جذب چیست و آشنایی با نحوه استفاده از آن برای رسیدن به تمامی خواسته ها در دنیا.

رابطه خوشحالی و سلامتی
رابطه خوشحالی و سلامتی

خوشحالی باعث زندگی بهتر می‌شود

اگر ما در زندگی روزمره خود خوشحال باشیم و آن را به صورت یک عادت دنبال کنیم ، نه تنها بهتر به فکر کردن پرداخته و اهداف را به راحتی دنبال می‌کنیم بلکه، باعث سلامتی ما نیز می‌شود. تحقیقاتی در سال 2012 بر روی 4000 نفر انجام شد. در این تحقیقات افراد خوشحال به غذاهای سالم بیشتر علاقه داشتند و در وعده‌های غذایی بیشتر از میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات استفاده می‌کردند. در این تحقیقات افراد خوشحال تقریبا 47 درصد بیشتر از افراد معمولی میوه و سبزیجات مصرف می‌کردند. همین مصرف میوه و غذاهای سالم خود در سلامتی نقش بسزایی دارد و انسان را از بیماری‌های مختلف چون دیابت و بیماری‌های قبلی در امان نگه می‌دارد.

تاثیر خوشحالی بر سلامتی

این تحقیقات بر این باور بود که افرادی با احساس خوشحالی 33 درصد بیشتر از بقیه فعالیت و جنب و جوش داشتند. این افراد در هفته حداقل 10 ساعت فعالیت بدنی داشتند. همین باعث داشتن استخوان‌های محکم و افزایش انرژی آنها می‌شود. این افراد با این فعالیت از فشار خون و چربی بدن نیز در امان بودند.

یکی از موارد ارتباط بین خوشحالی و سلامتی داشتن خواب منظم است که آن را بهبود می‌بخشد. همین در افزایش تمرکز ، کارایی و عملکرد بهتر کمک می‌کند. زیرا تحقیقاتی در رابطه با خواب بر روی 700 فرد بالغ انجام شد. این تحقیقات نشان می‌داد که افراد بدون احساس خوشبختی در مقابل با افراد خوشحال سخت به خواب رفته و مداوم از خواب می‌پرند.

تاثیر خوشحالی بر سلامتی
تاثیر خوشحالی بر سلامتی

تقویت سیستم ایمنی بدن با خوشحال بودن

افراد دارای خوشحالی و احساس خوشبختی سیستم ایمنی قوی دارند و همین خوشحالی کمک می‌کند تا ریسک سرماخوردگی و عفونت قفسه سینه و … پایین باشد. بر این اساس تحقیقاتی بر روی 300 نفر انجام شد. در این تحقیقات که تمامی افراد سالم بودند به بینی هر کدام یک قطره ویروس سرماخوردگی چکانده شد. بنابراین جواب تحقیقات به این صورت بود که افراد با شادی کمتر سه برابر بیشتر از افرادی با شادی و احساس خوشبختی احتمال سرماخوردگی را داشتند.

تاثیر خوشحالی بر درمان بیماری

در مرحله دوم تحقیقاتی بر روی 81 دانشجو برای مقاومت در برابر ویروس هپاتیت ب انجام و بر آنها این ویروس واکسینه شد. در این تحقیقات احتمال واکنش پادتن بر اثر سیستم ایمنی قوی بود در افراد خوشحال دو برابر بیشتر از افراد معمولی بود.

این که چرا خوشحالی بر سیستم ایمنی بودن تاثیر مثبتی دارد مشخص نیست و ممکن است بر اثر محور هیپوتالاموس-هیپوفیز-آدرنال (به این سه ماده به‌اختصار HPA می‌گویند) باشد. در واقع این سه ماده باعث تنظیم سطح استرس شده و سیستم ایمنی بدن، هورمون‌ها و هضم غذا را بهتر می‌کنند. همچنین با داشتن خوشحالی و فعال شدن هورمون‌های شادی افراد از رفتارهای سالم استقبال می‌کنند. برای مثال می‌توان به فعالیت‌های بدنی مداوم و عادات غذایی سالم اشاره کرد.

ارتباط خوشحالی و زندگی بهتر
ارتباط خوشحالی و زندگی بهتر

مقابله آسان با استرس بر اثر خوشحال بودن

همانطور که اطلاع دارید استرس یکی از بدترین موارد می‌باشد که انسان را از انگیزه داشتن دور کرده و به طور کلی باعث از بین بردن اعتماد به نفس می‌شود. اما اگر شما بتوانید خود را با عاداتی به سمت خوشحالی بکشانید قادر به کاهش سطح استرس خود خواهید بود. در واقع اضطراب باعث افزایش سطح کورتیزول می‌شود. کورتیزول هورمونی بوده که اثرات مخرب استرس را چون افزایش وزن، دیابت نوع 2، فشار خون و خواب آشفته را به همراه دارد.

تاثیر خوشحالی بر میزان استرس

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که خوشحال هستند دارای سطح پایین از هورمون کورتیزول هستند که این خود نشان دهنده ارتباط بین خوشحالی و سلامتی با افزایش و یا کاهش استرس می‌باشد. در تحقیقاتی که بر روی 300 نفر انجام شد به هر فرد مواردی که استرس‌زا هستند را دادند. در این تحقیقات افراد خوشحال 32 درصد بیشتر از بقیه دارای سطح هورمون کورتیزول بودند. این تحقیقات متوقف شد و بعد سه سال آینده باز هم همان افراد را برای آزمایش فرا خواندند. اما باز هم افراد شاد دارای سطح پایین کورتیزول بودن و این به مقدار 20 درصد تفاوت بود. خوشحالی یکی از راهکار‌های کاهش استرس روزانه می‌باشد که باید به آن توجه داشته باشید.

رابطه بین خوشحالی و سلامتی قلب

اگر اطلاع داشته باشید یکی از دلایلی که قلب سالم را در معرض خطر قرار می‌دهد داشتن فشار خون بالا است. پس برای اینکه فشار خون خود را پایین بیاورید قادر هستید از راه ساده و آسان خوشحال بودن استفاده کنید تا سطح فشار خون پایین بیاید و از قلب خود محافظت کنید. برای این مورد تحقیقاتی بر روی 6500 فرد بالای 65 سال انجام شد. در این تحقیقات افرادی که دارای احساس خوشبختی بودند در مقابل با دیگران تا 9 درصد از فشار خون پایین‌تری برخوردار بودند.

ارتباط بین بیماری‌های قلبی با خوشحالی

بیماری های قلبی از بیشترین عوامل مرگ در دنیا می‌باشد و شما با استفاده از داشتن احساس خوشحالی قادر خواهید بود آن را کاهش دهید. تحقیقات نشان داده است که احساس خوشحالی و خوشبختی در افراد قادر است 13 الی 26 درصد خطر مبتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش دهد. یکی از مهمترین تحقیقات بر روی 1500 نفر انجام شد. این تحقیقات از بلند مدت‌ترین‌ تحقیقات بوده و تا 10 سال طول کشید و به این نتیجه رسیدند که حتی افراد خوشبختی که مشکلاتی چون کلسترول بالا، سن بالا، فشار خون بالا دارند 22 درصد کمتر از سایر افراد در خطر بیماری قلبی قرار دارند. پس نتیجه می‌گیریم احساس خوشحالی باعث کمک به بیماری‌های قلبی می‌شود. با توجه به نتیجه‌گیری از 30 تحقیق و پژوهش بر این عامل است که افراد خوشحال 11 درصد کمتر در مقابل با دیگران در خطر بیماری‌های قلبی و مرگ و میر قرار دارند.

نکته‌ای که باید توجه داشت این بوده که درست است بیشتر این عوامل بر اساس خوشبختی و احساس خوشحالی کردن است. اما، این نتایج که افراد در کنار این احساسات به دست آوردند بر اساس رفتارهایی چون فعالیت‌های بدنی مداوم، دوری از دخانیات، و مصرف غذاهای سالم است و در آن تاثیر بسزایی دارد. نکته بعدی این است که برخی از پژوهش‌ها چون تحقیقاتی که بر روی 1500 نفر در 12 سال انجام شد قادر به دریافت هیچ نتیجه‌ای میان این دو (خوشحالی و بیماری قلبی) نشده است، برای داشتن جواب درست باید تحقیقات و مطالعات زیادی صورت گیرد.

داشتن قلب سالم با خوشحال بودن
داشتن قلب سالم با خوشحال بودن

داشتن امید به زندگی با خوشحال بودن

برای داشتن زندگی زیبا و افزایش طول عمر می‌توان از احساس خوشحالی استفاده کرد چرا که ارتباط بین خوشحالی و سلامتی و در نتیجه افزایش عمر ثابت شده است. سال 2015 تحقیقات دراز مدتی که به مدت 30 سال بر روی 32000 نفر انجام شده بود منتشر شد. این تحقیقات برای این بود تا دریابند که خوشحالی با طول زندگی رابطه مستقیم دارد یا نه ، بنابراین به این جواب رسیدند که افراد غمگین و غصه‌دار 14 درصد بیشتر از افراد شاد مرگ و میر دارند و به نوعی طول عمر کمتری دارند. داشتن سلامتی به خودی خود یکی از را‌ه‌های ایجاد خوشحالی در زندگی می‌باشد زیرا وجود بیماری در زندگی سبب بروز غم و غصه می‌شود.

تاثیر خوشحالی بر طول عمر

70 مطالعه مختلف بر روی افراد سالم و با سابقه بیماری قلبی کلیوی انجام شد. جواب این مطالعات بر این نتیجه بود که رابطه مستقیمی بر روی خوشبختی و طول عمر وجود دارد. مثلا، افراد سالم و خوشبخت 18 درصد کمتر از بقیه در خط مرگ بوده و افرادی با بیماری‌های خاص و احساس خوشبختی تا 2 درصد کمتر در معرض مرگ بودند. اینکه خوشحال بودن چگونه باعث دراز شدن طول عمر می‌شود ممکن است بر اثر عواملی چون ترک دخانیات، مصرف غذاهای سالم و ورزش کردن و … باشد.

تسکین دادن درد با استفاده از احساس خوشحالی

از بیماری‌هایی که باعث از بین رفتن مفاصل و التهاب می‌شود آرتروز است. فرد با بیماری آرتروز دارای مفاصل دردناک و سفت شده است و به نوعی باعث پیری زودرس می‌شود. تحقیقاتی صورت گرفته است که می‌گوید فرد با احساس خوشحالی و خوشبختی ، درد و سفتی مفاصل ناشی از آرتروز را کمتر می‌کند. علاوه بر این، فرد با احساس خوشبختی حتی باعث بهبود عملکرد فیزیکی افراد  مبتلا به آرتروز می‌شود. برای این امر بر روی 1000 نفر تحقیقاتی صورت گرفت که دارای آرتروز وخیمی بودند. با توجه به این تحقیقات دریافتند که افراد شاد روزانه 711 قدم بیشتر از سایر افراد بر می‌داشتند. یعنی 8.5 درصد بیشتر از تعداد قدم‌های افراد آرتروزی غمگین است.

خوشحالی مسکن درد‌ها

علاوه بر آرتروز خوشحالی همچنین باعث تسکین انواع دردها می‌شود. بر این اساس بر روی 1000 نفر افراد که در دوره بهبود بعد حمله قلبی بودند انجام شد. این تحقیقات نشان داد که افراد شاد در مدت سه ماه ریکاوری 13 درصد درد کمتری تجربه کردند. به این دلیل بوده که افراد شاد انرژی مثبت بیشتری را جذب می‌کنند. این افراد در حین داشتن درد حواس خود را به افکار مثبت پرت می‌کنند. ارتباط بین خوشحالی و سلامتی و تاثیر آن در میزان تسکین درد به صورت علمی ثابت شده است.

تسکین دادن درد با استفاده از احساس خوشحالی
تسکین دادن درد با استفاده از احساس خوشحالی

سلامتی با استفاده از احساس خوشبختی

فرد با داشتن احساس خوشبختی به نوعی می‌تواند از سلامتی بیشتری برخوردار باشد. تحقیقاتی که صورت گرفته است در مقالات مختلفی منتشر شده است. در ادامه ما به این نتیجه‌ها که ممکن است در سلامتی شما تاثیرگذار باشد اشاره می‌کنیم. اما توجه داشته باشید که این نظریات قطعی نبوده و برای اینکه بتوانیم جواب قطعی را بدهیم به تحقیقات بیشتری نیاز است.

کاهش ضعف بدنی با استفاده از خوشحال بودن: ضعف بدنی یعنی فرد بدون تعادل و دچار عدم توانایی باشد. تحقیقاتی صورت گرفت که 1500 نفر فرد سال‌خورده در آن شرکت داشتند. این تحقیق به مدت 7 سال طول کشید. جواب به صورتی بود که افراد خوشحال 3 درصد کمتر از بقیه دارای عدم توانایی بودند.

جلوگیری کردن از سکته مغزی با خوشحال بودن: زمانی که خون به مغز نرسد و دچار اختلال شود فرد دچار سکته مغزی می‌شود. بر این اساس تحقیقات بر روی افراد سال‌خورده بر این نتیجه می‌باشد که افراد خوشحال در مقابل با دیگران 26 درصد کمتر در خطر سکته مغزی هستند.

سلامتی با استفاده از خوشبختی
سلامتی با استفاده از خوشبختی

چگونه خوشحال باشیم و احساس خوشبختی کنیم؟

خوشحال بودن نه تنها حال شما را بهتر کرده و انرژی بیشتری دارید تا اهداف خود را دنبال کنید، بلکه بر روی سلامتی شما هم تاثیر دارد همانطور که در بالا به موارد ارتباط بین خوشحالی و سلامتی با استفاده از شواهد علمی اشاره شد. شما با راه‌هایی می‌توانید خوشحالی خود را افزایش دهید.

  • شکرگزار باشید: همیشه بر مواردی که دارید و بدست آوردید تمرکز کرده و شکرگزار باشید به این طریق خواهید توانست احساس خوشحالی را افزایش دهید. برای اینکه تمرینی داشته باشید روزانه سه مورد از چیزهایی که برایش شکرگزار هستید را یادداشت و مرور کنید.
  • فعال بودن: از ورزش کردن برای شاد بودن خود استفاده کنید. شما با تنیس، ایروبیک، پیاده روی و … علاوه بر اندامی متناسب به شاد بودن و انرژی داشتن خود کمک می‌کنید.
  • استراحت و خواب کافی: یکی از اساس اثر منفی و غصه داشتن کم خوابی است. اگر می‌دانید که شب‌ها از خواب پریده و با خواب خود مشکل دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید.
  • به سفر و گردش بپردازید: به دنبال کارهایی برای تفریح و سرگرم کردن خود باشید. برای این کار می‌توانید حداقل روزانه 5 دقیقه را به نرمش در فضای باز اختصاص دهید.
  • مدیتیشن: مدیتیشن از معروف‌ترین موارد برای شاد بودن خود است. که هم به تمرکز و هم کاهش استرس و خواب کافی شما کمک می‌کند.
  • برنامه غذایی سالم داشته باشید: شما با مصرف میوه و غذاهای سالم دارای شادی بیشتری هستید و علاوه بر اینها برای سلامتی شما لازم است.
Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
20 × 27 =