هوشمندانه کار کردن را جایگزین سخت کار کردن کنیم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » هوشمندانه کار کردن را جایگزین سخت کار کردن کنیم
سخت کار نکنید هوشمندانه کار کنید
سخت کار نکنید هوشمندانه کار کنید

زمان مطالعه: 6 دقیقه

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی اغلب افراد در مسیر صحیح تصمیم گیری قرار گرفته اند، و تصمیماتی را برای راه اندازی انواع کسب و کارها به عنوان ایده دارند و می خواهند با اراده ای قوی ، سخت به دنبال هدف خود بروند. نکته اصلی این می باشد که برخی از این افراد می توانند به راحتی و بدون سختی هدف خود را بدست بیاورند و به نوعی هوشمندانه کار کردن را جایگزین سخت کار کردن کنند. اما برخی راه سخت را انتخاب می کنند و این علاوه بر دیر رسیدن به هدف و سختی کار باعث داشتن خطراتی نیز می شود که ممکن آنها را با شکست مواجه کند.

در این مقاله از سری آموزش های موفقیت در کسب و کار در با من همراه باشید.

تفاوت میان هوشمندانه و سخت کار کردن چیست ؟

توجه داشته باشید زمانی که شما برای بدست آوردن موقعیت به سختی کار می کنید این نشانه بهتر کار کردن و یا به نوعی هوشمندانه کار کردن نیست و فقط باعث خستگی و دلسرد شدن از کار می شود. شما می توانید با استراحت دادن به خود، مغزتان را شارژ و از سلامتی بهتر برخوردار شوید، این به گرفتن تصمیماتی قوی و مطمئن بسیار کمک می کند.

اگر شما کاری نداشته باشید چه حسی دارید؟ مطمئنا احساس بد و عذاب وجدان را به علت هدر دادن وقت خواهید داشت. برعکس اگر شما کاری داشته باشید، و آن را بسیار سخت بگیرید، و به مغز خود فشار بیاورید مطمئنا کم کم دچار سرگیجه و خواب آلودگی می شوید. همین باعث از بین رفتن رشد فردی و خلاقیت در وجود ما می شود.

کار نکردن (حالا کاری به تفکر برخی از افراد نداریم ) قابل قبول نیست. و همچنین بیکار بودن و از عمد کار نکردن با هم رابطه فشرده ای دارند. اما با وجود اینکه افراد نمی خواهند یا به صورت دقیقتر بگیم تحمل بیکار بودن را ندارند ، این بیکاری خود می تواند بهترین فرصت برای ایجاد ایده ها در ذهن شود .

هوشمندانه کار کردن
هوشمندانه کار کردن

چرا بهترین فرصت؟ به این دلیل که ما با کار نکردن و کاری نداشتن از دغدغه های کمتر برخوردار بوده ایم و چون مغز در آرامش می باشد، داشتن یا طراحی یک طرح ایده جالب می تواند به بهترین شکل ممکن انجام شود. پس باید از این فرصت طلایی برای به تحریک در آوردن مغز خود استفاده کنید. تحلیلگر خوب کسی است که بعد از ترک تلاش های خود آگاهش دوباره به تلاش برای حل مساله در ناخودآگاهش کار انجام می دهد. پس اگر شما جزو افراد بی کار می باشید در هر فعالیت که تلاش می کنید مثل پیاده روی ، رانندگی و … می تونید به بهترین ایده ها دست پیدا کنید.

در زمانی های مختلفی ما فقط سر خود را کلاه می گذاریم به صورتی که وقتی هوشمندانه کار نمی کنیم و سخت کار می کنیم می فهمیم که کارهای زیادی برای کار کردن می باشد و ما فقط سر خود را با اینکه اگر این کار را انجام دهیم استراحت می کنیم کلاه می گذاریم. پس یا کارهای شما دارای لیست بلندی است یا احساس می کنیم کارها را بهتر نمی توانیم انجام دهیم.

توصیه این است که اگر شما دارای این طرز فکر هستید کمی استراحت برای شما لازم است تا بتونید بعد از آن شادابتر و بهتر مشغول کار شوید. در برخی از مواقع با استراحت کردن متوجه می شوید که جواب مساله بسیار راحت می باشد و تمام این مدت در جلوی چشم شما بوده، اما شما آن را نمی دیدید.

سخت کار کردن
سخت کار کردن

1. بهترین را انتخاب کنید

فرض کنید که به شما یک پروژه تحویل داده شده است، این طبیعی است که ذهن شما با یک میلیون فکر متفاوت برای جایی که شروع کنید و آنچه که نیاز دارید پر شده است. در نتیجه، شما باید اقدام به ایجاد یک لیست بسیار حجیم از مواردی که برای شروع دارید کنید.

2. نتایج خود را اندازه گیری کنید نه وقت خود را

هنگامی که نوبت به بهره‌وری می رسد، اغلب بر روی این تمرکز می کنیم که چقدر طول می کشد تا این کار را انجام دهید، در حالی که شما باید آنچه را که در یک روز انجام داده اید را بررسی کنید. برای مثال، شما چهار ساعت را صرف نوشتن یک پست وبلاگ 1000کلمه ای کرده اید. ممکن است شما با دیدن این مطلب کمی ناراحت شوید که وقت خود را هدر داده اید.

اما اگر روی بخش های مختلف این وبلاگ تمرکز کنید، چی؟ برای مثال، شما به پنج بخش سر بزنید، می بیند که به درستی نوشته شده و فرمت بندی شده است، عنوان های اضافه شده، تصویر اضافه شده و …. ناگهان متوجه می شوید که در این بازه زمانی کوتاه خیلی چیزها را کامل کرده اید.

 3. یک تنظیم نگرشی داشته باشید.

تیمی که در ابزارهای ذهنی قرار دارد، معتقد است که در شرایطی که ما “نگرش مثبت” داریم، در کار موثرتریم.

افراد با نگرش خوب هر زمان که بتوانند ابتکار عمل را به دست می گیرند. آن ها با کمال میل به همکار خود در صورت نیاز کمک می کنند، زمانی که فردی بیمار می شود آن ها اطمینان حاصل می کنند که کار با بالاترین استانداردها انجام می شود.

 شما هرگز نمی شنوید آنها بگویند کارشان “به اندازه کافی خوب است” زیرا به این دلیل است که آنها بالا و بالاتر خواهند رفت.

علاوه بر این، نگرش خوب در کار به شما کمک می کند استانداردهایی را برای کار خود تعیین کنید، اطمینان حاصل کنید که شما مسئولیت خود را برعهده گرفته اید و تصمیمات آسان تر شده است

نگرش مثبت
نگرش مثبت

4. ارتباط برقرار کردن

بدون توجه به اینکه شما شغل آزاد دارید، کارآفرین یا کارمند هستید و … زمان هایی وجود خواهد داشت که شما باید با دیگران کار کنید. به این ترتیب، شما باید مهارت های ارتباطی و هم کاری خود را تقویت کنید.

5. ایجاد و چسبیدن به یک برنامه روزمره

“ما و مغز ما مخلوقات عادت هستیم. زمانی که کارهای روزمره را ایجاد می کنیم، می توانیم وظایف را سریع تر انجام دهیم زیرا ما مجبور نیستيم در مورد وظیفه و یا آماده شدن برای آن تمرین کنیم” هالی کرافورد

6. انجام چند کار را رها کنید.

ما هم باور داریم که ما چند وظیفه داریم . اما در حقیقت، انسان ها  قادر به انجام دادن چندین کار در یک زمان نیستند.

” افراد یک کار را به خوبی انجام می دهند اما چندین کار را نه. اما وقتی مردم می گویند که چندین کار را به خوبی  انجام می دهند،  آن ها خودشان را گول می زنند” ارل میلر

“مغز در فریب دادن خود استاد است”.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
25 − 24 =