داشتن زندگی شاد و ساده با رعایت چند نکته

خانه » موفقیت و توسعه فردی » داشتن زندگی شاد و ساده با رعایت چند نکته
چگونه زندگی شاد و ساده ای داشته باشیم؟
چگونه زندگی شاد و ساده ای داشته باشیم؟

زمان مطالعه: 8 دقیقه

یکی از مهمترین هدف‌های هر کسی در زندگی، شادی است. اما، این برای بسیاری از افراد به نوعی رویا شده است. ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که دارای امکانات و تجملات بسیاری است تا زندگی را برای ما ساده و شاد کند. داشتن زندگی شاد و ساده آرزوی هر کسی است، بنابراین هر شخصی به دنبال راه‌های ایجاد خوشحالی در زندگی می‌باشد تا از این طریق بتواند به شادی واقعی در زندگی برسد.

درست است شاید تا حدی این کار انجام شود و شما با تجملات شاد شوید. اما، در مواردی برعکس خواهد شد و این امکانات زندگی را برای ما ناراحت کننده می‌کنند و در بسیاری از مواقع ما خیال‌هایی را در سر خود داریم مبنی بر اینکه؛” من فقط با آن ماشین و خانه جدید می‌توانم خوشحال باشم”. اما، واقعیت این است که شما با خرید آن خانه و ماشین جدید خوشحال نخواهید شد. این شادی‌های ساده زندگی است که شادی واقعی را به ارمغان می آورد. شما با انجام کارهای ساده می‌توانید در زندگی خود شادی را وارد کنید.

 راه‌های اساسی زندگی شاد و ساده

بهتر است برای اینکه به حد کافی رویاهای خود را بدست آوریم و زندگی شادی داشته باشیم، از میان امکانات روزمره، آنهایی را انتخاب کنیم که زندگی را واقعا ساده‌تر می‌کنند. اما باز هم ما به دلیل داشتن تکنولوژی در عصر امروزه به صورت تمام مدت با هم در ارتباط بوده و فراموش می‌کنیم که راه‌هایی ساده‌ای در زندگی وجود دارد که باعث شادی ما می‌شود. ولی نیازی به نگرانی نیست. در هر زمان بسیاری از تغییرات ساده وجود دارد. برای خوشبختی و سلامتی نیازی به پول و وقت زیادی ندارید. شما با کمی میل و انگیزه خواهید توانست راه‌هایی را برای ساده و شاد زیستن پیدا کنید.

چگونه ساده و شاد زندگی کنیم؟
چگونه ساده و شاد زندگی کنیم؟

1. کمتر پیام بفرستید و بیشتر تماس بگیرید

امروزه اکثر افراد برای برقراری ارتباط از پیام فرستادن استفاده می‌کنند. این به حدی زیاد شده است که اصلا هدف اصلی تلفن را از یاد برده‌ایم که وظیفه‌اش چیست؟ هدف از تلفن صحبت کردن است. در هر طرف خط، یک انسان وجود دارد که می‌تواند با شنیدن صدای شما روحیه و حال و هوایش تغییر کند. اما، متاسفانه باز برخی از پیام استفاده می‌کنند. این ساده است و می‌توان بسیاری از مفهوم کلام خود را برسانید. ولی ممکن است مشکلات ارتباطی، مالی، سوتفاهم و … بسیار زیاد‌تر اتفاق بیفتد. در حین پیام فرستادن شما نخواهید توانست احساسات و عواطف خود را به طرف مقابل برسانید.

فکر نمی‌کنید برای برقراری ارتباط زنگ زدن ساده‌تر از پیام فرستادن باشد؟ با زنگ زدن شما قادر به نشان دادن احساسات خود خواهید بود. بنابراین طرف مقابل به هیچ وجه اشتباه بدی را از پیام شما نخواهد داشت. در زنگ زدن سوء تفاهم‌ها از بین خواهند رفت. شما با زنگ زدن در مقابل با پیام زمان کمتری را صرف خواهید کرد و مفهوم به صورت باز تر خواهد شد تا مجهولی باقی نماند. بنابراین یکی از راه‌های داشتن زندگی شاد و ساده برقراری ارتباط تلفنی به جای ارسال پیام‌های بی روح است.

2. به جای پنهان کردن عواطف آنها را ابراز کنید

این ویژگی در بسیاری از افراد رایج است و ممکن است شما هم این چنین باشید که عواطف خود را پنهان می‌کنید. با این ویژگی شما در حین عصبانی شدن آن را در درون خود می‌ریزید تا کسی نفهمد، با دلخور بودن از کسی اجازه نمی‌دهید طرف مقابل بداند، اگر فردی شما را آزار دهد به او نمی‌گویید و … . بهتر است بدانید این گونه اخلاق و ویژگی تنها باعث ایجاد استرس در زندگی می‌شود. شما با این موارد هیچ موقع احساس شادی نخواهید داشت و بدتر از همه این احساسات بالاخره روزی همگی با هم بیرون می‌آیند و به زندگی شما لطمه وارد خواهند کرد و به عنوان یکی از موانع موفقیت در زندگی شما عمل می‌کنند.

بهتر است هر چه زودتر راهی را پیدا کنید تا این احساسات را به طرفی دیگر هدایت کنید. برای مثال؛ از ساده‌ترین راه ممکن یعنی درد و دل کردن با یک دوست استفاده کنید. با این کار شما از لحاظ روانی و جسمی آسیبی نخواهید داشت و در دراز مدت آثار خوبی را در سلامتی شما خواهد داشت.

تاثیر احساسات در داشتن زندگی شاد
تاثیر احساسات در داشتن زندگی شاد

3. با ساختن خاطره از مقایسه خود پرهیز کنید

مطمئنا تا به حال به فیسبوک مراجعه کرده‌اید. در این شبکه اجتماعی شما پست‌های دیگر افراد که سفرها و کارهای شگفت انگیزی انجام داده‌اند را مطالعه می‌کنید. در این میان افرادی را خواهید دید که با دوستان خود سفر رفته‌اند، استراحت می‌کنند، بهترین خوراکی‌های خوشمزه را میل می‌کنند و بسیاری از موارد دیگر. در این گونه مواقع مطمئنا کمی احساس حسادت پیدا می‌کنید که من چرا این خوشی‌ها را ندارم؟!

واقعا سوال خوبیه، چرا شما نداشته باشید؟! پس به جای اینکه در فیسبوک باشید و سفر و لذت‌های دیگران را نگه و بخوانید بهتر است خود بیرون زده و به سفرهای جدید بپردازید تا خود خاطره‌ای بنویسید. می‌توانید به رودخانه‌ای که دوست دارید رفته و شنا کنید، کوهنوردی کنید، به جنگل بروید، کتابی جدید بخوانید، به رستوران مورد علاقه خود بروید، با اندیشیدن به موارد و اتفاقات مثبت بر طبق قانون جذب تمامی اتفاقات خوب را به سمت خود بکشانید. تمامی کارهای دوست داشتنی و امکان‌پذیر را انجام دهید و از اینکه خودتان را با دیگران مقایسه کنید خودداری کنید. مقایسه کردن هیچ گاه شما را راضی نمی‌کند. شما با خاطره ساختن برای خود می‌توانید خوشحال شوید.

4. باز نگه داشتن راه ارتباط و جلوگیری از پیش داوری

حتما تا به حال در مواردی برایتان پیش آمده که در مورد دوستان خود فکرهایی را بکنید و بعدا بدانید که اشتباه کرده‌اید. شده فکر کنید دوستتان چیزی را دوست دارد و بدانید که این چنین نیست؟ ممکن است برای اینکه همیشه با همسر خود به رستوران سر خیابان می‌رفتید فکر کنید که او هم آنجا را دوست دارد. این در حالی است که اصلا سوال نکرده‌اید که او رستوران انتخابی را دوست دارد یا نه.

برای داشتن زندگی شاد و ساده هیچگاه پیش داوری نکنید و حدس نزنید. این کار باعث بروز مشکلات زیاد و خاصی می‌شود. شما اگر نگاه خود را باز نگه دارید و سوالاتی را درباره موضوعات خاص از همراهانتان بپرسید از سوء تفاهم و مشکلات جلوگیری خواهید کرد و ارتباط شما زیبا و سالم‌تر خواهد شد.

راه‌هایی برای داشتن زندگی شاد
راه‌هایی برای داشتن زندگی شاد

5. بدانید که رفتار از گفتار قوی‌تر است

همه وضعیتی را تجربه کرده‌ایم که نتوانیم در هنگام نیاز، عزیزانمان آنها را آرام کنیم. در بسیاری از مواقع ما خود می‌دانیم آنها به دلجویی ما نیاز دارند، ولی با بروز دادن ترس در وجود خود، نمی‌دانیم چه کاری باید انجام داد. در این مواقع مواردی چون تمایل نداشتن عزیزانمان به حرف زدن کار را مشکل‌تر خواهند کرد. پس، بهترین کار این است که کنارشان باشیم. این افراد به کلمات و حرف شما احتیاجی نداشته و تنها می‌خواهند حضور گرم شما را در کنارشان داشته باشند. شما تنها با درآغوش کشیدن آنها می‌توانید جای هزاران واژه نگفته را پر کنید.

6. با جلوگیری از دو دل بودن به کشف تجربیات تازه بپردازید

بهتر است در زندگی برنامه‌ریزی داشته باشید و بدانید قدم‌های بعدی شما در چه راستایی است. شکی به خود راه ندهید و از تجربیات تازه ترسی نداشته باشید. در این گونه مواقع ترس به نوعی حاکم است. ترس از اینکه دیگر افراد با انجام کار شما چه خواهند گفت. شما حتی ممکن است از انجام دادن کاری پشیمان باشید و بخواهید معذرت خواهی کنید. اصلا ترسی نداشته باشید و بدانید که اگر شما کاری را با اراده انجام دهید و بخواهید بعدا بابت آن معذرت خواهی کنید بهتر از آن است که از دیگران اجازه بگیرید و با توجه به ریسک آن کار را به تاخیر بیندازید.

اگر تمایل به انجام کاری دارید نترسید و جهت خوشحال شدن خود و رسیدن به هدف و موفقیت انجامش دهید. شک‌ها را تمام کنید و بدانید بعد از انجام این کار ممکن است شما آن چیزی را که واقعا در رویاها داشتید و دوست دارید پیدا کنید. شاید این چنین هم نشد و دوست نداشتید. باز مشکلی نیست و می‌توانید با کسب تجربه به سراغ کار دیگری بروید. شما با این کار می‌دانید از گزینه‌هایی که خوشحالتان نمی‌کنند کم شده است.

تاثیر تجربه بر روی کیفیت زندگی
تاثیر تجربه بر روی کیفیت زندگی

7. نگرانی را کنار گذاشته و برای آینده تلاش کنید

اغلب ما عاداتی عجیب داریم! به صورتی که به جای تلاش‌های فعال به سراغ نگرانی در مورد آینده و مسائلی پیچیده که ممکن است پیش نیاید می‌رویم. برای داشتن زندگی شاد و ساده، بهتر است مثبت اندیش باشید و به کارهایی بیندیشید که در حال حاضر کنترلتان بر روی آنها است. نگرانی را از خود دور کنید. مثلا؛ شما در حین تفکر برای راه اندازی کسب و کاری جدید هستید. به جای تمرکز بر روی ورشکست شدن و جواب ندادن کسب و کار به این بیندیشید که گام‌های خود را کوچک و ساده و در راه دستیابی به خوشنودی خود بردارید. شما هیچ وقت نمی‌توانید راهی را پیدا کنید که بگوید صد درصد آینده چگونه است، ولی با تمرکز بر روی مسائل کوچک قابل کنترل خواهد بود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
24 ⁄ 4 =