داشتن اعتماد به نفس در ورزش

خانه » موفقیت و توسعه فردی » داشتن اعتماد به نفس در ورزش
افزایش اعتماد به نفس در ورزش
افزایش اعتماد به نفس در ورزش

زمان مطالعه: 19 دقیقه

اعتماد به نفس در رسیدن به موفقیت می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد و نگرش مثبتی را در فرد ایجاد کند. اعتماد به نفس با بسیاری از موارد می‌تواند قوت گرفته و یا نه ضعیف شود. یکی از مواردی که در ضعیف شدن اعتماد به نفس تاثیر دارد افکار منفی هستند. حال این افکار منفی در ورزش به چه شکلی پدیدار می‌شوند؟ افکار منفی در ورزش کردن به شکل عادات بد و تکنیکی قادر به آسیب رساندن به یک ورزشکار خود را نشان می‌دهند بنابراین داشتن اعتماد به نفس در ورزش بسیار مهم است.

می‌توان گفت هر چه شما دارای عادات بد بیشتری باشید، به صورت مداوم‌تر آنها را تکرار می‌کنید. یعنی به نوعی به این افکار قدرت می‌‌دهیم و اعتماد به نفس و عزت نفس خود را تضعیف می‌کنیم. چیزی که می‌تواند خوشحال کننده باشد این است که افکار منفی هم همانند بسیاری از موارد دیگر قابل کنترل هستند. شما می‌توانید با آگاهی و تکرار برخی از موارد افکار مثبت را به جای منفی جایگزین کنید و از زندگی و ورزش لذت ببرید.

چگونه به ورزشکاری با اعتماد به نفس بالا تبدیل شویم؟

چه شما فردی آماتور و یا حرفه‌ای باشید، و یا هر کسی که در ورزش‌های رقابتی شرکت می‌کند، در هر زمانی ممکن است با اعتماد به نفس مشکل داشته باشد. حتی بیشتر از داشتن استعداد، سطح اعتماد به نفس و اعتقاد به خودتان می‌تواند تعیین کند که آیا شما موفق یا ناکام هستید. اعتماد به نفس با گذشت زمان ساخته می‌شود و اگر می‌دانید که بسیار کم از آن برخوردار هستید نگران نباشید چرا که شما قادر به تقویت اعتماد به نفس هستید.

فرهنگ میراث آمریکایی اعتماد به نفس را به عنوان “اعتقاد محکم به قدرت، توانایی‌ها و ظرفیت‌های فرد” تعریف می‌کند. در واقع نه تنها اعتقاد ما نسبت به توانایی‌های خود بلکه با اعتقاد دیگران نسبت به ما بعضی اوقات می‌تواند اعتماد به نفس ما را تقویت کند. اما، در نهایت ما باید به توانایی های خود باور داشته باشیم تا به آنجایی که می‌خواهیم برسیم و بهترین‌های خود را انجام دهیم.

رابطه اعتماد به نفس با تمرکز

اعتماد به نفس همراه با صلاحیت است. اعتماد به نفس و صلاحیت ورزشی می‌توانند بر یکدیگر تأثیر بگذارند. هرچه در ورزش ما مهارت بیشتری پیدا می‌کنیم، به طور عادی به توانایی‌های خود اطمینان بیشتری پیدا می‌کنیم. اما برخی از افراد هستند که با توجه به عدم تمرکز و نبود روحیه دارای اعتماد به نفس کافی نیستند و همین در پیروز شدن و رسیدن به موفقیت تاثیر دارد بنابراین باید با تمرکز بر روی اهداف برای رسیدن به موفقیت به خود اعتماد به نفس دهید. بنابراین در ادامه ما راه‌هایی را برای بهتر شدن اعتماد به نفس در ورزش قرار داده‌ایم تا استفاده کنید.

تاثیر اعتماد به نفس در ورزش
تاثیر اعتماد به نفس در ورزش

1. راه رفتن روشی برای داشتن اعتماد به نفس در ورزش

یکی از مهمترین تفاوت‌هایی که یک ورزشکار حرفه‌ای می‌تواند در مقابل افراد عادی داشته باشد راه رفتن است. ورزشکاران حرفه‌ای بسیار خاص راه می‌روند. یعنی به نوعی دارای اعتماد به نفس بالایی هستند. شما برای اینکه بتوانید اعتماد به نفس خود را افزایش دهید در اولین گام‌ها لازم است که به راه رفتن خود توجه داشته باشید. نحوه راه رفتن اهمیت بالایی دارد بنابراین در نظر داشته باشید که جهت یاد گرفتن روش ورزشکاران حرفه‌ای باید به این سوال‌ها جواب‌هایی متناسب را بدهید.

ارتباط راه رفتن با خوشحالی

به چه شکلی و چگونه خود را حمل می‌کنید؟ این سوال شاید از نظر برخی بدون مفهوم و عجیب به نظر آید. اما در نظر داشته باشید که در حین راه رفتن ما به نوعی خود را حرکت می‌دهیم. پس چیزی که مهم است با کیفیت انجام دادن آن است.

به این فکر کنید که چگونه راه رفتن شما می‌تواند بازتاب احساسات و یا افکارتان باشد؟ در زمان‌هایی که فکرتان مشغول است و از حالت روحی خوبی برخوردار نیستید، در حین راه رفتن سرتان را پایین نگه می‌دارید. اما، برعکس وقتی شما بدون قوز باشید و سر خود را بالا نگه دارید یعنی حالتان خوب است. پس راه رفتن درست یعنی من سر خود را بالا نگه می‌دارم، به جلو نگاه می‌کنم، بدون قوز هستم و از اطمینان بالایی برخوردار هستم. همیشه مانند فردی پیروز نگاه کنید، شما قهرمان زندگی خود هستید.

ارتباط راه رفتن با غمگین بودن

حالا تصور کنید که شما دارای راه رفتنی با قوز و سر و نگاهی پایین هستید. پس هیچ انرژی‌ ندارید. با این گونه راه رفتن افرادی که شما را می‌بینند فکر می‌کنند کشتی‌هایتان غرق شده و شکست بزرگی داشته‌اید. شاید درک این موارد برای برخی از شما کمی سخت باشد. پس بیایید با هم آنها را به روش بازی انجام دهیم. راه بروید و سرتان را بالا نگه داشته و جلو را نگاه کنید و درباره خود به موارد منفی فکر کنید. چه حسی دارید؟ می‌بینید که خیلی سخت است. این به خاطر تناقض داشتن کاری که انجام می‌دهید و می‌گویید است. این راه رفتن و نحوه آن باعث می‌شود تا جملاتی که می‌گویید به مغز مخابره نشود. حالا همانند فردی بدون اعتماد به نفس سرتان را پایین نگه داشته و قوز کنید. در حین راه رفتن به خود جملات مثبتی بگویید. باز هم همانند قبلی دارای تناقض است و به مغز مخابره نمی‌شود.

تاثیر راه رفتن بر میزان اعتماد به نفس

شما با درست قدم برداشتن و راه رفتن نه تنها داشتن اعتماد به نفس در ورزش را به افراد متذکر می‌شوید بلکه به رقیب خود می‌فهمانید که دارای اعتماد به نفس و توانایی لازم هستید. در ورزش چیزی سخت‌تر از پیشروی کردن به سمت حریف با انرژی و انگیزه لازم همراه با اعتماد به نفس بالا نیست. در صورتی که شما هم می‌خواهید حریف خود را شکست دهید در همان قدم اول با راه رفتن شکستش دهید. همچنین هیچ چیزی نمی‌تواند باعث تقویت روحیه شما شود به جز مشاهده حریفی که در همان اول خود را باخته است.

تبدیل شدن به ورزشکاری با اعتماد به نفس
تبدیل شدن به ورزشکاری با اعتماد به نفس

2. حرف زدن

حرف زدن بسیار تاثیر گذار است و می‌تواند در افزایش و یا کاهش اعتماد به نفس شما تاثیر بسزایی داشته باشد. شما باید یاد بگیرید و به صورت عادت، حرف زدن را موثر بدانید. شما باید بدانید که در درون چه چیزی با خود زمزمه می‌کنید. اگر این حرف‌ها منفی باشند در افکارتان تاثیر گذاشته و آن را منفی می‌کنند. یعنی در واقع هیچ چیزی آن طور که پیش بینی کرده بودید نمی‌شود و به صورت بد پیش می‌رود.

تاثیر قانون جذب در میزان اعتماد به نفس از طریق حرف زدن

اما، برعکس اگر گفتگوی درونی مثبتی داشته باشید، طبق قانون جذب کائنات باعث می‌شوند حال شما خوب شود و اتفاقاتی را که انتظارش را دارید برایتان پیش بیاید. شما خودتان باید درک کنید و بفهمید که اگر حرف‌های منفی به خود می‌زنید چگونه باید اتفاق‌های مثبت برایتان پیش بیاید و سطح امیدواری شما بالا برود. هیچ وقت از جملاتی چون ” شانسی برای رسیدن به موفقیت ندارم” استفاده نکرده و به جای آنها از جملاتی چون ” تصمیم گرفته‌ام که حتی سخت‌ترین کارها را به موفقیت تبدیل کنم” استفاده کنید. شما با گفتگوی مثبت به خودتان می فهمانید که عزیزم( خودم) با اینکه حریف در مقابل تو قرار گرفته است اما، من همیشه در کنار تو و همراهت هستم.

برعکس اما اگر از جملاتی مختلف چون ” شانسی برای رسیدن به موفقیت ندارم” استفاده کنید، به نوعی خود را قانع می‌کنید که قادر به کسب موفقیت نیستید چرا که این جملات از جمله عبارات منفی که نباید در مورد خود بیان کنید می‌باشد. زیرا، اگر حتی حریف شما برنامه‌ریزی برای موفقیت نداشته باشد، خود شما به او کمک می‌کنید تا موفق شود که این مورد برای داشتن اعتماد به نفس در ورزش اصا مناسب نیست . این وضع حتی می‌تواند بدتر شود. زمانی شما گفتگویی منفی با درون خود داشته باشید و آن قدر بلند بیان کنید که حریف نیز بشنود اعلام بازندگی خود را می‌کنید و شکست می‌خورید.

اعتماد به نفس
اعتماد به نفس

3. حفظ تعادل

این مقاله توسط یک مربی نوشته شده است که با رعایت حق کپی رایت توسط آکادمی 98 ترجمه و در اختیارتان قرار گرفته است. این فرد می‌گوید من در حین تمرین با ورزشکاران همیشه از آنها می‌خواهم فهرستی را برای تهیه موارد منفی و مثبت مسابقه داشته باشند، تا بگویند چه کاری انجام می‌دهند و چه می‌گویند. اما، جالب است که بدانید، متاسفانه در این موارد منفی‌ها از مثبت بیشتر است. در واقع، ایده آل من دنیای بدون موارد منفی است. اما، دنیای واقعی به شکل دیگری است. بهتر است بدانید ورزشکارانی که به صورت حرفه‌ای هستند و به صورت تمام و کمال مواظب خود و ورزششان هستند در مواقعی دچار خشم و ناامیدی می‌شوند.

متعادل سازی برای افزایش اعتماد به نفس

شما باید در دنیای واقعی چگونگی متعادل سازی مقیاس‌های مثبت‌ و منفی را یاد بگیرید. یکی از ضروری‌ترین هدف‌ها این است که نکات مثبت را در مورد خود افزایش دهید. یعنی وقتی کاری را خوب انجام می‌دهید، جایزه‌اش را هم به خود بدهید. خودتان فکر کنید که مگر می‌شود در حین اشتباه کردن خود را سرزنش کنید، اما در حین موفقیت خود را تشویق نکنید. در نظر داشتن پاداش برای کسب موفقیت در جهت داشتن اعتماد به نفس در ورزش بسیار موثر می‌باشد. هنگام انجام دادن کارهای خوب خوشحال باشید و به خود بگویید، ” بله، همین است” یک لحظه شادی گلرهای معروف فوتبال را تصور کنید. آنها بالا و پایین می‌پرند و با شادی به خود روحیه می‌دهند. شما هم این چنین باشید تا احساس مثبتی داشته باشید.

شناسایی موارد منفی برای تقویت اعتماد به نفس

زمانی شما اندازه اتفاقات مثبت را با نشان دادن هیجان ناشی از آن بالا ببرید. هدف بعدی و اصلی شما افزایش موارد مثبت با کاهش منفی‌هاست. در زمان‌هایی که موفق نشده و دارای ناراحتی هستید با خود این گونه باشید که چرا به خودم سخت می‌گیرم. همیشه بگویید که وقتی ورزشکاران حرفه‌ای و بزرگ همیشه موفق نمی‌شوند و در برخی از مواقع شکست هم می‌خورند، من چرا این قدر تحت فشار باشم. به دنبال شناسایی موارد منفی باشید تا برای مقابله به آنها راه حلی پیدا کنید. مثلا، در زمان‌هایی که نتوانستید به نتیجه مطلوب برسید نگویید ” خراب کردم” به جای آن دارای هیجان باشید و به بالا و پایین بپرید و بگویید “ای بابا”.

شما باید مرحله سنگین کردن وزنه موارد مثبت نسبت به منفی را بسیار مهم بدانید. تحقیقات نشان داده است که تجربیات منفی چون زبان بدن، حرف زدن و … نسبت به احساسات مثبت دارای تاثیر بیشتری هستند. این تحقیقات نشان می‌دهد هر 12 تجربه مثبت برابر با یک تجربه منفی است. یعنی شما در زمان‌هایی که جمله منفی به کار می‌برید باید 12 مورد مثبت را برای جبران آن بیان کنید.

حفظ تعادل در اعتماد به نفس ورزشکار
حفظ تعادل در اعتماد به نفس ورزشکار

4. فکر کردن را متوقف کنید

یکی از روانشناسان معروف دنیا می‌گوید” انسان‌ها تبدیل به همان چیزی می‌شوند که به آن فکر می‌کنند”. اگر فردی هستید که منفی نگر است و به سمت فکرهای منفی می‌رود، پس بدانید که شکست می‌خورید. فکر نکردن یکی از مواردی است که به شما کمک می‌کند از افکار منفی دوری کنید و افکار مثبت را به جای آن افزایش دهید. این کار به گونه‌ای انجام می‌شود که هر زمانی افکار منفی به سمت شما آمدند و با خودتان از موارد منفی حرف زدید کمی مکث کنید و افکار منفی را با مثبت عوض کنید.

فکر نکردن به موارد منفی برای داشتن اعتماد به نفس در ورزش

افکار منفی بیشتر در زمان‌هایی که در مسابقات می‌بازید به سراغتان می‌آید در این زمان‌ها سعی کنید آنها را یادداشت کنید تا بعدا با نگاه کردن بدانید که در کجا و چه شرایطی به منفی نگری پرداخته‌اید. با پیدا کردن شرایطی که در آن در وضعیت منفی قرار می‌گیرید، افکار مثبتی را متناسب با آن پیدا و لیست کنید. برای مثال، در روز بعد از مسابقه ممکن است به خودتان بگویید که ” مسابقه وحشتناکی بود” با یادداشت کردن آن برای جایگزین کردن جمله مثبتی را پیدا کنید. مثلا، ” در مسابقه بعدی تلاش بیشتری را برای نتیجه بهتر خواهم داشت” . پس از این در حین افکار منفی تنها با خود بگویید ایست و مکث کنید تا جمله مثبتی را برای تعویض با آن داشته و پیدا کنید.

برای دوری از افکار منفی باید از موارد و افراد منفی فاصله بگیرید که برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید به مقاله ویژگی افراد منفی نگر چیست؟ مراجعه کنید.

افزایش اعتماد به نفس در ورزش
افزایش اعتماد به نفس در ورزش

5. بیانیه ورزشکار

بیانیه یک ورزشکار می‌تواند دارای دستورالعمل آموزش افکار مثبت برای ایجاد اعتماد به نفس باشد. کار این دستورالعمل به ما یادآوری می‌کند که افکار منفی را با افکار مثبت تعویض کنیم. یک عادت چگونه می‌تواند در وجود ما اعمال شود؟ درست است با تکرار و تمرین کردن. برای اینکه افکار منفی را ترک کنیم، بهتر است افکار مثبت را با تمرین و تبدیل به عادت کنیم. همچنین ، این دستورالعمل باعث می‌شود، تا تمرکز خوبی بر مهارت‌های فنی داشته باشید. کار این دستورالعمل آماده کردن زمینه لازم برای پرورش تفکر مثبت است.

بیانیه جیم تیلور برای افزایش اعتماد به نفس ورزشکاران

جیم تیلور بیانیه‌ای را برای تمرین ورزشکاران آماده کرده است که در ادامه می‌توانید مشاهده کنید.

 • من از افکار منفی دوری و مثبت حرف می‌زنم
 • من عاشق آموختن و رقابت هستم
 • همیشه صددرصد تمرکز خود را برای تمرین و رقابت می‌گذارم
 • من قول می‌دهم که هر چه توانایی در بدن دارم برای بهتر انجام دادن کار نگه دارم.
 • من با تمرکز بر روی کارهایم چه بازنده و یا موفق باز برنده میدان هستم

از نظراتی که بیشتر ورزشکاران با شروع این کار مد نظر دارند این بوده که به موارد گفته شده اعتقادی ندارند. زمانی این دستورالعمل به وقوع می‌پیوندند که شما همانند تمرین کردن خود به تمرین کردن آن نیز بپردازید. درست همانند هر تمرین جدید بدن شما برای عادت با این تمرینات زمان زیادی را صرف خواهد کرد. عضله‌های شما باوری به مهارت جدید ندارند. پس تنها با تمرین کردن می‌توانید نتیجه قابل قبولی را داشته باشید. شما باید این تمرین کردن را هم برای احساسات مثبت داشته و اجرا کنید تا باورشان کنید.

نکات بیانیه ورزشکار برای داشتن اعتماد به نفس در ورزش

بیانیه ورزشکار دارای نکته‌ای نیز می‌باشد و آن هم این است که در کنار تکرار کردن با خود باید موارد گفته شده با خود را درک کنید. مثلا در زمانی که با خود می‌گویید من به آموختن و رقابت علاقه دارم، باید چنان با هیجان و شور بیان کنید که تاثیر بهتری داشته باشد و بهتر بتوانید درکش کنید. تکرار جملات را طوری انجام دهید که اعتقاد کامل را به آنها پیدا کنید. این باعث ایجاد احساسات مثبت می‌شود و توانایی شما را از لحاظ جسمی هم بالا می‌برد.

همچنین بهتر است بدانید بیانیه ورزشکار قابل شخصی سازی نیز هست. برای خود بیانیه‌ای داشته و عباراتی را که برای شما معنی دار و موثر است به آن جهت شخصی سازی اضافه کنید. با این حال، همیشه قبل از تمرینات و هنگام روز و شب در هر روز با صدای بلند تکرار کنید.

تقویت اعتماد به نفس در ورزش
تقویت اعتماد به نفس در ورزش

6. کلید واژگان

برای افزایش اعتماد به نفس در ورزش شما می‌توانید از کلمات کلیدی استفاده کنید. شما باید طوری کلمات کلیدی را انتخاب کنید که مثبت باشد و با اعتماد به نفس شما رابطه مستقیمی داشته باشد. همیشه فهرستی از کلمات که باعث ایجاد احساس مثبت در شما می‌شوند را داشته باشید. این کلمات باعث تقویت شما می‌شوند. اگر می‌توانید این کلمات را در باشگاه بر روی وسایل تمرین بنویسید تا مداوم در جلوی چشمان شما باشند. آنها را در زندگی، اتاق خواب، بر روی یخچال و … قرار دهید تا در جلوی چشمان شما باشد. در حین نگاه کردن به این کلمات مثبت آن‌ها را با خود تکرار کنید. آن قدر تکرار کنید تا به آنها باور داشته باشید. انجام این کار علاوه بر افزایش اعتماد به نفس ورزشی سبب کسب موفقیت در زندگی نیز می‌شود.

7. بهره بردن از تفکرات مثبت

اگر 24 ساعته به شما توصیه کنیم که مثبت اندیش باشید، باز هم افکار منفی وجود خواهند داشت. تفکرات منفی در افکار، محیط، موقعیت و … وجود دارند و حتی به مقدار کم هم ممکن است به شما نفوذ پیدا کنند. انسان همیشه نمی‌تواند طوری باشد که مداوم بهترین کارها را انجام دهد. پس، حتی اگر هم نخواهید به صورت ناخودآگاه دچار افکار منفی می‌شوید. این مورد را زمانی فهمیدم که با چند ورزشکار حرفه‌ای مشغول تمرین بودم. من در اردوی ورزشی بودن و تا می‌توانستم از افکار منفی دوری و آنها را با افکار مثبت جایگزین می‌کردم. در شبی که مشغول شام خوردن بودم چند نفر از این ورزشکاران پیش من آمدند. آنها با من صحبت کردند و گفتند در مواقعی ممکن است اتفاقات ناخواسته به سراغت بیایند و آن موقع است که قادر به مثبت فکر کردن نخواهی بود.

از آن موقع به بعد بود فهمیدم اتفاقات ناخواسته در به وجود آوردن تفکرات منفی طبیعی است. در این زمان‌ها که منفی فکر می‌کنید، یعنی شکست برای شما مهم بوده و میل به جبران کردنش دارید. تفکرات منفی ممکن است از جمله راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف زندگی باشد. زیرا در حین بی تفاوتی شما تلاشی نخواهید کرد. حتما با خود می‌گویید که تفکرات منفی چگونه به شما در جهت مثبت کمک می‌کنند؟ تشخیص اینکه تفکر منفی چگونه قادر به تبدیل به امری مثبت است اهمیت بالایی دارد و در موفقیت شما بسیار مهم است. طرز تفکر منفی به دو نوع است.

تفکر منفی منفعل

همان نابود کننده است که به شما احساس شکست و ناامیدی را می‌دهد. مثلا،” من دیگر هیچ وقت قادر به کسب موفقیت نمی‌باشم”. به نوعی شما در شکست‌های گذشته زندگی می‌کنید. همین باعث از بین بردن اعتماد به نفس شما می‌شود. شما تمرکز خود را از دست می‌دهید، تسلیم می‌شوید و شکست خورده به بازی ادامه می‌دهید. با این حال، فهمیدید که نه تنها در ورزش بلکه در تمام زندگی نباید این تفکر را بزرگ کنید. برای داشتن اعتماد به نفس در ورزش باید این طرف فکر را از خود دور کنید.

تفکر منفی سازنده

این تفکر به شما احساس خشم را می‌دهد. اما، با ناراحتی از شکست شما انرژی را در خود ایجاد می‌کنید که به انگیزه شما کمک می‌کند. مثلا،” من از این کار بد و بیهوده خود اصلا خوشم نمی‌آید”. به نوعی این گونه جملات به دنبال کمبود خود است. شما نمی‌خواهید ضعیف باشید و دیده شوید. این گونه تفکر منفی باعث می‌شود انگیزه بالا رفته و در جهت مثبت تغییراتی را افزایش دهید. با این کار از انرژی بیشتری برخوردار می‌شوید. پس می‌توانید تمرکز خود را برای شکست حرفی افزایش دهید.

تاثیر تفکر منفی سازنده در کسب موفقیت

تفکر منفی سازنده همانند تفکرات مثبت در موفقیت شما تاثیر بسزایی دارد. پس آنگونه که هر فردی دارای تفکرات منفی است بهتر است از این افکار استفاده کنید و از تفکرات منفی منفعل دوری کنید. همیشه سعی بر دوری از افکار منفی داشته باشید و اگر هم دارید سعی کنید سازنده باشند. اما، در نظر داشته باشید که تفکرات منفی انرژی ذهنی زیادی را هدر می‌دهد. بنابراین، به دنبال یاد گرفتن تفکرات مثبت باشید. زیرا تفکرات منفی باعث عصبانی شدن شما شده و این اصلا خوب نیست.

بالا بردن اعتماد به نفس در ورزش
بالا بردن اعتماد به نفس در ورزش

8. چالش اعتماد به نفس

شما زمانی بیشترین اعتماد به نفس در ورزش را هدر می‌دهید که آن گونه که تصور می‌کردید اوضاع پیش نمی‌رود. این موقعیت‌ را چالش اعتماد به نفس گویند. نه تنها شما بلکه هر کسی که در رقابت شرکت دارد اگر در مقابل کسی باشد که بهتر از او است کارش آسان است. اما این رقابت در ورزش برعکس است و ممکن است در بسیاری از مواقع شما شرایط خوبی نداشته باشید. ورزشکار خوب را زمانی می‌توان شناسایی کرد و متمایز دانست که قادر به حفظ اعتماد به نفس است. داشتن اعتماد به نفس در ورزش حتی در بدترین اوضاع ضروری است. او می‌داند که برای پیروزی باید اعتماد به نفس خود را از دست ندهد.

ورزشکارانی هستند که در بسیاری از زمان‌ها با کوچکترین موردی اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهند. همین باعث می‌شود که کارشان در رقابت و خروج از این وضعیت کار سختی شود. اما ورزشکارانی هستند که حتی در بدترین وضعیت اعتماد به نفس خود را حفظ می‌کنند و از هر راهی بدون توجه به شرایط نتیجه را به نفع خود تغییر می‌دهند. همیشه این را بدانید که هر ورزشکاری ممکن است در مسابقات خود آنگونه که انتظار داشته باشد قادر به عمل نباشد. همچنین همه ما در طول زندگی با موانعی برخورد می‌کنیم که دارای نتیجه مناسبی برایمان نمی‌باشد. اما این را به یاد داشته باشید که چالش اعتماد به نفس یعنی باید این مرحله را طی کنیم. یعنی اعتماد به نفس خود را از دست ندهیم.

تقویت چالش اعتماد به نفس

خبر خوب این است که چالش اعتماد به نفس هم مانند هر چیز دیگری قابل تقویت است. یاد بگیرید که در شرایط سخت و بحرانی برای چالش اعتماد به نفس خود پاسخ مثبتی داشته باشید. برای تسلط بر چالش اعتماد به نفس می‌توانید چند راه را داشته باشید.

اولین مورد این است که هرگز از آن فرار نکنید. سریعتر به دنبال راهی برای خروج از منطقه امن خود باشید. در غیر این صورت پیروز نخواهید شد. زمانی که موفق شدید، که چگونه از این تهدید به عنوان راهی برای تبدیل شدن به ورزشکار بهتر استفاده کنید. این مورد بسیار مهم است که بدانید اینگونه کارها نه تنها در ورزش بلکه در زندگی نقش بسزایی در رشد ما دارد. هر کار دشواری ابتدا سخت است و ناراحت کننده، اما با مرور زمان قادر به پیدا کردن راه حل برای آن می‌باشید.

می‌توانید از راه‌های زیر برای تقویت خود در حین مواجه شدن با چالش اعتماد به نفس استفاده کنید.

 • برای پاسخ به چالش‌ها آمده باشید
 • تمرکز خود را بر روی آنچه به عنوان غلبه بر چالش انجام می‌دهید داشته باشید.
 • هر چالش احتمالی در آموزش و یا رقابت را داشته باشید.
 • چالش‌ها را به عنوان فرصتی در یادگیری برای آینده ببینید.
 • در هر مشکلی با انگیزه بمانید
 • شاید نتوانید موفق شوید، در این گونه مواقع اشتباه خود را بپذیرید

داشتن اعتماد به نفس در ورزش مهمترین اصل برای کسب موفقیت است ، هر کاری را با تمرین می‌توانید به عنوان عادت در ذهن داشته باشید و مهارت کاملی به آن دست پیدا کنید. هیچوقت ناامید نباشید و همواره از افکار منفی دوری کنید و مثبت اندیشی را تقویت کنید چرا که مثبت اندیشی باعث تقویت اعتماد به نفس می‌شود.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
28 ⁄ 7 =