راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم

خانه » موفقیت و توسعه فردی » راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم
راه های داشتن زندگی زناشویی سالم و پایدار
راه های داشتن زندگی زناشویی سالم و پایدار

زمان مطالعه: 10 دقیقه

چگونه می توانید یک ازدواج شاد و پایدار داشته باشید؟ اگر قصد دارید به زودی با کسی ازدواج کنید یا اگر قبلاً ازدواج کرده‌اید و می‌خواهید از سعادت و موفقیت ازدواج خود اطمینان حاصل کنید، باید مواردی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید با آرامش و زیبایی هر چه تمام زندگی خود را پایدارتر ساخته و آن را ادامه دهید که در همین رابطه در این مقاله به بررسی راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم می‌پردازیم.

هر کسی با داشتن این عقیده و آرزو که دارای زندگی زناشویی شاد و پایدار خواهد بود ازدواج می‌کند. اما باید مد نظر داشته باشیم که هر انسانی اشتباه می‌کند و علاوه بر روزهای خوب روزهای بدی هم وجود دارند. ممکن است شما قبل از ازدواج حتی فرصت بیان برخی از مشکلات را برای داشتن تفاهم با همسر خود نداشته باشید. شما باید در ادامه راه‌هایی را که برایتان قرار داده‌ایم را استفاده کنید تا زندگی زناشویی پایدار و بدون مشکلی داشته باشید و به موفقیت در زندگی زناشویی دست پیدا کنید.

اینجا یک لینک برای شما قرار میدم، اما لازم است بدانید که حتما بعد از مطالعه کامل مقاله داشتن زندگی زناشویی سالم و پایدار وارد آن شده و مطالعه کنید. این لینک مفید مربوط به نحوه برخورد با همسر منفی نگر در زندگی زناشویی می باشد.

چگونه زندگی زناشویی شاد و پایدار داشته باشیم

داشتن یک دوره دوستانه و سرگرم کننده عاشقانه قبل از ازدواج می‌تواند آسان باشد. چیزی که مهم است داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم بعد از ازدواج است. درست است که اعتماد و صداقت از مهمترین عوامل است و می‌تواند به داشتن زندگی بهتر کمک کند. اما علاوه بر اینها موارد مهم دیگری نیز وجود داشته و باید توجه نمود که در ادامه به معرفی این موارد می‌پردازیم تا بتوانید در تشکیل زندگی رویایی و ایده‌آل خود موفق باشید.

داشتن زندگی زناشویی شاد
داشتن زندگی زناشویی شاد

1. با شخص مناسب ازدواج کنید

آیا قبلا ازدواج کرده‌اید و دارای همسر هستید؟ اگر این چنین است به موارد بعدی که در ادامه قرار داده‌ایم بپردازید. اما اگر هنوز مجرد هستید و می‌خواهید در آینده ازدواج شادی داشته باشید، با کسی ازدواج کنید که شما را به عنوان همسر برای ادامه زندگی دوست داشته باشد. به یاد داشته باشید که ازدواج تعهد مادام العمر است. در نتیجه باید زمانی که تصمیم می‌گیرید گره را ببندید، کاملاً آماده باشید. توجه داشته باشید که یکی از راه‌های رسیدن به خوشبختی واقعی در زندگی ازدواج موفق است.

2. تصمیم به تغییر دادن هم نکنید

ممکن است در حین جر و بحث‌های معمولی همسرتان متوجه شوید که عادت‌هایی را داشته است که اصلا متناسب نبوده و به نوعی قبول ندارید تا اینکه زندگی زناشویی شاد و پایداری داشته باشید. اما این را هم بدانید که این رفتارهایی که به نظر شما آزار دهنده و نامتناسب است همان‌هایی هستند که شما را به سمت همسر خود کشانده و طبق قانون جذب شما را به سوی او مجذوب کرده‌اند. هیچ وقتی و در هیچ موقعیتی تصمیم به تغییر رفتارها نکنید. تحقیقات نشان داده است که از راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم ، عدم انتظار برای تغییر رفتار در طرف مقابل می‌باشد.

شادی در زندگی زناشویی
شادی در زندگی زناشویی

3. تشویق کردن همدیگر

تحقیقاتی توسط جان گاتمن یکی از کارشناسان روابط انسانی صورت گرفته است که می‌گوید زندگی موفق متعلق به افرادی است که قدرشناسی‌های هم را با نگاه محبت آمیز ابراز می‌کنند. یعنی در زمان‌هایی که همسر شما بنا به هر دلیلی چون پدر و مادر خوب برای فرزندتان، داشتن فکر خلاق و … بوده، بهتر است این موارد را با او در میان گذاشته و به او بگویید و تشویق و تحسینش کنید.

4. باز‌بینی گذشته

افرادی که دارای زندگی شاد و پایداری هستند گذشته خود را بازبینی می‌کنند. در این بازبینی قسمت‌های بد حذف و موارد مثبت و به یاد ماندنی را با تمرکز برای نوشتن دوباره تاریخ در نظر می‌گیرند. با این کار شما یکی از راه‌های تحمل روز‌های سخت زندگی را به کار گرفته‌اید چرا که با بازبینی گذشته می‌توانید راه‌هایی که در گذشته برای عبور از مشکلات داشته‌اید را در زندگی خود یادآور شوید.

زندگی زناشویی شاد
زندگی زناشویی شاد

5. به عنوان یک همسر شنونده خوبی باشید

یکی از راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم این است که طاقت و حوصله شنیدن هر صحبتی از همسر خود حتی گله و شکایت‌ها را داشته باشید. این مورد در داشتن زندگی طولانی مدت بسیار مفید است. علاوه بر این، همیشه در هر جایی طرف همسر خود باشید و از او دفاع کنید. هیچ موقع به طرف کسی که همسر شما از او شکایت داشته و ناراحت است نرفته و طرفش را نگیرید.

6. زیاد راحت و خودمانی نباشید

شاید این مورد به مقداری غیر قابل قبول باشد. اما تحقیقات نشان داده است که شما برای داشتن زندگی زناشویی شاد و سالم بهتر است زیاد خودمانی نباشید. درست است که اگر در خانه بر روی کاناپه لم دهید و با لباس راحتی نشستن و تلویزیون دیدن لذت فراوانی به همراه دارد. اما بهتر است این را به عادت هر روز خود تبدیل نکنید. افرادی موفق و دارای زندگی زناشویی پایدار هستند که از ظاهر هم تعریف کرده و با هم قرار می‌گذارند. آنها با هم کارهای جالب و سرگرم کننده انجام داده و جاذبه و احساس را نسبت به خود حفظ می‌کنند.

ازدواج با شخص مناسب
ازدواج با شخص مناسب

7. کارهایتان را با هم انجام دهید

اگر شما همین الان در حال زندگی با همسر خود باشید. یعنی ازدواج کرده باشید می‌دانید که از معمولترین بحث‌ها که بیشتر اتفاق می‌افتد در رابطه با انجام کارها در خانه است ( معمولا اگر هر دو نفر شاغل باشید). پس به جای جر و بحث بر سر اینکه چه کسی کدام کار را انجام دهد بهتر است با هم آنها را انجام دهید. تحقیقات نشان داده است انجام کارهای خانه چون پرداخت قبض، خرید کردن و … با هم می‌تواند تقویت رابطه را به همراه داشته باشد. انجام کار‌ها رد خانه و حتی در مواردی همکاری در انجام موارد کاری می‌تواند موفقیت در کسب و کار را برای هر دو به ارمغان بیاورد.

8. با هم ورزش کنید

ورزش باعث زندگی سالم و پر از انرژی می‌شود. به گفته دکتر گریر اگر شما در زندگی خود به همراه همسر شروع به ورزش کردن کنید می‌تواند راه خوبی برای پایداری زندگی زناشویی سالم باشد. بهتر است بدانید که ورزش کردن از هر نوعی باعث تخلیه عصبانیت‌ها می‌شود و آرامش را به همراه دارد. حتی اگر شما در حال بدنسازی و همسرتان بر روی تردمیل در حین دویدن است باز هم راهی عالی برای دور کردن ناراحتی‌ها است. علاوه بر این باعث سلامت جسم و ذهن نیز می‌شود بنابراین ورزش مشترک زوجین یکی از راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم می‌باشد.

زندگی زناشویی موفق
زندگی زناشویی موفق

9. رژیم غذایی سالم داشته باشید.

مواد غذایی سالم بخرید. اگر سیگاری هستید بهتر است از دخانیات دوری کنید. از خوردن بیش از حد گوشت و نوشیدنی های الکلی خودداری کنید و …. . شاید به این فکر کنید که اینها به سلامت شما بر می‌گردد. اما تحقیقات نشان داده است که اگر این موارد را برای رژیم غذایی سالم رعایت کنید، خانواده سالم خواهید داشت و از بیماری جلوگیری می‌کنید. پس، با صرفه جویی کردن در هزینه پزشکی زندگی خوشحال خواهید داشت. عدم داشتن بیماری و ادامه‌دار بودن روند سلامتی و تمرکز بر کسب و کار می‌تواند به عنوان یکی از راه‌های ایجاد انگیزه برای رسیدن به اهداف در زندگی شناخته شود که شما را به اهداف مورد نظرتان نزدیک‌تر می‌کند.

10. به پیاده روی های هفتگی بپردازید

از دیگر توصیه‌های دکتر جین گریر این است که هر زوجی باید پیاده روی را همراه با همسر خود داشته باشد. این پیاده روی می‌تواند در صورت وقت نداشتن به صورت هفتگی به مدت 30 دقیقه باشد. راهی عالی برای قرار گرفتن در جریان زندگی و کار هم بوده و می‌تواند شما را از تنش‌های زندگی آزاد سازد.

زندگی زناشویی شاد و پایدار
زندگی زناشویی شاد و پایدار

11. از خود گذشتگی داشته باشید

خوشبختی همسر و فرزندان خود را در اولویت قرار دهید. درست است که اگر شما دارای اعصاب آرام و خوشحال باشید بهتر با همسر خود رابطه خواهید داشت. اما بهتر است بدانید اگر شما حتی این امر را فراموش کنید که خود را خوشحال کنید. در نهایت ، با دیدن شادی و خنده خانواده خود احساس خوشبختی خواهید کرد. این امر به این دلیل است که خوشبختی آنها به طور طبیعی باعث شادی شما نیز می‌شود. دیدن از خودگذشتگی شما از سوی طرف مقابل می‌تواند به عنوان یکی از راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم تلقی گردد که روابط شما را محکم‌تر می‌کند.

12. از حریم خصوصی برخوردار باشید

مداخله والدین، بستگان، دوستان شما در ازدواج می‌تواند باعث ایجاد استرس و مشکلات در زندگی شما به عنوان یک زوج متاهل شود. برای جلوگیری از این امر ، خانواده خود را در خانه‌ای جدا از والدین مستقر کنید. البته به این منظور نمی‌باشد که شما و یا آنها حق رفت و آمد با هم را نخواهید داشت. بلکه برعکس می‌توانید با هم رفت و آمد داشته باشید.

زندگی زناشویی پایدار
زندگی زناشویی پایدار

13. راستگو باشید

هیچ کسی چه در رابطه دوستانه و یا زناشویی دوست ندارد طرف مقابل به او دروغ بگوید. همه دوست دارند از طرف مقابل حرف‌های راست و وعده‌های درست را بشنوند. پس این هم برای شما و هم برای دیگران صدق می‌کند. یکی از راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم این است که همیشه سخنان خود را به صورت صادق و راست بیان کنید. با این کار مرتکب هیچ تقلبی نمی‌شوید و برای تحقق وعده‌های خود هر کاری را می‌کنید. وقتی راستگو باشید همسرتان نیز به طور طبیعی و بدون مشکل به شما اعتماد خواهد کرد. شریک زندگی‌تان شک و ناامنی نخواهد داشت و مطمئناً ازدواج شما شادتر خواهد بود.

14. همسرتان را ببخشید

اگر همسرتان قبلا مرتکب گناهانی شده است و شما آنها را بخشیده‌اید، دیگر آنها را دوباره بیرون نیاورده و تکرار نکنید تا یک استدلال به دست آورید. اگر قلب شما می‌تواند ببخشد اما نمی‌تواند فراموش کند، دیگر قادر به پیش روی نیست. بهتر است واقعا همسرتان را ببخشید تا به او بخشش جعلی بدهید. یک ازدواج شاد فقط به معذرت‌خواهی صادقانه نیاز ندارد، بلکه یک بخشش صادقانه نیاز دارد. از این رو بیاموزید که چگونه ببخشید و فراموش کنید.

خوشبختی در زندگی زناشویی
خوشبختی در زندگی زناشویی

نتیجه گیری

شما نه تنها باید آرزوی ازدواج شاد و زندگی زناشویی پایدار و سالم داشته باشید. بلکه باید با در نظر داشتن راه‌های داشتن زندگی زناشویی پایدار و سالم برای داشتن آن تلاش کنید. این مورد تنها به امیدوار بودن شما احتیاج ندارد، بلکه به ایمان شما احتیاج دارد که با آثار و اعمال شما آشکار می‌شود. این مورد همچنین به عشق پاک و خالص شما نیز احتیاج دارد. با انجام این موارد که بیان شد خواهید توانست زندگی شاد و پایدار را همانطور که در روزهای خود می‌دیدید داشته باشید و از آن لذت ببرید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
12 + 14 =