هورمون‌های شادی و راه‌های تقویت آنها

خانه » موفقیت و توسعه فردی » هورمون‌های شادی و راه‌های تقویت آنها
تقویت هورمون های شادی
تقویت کردن هورمون های شادی برای داشتن زندگی شاد

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در بسیاری از روزها زمانی که شما از خواب بیدار می‌شوید دارای حس کم خلقی و نگرانی هستید و دوست ندارید حتی کسی با شما شوخی کوچکی را انجام دهد و میلی به خندیدن و مثبت فکر کردن ندارید. در این گونه مواقع شما می‌توانید به تقویت راه‌هایی برای خوشحالی و لذت بردن از زندگی خود بپردازید. یکی از این راه‌ها استفاده از هورمون‌ها می‌باشند. اما چگونه از آنها در جهت شاد بودن استفاده و تقویت کنید؟ در ادامه به معرفی هورمون‌های شادی و راه‌های تقویت آنها می‌پردازیم.

تاثیر هورمون‌ها برای شاد زندگی کردن

تحقیقاتی که در سال 2008 در روانشناسی منتشر شد، نشان داد که برخی ژن‌های ارثی 50 درصد از خوشبختی ما را تشکیل می دهند. اما حتی اگر تمایل طبیعی شما پایین‌تر از حد باشد، می‌توانید انتخاب‌هایی را انجام دهید که به شما کمک می‌کند زندگی روشن و شاد‌تری را تجربه کنید. هورمون ها تاثیرات زیادی در ایجاد خوشحالی در زندگی دارند بنابراین اهمیت زیادی در انجام فعالیت‌های روزانه دارند.

هورمون: ماده‌ای شیمیایی (پروتئینی و استروئیدی) است که توسط غدد تخصصی غدد درون‌ریز بدن ترشح می‌شود. هورمون‌ها برای هر فعالیت زندگی روزمره ، از جمله فرآیندهای هضم ، متابولیسم ، رشد ، تولید مثل و حتی کنترل خلقی ضروری هستند. در اینجا برخی از هورمون‌های شادی و انتقال دهنده‌های عصبی را به همراه راه‌هایی برای تقویت آنها قرار داده‌ایم تا بتوانید این اطلاعات را مورد بررسی قرار دهید.

دوستان نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که اگر به صورت مداوم شما احساس ناراحتی دارید بهترین کار برای شروع این است که به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر تاثیرات محیطی موارد دیگری می‌توانند در میزان ناراحتی و حالات خلقی شما تاثیر داشته باشند که ممکن است درصد زیادی از میزان اندوه شما به تاثیرات هورمونی مرتبط باشد، که مراجعه به پزشک بتواند راه‌حلی برای خلاص شدن از دست اندوه باشد.

تقویت هورمون‌ شادی
تقویت هورمون‌ شادی

1. هورمون دوپامین Dopamine

اولین هورمون به نام دوپامین است. وظیفه این هورمون هدایت سیستم مرتبط با پاداش در مغز شما است. برای مثال، در مکانی که شما مشغول کار هستید اگر مورد تشویق مدیر و همکاران قرار بگیرید و به نوعی ستایش شوید مغز شما اقدام به ترشح دوپامین می‌کند تا شاد باشید و لذت ببرید. از ویژگی‌های دیگر این هورمون شادی احساس خوشایندی می‌باشد. ایجاد انگیزه در دیگران از طریق تشویق و تحسین با ترشح هورمون دوپامین در خون وی سبب داشتن حس رضایت و شادمانی او از خود می‌شود.

تقویت هورمون دوپامین با استفاده از اهداف واقع بینانه و دنبال کردن آنها می‌باشد. پس، تا می‌توانید هدف‌های کوتاه و کوچک را برای خود در نظر داشته باشید. با این کار شما زودتر موفق شده و در نتیجه دوپامین بیشتری ترشح می‌شود تا شاد و خوشحال باشید و زمانی زیادی را در این حالت باقی بمانید. به برنامه ریزی‌های تاثیر گذار و کوتاه بپردازید تا با انجام آنها دوپامین را به عنوان پاداش دریافت کنید. خلاصه به دنبال انجام موارد و فعالیت‌های مختلف باشید تا با بر جای گذاشتن اثرات مثبت خوشحالی را در زندگی خود داشته باشید.

2. هورمون سروتونین Serotonin

سروتونین به عنوان یکی از مهم‌ترین هورمون‌های شادی دومین هورمون شادی می‌باشد که کار خود را بر روی خلق و خو انجام می‌دهد. شما با داشتن این هورمون به اندازه کافی خلق و خوی بهتری داشته و از افسردگی‌ها در امان خواهید بود.

برای تقویت این ماده در بدن خود شما باید به صورت روزانه ورزش کنید. اگر تا به حال ورزش و پیاده روی کرده و بعد از آن چنین حالت خوشی را داشتید به خاطر این هورمون است. انجام ورزش‌هایی نظر یوگا علاوه بر افزایش شادی سبب کاهش استرس نیز می‌شوند که برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه می‌توانید به مقاله کاهش استرس با استفاده از حرکات یوگا مراجعه کنید.

روش‌های افزایش هورمون شادی
روش‌های افزایش هورمون شادی

3. هورمون اکسی توسین Oxytocin

اکسی توسین سومین مورد از هورمون‌های شادی است که می‌توانید برای بهتر شدن زندگی خود و مثبت فکر کردن از آن بهره ببرید. این هورمون را برخی با نام هورمون عشق می‌نامند. در دانشگاه کلرمونت در کالیفرنیا تحقیقاتی بر روی این هورمون انجام شد. در این دانشگاه بر روی تاثیر آن در زنان اطلاعاتی دریافتند. با توجه به تحقیقات کارکرد این هورمون با سطح رضایت فرد در زندگی ارتباط موثری دارد. همچنین تاثیر این هورمون در شادی زنان بیشتر در برابر مردان است.

شما برای تقویت این هورمون می‌توانید از وقت گذراندن با کسانی که دوستشان دارید استفاده کنید. از دیگر عواملی که باید جهت ترشح هورمون اکسی توسین به آن توجه داشته باشید استرس است.

4. هورمون استروژن Estrogen

استروژن هورمونی است که به شکل گیری سروتونین کمک می‌کند. این هورمون شما را در برابر اضطراب و تحریک پذیر محافظت می‌کند. در واقع می‌توان گفت که به پایدار بودن خلق و خوی شما کمک می‌کند. توجه داشته باشید که ورزش کردن برای سلامتی بدن و ترشح سروتونین لازم است، اما اگر بیش از حد باشد، مصرف دخانیات داشته باشید و همچنین در حین شروع یائسگی کاهش می‌یابد.

عدم تعادل استروژن و پروژسترون در پیری می‌تواند بر روی خلق و خوی شما تاثیر بگذارد. علاوه بر اینها داشتن استرس باعث عدم‌ تعادل این دو هورمون نیز می‌شود. زیرا، هورمون استرس در ترشح دو هورمون استروژن و پروژسترون و عملکرد آنها دخالت دارد بنابراین به دنبال راهکار‌های کاهش استرس روزانه و افزایش آرامش باشید.

تاثیر هورمون‌ها برای شاد زندگی کردن
تاثیر هورمون‌ها برای شاد زندگی کردن

5. هورمون پروژسترون Progesterone

پروژسترون هورمونی است که بر میزان و کیفیت خواب شما تاثیر دارد. یعنی باعث خوب خوابیدن شما می‌شود. این هورمون شادی از اضطراب و نوسانات خلق و خوی شما جلوگیری می‌کند. این هورمون در زنان به حین شروع یائسگی و یا بعد از 35 الی 40 سالگی کاهش می‌یابد و حتی اگر توجه کافی به استرس و رژیم غذایی نشود باز هم کاهش می‌یابد.

سارا گوتفرید نویسنده کتاب درمان هورمونی می‌گوید، اگر فرد دارای رژیم غذایی درست و خود مراقبتی باشد در مقایسه با مصرف هورمون جایگزین برای متعادل نگه داشتن سطح هورمون دارای رویکرد بهتری است. پس بهتر است به جای اینکه این هورمون را با مصرف هورمون با دارو بیشتر کنیم با رژیم غذایی و مراقبت درست از خود آن را برطرف کنیم.

تقویت هورمون ها به صورت طبیعی
تقویت هورمون ها به صورت طبیعی

تقویت هورمون‌های شادی به صورت طبیعی

  • برای اینکه هورمون دوپامین را به صورت طبیعی در بدن خود افزایش دهید می‌توانید از گوش دادن به موسیقی استفاده کنید. این تحقیقات در دانشگاه مک گیل در سال 2011 کشف شد. با این تحقیقات پیدا شد اگر فردی به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهد می‌توانید میزان قابل توجهی دوپامین را دریافت کنید. برای تاثیر بیشتر آهنگ بر روی میزان ترشح این هورمون می‌توانید از آهنگ انرژی مثبت و انگیزشی استفاده کنید.
  • از راه‌های طبیعی برای دریافت هورمون سروتونین دریافت میزان کربوهیدرات است. برای همین است که بیشتر اوقات به طرف خوراکی‌های شیرین و نشاسته‌ای روی می‌آوریم. زیرا، در این مواقع هورمون سروتونین کاهش یافته و بدن حس می‌کند که به آن نیاز دارد. پس بهتر است برای تقویت آن از کربوهیدارت‌ها با فیبر بالا استفاده کنید.
  • برای اینکه شما بتوانید به صورت طبیعی هورمون اکسی توسین را ترشح کنید می‌توانید لحظات لذت بخشی را در کنار خانواده و عزیزان خود بگذرانید.
  • برای دریافت هورمون استروژن به صورت طبیعی می‌توانید از فعالیت‌هایی که قادر به کاهش استرس شما هستند استفاده کنید. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به یوگا، مدیتیشن، حمام آب گرم و … اشاره کرد.
  • هورمون پروژسترون نیز همانند بسیاری از هورمون‌های دیگر به صورت طبیعی قابل افزایش است. برای اینکار می‌توانید از فعالیت‌های فیزیکی استفاده کنید و بر این باور نباشید که برای این کار حتما باید چربی بالا و قند خون داشته باشید.

هورمون‌های شادی در میزان انگیزه و اراده شما برای انجام امور مختلف تاثیر زیادی دارند به طوری که انجام فعالیت‌هایی در جهت افزایش میزان ترشح این هورمون‌ها می‌تواند اوقات بهتر و شادتری را برای شما به ارمغان بیاورد. به دنبال راه‌های تقویت هورمون شادی باشید تا بتوانید موفقیت بیشتری را برای خود فراهم آورید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
27 × 23 =