شغل مناسب خود را چگونه پیدا کنیم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » شغل مناسب خود را چگونه پیدا کنیم؟
نحوه انتخاب شغل خوب و ایده آل
نحوه انتخاب شغل خوب و ایده آل

زمان مطالعه: 5 دقیقه

پیدا کردن شغل متناسب می تواند بسیار سخت باشد. البته نه شغل خاصی بلکه پیدا کردن هر شغل می تواند بسیار سخت باشد. شما باید شغل را متناسب با ساعت کاری، مهارت ، حقوق و بسیاری ویژگی های دیگر که با آن سازگار هستید پیدا کنید. شغل شما می تواند آینده شما را بسازد.

اما جدا از آنها شمایی که شغل ندارید و جویای آن هستید مطمئنا از بازار شناخت خوبی ندارید، که این با توجه به روحیه و توانایی های خاصی که دارید می تواند مشکل باشد. پس برای اینکه بتونید شغلی را برای بالا بردن ارزش فردی و توسعه فردی داشته باشید باید انواع شغل ها را امتحان کنید، و این بسیار مشکل و با تجربیات تلخی همراه است.

شغلی متناسب با ایده های خود پیدا کنید

اکثر افرادی که به دنبال شغل هستند یا تازه تحصیلات خود را تمام کرده اند، یا تازه سربازی تمام کرده اند و یا اخراج شده اند. پس با استرس بالایی هم که دارند پیدا کردن شغل برایشان مشکل می باشد. بنابراین در اینجا پنج نکته برای کمک در پیدا کردن شغلی متناسب با روحیه شما که دوست دارید آماده شده است.

شغل مناسب
شغل مناسب

1. شناخت ارزش های خود

اصلا تا به حال فکر کرده اید که افراد موفق چگونه توانسته اند تا این حد بالا بیایند ؟ آنها دارای استعدادهای بی نظیر می باشند و به سختی با پشتکاری قوی خود را به اینجا رسانده اند. این در حالی است که اگر از آنها سوال کنید می خواهند به هدف های بزرگ تری نیز برسند.
شما چی تا به حال استعدادهایی را که دارید در رزومه کاری خود قرار داده اید؟ آیا اصلا به دنبال شغلی هستید که متناسب با استعدادهای شما باشد، یا نه فقط می خواهید شغلی با درآمد خوب داشته باشید؟ و بسیاری سوالات دیگر …

برای شروع شما باید ارزش های خود را شناسایی کنید، و به دنبال هدف خود باشید. زیرا امروزه افراد با استعداد و سخت کوش زیادی وجود دارد، پس رقابت بر سر پیدا کردن شغل کمی مشکل است. اما شما باید با توجه به خصوصیات خاص و پشتکار قوی شغلی متناسب پیدا کنید و در این راه پیروز شوید. برای آغاز باید سه مورد را مد نظر داشته باشید.

 •  باید به شغلی که می خواهید علاقه و اشتیاق خاصی داشته باشد.
 • استعداد شغل مورد نظر را دارید و از دیگران بهتر می باشید
 • شما به حدی این کار را به خوبی انجام می دهید و دارای مزیت بالایی هستید، که دیگران با کمال میل حاضر به پول دادن می باشند.

خب با دیدن این سه ویژگی ممکن است بسیاری از شما در دو راهی قرار بگیرید و شغلی را که برای شما دارای هر سه ویژگی باشد را نتوانید پیدا و انتخاب کنید پس ، به سوال های زیر توجه کنید و به آنها پاسخ دهید تا بتونید بهتر شغل مورد نظر را پیدا کنید.

 • آیا برای شما پول مهم می باشد یا اینکه ساعت کاری و سختی کار؟
 • آیا برای شما پول مهم است یا در کنار خانواده بودن و دوستان؟
 • آیا دوست دارید در شغلی که انتخاب می کنید تنها باشید و خلوت کنید ؟
 • آیا دوست دارید شغلی باشد که با استفاده از آن بتوان به جامعه کمک کرد؟
 • آیا دوست دارید شغل شما دارای فعالیت های اجتماعی باشد و این از پول برای شما مهم تر است؟
پیدا کردن شغل متناسب
پیدا کردن شغل متناسب

2. امتحان کردن گزینه های جدید

در اولین گزینه شما به شناخت ارزش های خود پرداختید، که امیدوارم در این گزینه توانسته باشید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید. اما، در این گزینه ما موارد جدیدی را برای آن دسته از افراد آماده کرده ایم که نتوانسته اند شغل مورد نظر و یا بهتره بگیم مناسب خود را پیدا کنند.
حتما شمایی که به دنبال شغل هستید ایده های خلاقانه مختلفی در ذهن دارید. پس آنها را روی کاغذ یادداشت کنید. بهترین های آنها را در 3 مورد گلچین کنید و به سراغ متخصصینی در مورد ایده های خود بروید، تا سوال هایی را که در ادامه قرار دادیم از آنها سوال کنید.

 • چه چیز این شغل را دوست دارید؟
 • چه چیزهایی را دوست ندارید؟
 • شما به چه دلیل این شغل را انتخاب کردید؟
 • اگر شما به عقب بر گردید دوست دارید قبل از انتخاب چه اطلاعاتی داشته باشید؟

بعد از مطالعه کامل این بخش حتما نگاهی به مقاله ایده مناسب برای شروع کسب و کار داشته باشید.

شما با استفاده از این سوال ها می توانید شغل مورد نظر خود را پیدا کنید اما پیشنهاد ما این است که مدتی را به عنوان کارآموز در شغل مورد نظر بگذرانید تا بدانید که احساس شما به این شغل واقعی است.

شناخت ارزش ها
شناخت ارزش ها

پیشنهاد مطالعه یک مطلب مفید: علم، تجربه یا پول شما کدام را انتخاب می کنید.

3. درس گرفتن از دوران کارآموزی

در دومین گزینه گفتیم که شما به عنوان کارآموز مدتی را در شغل مورد نظر بگذرانید تا احساسات خود را بسنجید که آیا واقعا این شغل برای شما مناسب است یا نه.

بعد از این دوران بنشینید و تمامی موارد را تحلیل کنید، تا بدانید چه مواردی را دوست دارید. چه مواردی را دوست ندارید. مورد آخر در این گزینه حرف زدن با رئیس خود در دوران کارآموزی می باشد. اما به نحوی باشد که وی با شما صادق باشد و در مورد توانایی های شما نظرهای را بدهد. در ضمن شما باید علت نظر های وی را بدانید.

دوران کارآموزی
دوران کارآموزی

4. امتحان کردن شانس خود

و اما آخرین گزینه پیدا کردن شغل مناسب. احتمالا شما بتوانید با امتحان کردن سه گزینه ای که قرار دادیم شغل مورد نظر خود را پیدا کنید و آینده خود را بسازید. اما اگر این چنین نشد باید همچنان به دنبال شغل مورد نظر خود باشید. شما با امتحان کردن انواع فرصت ها هنگام پیدا کردن شغل ممکن است اتفاقات خوب و یا حتی بدی را تجربه کنید. پس بهتر از نکات مثبت و تجارب عالی را برای خودتان جمع آوری کنید، در این صورت تاثیر بسیار خوبی روی شغل آینده شما خواهد داشت.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
19 − 15 =