چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم؟

خانه » موفقیت و توسعه فردی » چگونه یک کسب و کار موفق داشته باشیم؟
راه اندازی کسب و کار و رسیدن به موفقیت
راه اندازی کسب و کار و رسیدن به موفقیت

زمان مطالعه: 10 دقیقه

راه اندازی کسب و کار خیلی پیچیده نیست و با کمی تلاش و سرمایه به راحتی امکان پذیر است اما باید در نظر داشته باشید که بعد از راه اندازی، اداره و مدیریت امور و کسب موفقیت در کسب و کار کمی پیچیده و دشوار است. یعنی به نحوی باید آن را حفظ کنید و اجازه ندهید کنترل امور از اختیارتان خارج شود. رعایت اصول بنیادی در راه اندازی کسب و کار ها یکی از مواردی می‌باشد که باید به آن توجه کامل شود تا کارآفرین به موفقیت دست یابد که در این مقاله به بررسی برخی از عوامل موثر برای کسب موفقیت در کسب و کار می پردازیم.

بازار به صورت مداوم در حال تغییر است و هر روز رقیبان جدیدی پدید می آیند بنابراین شما باید به عنوان یک مدیر موفق بتوانید این تغییرات را پیش بینی کنید و با استفاده از رعایت اصولی که به موفقیت شما در کسب و کارتان منجر می‌شود بهترین ها را برای خود به ارمغان بیاورید.

راهکارهای راه اندازی کسب و کار موفق

یکی از مهمترین نکاتی که کار‌آفرینان در کسب و کار خود به آن توجه نمی‌کنند مدیریت جریان نقدینگی می‌باشد( جریان نقدینگی مقدار پول نقد و غیر نقدی است که وارد یک کسب و کار شده یا از آن خارج می شود) بر همین اساس ممکن است شما احساس کنید پیگیری کارهای قدیمی از ایجاد ایده های جدید بهتر است اما می‌تواند اینطور نباشد چرا که پیاده سازی ایده های خلاقانه پول‌ساز و راه اندازی بخش های جدید در کسب و کار میتواند سبب توسعه کارآفرینی و در نتیجه توسعه درآمد های حاصل از کسب و کار شود.

کسب و کار موفق
کسب و کار موفق

نکاتی برای موفقیت در کسب و کار

برای داشتن کسب و کار موفق باید به رعایت کردن نکاتی بپردازید و عاقلانه آنها را طی کنید که در ادامه ما به بهترین و مهمترین آنها اشاره کرده‌ایم تا بتوانید با استفاده از این نکات و رهنمود‌ها به پیاده سازی ایده های جذاب در کسب و کار خود بپردازید و بدین ترتیب موفقیت را برای خود رقم بزنید.

1. کار رقبا را دنبال کنید

این کار می‌تواند کمی برای شما تعجب آور باشد که چرا باید پیگیر امور رقیب های خود در کسب و کار باشید و بهتر است تا بجای صرف وقت در زمینه بررسی امور رقبا به تمرکز در توسعه کار خود بپردازید اما در هر صورت بهتر است رقبای موفق خود را مورد بررسی قرار دهید و استراتژی های آنها را بدانید تا بتوانید ایده روشنی درباره باید و نبایدهای کسب و کار داشته باشید. اگر در زمینه کسب و کار اینترنتی فعالیت دارید بهترین راه حل برای تجزیه و تحلیل آنها استفاده از گوگل آنالیز و سایر ابزار های تحلیلی و آنالیز می‌باشد.

از دیگر موارد ارزیابی رقبا می‌توان به بررسی بازدهی آگهی های تبلیغاتی و موارد دیگری همچون تخفیف ها و بررسی بخش فروش محصولات و … اشاره کرد. تا بتوانید با استراتژی‌ها بیشتر آشنا شوید تا بدانید که رعایت و بکارگیری این موارد به موفقیت شما کمک می‌کند یا خیر.

2. سیستم مدیریت مشتری

مشتری و حسابهای شما از مهمترین مواردی می‌باشند که در صورت مدیریت مناسب و دقیق می‌تواند واقعا به موفقیت شما کمک کند پس بهتر است به صورت مداوم آنها را بررسی کنید. برای مثال در کسب و کار اینترنتی در اختیار داشتن سیستم پرداخت و تسویه مناسب میتواند مزیت های زیادی را عاید فروشنده و خریدار نماید به این صورت که اگر دارای سیستم پرداخت مناسبی باشید که مشتری تنها ملزم به طی چند مرحله باشد پرداخت از سوی وی با موفقیت انجام می‌گردد و برعکس اگر سیستم پرداخت بسیار پیچیده ای داشته باشید سبب میشود تا خریدار از طی مراحل زیاد و پیچیده خسته شود و در نتیجه از خرید خود منصرف شود بنابراین در نظر داشتن سیستم مدیریت مشتری و پرداخت ها می‌تواند از جمله فاکتور‌های مهم در توسعه و کسب موفقیت کسب و کار های آنلاین باشد.

اگر اطلاع داشته باشید سیستم های CMS زیادی موجود می‌باشند که می‌توانند در زمینه ایجاد سیستم های مدیریت حساب آنلاین به شما کمک کنند که می‌توانید با کمی تحقیق بهترین‌ها را برای سیستم مدیریتی خود انتخاب کنید. علاوه بر اینها سیستم های ابری مانند InfusionSoft و SalesForce که قابلیت اتصال به سیستم های ابری دیگر را نیز دارا می باشند موجود هستند که به شما در فروش و بازاریابی کمک می‌کنند.

سیستم مدیریت مشتری
سیستم مدیریت مشتری

3. اهمیت قیف فروش

قیف فروش: اصطلاحی است که در بازاریابی کاربرد دارد و برای درک بهتر فرایند فروش بکار گرفته می‌شود. قیف فروش تمام مراحل و پروسه شناسایی هدف تا تبدیل شدن به یک مشتری واقعی را شامل می‌‌شود . برای درک بهتر این موضوع یک قیف ساده را در نظر بگیرید که ورودی های قیف تمامی افرادی می باشند که به هر نحوی و با هر هدفی حال خرید یا آشنایی با محصولات و … با کسب و کار شما آشنا شده اند و خروجی قیف نیز افرادی هستند که خرید کرده اند و به نحوی مشتریان واقعی بوده اند که نسبت مشتریان به تمامی افرادی که با کسب و کار شما آشنا شده اند بسیار کم می باشد که با اتخاذ تصمیمات مناسب و راه گشا می‌توان این درصد را افزایش داد.

در طی آشنایی افراد با کسب و کار و خدمات و محصولات ارائه شده توسط شما باید مواردی وجود داشته باشد که مراجعه کنندگان به سایت یا حتی دفتر شما را ملزم به خرید کنند و به نحوی وی را برای خرید قانع و آماده کنند. مجموعه اقداماتی که باید برای بازدهی بیشتر خروجی قیف نسبت به ورودی در نظر بگیرید می‌تواند در کسب و کار های مختلف با سایر امور تفاوت داشته باشد که اتخاذ تصمیمات در این رابطه بر عهده مدیر کسب و کار می باشد. برای کسب و کاری موفق و پرسود شما باید حتما از اهمیت قیف فروش اطلاع داشته باشید چرا که واقعا مهم است و در نظر نداشتن این فاکتور در فروش میتواند سبب ناامیدی شما شود و حس کنید که کسب و کارتان آن طور که باید بازدهی مناسبی نداشته است.

4. حداکثر استفاده از فرصت های جدید

زمانی که شما به تجزیه و تحلیل رقبا پرداختید و دیدید که فرصت‌هایی با توجه به کار، زمان و همچنین مهارت شما موجود است فرصت را از دست ندهید و بلافاصله اقدام کنید. شما واقعا می‌توانید با تجزیه و تحلیل رقبا به فرصت‌ها و حتی خطراتی در کسب و کار خود پی برید و در جهت کسب منفعت و یا جلوگیری از ضرر اقدام نمایید پس اگر به تجزیه و تحلیل بپردازید، مطمئنا به صورت مداوم فرصتهایی را در مقابل خود خواهید دید که می‌توانید با استفاده از آنها موفقیت خود را گسترده تر کنید.

استفاده از فرصت های جدید
استفاده از فرصت های جدید

5. برنامه های تعامل مشتری

یکی از مواردی که باعث فروش بیشتر شما می‌شود بهبود پیوند با مشتری است که با استفاده از تعامل بیشتر با مشتری می‌تواند ایجاد شود. شما با این کار می‌توانید بر مشتریان خود بیفزایید و افزایش مشتری می‌تواند قدم بزرگی در کسب موفقیت باشد چون شما علاوه بر اینکه مشتریان وفادار را زیاد می‌کنید همچنین مشتریان بیشتر و جدید‌تری را نیز جذب می‌کنید.

اطمینان داشته باشید که برنامه تعامل مشتری برای همه مشتریان در دسترس است و باعث می‌شود اعتماد برند شما بیشتر شود و در نتیجه حس وفاداری را در مشتریان خود بوجود آورید و از سوی دیگر نیز با تعداد افراد جدیدی آشنا شوید که در صورت در نظر داشتن اقدامات مناسب میتوانید آنها را نیز به مشتری دائمی خود تبدیل کنید. در نتیجه کسب و کار موفق تری را خواهید داشت.

بعد از مطالعه کامل گزینه های قبلی حتما مقاله آموزش رایگان برندینگ و برند سازی را مطالعه کنید.

6. ساخت فهرست ایمیل و مدیریت

ایجاد ایمیل های شخصی و خبرنامه را در نظر داشته باشید زیرا می‌تواند یکی از بهترین مواردی باشد که سبب آشنایی تعداد افراد بیشتری با کسب و کار شما شود و علاوه بر این می‌توانید از طریق ارسال ایمیل مشتریان قدیمی را نیز به محصولات جدید خود جذب نمایید که این امر با اصطلاح ایمیل مارکتینگ شناخته میشود که در کسب و کار های آنلاین اینترنتی بسیار پر بازده بوده و به‌صورت غیر مستقیم نیز تاثیر مثبتی در سئو دارد که در بخش آموزش سئو می‌توانید اطلاعات بیشتری در این رابطه کسب نمایید. علاوه بر اینها ایمیل مارکتینگ مورد اعتماد و اطمینان‌ترین مورد برای رشد می‌باشد. این ایمیل‌ها می‌توانند به صورت شخصی در حین بروز رسانی و یا رویداد های مهم در شرکت برای مشتریان ارسال کنند.

 فهرست ایمیل و مدیریت
فهرست ایمیل و مدیریت

7. کسب و کار با پیشنهادات رایگان

خوشحال کردن مشتریان یک راه اساسی می‌باشد تا بتوانید آنها را به سمت خود بکشانید . از آن جایی که نه تنها مشتریان شما بلکه هر کس دیگری به موارد رایگان علاقه دارد می‌توانید از پیشنهادات رایگان برای جذب آنها در کسب و کار خود استفاده کنید پس اگر شما بتوانید خدمات کیفی را ارائه دهید پیشنهادات رایگان مکمل خوبی است بنابراین ارائه محصولات و خدمات رایگان را بیشتر از ارائه محصولات پولی و خدمات غیر رایگان در نظر داشته باشید چرا که در بیشتر موارد افراد از طریق موار رایگان با شرکت ها و وب سایت ها آشنا می‌شوند و آنچه سبب جذب مشتری می‌شود ارائه خدمات رایگان و با کیفیت بالا می باشد.

8. کسب و کار با مشارکت‌های مترقی

اگر شرکت‌هایی را می‌شناسید که با شما تقریبا در یک درجه هستند و هدف مشابهی دارند بهتر است به مشارکت به آنها بپردازید و با این کار شما از رقابت کمتر ترس خواهید داشت و قدرت پیروزی بیشتری دارید. علاوه بر اینها رشد کسب و کارتان را نیز چند برابر می کنید اما باید بدانید که شرکای خود را با تفکر لازم انتخاب کنید تا در آینده دچار مشکل نشوید.

کسب و کار با مشارکت‌
کسب و کار با مشارکت‌

9. نقش اعطای نمایندگی

یکی از راه هایی که می‌تواند واقعا به رشد کسب و کار شما و شناخته شدن در بین عموم مردم تبدیل شود اعطای نمایندگی به افراد می باشد تا امتیاز فروش بهترین محصولات خود را به برخی از نمایندگی ها بدهید و در ازای این کار درصد زیادی از فروش محصولات را دریافت کنید. علاوه بر این می‌توانید با داشتن سرمایه کافی امتیاز محصولی برجسته را از یک شرکت شناخته شده بخرید و آنها را با برند خود ادغام کنید. شاید این فکر به نظر شما عاقلانه نباشد اما می توانید با کمی تفکر پی ببرید که یکی از بهترین راه ها برای گسترش کسب و کار باشد. همیشه این استراتژی را به یاد داشته باشید که همکاری و مشارکت با شرکتهای هم درجه و هم سطح می‌تواند بسیار موثر باشد.

در پایان مقاله نحوه راه اندازی کسب و کار و رسیدن به موفقیت، نگاهی به مقاله توسعه فردی چیست و تاثیرات بهبود فردی در موفقیت بیندازید.

10. مدل فرانشیز

ابتدا بهتر است با فرانشیز آشنا شویم، که فرانشیز چیست؟ در پاسخ باید گفت فرانشیز به کسب و کاری گفته می‎شود که بر اساس آن به یک شركت اختیار داده می‌شود که تولیدات و یا محصولات شركت دیگر را بفروشد و در قبال آن مبلغی دریافت كند كه به این مبلغ، مبلغ فرانشیز می‌گویند.

حالا که با مفهوم فرانشیز آشنا شدید شاید با خود بگویید که این روش دشوار و پیچیده ای است ولی اگر کمی تفکر کنید می‌توانید به این پی ببرید که با انجام این روش سود قابل توجه و خوبی را کسب می‌کنید. شاید این کار کمی گران به نظر برسد، اما واقعا می‌تواند سرمایه گذاری خوبی باشد.

شما اگر کسب و کار خود را راه اندازی کرده اید می‌توانید با استفاده از 10 مورد بالا به راحتی موفقیت خود را حتمی کنید و رشد کسب و کار خود را به راحتی نظاره گر باشید. درست است که بازار امروزه پر از رقیبان است و موفقیت در کسب و کار کمی سخت است اما ابزارهایی را می‌توانید برای موفقیت به کار بگیرید که به راحتی از رقبای خود پیشی بگیرید و بازار را در دست داشته باشید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
12 + 1 =