تقویت قدرت مشاهده با روش های تاثیرگذار

خانه » موفقیت و توسعه فردی » تقویت قدرت مشاهده با روش های تاثیرگذار
روش های تقویت ذهن
روش های تقویت ذهن

زمان مطالعه: 7 دقیقه

آیا تا به حال این احساس را داشتید که بسیار کم و بدون دقت به اطراف نگاه می‌کنید. گویی در یک حباب در حال زندگی هستید؟ این معمولا برای همه اتفاق افتاده است. می‌توانید همین الان قدرت مشاهده‌ای را که دارید امتحان کنید. به صورتی که نام تمامی سوپرمارکت‌های که روزانه از کنارش رد می‌شوید را بنویسید. آیا می‌توانید به دقت اسم تمامی آنها را بیاد آورید؟ حالا بگویید ببینم آیا تصادفی که هفته پیش اتفاق افتاد را با جزئیات در یاد دارید؟ در سر کار چطور، آیا از مشکلات همکاران خود اطلاع دارید؟ اصلا حالا که این موارد را یادداشت می‌کنید متوجه غلط‌های املایی که در چند خط اول داشتید بودید؟ پس بهتر است به تقویت قدرت مشاهده خود بپردازید.

تمامی ما این موارد را داریم که در برخی از مواقع غرق افکار شویم. به صورتی که چند روز را بدون متوجه شدن به صورت خودکار و بدون فکر کارها را انجام دهیم. این شاید از نظر شما عادی باشد که اطلاعات روزانه حجم زیادی دارد و بسیار سخت می‌توان به مواردی چون افراد، مکان، موقعیت و … توجه زیاد داشت. ولی خبر خوب این است که شما می‌توانید قدرت مشاهده خود را افزایش دهید.

افزایش قدرت مشاهده

وقتی چیزی را می‌بینید، حواس خود برای بررسی موردی که به آن کنجکاو هستید و به نوعی علاقه دارید استفاده می‌کنید. پس، هر تجربه بدست آمده را به خاطر می‌سپارید. اینکه بگویید مشاهده کردن با دیدن یکی است اشتباه است. بهتر است بدانید با هم فرق دارند. به صورتی که دیدن انفعالی است. مثلا؛ زمانی که به سر کار می‌روید هر چیزی را در اطراف می‌بینید. ولی، بسیار کم به دنبال چیزی خاص هستید یا اینکه یادداشتی برداشته که در آینده استفاده کنید. اما، مشاهده یعنی در آن شما به صورت ارادی و عمدی توجه کرده و اطلاعاتی خاصی را بدست می‌آورید. اگر به قدیم برگشته و به سراغ اجداد خود برویم می‌فهمیم مشاهده کردن اطراف مسئله مرگ و زندگی است و می‌تواند در بسیاری از مواقع جان سالم به خاطر همین مشاهده باشد. ولی، ما که دوران تاریخ نیستیم که هر لحظه خطر حملات حیوانات وحشی امکان‌پذیر باشد. فقط در این دوران باید حواس خود را به ماشین و افراد جیب بر داشته باشیم. این مهارت با توجه به تحقیقات از دانشگاه اوهایو روبه افول است.

امروزه مشاهده کردن دقیق برای موضوع مرگ و زندگی نیست. ولی، مشاهده باز مهم است و بدون آن ممکن است اطلاعات مهمتری را از دست دهیم. در نتیجه در تمامی مراحل زندگی تصمیم‌هایی وجود دارد که در مورد آنها بیشترین اطلاعات را ندارید. تاثیر مشاهده دقیق بر کسب موفقیت در زندگی اثبات شده است بنابراین بهتر است این موضوع را کمی جدی‌تر دنبال کنید.

علت مهم بودن قدرت مشاهده

اگر شما به مغز خود یاد دهید و آن را به عادت تبدیل کنید که به خوبی مشاهده کند این امکان را خواهید داشت تا در مورد هر چیزی چون مردم، مکان و … بیشتر اطلاعات داشته و بفهمید و در خاطر داشته باشید. یعنی شما به صورت کلی در جریان قرار گرفته و این در حالی است که به صورت عادی امکان‌پذیر نیست. اگر دارای قدرت مشاهده قوی باشید درک بهتری خواهید داشت. اگر اطلاعات بیشتری داشته باشید به شما در نتیجه‌گیری مسائل به بهترین شکل کمک می‌کند. یعنی داشتن این مهارت برای توسعه فردی و کاری شما مفید خواهد بود و به ارتباط بهتر شما با محیط و اطراف کمک می‌کند. در ادامه می‌توانید مواردی را که برای مشاهده دقیق کمکتان می‌کند مطالعه نمایید.

بالا بردن قدرت مشاهده
بالا بردن قدرت مشاهده

1. شناختن موضوع

اینکه به چه چیزی نگاه می‌کنید اصلا مهم نیست. بهتر است بدانید موضوع چیست. اگر این را بدانید خواهید توانست به صورت موثرتری آن کار را انجام دهید. تنها کلید اصلی برای ارتباط بین چیزی که می‌بینید و می‌دانید مشاهده است. زمانی که بدانید تیم، مکان یا فرآیند به صورت معمول چه می‌کند، خواهید توانست مشاهده‌گر مطلعی باشید. در اینجا منظور ما کنجکاوی است. یعنی اطلاعات کافی را در مورد هر چیزی که در اطراف دارید کسب کنید. شناخت موضوعات مختلف یکی از راه‌های تقویت قدرت مشاهده می‌باشد.

2. با کم کردن سرعت دنیای اطراف را مشاهده کنید

استرس، در حال دویدن و عجله باعث می‌شود مشاهده گر بدی باشید. عادت صبر داشته باشید. با کم کردن سرعت خودروی درونی خود را متوقف کنید تا توجه کافی به دنیای اطراف داشته باشید. اگر سرعت کمی داشته باشید تمرکز بیشتری بر دنیای اطراف دارید.

نحوه افزایش قدرت مشاهده
نحوه افزایش قدرت مشاهده

3. امتحان موارد جدید

اگر می‌خواهید قدرت مشاهده بیشتری داشته باشید، بهتر است به مکان‌های مختلف رفته و چیزهای جدید را امتحان کنید. این موارد است که به صورت کاملا طبیعی خواهند توانست آگاهی و تمرکز شما را بالا ببرید. این را بدانید هر چه بیشتر این موارد را انجام دهید مشاهده شما قدرت بیشتری را خواهد داشت. پیشنهاد ما این است که به گالری و انواع موزه‌ها برای دیدن اقدام کنید. این موارد شما را دعوت به تجربه چیزهای جدید و داشتن مشاهده دقیق می‌کند. یکی از قوانین افزایش تمرکز و حواس، امتحان موارد جدید است، بنابراین این موضوع را مورد توجه قرار دهید.

4. دور ریختن مواردی که باعث حواس‌پرتی می‌شود

داشتن دقت و تمرکز چیزی است که باعث مشاهده دقیق و بیشتر شما می‌شود. با توجه به تحقیقات، روانشناسان می‌گویند بعد از حواس پرت شدن شما حدود 15 دقیقه زمان لازم است تا دوبار تمرکز داشته باشید. این یعنی تا می‌توانید مواردی که باعث حواس پرتی می‌شود را دور بریزید. این موارد می‌توانند هر چیز حتی گوشی موبایل و انواع ابزارهای الکترونیکی باشند. پس، با کنار گذاشتن آنها تمامی موارد را در کنترل داشته باشید.

عوامل تقویت کننده قدرت مشاهده
عوامل تقویت کننده قدرت مشاهده

5. بازی کردن

هر تمرین ذهنی خوبی قادر خواهد بود مغز را آماده کند. اگر بتوانید چالش‌هایی چون پازل، بازی‌های مکعب روبیک داشته باشید مغز بیشتر فکر کرده و قدرت منطق و استدلال شما بیشتر خواهد شد. همین باعث می‌شود تا اطلاعاتی را استنباط کنید که به راحتی قابل دریافت نبوده و به نوعی تابلو نیستند. برای تقویت قدرت مشاهده بهتر است بازی‌های فکری همچون شطرنج و موارد ذکر شده را بیشتر مورد توجه داشته باشید.

6. امتحان کردن حافظه خود

از بهترین راه‌ها برای تقویت حافظه بلند مدت این است که تاریخ و یا اتفاقی از گذشته را انتخاب کرده و هر چیزی از جزئیات را که در یاد دارید یادداشت کنید.

حافظه یک جنبه‌ حیاتی از مشاهده است. یکی از راه‌های موثر برای تقویت حافظه‌ بلندمدت این است که یک تاریخ یا یک اتفاق از گذشته را انتخاب کنید،‌ بعد هر چه از آن روز به یاد دارید،‌ با حداکثر جزئیات ممکن بنویسید. اما، حافظه کوتاه مدت را می‌توانید با بازی کیم تقویت کنید. این بازی به صورتی بوده که شما از شخصی می‌خواهید تا 15 الی 20 شیء را امتحان و شما در طول یک دقیقه بررسی کنید. حالا باید روی خود را به آن طرف کرده و هر چیزی را در یاد دارید یادداشت کنید. این تنها به اسم ختم نمی‌شود و باید رنگ، اندازه، شکل و … را نیز یادداشت کنید. بنابراین با بالا رفتن توانایی می‌توانید بازی را سخت‌تر کنید. برای مثال، خواهید توانست انواع موارد را که بو و یا صدای خاصی دارند را اضافه کنید تا انواع حس‌های دیگر خود را تحریک کنید. ولی، زمان اختصاص به آنها کمتر خواهد بود. شما خواهید توانست بعد دو ساعت سعی کنید موارد دیده را لیست کنید.

تاثیر حافظه بر قدرت مشاهده
تاثیر حافظه بر قدرت مشاهده

7. نوشتن

اول مکانی برای نوشتن انتخاب کرده و بعد جزئیات و اشخاصی که مشاهده می‌کنید را یادداشت کنید. توجه داشته باشد، به مواردی که مشاهده می‌کنید اکتفا نکنید و از تمام حواس بهره ببرید.می‌توانید سعی بر این داشته باشید تا از دفتر طراحی بهره ببرید تا هر چیزی را که می‌بینید توصیف کنید. در مورد نقاشی خود نگران نباشید. چون نیازی نیست در حد پیکاسو باشید. شما با طرح‌های ساده نیز خواهید توانست دنیای اطراف را مشاهده و قبل دست به کار شدن خوب بررسی کنید.

8. داشتن تفکر انتقادی

اینکه شما دارای توانایی برای فکر کردن منتقدانه باشید از ضروریات مشاهده است و سبب تقویت قدرت مشاهده می‌شود. یعنی شما اگر بتوانید خوب سوال بپرسید، دلیل بیاورید و مشاهده‌های خود را تحلیل کنید در کار شما بسیار موثر خواهد بود. داشتن تفکر منتقدانه مهارتی است که با آن می‌توانید مشاهده خود را تقویت کنید.

Loading...

هادی قربانی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
3 × 12 =